مشخصات سوال

نگین احمدی , neginm70
30 دی 86 - 11:33
بواسیر چه جوری درمان میشه ؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
سویدا سویدا , soveydaa
86/10/30 (11:52)
انواع مختلف بواسیر


همه ی ما در قسمت مقعد، رگ های بواسیری داریم. اگر این رگ ها تحریک شوند، ممکن است ملتهب شده، ورم کرده یا حتی خونریزی کنند. این وضعیت معمولاً بواسیر نامیده می شود. بواسیر دو نوع دارد: بواسیر خارجی و بواسیر داخلی.بواسیر خارجی

بواسیر خارجی برآمدگی نرمی در اطراف دهانه ی مقعد است. گاهی اوقات ممکن است حالتی به نام بواسیر ترومبوز رخ دهد. در این وضعیت، یک لخته ی خونی ایجاد شده و آن برآمدگی سفت می شود. از آنجا که بافت های اطراف مقعد پوشیده از پایانه های عصبی است، بواسیر خارجی معمولاً بسیار دردناک است.

بواسیر داخلی

از آنجا که پایانه های عصبی حساس در مقابل درد زیادی در داخل کانال مقعد وجود ندارد، این نوع بواسیر خیلی دردناک نیست. اما ممکن است که حین عمل دفع، این بواسیرها خونریزی کنند. گاهاً ممکن است این نوع بواسیر تا اندازه ای ملتهب شود که به خارج دهانه ی مقعد کشیده شود. این وضعیت سقوط و پایین آمدن بواسیر نامیده می شود.


به طور کلی، شدت بواسیر داخلی چهار درجه یا مرحله دارد:در مرحله ی اول، بواسیرهای کوچکی در لایه ی داخلی دهانه ی مقعد ایجاد می شوند. در اکثر این افراد، این مرحله مورد توجه قرار نمی گیرد، مگر اینکه کشیده شدن مدفوع سخت بر روی سطح مقعد ایجاد کمی خونریزی کند.

دردرجه ی دوم، قسمت کوچکی از بواسیر در حین عمل دفع از دهانه ی مقعد بیرون می آید. اما بافت پیوندی کانال مقعد هنوز آنقدر سخت و محکم هست تا این بواسیرها را دوباره به داخل مقعد برگرداند.

در مرحله سوم، بواسیرهای دردناک در حالت پایین افتادگی و بیرون از مقعد باقی می مانند. اما می توان با دقت زیاد آنها را با دست به داخل دهانه ی مقعد بازگرداند.

شدیدترین و جدی ترین مرحله از این بیماری زمانی است که میزان زیادی از این بواسیرها در یک زمان از دهانه ی مقعد بیرون می آیند. این موقعیت دردناک و خطرناک نیاز به جراحی فوری دارد.


علائم

افرادی که به این بیماری مبتلا گشته اند، معمولاً حین عمل دفع دچار خونریزی، خارش، درد و ناراحتی در ناحیه مقعد می شوند. در موارد شدید، بواسیرهای داخلی ممکن است از دهانه ی مقعد بیرون بیایند، و بواسیرهای خارجی لخته های خونی ایجاد خواهند کرد.آیا شما نیز در خطر ابتلا هستید؟

همه می توانند به بواسیر مبتلا شوند. در واقع بیش از نیمی از افراد پس از 50 سالگی گرفتار این بیماری می شوند.

در اکثر موارد این بیماری از فشار و درد در هنگان انجام عمل دفع ایجاد می شود. از عوامل دیگر این بیماری می توان به وراثت، بالا رفتن سن، یبوست، اسهال، و عمل جنسی اشاره کرد.

