یافث صحرائی , hanjan

یافث صحرائی

 خانه ام را گر فرو ریزند                 من دوباره خشت خواهم زد
یافث صحرائی , hanjan

یافث صحرائی

مطالب تصاویر 44

96/04/2 19:11

نگاهی کوتاه به تاریخ تورکمنصحرا در اوایل قرن بیستم

تورنتو – پژوهشگر د. خ. اونق:

با توجه به دوره تحقیاتی اینجانب که مربوط به اعصار XIX-XX/م. «تاریخ معاصر» می شود، در جوار کارهای علمی فوق تخصصی در انستیتو پژوهشی تاریخ در آکادمی علوم ترکمنستان، بخشی از اوقاتم را برای مصور کردن شخصیّت های مربوط به آن دوره صرف نموده بودیم. در این رابطه تعدادی تصاویر قدیمی به دستم رسید که ضمن کار بر روی این تصاویر آن ها را در یک تابلوی نقاشی ضمن بازسازی، به حوادث مربوط به آن دوره نیز پرداختیم. همچنین در این روند پژوهش هایی صورت گرفت که آن را طی کتابچه ای که به وقت خود به صورت کتاب منتشر خواهیم کرد، بانجام رسانیدیم. ذیلاً اهم آنها را در این پست ارائه و فایل پی دی اف آن را می توانید از اینجا دریافت دارید!

رویدادهای این نوشته مربوط به اوایل قرن XX/م. است و آن شامل صفحاتی از تاریخ ترکمن صحراست که در آن اتفاقات سرنوشت ساز و مهمّی روی داده است. در این پژوهش تلاش بر این است که گوشه های تاریک تاریخ ترکمن را با فاکت های زنده همچون تصاویر یافته شده از قهرمانان واقعی آن رویدادها بیان گردد. …
جلد کتاب

نگاهی کوتاه به تاریخ تورکمنصحرا در اوایل قرن بیستم

¨ مأخذشناسی – اسناد سخن می گویند!
¨چهره های به یادگار مانده در آرشیو خلق—آناگلدی سردار (کلته) معروف به آناگلدی آج
¨ بازسازی تصاویر چهره های ماندگار در تاریخ

¨ معرفی کتاب و مقالات مربوط به تلاقی دو دوره قاجاریان و پهلوی ها

¨ مختصری در مورد عثمان آخون

¨ ببلوگرافی کرنولوژیکی رساله د. منصور گرگانی …

جنبش رهایی بخش در بین ترکمنهای ایران در سال های 1924-1925/م.:

قیام ترکمن های ایران در ماه مه سال 1924 تا یک سال بطول انجامید و در نهایت می توان گفت این جنبش تا ماه مه سال 1925 ادامه داشت. جنبش آزادی بخش ترکمن های ایران تحت لوای استقلال ترکمنستان پیش برده شد. در این رابطه اقدامات دولت ایران بجای حل و فصل این مسئله، با انتقال ایلات و عشایر غیر ترکمن به ترکمنصحرا به سرکوب این جنبش می پردازند.
رئیس شورای بزرگان و سران قبایل به عنوان رئیس جمهور منتخب ترکمن «جمهورباشلئق عثمان آخون» را بر می گزینند (وضعیّت نظامی). عملیات آزادسازی مناطق ترکمن نشین شمال ایران تحت رهبریّت افسران ترکیه: قادیر افندی، مصطفی بیگ، خدایار افندی، مراد بیگ، سلطان پاشا و «خان یمودسکی (لألی خان)» پیش برده می شود.

Исторический словарь от д-р Кадиров Шохрат Ходжакович

Освободительная движение у туркмены Ирана в 1924-1925: восстание Туркмен в Иране (май 1924- май 1925). Освободительная движение под лозунгом туркменской автономии. Был вызван мероприятиями правительства Ирана по переводу кочевых племён к оседлости. ادامهٔ مطلب »
99
کامنت بنویسید...
آخرین مطالب یافث صحرائی
نگاهی کوتاه به تاریخ تورکمنصحرا در اوایل قرن بیستم آشنایی با سازمان مدافع حقوق بشر شهروندان ترکمن در ایران، (توهرا) ژانر داستان تغزلی ” صایاد-همرا ” چگونه پدید آمده است؟/ دکتر خانگلدی اونق «دیوان پادشاه عارف تورکمن سلطان جهانشاه حقیقی» در «خانه کتاب» ایران مصاحبه نشریّه «حیدربابا» با دکتر خانگلدی اونق، نویسنده اثر ماندگار «دیوان جهانشاه حقیقی» در تورنتو فهرست نویسی پایان نامه های دفاع شده (طی شده) در موضوع... Omid Kokabee Global Award Winning «Freedom and Responsibility»... انتشار مقاله "ژانر داستان تغزلی «صایاتلی-همرا لیریکاسئنئنگ... بیوگرافی کوتاهی از "ولادیمیر فئودورویچ مینورسکی"... О историк Владимир Федорович МИНОРСКИИ Культурный... کتاب جدید با عنوان «دیوان جهانشاه حقیقی»٬ با الفبای... بازیابی ایمیل ها و وب نشرهای بلاک شده قبل از انتخابات... عرضه "دیوان جهانشاه حقیقی" در فروشگاههای معتبر مجازی... ژانر داستان تغزلی «صایاد-همرا» چگونه پدید آمده است؟ Horufyzm beliefs: awareness, equality and social... Horufysm roots: Sufism and 'Mansur Hallaj "- حروفیزیمین... Kitaphana: Magtymguly-Kitap hakynda maglumat-کیتاپخانا:... The best scarves of the world is using in Turkmen... Feýsbuk(Facebook) sahypalarynda Ahmet Ahundow Gürgenli-... В Туркменистане идет подготовка к Международной конференции... تورکمن تورک، تاریخ ادبیاتینا بیر قیسسا باخیش د.... قدری در باره باطئر بالئش اؤوزویچ پژوهشگر توانای صنایع... ه«جهانشاه» ین بیوگرافی سی و ادبی حیاتی ه«جهانشاه... TüRKMENIŇ SAÝRAK BILBILI MAGTMGULY HAKYNDA SöZLER.... کومیش دپه (گمیشان سابق) شهری از اعماق تاریخ نوشته‌شده...