کلوب دات کام پس از 12 سال فعالیت خاموش می شود بخوانید ...
علی امینی , goole_sourkh

علی امینی

                              قرن، قرنِ آتش نیست قرنِ یک هوای تازه است ، فکرها را شستشویی لازم است ...
علی امینی , goole_sourkh

علی امینی

مطالب تصاویر 114دوستان 117
90/05/27 16:35

زندگی نامه زنده یاد "شیون فومنی " شیون فومنی (میر...

زندگی نامه زنده یاد "شیون فومنی "

شیون فومنی (میر احمد سید فخری نژاد) از شاعران محبوب و مشهور خطه ی شمال در سوم دی ماه 1325ه ش در شهرستان فومن دیده به جهان گشود او تحصیلات ابتدایی و سه ساله ی خود را در رشت سپری کرد و بعد از آن به کرمانشاه کوچ نمود و سه ساله دوم دبیرستان را تا اخذ دیپلم طبیعی -1345 در آنجا گذراند.شیون در سال 1346 وارد سپاهی دانش در طارم زنجان شد و یکسال بعد به استخدام اداره آموزش و پرورش استان مازندران درآمدودر سال 1348 وارد زندگی زناشویی شد در کوچی عهده دار مدیریت و تدریس در یکی از مدارس فولادمحله ساری گشت و تا سال 1351 با تمام مشکلات دست و پنجه نرم کرد و عاشقانه به رسالت خود که همانا تعلیم و تربیت بود پرداخت و پس از آن نیز دردیگر نقاط گیلان به این شغل شریف باز هم ادامه داد.
او در سال 1374 مبتلا به بیماری نارسایی کلیه شد و یک سال بعد برای درمان این نارسایی به وسیله دیالیز به تهران کوچ کرد و در همین سال با توجه به درد بیشمار موفق به اخذ فوق دیپلم (تجربی) از دانشگاه تربیت معلم گشت.
شیون در سال 1376 ه.ش پس از سالها تدریس و تعلیم و تربیت فرزندان این خاک طربناک بازنشسته شد.
او در شهریورماه 1377 پس از یک دوره بیماری مزمن کلیوی و انجام پیوند کلیه در یکی از بیمارستانهای تهرانروی از نقاب خاک کشید.
آرامگاهش در بقعه سلیمانداراب رشت بنا به وصیتش در کنار سردار بزرگ میرزا کوچک جنگلی است.
او علاوه بر آثار ارزشمند و ماندگار چهار فرزند به نام های حامد – کاوه – دامون و آنک – دختر قصیده نذر – نیز به یادگار نهاد.

شیون فومنی یكی از شاعران نیرومند زمان ما بود كه وی را باید شاعر دو زبانه نامید. بطور كلی شاعران دو زبانه هم در عوام و مردم منطقه خود رسوخ می كنند و هم در گستره ی ملی جایگاه ویژه می یابند.

شیون فومنی به عنوان یكی از شاعران موفق دو زبانه در حوزه شعر محلی و بومی گیلكی را كه داشت در محاق فراموشی قرار می گرفت سینه به سینه تا آنسوی مرزهای كشورمان اشاعه و ارائه نمود و جاودانه گشت و از سوی دیگر در حوزه شعر فارسی با انتشار مجموعه های شعر فارسی و ارائه قالبهای معمول و مرسوم شعر فارسی از شاعران تأثیر گذار و توانای شعر معاصر بشمار می رود.


تحقیق و پژوهش در زمینه ی فرهنگ، و ادب گیلان و ارائه مجموعه اشعار گیلكی در قالب غزلیات، منظومه ها و دو بینی های محلی است از جمله آثار قابل تأمل و ماندگار اوست.

علاوه بر اینها، ترانه سرایی یكی از جنبه های ادبی و هنری شیون است كه با مهارت، چیرگی و تسلط بر موسیقی، آواها و ملودی های محلی و فارسی از وی بعنوان موفق ترین شاعر ترانه سرا شناخت كه در این حوزه ترانه های متعددی از وی به وسیله خوانندگان نامور خوانده شده است.

پرداختن به شعر فارسی از تبحر و قریحه ی سرشار شاعرانه ی شیون است كه با انتشار مجموعه اشعار فارسی از تبحر و قریحه ی سرشار شاعرانه ی شیون است كه با انتشار مجموعه اشعار فارسی نشان داد از توانایی ها و برجستگی ادبی برخوردار است و از این نظر گاه شیون، شعر و زبان شعری خود را محدود به یك زبان، لهجه و منطقه ننمود با بهره گیری از فرهنگ و زبان مادری خود در عرصه ی زبان و فرهنگ ملی كه همانا شعر فارسی است پروازهای دیدنی یی داشته است.

