مشخصات سوال

ساحل عمادی , sahel_67
4 آذر 88 - 09:13
بوراکس چیه
اطلاعات بیشتر : سلام بوراکس چیه و از کجا میشه تهیه کرد..به مقدار کم برای پوست چه کاربردی داره ممنونم


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
آکام حبیبی , akam22
88/9/4 (09:25)
بوراكس Borax

بوراکس به Na2B4O7.10H2O گفته می شود. کانه ی این ماده کرنیت Na2B4O7.4H2Oاست که در ذخایر عظیمی در صحرای مجاو در ایالت کالیفرنیای آمریکا یافت می شود، منبع اصلی عنصر بور در دنیا است.
نام بوراکس borax مشتق از واژه ی عربی گلیستن (براق) به معنی درخشان گرفته شده است. زیرا این کانی براق است.
بوراکس ماده ی تمیز کننده ی خانگی مهمی است. از بوراکس به عنوان یک ضدعفونی کننده ی ملایم، در ساخت عایقهای فایبر گلاسی و سفید کننده پربورات سدیم استفاده می شود.

بوراكس، كانی اصلی دکا هیدرات Na2B4O7. 10H2O و 5/36% B2O3=از مهمترین كانی‌های گروه بوراته محسوب می‌شود و به صورت بلورهای مونوكلینیك شیشه‌ای روشن تا مات و یا اجزاء بلوری اتفاق می‌افتد. در هوای خشك با از دست دادن مقدار آب، سفید رنگ شده و به كانی‌ پودری سفید تیره‌ای بنام تینكالگونیت تغییر می‌یابد. بوراكس دارای ظاهری چرب و تقریباً شیرین است، براحتی قابل سوختن بوده و در آب گرم حل می‌شود. بوراكس با ارزش‌ ترین تركیب بوراته برای تهیه مواد شیمیایی تصفیه شده و هم بصورت یك ماده خام می‌باشد.
سیستم تبلور آن مونوكلینیك و بوده و با رخ دو جهتی بصورت بلورهای منشوری و توده‌های حفره‌دار متبلور می‌شود. در طبیعت بصورت شفاف و شیشه‌ای، روشن تا مات و یا اجزاء بلوری دیده می‌شود. بوراكس در دریاچه‌ها و یا مناطقی كه آب و هوای معمولی دارند تشكیل می‌گردد و بدلیل حلالیت بالا در آب و هوای مرطوب رخنمون ندارد. بوراكس در مناطق خشك با از دست دادن آب تبلور بی‌رنگ شده و به كانی پودری سفید كدری به نام Tincaleonite تغییر می‌یابد. بوراكس با ارزش‌ترین تركیب بوراتها می‌باشد. نوع تصفیه شده آن برای تهیه مواد شیمیایی و نوع خام آن مستقیماً در صنایع مصرف می‌شود.
سختی آن 5/2-2 با وزن 75/1-69-1 لمس چرب و طعم شیرین دارد و به آسانی ذوب شده (نقطه ذوب آن 607 درجه سانتیگراد) و به شیشه بی‌رنگی تبدیل می‌گردد. خط اثر آن سفید متمایل به خاكستری، زرد، آبی و سبز نیز دیده می‌شود. بوراكس علاوه بور محلول بودن در آب، در حلالهای آلی از جمله كلیسرول، اتیلن كلیكول، متانول و استن نیز محلول است. كانی فوق با 37 درصد B2O3 به دلیل خاصیت انحلال در آب و ناپایداری در مقابل هوا هرگز به صورت توده‌های بزرگ پیدا نمی‌شود، بلورهای آن در معرض هوا سریع سفید رنگ شده و به توده‌های خاكی شكل تبدیل می‌شود.
بوراكس به عنوان گدازآور در ذوب فلزات و در لحیم كاری، به عنوان كند كننده خوردگی در مایعات ضد یخ، به عنوان ماده اصلی در كودها، در تولید بسیاری مواد شیمیایی و داروسازی، و به عنوان منبع تهیه بور به كاربرده می‌شود. بوراكس عبارت است بورات سدیم آبدار، یا تترابورات است، كه ابتدا در ثبت تحت نام ایرانی بوره به معنی سفیده، تهیه می‌شد.
