داوود دهقان , davodwood

داوود دهقان

 خوشبختی بر سه ستون استوار است: فراموش کردن گذشته، غنیمت شمردن حال و امیدوار بودن به آینده
داوود دهقان , davodwood

داوود دهقان

مطالب
85/05/6 14:04

رنگ شناسی رنگ شناسی   رنگهای شفاف  این نوع از رنگها...

رنگ شناسی
رنگ شناسی
 
رنگهای شفاف
 این نوع از رنگها علاوه بر پوشاندن سطح و حفاظت آن لایه شفافی را بر روی چوب به وجود می آورد بدون آن كه در نقش و موج چوب تغییری ایجاد كند و به دسته های زیر تقسیم می شود
رنگ لاك و الكل: لاك ازحشره ای به نام كوكوس لاكا به دست می آید این حشره بعد از مكیدن شیره درختان محلی(انجیر) مایع قهوه ای رنگی از خود ترشح می كند این مایع پس از تصویه شدن در بازار به عنوان لاك به فروش می رسد. بهترین نوع لاك به رنگ زرد روشن تا زرد مایل به نارنجی است كه در این صورت آن را شلاك می نامند. در عمل لاك و الكل كاری لاك را در الكل حل می كنندو هر چه درجه خلوص آن بالاتر باشد لاك بهتر در الكل حل خواهد شد.رنگ لاك و الكل را در سه مرحله به كار می زنند :

1_ رنگ دسته اول (بوم كردن)برای پر كردن خلل و فرج چوب
2_ رنگ دسته دوم (پوشش) برای ایجاد كردن قشر رنگ روی سطح كار
3_ رنگ دسته سوم(پرداخت) برای صاف كردن روی رنگ ایجاد شده