وقتی کسی یکبار به این بیماری مبتلا شود، احتمال تکرار مداوم آن بسیار زیاد است. این به این دلیل است که تورم باعث ضعیف شدن دیواره های رگ ها می شود و در نتیجه آمادگی بیشتری برای تورم دوباره پیدا می کنند.آیا راه هایی برای پیشگیری وجود دارد؟

اگر تابه حال آنقدر خوش شانس بوده اید که به این بیماری مبتلا نشوید، در اینجا راه هایی برای پیشگیری از آن آورده ایم. حتی اگر مبتلا به آن هستید، با این روش ها می توانید از ابتلا شدن دوباره در آینده جلوگیری کنید.موادغذایی فیبردار بیشتر بخورید: خوردن بیشتر میوه جات، سبزیجات و حبوبات باعث می شود مدفوع بزرگتر شده و آسان تر دفع شود.

مایعات بیشتر بنوشید: خوردن مایعات زیاد، مدفوع را نرم تر می کند و فشار هنگام عمل دفع کمتر می شود.

عمل دفع را سرموقع انجام دهید: به تاخیر انداختن عمل دفع باعث خشک و سفت شدن مدفوع می گردد و دفع آن بسیار دشوار خواهد شد.

ورزش کنید: فعالیت بدنی باعث کاهش فشار وارد بر رگ ها شده و احتمال یبوست را نیز کاهش می دهد.

به مدت طولانی ننشینید و نایستید: نشستن و ایستادن به مدت طولانی بر رگ ها فشار وارد می آورد. اگر کارتان طوری است که باید برای مدتی طولانی بنشینید، حتماً هر از چند گاهی بلند شده و در اطراف چرخی بزنید.خود-درمانی برای تسکین موقت

گرچه اکثر بواسیرها به خودی خود درمان می شوند، راه هایی هست که بتوانید این فرایند درمانی را سریعتر کرده و از میزان درد خود بکاهید.حمام کنید: خوابیدن در وان آب گرم به مدت 10 تا 15 دقیقه از تورم و درد می کاهد.

یخ بگذارید: با گذاشتن کمپرس یخ بر روی قسمت آسیب دیده می توانید از تورم آن بکاهید.

از کرم استفاده کنید: کرم های موجود در بازار که حاوی عصاره ی فندق، هیدروکورتیزون یا سایر عوامل ضد التهاب هستند، می توانند به کاهش تورم و درد کمک کنند.درمان های پزشکی و جراحی

این نوع درمان ها معمولاً برای موارد حاد از بواسیر توصیه می شوند و شامل انواع زیر هستند:بستن رگ: یک بند لاستیکی به دور بواسیر بسته می شود تا ورود جریان خون به آن را متوقف کند. پس از چند روز، بواسیرها و بند لاستیکی خشک و چروک شده و می افتند، اما ممکن است هفته ها طول بکشد تا ناحیه ی آسیب دیده به طور کامل درمان شود. این مرحله معمولاً بسیار دردناک و همراه با خونریزی است.تصلب درمانی: یک محلول شیمیایی به داخل رگ تزریق می شود تا بواسیرها را جمع کرده و کوچک کند.

انعقاد: از یک لیزر برای سوزاندن و جمع کردن بافت های بواسیری استفاده می شود.

بواسیر برداری: این روش معمولاً زمان سقوط و پایین افتادن بواسیرها استفاده میشود. این روش به صورت عمل جراحی انجام می شود که نیاز به بستری شدن دارد.مکمل های گیاهی

روش دیگر برای درمان بواسیر استفاده از ترکیبات گیاهی است. یک مکمل گیاهی به نام همارون برای درمان بواسیر بسیار مفید شناخته شده و هیچ عوارض جانبی نیز ندارد.


عنصر فعال اصلی در همارون، عصاره ی تصفیه شده ی سوفورا ژاپونیکا یا درخت پاگودای ژاپنی است، که باعث نرمال کردن خاصیت نفوذپذیری رگ ها و مویرگ ها شده، دیواره های رگی را مستحکم می کند و مودغذایی لازم برای سلامت رگ ها را فراهم می کند. همارون باعث تسکین درد، خارش، حساسیت و ناراحتی بواسیر می شود.