بوراكس متبلور بدون آب، از آب شور دریاچه سیرلس تهیه می‌شود. گرد بوراكس منبسط شده با چگالی ظاهری كم 32 كیلوگرم هر متر مكعب است، كه بسیار حل شدنی و در پاكسازها به كار بورده می‌شود.
اسید بوریك، كه اسید بوریك و اسید اورتوبوریك نیز نامیده می‌شود، گرد متبلور سفید رنگی با فرمول B2O3.3H2O است كه با اضافه كردن اسید كلریدریك یا اسید سولفوریك به محلول بوراكس و متبلور شدن آن به دست می‌آید. همچنین، از كانه‌های بور به عنوان یكی از مواد شیمیایی تحصیل می‌گردد. بطور طبیعی در درزه‌های آتشفشانی بصورت كانی ساسولیت B2O3.3H2O، یافت می‌شود. وزن مخصوص آن 435/1 و نقطه ذوب آنºC 566 است. در آب و الكل محلول است. اسید بوریك به عنوان مواد نگهدارنده و گندزدا در مخلوط‌های شیشه و كوزه‌گری، در صنعت دباغی بورای پشم‌گیری پوست با تشكیل محلول بوراتهای كلسیم در آب، و به عنوان گذاز آور در لحیم كاری و لحیم كاری سخت به كار بورده می‌شود. اسید بوریك بی‌آب، تقریباً اكسید بوریك خالص است. در لعابهای شیشه و سرامیك به كار برده می‌شود.
در آزمایشگاهها از اثر هیدروكسید سدیم بور اسید بوریك، بوراكس تهیه می‌كنند. چنانچه بوراكس را در درجه حرارت 4400-350 درجه سانتیگراد گرم شود، به بورات سدیم Na2B4O7 تبدیل می‌شود كه نقطه ذوب بورات سدیم 878 درجه سانتیگراد است. بوراكس سابقا تحت نام ‏Tinkat به مقدار خیلی زیاد از تبت غربی (چین) استخراج و به اروپا حمل می‌شده است. ولی امروزه برای تهیه بوراكس اكثرا از كرنایت و بورات كلسیم استفاده می‌شود و بدین ترتیب كرنایت را در آب جوش تحت فشار حل می‌كنند، در این صورت بوراكس بدست می‌آید.
یكی از مشخصه‌های بوراكس از دید صنعتی دانستن میزان گرمای مورد نیاز بورای تبدیل هرمول بخار آب از دكاهیدرات به پنتاهیدرات می‌باشد كه این مقدار بورای بوراكس 943/12 كیلو كالری محاسبه شده است.
********************************
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    88/9/7 (00:37)
غیر از توضیحی که دوستمون داد،اینو هم باید اضافه کنم که متاسفانه در تولید نلان بستنی هم از او.ن استفاده می شه(گاهی و به طور غیر قانونی)نان بستنی به عنوان یك ماده اولیه در تولید برخی اقلام غذایی در كشور ما كاربرد دارد. جز در موارد معدود كه تولید این محصول به روش صنعتی می باشد تولید نان بستنی در كارگاه های صنفی به طریقه سنتی انجام می گیرد. بوراكس یك ماده شیمیایی است كه به عنوان نگهدارنده در سالیان گذشته در صنایع غذایی استفاده می شدو در حال حاضر استفاده از آن در موارد غذایی بوسیله سازمان بهداشت جهانی ( سازمان غذا و خواربار جهانی ) منع شده است، اما به نظر میرسد هنوز برخی ار كارگاه های تولید نان بستنی به دلایل مختلف ( سفید شدن، حجیم شدن) از آن استفاده می نمایند،

2.    88/9/14 (11:07)
بوراکس ماده ای هست که گاهی در کرمها استفاده میشود اسم محلی آن بوره ارمنی است به رنک خاک رس .در عطاری میشود پیدا کرد .کارش اینکه خون را به سطح پوست میکشه مثلا اگر قسمتی از گوشت بدن خالی _چاله) باشد ویا اینکه میخواهند آن قسمت گوشتی وپر شود بوره ارمنی+عسل را روی موضع گذاشته.این موضوع تحقیق من در5سال گذشته ام بود موفق باشید.از عطاریهای قدیمی وبا سابقه سوال کن موفق باشی