کلوب به حیات خود ادامه می‌دهد! بخوانید ...
علی  , ali_shahani

علی

 حیف نگاشتن یک کلمه بدرد بخور در این سایت.. به زودی تمام اطلاعات نوشته شده در این پروفایل و خود پروفایل را حذف میکنم. Deactivated
علی  , ali_shahani

علی

مطالبدوستان 375
94/05/8 20:55

نقاط کوانتومی در نورپراکنی فوق سریع رکورد زدند


دانشمندان نوعی ابزار ساطع‌کننده نور فوق‌سریع ارائه داده‌اند که در هر ثانیه می‌تواند 90 میلیارد بار نوسان کرده و اساس محاسبات نوری را شکل دهد.

محققان دانشگاه دوک در این ابزار، نقاط کوانتومی نیمه‌رسانا را وادار کردند نور را با بسامد بیش از 90 گیگاهرتز ساطع کنند.

این سیستم را می‌توان روزی در تراشه‌های محاسباتی نوری یا برای ارتباطات نوری بین میکروتراشه‌های الکترونیکی معمولی به کار برد.

رکورد سرعت جدید با استفاده از علم پلاسمونیک انجام شد. زمانی که یک لیزر بر روی سطح یک مکعب نقره‌ای با عرض 75 نانومتر تابیده می‌شود، الکترون‌های آزاد موجود بر روی سطح آن شروع به نوسان‌کردن در قالب یک موج می‌کنند. این نوسانات، نوری خلق می‌کنند که دوباره با الکترون‌های آزاد واکنش نشان می‌دهد و انرژی به دام‌افتاده در سطح نانومکعب در این حالت پلاسمون نامیده می‌شود.

در ابزار ابداعی، پلاسمون، میدان الکترومغناطیسی شدیدی را بین نانومکعب نقره‌ای و ورقه‌ای نازک و متشکل از طلا ایجاد می‌کند که فقط 20 اتم از آن فاصله دارد. این میدان با نقاط کوانتومی تعامل برقرار می‌کند و نقاط کوانتومی به نوبه خود انتشارات جهت‌مند و کارآمدی از فوتون‌ها را تولید می‌کنند که با فرکانس بیش از 90 گیگاهرتز می‌توان آن‌ها را خاموش و روشن کرد.

به نوشته فیزورگ،‌ دانشمندان به دنبال استفاده از علم پلاسمونیک برای تولید یک منبع فوتون منفرد و نیز قراردادن دقیق و جهت‌دادن نقاط کوانتومی برای تولید سریع‌ترین سرعت‌های فلورسنس ممکن هستند.

این تحقیق علاوه بر کاربردهای فناورانه بالقوه نشان می‌دهد که مواد شناخته‌شده نباید به ویژگی‌های ذاتی‌شان محدود شوند و محققان با دستکاری محیط پیرامون یک ماده، مانند آنچه در این تحقیق درباره نقاط کوانتومی نیمه‌رسانا انجام شد، می‌توانند موادی با طراحی جدید را با هر نوع ویژگی مطلوب تولید کنند.

جزئیات این تحقیق در مجله Nature Communications ارائه شده است.

source
99

تبلیغات

آخرین مطالب علی
زدودن خرافات وظیفه هر ایرانی طبق نظریه جدید علمی یکی از دانشمندان سایت کلوب /... بدون متن 93% of the mass in your body is stardust. عکسی از سلول سرطانی استخوان (osteosarcoma) رنگ آبی:... مقاومت در برابر انسولین و خطر ابتلاء به آلزایمر صورت فلکی هرکول(Hercules) ما اعتقاد داریم که احمق ها و کودن ها هم حق زندگی... هنگامی که از ملتی دلزده می شویم به تحسین ملتی دیگر... هیچ چطور میتواند بدون علت به چیزی تبدیل شود؟... خوش مشرب "به من خوب نمی سازد" این را کسی گفت تا گرایش... پرسش بزرگ این است : چرا آدمی مطالعه نمی‌کند؟... فرگشت و ژنتیك 115 برگ اندازه : 4.... ﭼﺮﺍ ﺍﻧﺴﺎﻥﻫﺎ ﺭﻭﯼ ﺩﻭ ﭘﺎ ﺭﺍﻩ ﻣﯽﺭﻭﻧﺪ؟ خبرهای ضد و نقیض برخورد شهاب سنگ در ایران حیات در مجراهای داغ بستر دریا چگونه شکل می گیرد؟ اولین واکسن مالاریا در جهان (ساخته شده توسط شرکت... آیا اعراب پیش از اسلام دختران خود را «زنده به گور» می کردند؟ دژاوو چیست؟ این موفقیت محصول مستقیم دعاى خیر خانواده فرد معلول... ماده ای که حتی در مرکز زمین ذوب نمی شود مردم زیر بار نبوغ خم می شوند، دشمنش می دارند، می... "Believe you can and you are halfway there.... بدون متن نقاط کوانتومی در نورپراکنی فوق سریع رکورد زدند قبل از خواب چند ساعت با موبایل و شبکه های اجتماعی... بدون متن بدون متن آیا “آپوفیس” به زمین برخورد خواهد کرد؟ "کشف دندان انسانی ۵۶۰ هزار ساله در جنوب فرانسه" در...