تحقیقات انجام شده بر روی عصاره های سوفورا نشان داده است که ? از افرادی که از این ترکیب گیاهی استفاده کرده اند، فارغ از هرگونه خونریزی، خارش، تورم و التهاب بوده اند.درد کشیدن دیگر کافی است...

اگر بواسیر مورد درمان قرار نگیرد، از مرحله ی عذاب دادن نیز فراتر خواهد رفت. سلامت فیزیکی شما را به کلی برهم خواهد زد و ناراحتی بسیاری برایتان فراهم می آورد. راه های زیادی برای پیشگیری از ابتلا و درمان این بیماری دردآور وجود دارد. پس درد کشیدن دیگر کافی است، باید خود را درمان کنید.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/10/30 (12:01)
بیماریهای ناحیه مقعد

راهنمایی برای مبتلایان بیماریهای ناحیه مقعدی

این راهنما، اطلاعات خوبی در رابطه باعلایم، علل و درمانهای سه بیماری شایع مقعدی تدارك دیده است. همانطور كه شما دربارة این بیماریها بیشتر می‏آموزید، شما آمادگی بهتری خواهید یافت تا حالات و شرایط خود را با پزشكتان در میان بگذارید.
بواسیر
بواسیر شایعترین بیماری مقعد است. در حقیت، احتمالاً نیمی از افراد تا سن 50 سال، بواسیر را تجربه می‏كنند. بواسیرها وریدهایی در ناحیه مقعدی هستند بهر علتی فشار بیش از حد به پایین راست روده و ناحیه مقعدی وارد شود به طور غیرطبیعی این وریدها متورم می‏شوند. فشار زیادی می‏تواند به علت زور‏زدن برای دفع مدفوع، اكثراً در اثر اسهال مزمن و كمتر بعلت یبوست، حاملگی، پیری یا علل دیگر باشد. بواسیرهای خارجی به صورت توده نرم و متورم یا و تودة سفت در اطراف ناحیه مقعدی ظاهر می‏شوند بواسیرهای داخلی در داخل كانال مقعدی ایجاد می‏شوند.
نشانه ها
شایعترین علایم بواسیر شامل خارش و خونریزی، بیرون افتادگی و درد می‏باشند. خونریزی اغلب بدنبال دفع مدفوع اتفاق می‏افتد. بواسیرها ممكن است افتادگی پیدا كنند (به بیرون لغزیدن) و از طریق مقعد بیرون بزنند. درد در طی حركات روده یا بعد از تحرك بواسیرها اتفاق می‏افتد. در خیلی از موارد علایم در عرض چند روز فروكش می‏كند. اگر علایم تداوم داشته باشند بهتر است با پزشكتان تماس بگیرید.
پیشگیری و درمان‏های زیادی برای پیشگیری و درمان بواسیر وجود دارد پزشكتان كمك خواهد كرد تا مناسب‏ترین درمان را بر پایه شدت علایم انتخاب كنید.
تغییرات عادات غذایی و نحوه زندگی
بطور منظم بیرون روی را افزایش دهید و با خوردن آب فراوان و خوردن میوه‏ها، سبزیجات، سبوس و حبوبات قوام مدفوع را نرم نگهدارید. تداوم نظم حركات روده می‏تواند باعث بهبود یا جلوگیری از یبوست و زور‏زدن شود.
درمان در خانه
اگر تحریك ایجاد شده است نشستن داخل وان، تشت آب گرم روزانه چند بار كمك به كاهش تورم خواهد كرد و منطقه گرفتار را تسكین می دهد اینكار بایستی 15-10 دقیقه طول بشكد و در صورتی كه بدنبال دفع مدفوع (بیرون روی) باشد، بیشترین اثر را خواهد داشت.
درمان موضعی