برای زدن لاك و الكل بر روی چوب معمولاً از كهنه رنگ كاری استفاده می شود.كهنه رنگ كاری عبارت است از تكه پارچه ای لای آن پنه و یا پشم گذاشته باشند. لاك و الكل در مقابل اسید، رطوبت، و حرارت مقاوم نیست چنانچه آب بر روی آن ریخته شود لكه سفیدی بر روی آن باقی می ماند
برای زدن لاك و الكل بر روی چوب معمولاً از كهنه رنگ كاری استفاده می شود.كهنه رنگ كاری عبارت است از تكه پارچه ای لای آن پنه و یا پشم گذاشته باشند. لاك و الكل در مقابل اسید، رطوبت، و حرارت مقاوم نیست چنانچه آب بر روی آن ریخته شود لكه سفیدی بر روی آن باقی می ماند.
1_ سیلر
مایعی است كرم رنگ و شفاف و برای غیر قابل نفوذ كردن خلل و فرج چوب قبل از رنگ نهایی (كیلر) به كار می رود پس از استعمال سیلر و خشك شدن آن قابلیت جذب رنگ كم می شود و باعث سختی رنگ نهایی می شود. سیلر را به وسیله تینر فوری رقیق نموده و به وسیله پستوله و قلمو بر روی چوب پاچیده می شود.
 2_ كیلر
رنگی است شفاف كه به عنوان رنگ نهایی، و همراه سیلر مورد مصرف قرار می گیرد حلال این رنگ تینر فوری است. كیلر با استفاده از پیستوله و قلمو بر روی سطح چوب پاچیده می شود. كیلر به دو صورت كیلر مات وكیلر براق وجود دارد .
3_  رنگهای پلی استر
 پلی استر رنگی است شفاف و بی رنگ.این رنگ در تینرهای فوری بسیار قوی حل می شود. رنگ های پلی استر در مقابل رطوبت، حرارت، الكلها، اسیدها، روغن و چربی، مركب و جوهر تا حدودی مقاوم هستند.
پلی استر خود به دو دسته نیم پلی استر و پلی استر تقسیم می شود
نیم پلی استر: جزو رنگهای نیمه هوا خشك هستند و از سه جزء ماده اصلی رنگ (رزین، روغنهای كوتاه، اوره فرمالدئید ) حلال(اتیلن) و سخت كننده(پاراتولوئن) تشكیل یافته است. این رنگها پس از مصرف احتیاج به پولیش ندارند و به دو صورت مات و براق در بازار عرضه می شوند
پلی استر: این رنگها از یك جزء ماده اصلی رنگ و یك جزء هاردنر (سخت كننده) تشكیل شده اند و ماده رقیق كننده ای ندارد و به علت اینكه در اثر رقیق نشدن تبخیر نمی شود لذا ضخامت لاك به همان ضخامت اصلی روی كار باقی می ماند این دسته از لاكها فوق العاده شفاف هستند.در مورد چوبهایی كه شیرابه دارند نمی توان پلی استر را به خوبی به كار برد زیرا این چوبها به سادگی خشك نمی شوند و به خوبی لاك را نمی پذیرند.
4_ روغن جلا
رنگی است قهوه ای روشن تا متمایل به قرمز كه به عنوان رنگ نهایی مورد مصرف قرار می گیرد. این رنگ به تنهایی یا همراه با سیلر و كیلر یا لاك و الكل به عنوان براق كننده مورد استفاده قرار می گیرد. روغن جلا در مقابل آب و حرارت زیاد و رطوبت مقاوم نیست.
99
    کامنت بنویسید...
    آخرین مطالب داوود دهقان
    مراسم خواستگاری از ۱۳۷۴ تا 1394 دخترهمسایمون 8سالشه اومده میگه : شماره ایرانسلمو... قانـــــون ڪائنـــــات: یه بار از پشت زدم به یه نیسان آبی.... من به اندازه تمام لطمه ای که آمریکا بابت تحریما به... آدم صداش هر چی هست باس یه جوری باشه که وقتی خودش... یگانه خواهی شد….... قبل از اینکه اخم کنی، کاملا مطمئن شو که هیچ سوژه... رفاقت به معنی حضور در کنار فردی دیگر نیست بلکه به... دوست کسی است که من با او میتوانم صمیمی باشم و جلوی... آیا میدانید : یک اتاق مرتب نشانه ای از کامــپیوتر... وای حال میده دختره داره میره عروسی دو تا دستتو صابونی... سه حرفیه از همه چیز هم برتر فرداهایت قشنگ خارپشت های زندگی چند نکته اجتماعی در پاسخ به اعتراض پزشکان به سریال... خلیج مرا گر بخوانی عرب .... ز شیر شتر خوردن و سوسمار عرب را بدین جا رسیدست کار... ﻣﺎ ﮐﻪ ﺁﺧﺮ ﻧﻔﻬﻤﻴﺪﻡ ﺩﻧﯿﺎ ﺑﻪ ﮐﺎﻡ ﮐﯿﻪ!... تو مبایلت از چپ کد.... 1) غلامعلی حداد عادل که رییس فرهنگستان ادب است، به... با حالترین پدربزرگ مراحلِ خوابوندنِ بچه: بخواب جوجه کوچولو بخواب گلم... ﯾﻪ ﺩﺧﺘﺮﯼ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﺮﺩﻡ ﻧﻪ ﻓﯿﺴﺒﻮﮎ ﺩﺍﺭﻩ ﻧﻪ ﻭﯾﭽﺖ ﺍﺻﻦ ﻫﯿﭽﯽ... ﻗﺪﻳﻤﺎ ﻣﻴﮕﻔﺘﻦ ﺩﺧﺘﺮ ﺍﮔﻪ ﺑﺘﻮﻧﻪ ﭘﻮﺳﺖ ﭘﺮﺗﻘﺎﻟﻮ ﺳﺎﻟﻢ ﺩﺭ... مبادا شوخی شوخی وارد دل کسی شوید که او جدی جدی شما... ﺯﻭﺩ ﺑﺎﺵ ﺑﻮﺳﻢ ﮐﻦ !... ""ﺍﺣﻤﺪ ﺷﺎﻣﻠﻮ"" ﭼﻪ ﺍﻳﺪﻩ ﺑﺪﻱ ﺑﻮﺩﻩ، ﺩﺍﻳﺮﻩ ﺍﻱ ﺳﺎﺧﺘﻦ ﺳﺎﻋﺖ!... ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻣﺘﻌﺎﻝ ﺑﻪ ﺣﻀﺮﺕ ﻣﻮﺳﻲ ‏( ﻉ ‏) ﻭﺣﻲ ﻛﺮﺩ : ﺍﻱ ﻣﻮﺳﻲ... رابطه ها در دو حالت قشنگ میشوند: اول پـیـدا كـردن...