شیون در كنار شعر گیلكی و شعر فارسی فعالیتهای پر دغدغه ای در سایر حوزه های ادبی داشته است از آنجمله: شعر و ادبیات كودكان، قصه، داستان كوتاه و فیلمنامه (سناریو) از دیگر آثار ارزشمند اوست كه طبعاً برشی دیگر از توانایی های وی بشمار می رود.
می رانمت چو مهتاب 

زیبا ترین حضوری از عشق در من ای دوست 
عشقی که آتشم زد در ماه بهمن ای دوست 

راهم زدی و آهم در سینه ی شب افروخت 
گم شد ستاره من در روز روشن ای دوست 

یکدم نمی توانم بی صحبت تو دم رد 
افکندی ام چو قمری طوقی به گردن ای دوست 

جادوی آفتابی همخون دختر تاک 
پرکن پیاله ام را مردی  بیفکن ای دوست 

از چله ی کمان قدِ کمانی ما 
تیری توان نشاندن  بر چشم دشمن  ای دوست 

می رانمت چو مهتاب  بر موج آب  دیده 
دارم در آرزویت  دریا  به دامن  ای دوست 

نی پایبند شهرم   نی گوشه گیر صحرا 
زین بیشتر چه خواهی   از جان شیون ای دوست 

زنده یاد : شیون فومنی
خطی سزاوار تاریخ 

خواهم شدن پاره خطّی تا امتدادم بماند 
خطّی که در بی نهایت خود را به خطّی رساند 

خطّی که آبش گواراست در جاده ی شوسه ی کار 
خطّی که سوز عطش را در کارگرها نشاند 

خطّی که دنباله دارست منظومه ای بی مدارست 
خطّی که از خود شما را بیرون تواند کشاند 

خطّی که چون شهد گلهاست شیرین تر از طعم خرماست 
خطّی که چون شعرِ کندو زنبورش از بر تواند 

خطّی که نقش آفرین است جغرافیای زمین است 
خطّی که همواره خود را از اهل دنیا بداند 

خطّی ستیزنده راهی پوینده از تازه خواهی 
خطّی که بی انتهاتر از باد صحرا براند 

خطّی به گویائی غم پنهان بچشمان خاموش 
خطّی به خوانائی خون خطی که خود را بخواند 

خطّی که جادوی خاک است سحرِ سحرگاه تاک است 
خطّی که از جوش غیرت خون در رگ مادواند 

خطّی که مردم شکار است برنامه ی روزگار است 
خطّی که ما را بخواند خطّی که من را براند 

خطّی زلال آسمان رنگ پیدا به شفّافی اش سنگ 
خطّی که خیل کبوتر در آبی اش پر تکاند 

خطّی هوا خورده از صبر آبشخور چشمه ی ابر 
خطّی که بذرِ شکر را در غوره زاران فشاند 


خطّی بغایت صمیمی چون عاشقان قدیمی 
خطّی سزاوار تاریخ چیزی که از من بماند 

از دو شاخه انگشت 

زخم دو هزار سالگی بر پشتش 
بغض شب دیر ساله ای در مشتش 

اِستاده در استوای فریاد زمین 
خون می چکد از دو شاخه ی انگشتش 

99
    کامنت بنویسید...

    تبلیغات

    آخرین مطالب علی امینی
    زن ها دو دسته اند.... معاون قوه قضاییه: سپرده گذاران موسسات مالی باید امروز... معرفت ! ﺍﯼ ﺩﯾﺪﻩ ﺧﻮﻥ ﺑﺒﺎﺭ ﮐﻪ ﯾﮏ ﻣﻠﺘﯽ ﺑﻪ ﺧﻮﺍﺏ ﺭﻓﺘﻪ ﺳﺖ ﻭ ﻣﻦ... چند دروغ رایج بین ما ایرانیان: قضاوتت میکنند آنانی که قاضی نیستند، حکم میدهند آنهایی... تاریخ معاصر ما کسل کننده‌ترین بخش تاریخ ایران برای... معلمم گفت: زندگی را تعریف كن گفتم زندگی تعریف كردنی... بابا آب داد شعر زیبای وطن بود بابا نان داد نغمه ساز... در زمانه هیچ زهر و قند نیست كه یكی را یا دگر را بند... سروده بسیار زیبا خانم دکتر صدیقه وسمقی (دکتر در حقوق و فقه اسلامی) گاهی هم نیاز است به جای خواندن هزاران کتاب و نقد... … بیشترِ مردم ناخودآگاه جلوی دوربین می خندند.... ای دوست به دوستی قرینیم ترا هرجا که قدم نهی زمینیم... گفتگوی عقل و عشق یش https://t.... هنگامه ی جنگ است میان حقیقت و دروغ عدو صف کشیده روبرو... ولی آخه چرا جدا بشیم؟... نیما یوشیج چه زیبا گفت: در من چهار زن عصیان کرده دخترکی توده ای که یک تنه... شخصی از ملانصرالدین پرسید : مسلمان به چه کسی میتوان... دنیا را آدمهایی که مرتکب بدی می شوند خراب نمی کنند!... سحر خیزی شیخ و جواب بهلول