بسته به شدت شكایت شما، پزشكتان ممكن است كرم هیدروكورتیزون یا كف آن را برای خلاصی از التهاب و درد توصیه كند. بسیاری از داروهای مربوط به بواسیر بدون نسخه قابل تهیه هستند، یا پزشكتان ممكن است داروی قوی‏تری تجویز كند.
درمان جراحی
در بعضی از موارد، بواسیرها به قدری شدید هستند كه احتیاج به جراحی دارند. روش‏های جراحی متعددی وجود دارد. پزشكتان در صورت ضرورت می‏تواند اطلاعات زیادی در این مورد برای شما فراهم كند.
مقعد خارش دار
مقعد خارش‏دار: اشاره به خارش داخل و اطراف مقعد دارد حالتی است كه هم بچه ها و هم بزرگسالان را درگیر می‏كند. به طور كلی علایم با بهبود بهداشت شخصی فروكش می‏كند. در موارد شدید ممكن است كه بیمار از درمان دارویی سود ببرد.
علل مقعد خارش‏دار: شایعترین علت خارش معقد، بهداشت بد و نامناسب و یا افراط در بهداشت است. سایر علل شامل بواسیر، انگل‏ها بویژه كرمك، عفونت‏های پوستی و واكنش‏های حساسیتی معین می‏باشد (اما به آنها محدود نمی‏شود). از بی غذاها قهوه، چای، كوكاكولا و مركبات ممكن است با خارش ناحیه مقعد همراه شوند. همچنین البسه تنگ و چسبان می‏توانند با خارش ناحیه مقعد همراه باشند.
درمان خانگی
بهداشت مناسب خیلی مهم است. با احتیاط تمیز كردن ناحیه گرفتار توسط آب صاف و تمیز بدنبال آن مصرف پودر تالك عموماً مؤثر است. پوشیدن لباسهای گشاد (شل) ممكن است علایم را تسكین بخشد. حذف بعضی از غذاها از قبیل مركبات، قهوه، سودا ممكن است كمك كننده باشد.
درمان دارویی
برای درمان موارد مقاوم خارش مقعدی ممكن است احتیاج به بكارگیری كرمهای موضعی هیدروكورتیزون یا كف‏ها در ناحیه گرفتار داشته باشد. این محصولات می‏توانند در تسكین علایم بسیار مؤثر باشند. پزشكتان درمان مناسبی را توصیه خواهد كرد.
شقاق‏های مقعدی
شقاق‏ها، پارگی‏های كوچك در كانال مقعدی هستند این پارگیها معمولاً در طی عبور مدفوع سفت یا بزرگ بروی بافت مقعدی ایجاد می‏شوند. شقاقهای مقعدی شایع بوده و معمولاً بدون درمان خاصی ترمیم می‏یابند. در بعضی از بیماران، وقتی كه شقاق‏ها ترمیم نیابند این حالت مزمن می‏شود.
علایم
بیماران مبتلا، درد را در حین دفع مدفوع تجربه می‏كنند. درد ممكن است بعد از اتمام بیرون روی طول كشیده و سپس تا بیرون روی بعدی فروكش نماید. سایر شكایات می‏توانند شامل خونریزی، خارش و ترشح باشند.
درمان
كار اصلی پزشكتان حذف یا كاهش درد خواهد بود.
درمان خانگی
شل كننده‏های مدفوع كمك به كم كردن درد خواهند كرد و نشستن در وان آب گرم یا بكار بردن حوله‏های گرم در منطقه گرفتار ناراحتی را آرام خواهند نمود.
درمان دارویی
كرم‏ها، كف‏ها، پمادها یا شیاف‏ها ممكن است در كاهش درد مفید باشند و منطقه گرفتار را لغزنده كنند. خیلی از این محصولات بدون نسخه قابل دسترس هستند یا پزشكتان ممكن است داروی قوی‏تری تجویز كند.
جاده سلامتی
بسیاری از بیماری‏های ناحیه مقعد، براحتی قابل درمان هستند، در صورتی كه بیماری شما، با سایر اختلالات پزشكی همراه است، همیشه بهتر است در صورت تداوم علائم، با پزشكتان تماس بگیرید.

