فربد حیدری , farbod1390

فربد حیدری

 آنکه آفریننده و با فر است در این جهان رنج های بسیار خواهد خورد .
فربد حیدری , farbod1390

فربد حیدری

مطالب تصاویر 52دوستان 22

90/09/10 02:11

اصول حاکم بر معماری اسلامی مختصری بر اصول حاکم بر...

اصول حاکم بر معماری اسلامی
مختصری بر اصول حاکم بر معماری اسلامی
اصول حاکم بر معماری اسلامی

اصل محور بندی فضایی

ـ تناسب وهمكاری وهماهنگی عوامل وپدیدآوردن یك سامانه از عناصر كالبدی و فضایی
ـ تاكیدبر كانون ومركزیت فضایی - كالبدی به گرایش به الگوی ساماندهی مركزی
ـ تاكیدبر جفت سازی یا تقارن و محور بندی فضایی - كالبدی
ـ تاكیدبرمركزیت درآرایه سازی ونگارهای اسلیمی
ـ جایگیری فضاهای اصلی روی محور اصلی
ـ جایگیری فضاهای فرعی و ارتباطی روی محور های فرعی
ـ جای گیری فضاهای میانجی و میاندر در دو سوی محور های اصلی
ـ همه این اصول تاكیدبر حركت از كثرت به وحدت است.


اصل حركت از ظاهر به باطن

الف - انسان در حال حركت ، نقطه دید متحرك مانند حركت در یك بازار یاكوچه
ب- انسان در حال سكون ، نقطه دید متحرك مانند قرار گرفتن در یك فضای پر جاذبه و آرایه
پ - انسان در حال حركت، نقطه دید ساكن مانند حركت در یك محور یك بنا
ت - انسان در حال سكون، نقطه دید ساكن مانند انسان در حال نماز یا نیایش، انسان در فضایی كه جاذبه حركت ایجاد نمی كند.
این مراتب چهار گانه به ترتیب از آفاقی ترین حالت تا انفسی ترین حالت سكون ظاهری تنظیم شده است وهرچه به مراتب پایین تر نزدیك می‌شویم امكان حركت ظاهری كمتر، و امكان حركت عمقی وباطنی بیشتر فراهم است.


اصل نماد پردازی محتوایی و واقع گرایانه در عناصرواجزای معماری

1ـ نمادگرایی قراردادی
2ـ نمادگرایی شبیه سازی و تخلیصی
3ـ نمادگرایی شكلی و صوری
4ـ نمادگرایی محتوایی و مفهومی:
در تمدن اسلامی ازنمادگرایی مفهومی استفاده می شود. همه عناصر طبیعی مظهروتجلیات صفات و اسما الهی تلقی می شوند
هربیننده خردگرا و اندیشمند از هر برگ سبز دفتری از آیات و صفات آفرینندهای مدبر و حكیم و حیات بخش را درك می‌كند. علاوه بر برخورداریهای مادی از طبیعت، مضامین فكری و معنوی آن توشه سیر و سلوك عرفانی او می‌شود.

اصل رده بندی اهداف در جهت رشد و كمال معنوی


اصل كمال گرایی و تلاش مستمر در جهت رشد و فلاح فرد و جامعه ازارزشهای بنیادی در حكمت عملی اسلام است. در ترجمه معماری و شهر سازی آن، این اصل به گونه كاركردگرایی و داشتن منطق كاربردی همه عناصر و فضاها و كالبدها و پرهیزازبیهودگی جلوه می كند.

اصل پاسخگویی به نیازهای مادی انسانهاو رعایت دستاوردهای فنی و مهندسی
با توجه به ویژگی همه جانبه بودن حكمت عملی اسلام ورهبانیت گریزی در آن و توجه به نیازهای مادی انسان در همه زمینه ها، و توجه وتاكیدبه دوری از كارهای لغو و لهو و انجام كارها بر اساس مفید بودن و عقلانی بودن و متقن و كامل بودن و ضرورت علم آموزی و لزوم مشورت باخبرگان در كارها و بهره گیری ازتجربیات گذشته و حال آنها، باید گفت كه حكمت عملی اسلام در مجموع رعایت كلیه مبانی و معیارهای فنی و مهندسی و منطقی حاصل ازدستاوردهای علوم تجربی را در كارساختمان سازی توصیه و تاكید می نماید.


