داوود دهقان , davodwood

داوود دهقان

 تاکنون دوستی را پیدا نکرده ام که به اندازه ” تنهایی ” شایسته رفاقت باشد . .
داوود دهقان , davodwood

داوود دهقان

مطالب
85/05/6 14:04

رنگ شناسی رنگ شناسی   رنگهای شفاف  این نوع از رنگها...

رنگ شناسی
رنگ شناسی
 
رنگهای شفاف
 این نوع از رنگها علاوه بر پوشاندن سطح و حفاظت آن لایه شفافی را بر روی چوب به وجود می آورد بدون آن كه در نقش و موج چوب تغییری ایجاد كند و به دسته های زیر تقسیم می شود
رنگ لاك و الكل: لاك ازحشره ای به نام كوكوس لاكا به دست می آید این حشره بعد از مكیدن شیره درختان محلی(انجیر) مایع قهوه ای رنگی از خود ترشح می كند این مایع پس از تصویه شدن در بازار به عنوان لاك به فروش می رسد. بهترین نوع لاك به رنگ زرد روشن تا زرد مایل به نارنجی است كه در این صورت آن را شلاك می نامند. در عمل لاك و الكل كاری لاك را در الكل حل می كنندو هر چه درجه خلوص آن بالاتر باشد لاك بهتر در الكل حل خواهد شد.رنگ لاك و الكل را در سه مرحله به كار می زنند :

1_ رنگ دسته اول (بوم كردن)برای پر كردن خلل و فرج چوب
2_ رنگ دسته دوم (پوشش) برای ایجاد كردن قشر رنگ روی سطح كار
3_ رنگ دسته سوم(پرداخت) برای صاف كردن روی رنگ ایجاد شده