مشكلی دردناك“
بواسیر (همورئید)- بالشتك‏های وریدی متورم در كانال مقعد اغلب منشا ناراحتی هستند وجود آنها در همه افراد طبیعی است. ولی تورم و خونریزی از آنها مشكل خیلی شایعی است و افراد مختلفی را گرفتار می‏كند از قبیل آنهایی كه به مدت طولانی می‏نشینند، زنان حامله و آنهایی كه یبوست دارند و مدت‏های طولانی در دستشویی می‏نشینند و یا فشار آوردن به شكم موقع اسهال و موارد دیگر. بواسیر می‏تواند ایجاد ناراحتی و حتی درد كند اما پزشك شما كمكتان خواهد كرد تا راه خلاصی از آنها را پیدا كنید.
”بواسیر چیست“
5/2 سانتی‏متر انتهایی قولون (روده بزرگ)، كانال مقعدی نامیده می‏شود. كانال مقعدی با شبكه‏ای از وریدهای كوچك كه درست زیر پوست هستند پوشیده می‏شود. فعالیت‏های معینی، از قبیل زور زدن برای بیرون راندن مدفوع (بخصوص موقع یبوست) یا نشستن طولانی مدت، ممكن است باعث بزرگی این وریدها بشود. این وریدهای بزرگ شده لایه‏های متورم بافتی را درست می‏كند كه ما آنها را بواسیر می‏نامیم. مدفوع سخت ممكن است بواسیر را بیشتر تحریك كرده و آنها را از كانال مقعدی بیرون براند.
”انواع بواسیر“
دونوع بواسیر ممكن است ایجاد شود:
 بواسیر خارجی: دیده و احساس می‏شود (مانند لایه‏های نرمی بیرون از مقعد جایی كه روده بزرگ باز می‏شود) آنها به ندرت باعث درد می‏شوند مگر اینكه لخته خونی داخل آنها شكل بگیرد. كه در اینصورت می‏توانند باعث درد ناگهانی و شدید شوند.
 بواسیر داخلی: به طور شایع به صورت خوشه‏هایی اطراف دیواره كانال مقعدی واقع می‏شوند. بواسیر ممكن است بعضی اوقات به بیرون گسترش یابد. معمولاً بدون درد است، ولی می‏تواند خونریزی كند و یا موجب ترشح موكوس (بلغم) شود. مسایل دیگری ممكن است علایمی شبیه به علایم بواسیر ایجاد كنند. یك شقاق (ترك‏خوردگی كانال مقعد كه باید از بواسیر افتراق داده شود) ممكن است خودش را در كانال مقعدی ظاهر كند و باعث درد و خونریزی شود.
”علایم بواسیر“
اكثراً بواسیر بدون خطر می‏باشد و بجز خونریزی محدود علامتی ندارد. اگر شما بواسیر دارید ممكن است متوجه یك یا چند تا از علایم ذیل بشوید:
 خونریزی كه معمولاً همراه با مدفوع و یا پس از دفع بصورت قطره قطره یا خون‏پاشی خواهد بود. (شایعترین علامت).
 درد
 خارش
 سوزش
 ترشح مواد بلغمی و تحریك اطراف مقعد
 لازم به یادآوری است كه هر خونریزی از مقعد را نباید به حساب بواسیر گذاشت بلكه توسط پزشك باید بررسی‏های لازم انجام شود تا علل دیگر نیز رد گردد.
”علل بواسیر“
فشار آوردن به شكم موقع اسهال و مدفوع خشك و سفت از علل شایع همورئید هستند. خیلی از خانم‏ها در طی حاملگی دچار همورئید می‏شوند.
نشستن یا ایستادن طولانی می‏تواند یك عامل باشد. علل دیگر شامل بلند كردن اشیاء سنگین، ورزش نكردن، ورزش خیلی سنگین، سرفه مزمن، عادتات بیرون‏روی نادرست (از قبیل زورزدن برای دفع مدفوع یا نشستن بر روی دستشویی برای مدت طولانی) است.
”بررسی شما“
وجود بواسیر به تنهایی بیماری تلقی نمی‏شود و عوارض آن نیز خطرناك جدی نمی‏باشد. این مشكل موضعی است و تأثیری روی سایر اندام‏ها و قسمت‏های دیگر بدن ندارد. مسئله مهم شباهت برخی علائم آن مثل خونریزی از مقعد با بیماری‏های خیلی جدی مثل پولیپ یا سرطان روده بزرگ است. اغلب بیماران مشاهده كمی خون در مدفوع را بحساب بواسیر می‏گذارند در حالی كه با وجود بواسیر ممكن است علت خونریزی و یا پولیپ و یا سرطان روده بزرگ باشد. به همین دلیل پس از مشاهده خون در مدفوع برای اولین بار لازم است با پزشك مشورت نمود و درصورت لزوم برای بررسی كامل روده بزرگ كولونوسكوپی انجام داد.