اصل بهره گیری ازتزیینات مثبت

از آنجا كه اندیشه اسلامی تزیین رابه طور كامل نفی نكرده است، بلكه تعظیم و تزیین آنچه معنوی و الهی و موجب توجه بیشتر انسان به مسائل روحی و معنوی است را توصیه می نماید،هنرمندان موحد ازمجردترین عناصر مادی كه میتوانندعالی ترین مضامین روحی و معنوی را به بیننده القاء نمایند، در تزیین فضای مصنوع خود كمال بهره برداری را نموده‌اند.
استفاده به جا و متناسب از نقوش هندسی واز رنگهای متنوع(رنگهای گرم و تند و چند گانه در كف ورنگهای سرد و آرام و هماهنگ در سقفها ) و نورپردازی وسایه روشن سازی های متوالی و منظر سازی های شایسته به كمك پنجره ها وروزنه ای مشبك، در مجموع فضا را درعین سادگی وعقلانیت ازغنا و شكوهی ماورایی برخوردار میگرداند.اصل نوآوری و ابتكار مناسب وپرهیزازشباهت ظاهری (تقلید )از غیر مسلمان

ازآنجاكه خداوند خود را خلاق «خالق» ونوآفرین«بدیع» و متنوع آفرین«بارء» و نقش آفرین«مصور» و ... می داند،هنرمندموحد نیز كه باید صفات الهی را در خود و كار هنری خودمتجلی سازد. معماران ما توانسته اند ضمن رعایت مبانی و اصول ومعیارهای محتوایی و معنوی كار كه غیر وابسته به شرایط زمان و مكان می‌باشد،انگاشته های معمارانه خود را در انواع هندسه ها و عناصر و اجزاء تازه و بدیع به وجودآورند.

99
کامنت بنویسید...
فربد حیدری , farbod1390
پنجشنبه 21 خرداد ، 07:56
خوشحال شدم که بکارتان آمد . موفق باشید
ادامه
مصی بانو , masi.72
سه شنبه 19 خرداد ، 01:00
مرسی.برای امنحان فردا می خواستم!
ادامه
فربد حیدری , farbod1390
پنجشنبه 10 آذر ، 02:12
معماری اسلامی
ادامه
آخرین مطالب فربد حیدری
تولدتون مبــارکـــ ایده های زیبا از کتابخانه چوبی نوعی اتصال چوبی جالب به سبك ژاپنی گروه فن و هنر ایران... رنگ دکوراسیون چوبی رنگ چوب دکوراسیون داخلی گره چینی شبه بلوری کاشی گالری عکس دکوراسیون ایتالیایی ؛ دربهای کلاسیک ایتالیایی قواره بری و ارسی سازی ( هنر های سنتی و اصیل ایران زمین ) ایده هایی برای دکوراسیون خارجی منزل ( آلاچیق و پرگولا ) روز پدر گرامی عکس جذاب جالب دیدنی آشنایی با اصول اولیه مبلمان در دکوراسیون داخلی منزل تولدتون مبــارک تولدتون مبارک دکوراسیون چوبی مبلمان سنتی درباره سایت جامع پیمانکاران سخنان زیبا و آموزنده جان اشتاین بک متاسفانه باز هم آتش سوزی در سونای خشک سَرَطان یا چَنگار - ایا میدانید با سونا میتوان تا حدی زیاد از سرطان جلوگیری نمود . سونا سلامتی از آتش سوزی در سونا قبل از وقوع پیشگیری کنیم جملات بزرگان اهمیت خواب درست بر روی سلامتی انسان چه موقع بهترین زمان برای شروع و اتمام خواب در شب می باشد. بخور در سونای خشک روشی برای مبارزه با پیری و بدست آوردن زیبایی باز سازی .... ۹ نه نکته درباره کوسن ها در مبلمان منزل هنر ایرانی اسلامی