برای زدن لاك و الكل بر روی چوب معمولاً از كهنه رنگ كاری استفاده می شود.كهنه رنگ كاری عبارت است از تكه پارچه ای لای آن پنه و یا پشم گذاشته باشند. لاك و الكل در مقابل اسید، رطوبت، و حرارت مقاوم نیست چنانچه آب بر روی آن ریخته شود لكه سفیدی بر روی آن باقی می ماند
برای زدن لاك و الكل بر روی چوب معمولاً از كهنه رنگ كاری استفاده می شود.كهنه رنگ كاری عبارت است از تكه پارچه ای لای آن پنه و یا پشم گذاشته باشند. لاك و الكل در مقابل اسید، رطوبت، و حرارت مقاوم نیست چنانچه آب بر روی آن ریخته شود لكه سفیدی بر روی آن باقی می ماند.
1_ سیلر
مایعی است كرم رنگ و شفاف و برای غیر قابل نفوذ كردن خلل و فرج چوب قبل از رنگ نهایی (كیلر) به كار می رود پس از استعمال سیلر و خشك شدن آن قابلیت جذب رنگ كم می شود و باعث سختی رنگ نهایی می شود. سیلر را به وسیله تینر فوری رقیق نموده و به وسیله پستوله و قلمو بر روی چوب پاچیده می شود.
 2_ كیلر
رنگی است شفاف كه به عنوان رنگ نهایی، و همراه سیلر مورد مصرف قرار می گیرد حلال این رنگ تینر فوری است. كیلر با استفاده از پیستوله و قلمو بر روی سطح چوب پاچیده می شود. كیلر به دو صورت كیلر مات وكیلر براق وجود دارد .
3_  رنگهای پلی استر
 پلی استر رنگی است شفاف و بی رنگ.این رنگ در تینرهای فوری بسیار قوی حل می شود. رنگ های پلی استر در مقابل رطوبت، حرارت، الكلها، اسیدها، روغن و چربی، مركب و جوهر تا حدودی مقاوم هستند.
پلی استر خود به دو دسته نیم پلی استر و پلی استر تقسیم می شود
نیم پلی استر: جزو رنگهای نیمه هوا خشك هستند و از سه جزء ماده اصلی رنگ (رزین، روغنهای كوتاه، اوره فرمالدئید ) حلال(اتیلن) و سخت كننده(پاراتولوئن) تشكیل یافته است. این رنگها پس از مصرف احتیاج به پولیش ندارند و به دو صورت مات و براق در بازار عرضه می شوند
پلی استر: این رنگها از یك جزء ماده اصلی رنگ و یك جزء هاردنر (سخت كننده) تشكیل شده اند و ماده رقیق كننده ای ندارد و به علت اینكه در اثر رقیق نشدن تبخیر نمی شود لذا ضخامت لاك به همان ضخامت اصلی روی كار باقی می ماند این دسته از لاكها فوق العاده شفاف هستند.در مورد چوبهایی كه شیرابه دارند نمی توان پلی استر را به خوبی به كار برد زیرا این چوبها به سادگی خشك نمی شوند و به خوبی لاك را نمی پذیرند.
4_ روغن جلا
رنگی است قهوه ای روشن تا متمایل به قرمز كه به عنوان رنگ نهایی مورد مصرف قرار می گیرد. این رنگ به تنهایی یا همراه با سیلر و كیلر یا لاك و الكل به عنوان براق كننده مورد استفاده قرار می گیرد. روغن جلا در مقابل آب و حرارت زیاد و رطوبت مقاوم نیست.
99
کامنت بنویسید...
آخرین مطالب داوود دهقان
زیباترین متن سال به انتخاب اساتید دانشكده ادبیات دانشگاه تهران : قیصر امین پور چه زیبا گفت : مگر ﻣﯿﺸﻮﺩ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﺨﺮﯾﺐ... بدون متن منطق ایرانی دوحالت داره: یا حق با منه ،یا تو نمی... بچه که بودم از تاریکی میترسیدم ، الان وقتی قبض برق... مجازات دزدی در ایران : دزدی کوچک : اعدام دزدی متوسط... کرایه تاکسیا داره به سمتی میره که دیگه صرف نمیکنه... یواش یواش داریم از شرایط بخور و نمیر به شرایط نخور... دوستان عزیز از روز جمعه تاریخ 8 خرداد ساعت 12 (تا... بدون متن ﺍﯼ ﺷﺎﻩ ﺧﺎﺋﻦ ﺑﻪ ﭼﻪ ﺣﻘﯽ: ﺑﻨﺰﯾﻦ ۱۰۰۰ ﺗﻮﻣﺎﻧﯽ ﺭﻭ ۶ ﺭﯾﺎﻝ... ﯾﻪ ﺭﻭﺯ ﯾﻪ ﮐﻔﺶ ﻗﺸﻨﮓ ﺩﯾﺪﻡ ﮐﻪ ﺍﺯﺵ ﺧﯿﻠﯽ ﺧﻮﺷﻢ ﺍﻭﻣﺪ، ﺑﺎ... بدون متن حاکمی کشوری را اشغال کرد به وزیر خود گفت قوانینی... به پادشاهی دو شاهین کوچک هدیه کردند و پادشاه آن دو... یک پلنگ تیزپا و قدرتمند، اگر با هزار کیلومتر سرعت... به پادشاهی دو شاهین کوچک هدیه کردند و پادشاه آن دو... لیستی از کارهایی که میتوانید برای داشتن زندگی شادتر،... حتماا بخووونید فوق العادست دو گدا در خیابانی نزدیک... به بابام میگم بیل گیتس و زاکبرک هم از دانشگاه انصراف... شهردار ﻣﯿﺮﻩ ﺑﺮﺍﯼ ﺑﺎﺯﺩﯾﺪ; ﻣﯿﺒﯿﻨﻪ ﺍﺳﻢ ﯾﮏ ﮐﻮﭼﻪ ﻫﺴﺖ:... اطلاعیه مهم جمعی از پزشکان به مهران مدیری .... خخخخخخخخخخخخخخ چیست؟... مُوتور موُخام چیست؟... محققین معتقدند اگربه لیمو شیرین تلخ شده سرکه و اب... یعنی ﻭﺿﻌﯿﺖ ﺟﻮﺭﯾﻪ ﮐﻪ .... ﯾﻪ ﻣﺮﺣﻠﻪ ﺍﯼ ﺑﺎﻻﺗﺮ ﺍﺯ ﺭﻭﺷﻨﻔﮑﺮﯼ ﻫﺴﺖ …!... پارسال یه دوستی ما رو برا مراسم ازدواجش دعوت کرد،... جدیداً چقد باید با احتیاط موس رو بچرخونیم؟... ﺯﻥ ﺑﯽ ﺁﺯﺍﺭ ﺗﺮﯾﻦ، ﺑﺎ ﮐﻨﺘﺮﻝ ﺗﺮﯾﻦ، ﺧﻮﺵ ﺭﻓﺘﺎﺭ ﺗﺮﯾﻦ، ﻏﯿﺮ...