”تاریخچه پزشكی شما و معاینه“
ممكن است پزشك شما درباره علایم و اینكه از چه موقع آنها را دارید سوال كند. همچنین ممكن است درباره تغذیه شما، عادات بیرون‏روی، فعالیت‏هایتان و هر دارویی كه شما استفاده می‏كتید، سوالاتی شود. پزشكتان ممكن است یك معاینه برای دیدن پوست مقعد شما و یك معاینه با انگشت دست جهت لمس بواسیر در ناحیه كانال مقعدی انجام دهد. یك معاینه با آنوسكوپ. ممكن است انجام گیرد. در طی این معاینه یك لوله برای دیدن قسمت پایینی كانال مقعدی گذاشته می‏شود.
”آزمایشات“
ممكن است برای رد سایر مسایل آزمایشات اضافی انجام شود، پزشكتان ممكن است مدفوع شما را جهت وجود خون در آن آزمایش كند. همچنین شما ممكن است سیگموئیدوسكوپی یا كولونوسكوپی شوید در طی این آزمایشات یك لوله نوردار برای معاینه روده بزرگ شما بكار می‏رود. گاهی اوقات یك باریم‏انماء آزمایش اختصاصی كه گرافی با اشعه ایكس از روده بزرگ شما را تهیه می‏كند ممكن است انجام شود.
”درمان بواسیر“
در خیلی از موارد، پزشكتان یك طرح درمانی كه شما در منزل پیگیر آن خواهید بود پیشنهاد می‏كند. اهداف این درمان متوقف نمودن خونریزی و دفع راحت‏تر مدفوع و در مواردی نیز درمان موضعی بخصوص برداشتن بواسیر خونریزی دهنده با لیگاتور بصورت سرپایی كه معمولاً بدون درد است. در موارد نادر انجام عمل جراحی ضروری است.
”رهانیدن شما از علایم“
برخی روش، درمانی ساده
اینجا بعضی چیزها وجود دارد كه شما می‏توانید در منزل انجام دهید.
 وان صندلی‏دار (به مدت چند دقیقه در آب گرم به عرض حداقل 5/7 سانتی‏متر بنشینید) یا كمپرس آب گرم می‏تواند سبب خلاصی فوری شما گردد.
 درمان‏های غیرنسخه‏ای، از قبیل نوار بهداشتی، شیاف و كرم می‏توانند سبب خلاصی از علایم به طور موقت شوند.
 عادات بیرون‏روی درست، از قبیل نشستن بر روی دستشویی فقط به مدت لازم و پرهیز از زورزدن می‏تواند كمك به جلوگیری از تحریكی بكند كه خود منجر به ادم و تورم، می‏شود برای این منظور توالت فرنگی توصیه می‏شود.
 نكته خیلی مهم: هر وقت دفع خون در مدفوع دارید حتماً با پزشك خود مشورت كنید و آن را همیشه به حساب بواسیر نگذارید چون ممكن است علاوه بر بواسیر بیماری دیگری چون پولیپ یا تومور علت خونریزی باشد.
”درمان اسهال مزمن و یبوست“
اسهال مزمن مهمترین علت بواسیر است كه باید علت آن دقیقاً مشخص و درمان شود در صورت داشتن اسهال مزمن با پزشك معالج خود مشورت كنید. برای درمان یبوست در وقت‏های منظم روزانه بویژه صبح‏ها جهت دفع بطور عادتی به دستشویی بروید غذای پرفیبر بخورید و روزانه 6 تا 8 لیوان آب بنوشید و با هر وعده غذای جامد یك قاشق روغن زیتون مصرف كنید. وقتی ورزش منظم با یك غذای مناسب تركیب بشود می‏تواند منجر به پیشگیری از یبوست شود. (یادآور می‏شود یبوست علت ناشایع بواسیر است و بیشتر اسهال باعث بواسیر می‏شود).
”مواد پرفیبر“
از فیبرهای غذایی زیر همراه غذای روزمره استفاده كنید تا كمك به جلوگیری از مسئله بواسیر می‏كنند.
 حبوبات پرفیبر (نخود، لوبیا و باقلا و...)
 سبوس و حبوبات به طور كامل از قبیل برنج قهوه‏ای رنگ
 سبوس و حبوبات به طور كامل از قبیل برنج قهوه‏ای رنگ
 سبزیجات (از قبیل هویج، گل‏كلم، گلابی)
 میوه‏های تازه و لوبیاها(بخصوص لوبیاهایی نظیر عدس، لوبیا قرمز و...)
اگر ضروری باشد پزشكتان ممكن است مواد فیبری دیگری كه بدون نسخه در دسترس است توصیه كند.

مصرف سیر بواسیر را درمان می‌كند
متبلایان به بواسیر باید از مصرف عدس، بادمجان، اغذیه شور و غذاهای تند پرهیز كنند.


هیچ کس، به غیر از یک متخصص روده و مقعد، دوست ندارد در مورد بواسیر صحبت کند. اطلاعات کمی در مورد این بیماری در میان عموم وجود دارد، و از طریق رسانه های گروهی نیز اطلاعات کمی ارائه می شود، از اینرو افراد معمولاً تصور می کنند که این بیماری جزء بیماری های نادر است. درصورتی که برخلاف این تصور، افراد بسیار زیادی به آن مبتلا می شود. برطبق تحقیقاتی که در سال 1991 بر این بیماری انجام گرفت، مشخص شد که حدود 100 میلیون امریکایی به آن مبتلا هستند.


مبتلایان بسیاری، احتمالاً از روی خجالت، به دنبال درمان آن برنمی آیند. برای این دسته از افراد، عمل دفع و نشستن بر سطوح سفت و سخت، بسیار دردناک و عذاب آور خواهد بود.


اما برای مبتلایان و همچنین آن دسته از افراد که به این بیماری مبتلا نیستند خبر خوبی داریم: راه های بسیاری برای پیشگیری و درمان این بیماری وجود دارد.


انواع مختلف بواسیر


همه ی ما در قسمت مقعد، رگ های بواسیری داریم. اگر این رگ ها تحریک شوند، ممکن است ملتهب شده، ورم کرده یا حتی خونریزی کنند. این وضعیت معمولاً بواسیر نامیده می شود. بواسیر دو نوع دارد: بواسیر خارجی و بواسیر داخلی.بواسیر خارجی

بواسیر خارجی برآمدگی نرمی در اطراف دهانه ی مقعد است. گاهی اوقات ممکن است حالتی به نام بواسیر ترومبوز رخ دهد. در این وضعیت، یک لخته ی خونی ایجاد شده و آن برآمدگی سفت می شود. از آنجا که بافت های اطراف مقعد پوشیده از پایانه های عصبی است، بواسیر خارجی معمولاً بسیار دردناک است.

بواسیر داخلی

از آنجا که پایانه های عصبی حساس در مقابل درد زیادی در داخل کانال مقعد وجود ندارد، این نوع بواسیر خیلی دردناک نیست. اما ممکن است که حین عمل دفع، این بواسیرها خونریزی کنند. گاهاً ممکن است این نوع بواسیر تا اندازه ای ملتهب شود که به خارج دهانه ی مقعد کشیده شود. این وضعیت سقوط و پایین آمدن بواسیر نامیده می شود.


به طور کلی، شدت بواسیر داخلی چهار درجه یا مرحله دارد:در مرحله ی اول، بواسیرهای کوچکی در لایه ی داخلی دهانه ی مقعد ایجاد می شوند. در اکثر این افراد، این مرحله مورد توجه قرار نمی گیرد، مگر اینکه کشیده شدن مدفوع سخت بر روی سطح مقعد ایجاد کمی خونریزی کند.

دردرجه ی دوم، قسمت کوچکی از بواسیر در حین عمل دفع از دهانه ی مقعد بیرون می آید. اما بافت پیوندی کانال مقعد هنوز آنقدر سخت و محکم هست تا این بواسیرها را دوباره به داخل مقعد برگرداند.

در مرحله سوم، بواسیرهای دردناک در حالت پایین افتادگی و بیرون از مقعد باقی می مانند. اما می توان با دقت زیاد آنها را با دست به داخل دهانه ی مقعد بازگرداند.

شدیدترین و جدی ترین مرحله از این بیماری زمانی است که میزان زیادی از این بواسیرها در یک زمان از دهانه ی مقعد بیرون می آیند. این موقعیت دردناک و خطرناک نیاز به جراحی فوری دارد.


علائم

افرادی که به این بیماری مبتلا گشته اند، معمولاً حین عمل دفع دچار خونریزی، خارش، درد و ناراحتی در ناحیه مقعد می شوند. در موارد شدید، بواسیرهای داخلی ممکن است از دهانه ی مقعد بیرون بیایند، و بواسیرهای خارجی لخته های خونی ایجاد خواهند کرد.آیا شما نیز در خطر ابتلا هستید؟

همه می توانند به بواسیر مبتلا شوند. در واقع بیش از نیمی از افراد پس از 50 سالگی گرفتار این بیماری می شوند.

در اکثر موارد این بیماری از فشار و درد در هنگان انجام عمل دفع ایجاد می شود. از عوامل دیگر این بیماری می توان به وراثت، بالا رفتن سن، یبوست، اسهال، و عمل جنسی اشاره کرد.

وقتی کسی یکبار به این بیماری مبتلا شود، احتمال تکرار مداوم آن بسیار زیاد است. این به این دلیل است که تورم باعث ضعیف شدن دیواره های رگ ها می شود و در نتیجه آمادگی بیشتری برای تورم دوباره پیدا می کنند.آیا راه هایی برای پیشگیری وجود دارد؟

اگر تابه حال آنقدر خوش شانس بوده اید که به این بیماری مبتلا نشوید، در اینجا راه هایی برای پیشگیری از آن آورده ایم. حتی اگر مبتلا به آن هستید، با این روش ها می توانید از ابتلا شدن دوباره در آینده جلوگیری کنید.موادغذایی فیبردار بیشتر بخورید: خوردن بیشتر میوه جات، سبزیجات و حبوبات باعث می شود مدفوع بزرگتر شده و آسان تر دفع شود.

مایعات بیشتر بنوشید: خوردن مایعات زیاد، مدفوع را نرم تر می کند و فشار هنگام عمل دفع کمتر می شود.

عمل دفع را سرموقع انجام دهید: به تاخیر انداختن عمل دفع باعث خشک و سفت شدن مدفوع می گردد و دفع آن بسیار دشوار خواهد شد.

ورزش کنید: فعالیت بدنی باعث کاهش فشار وارد بر رگ ها شده و احتمال یبوست را نیز کاهش می دهد.

به مدت طولانی ننشینید و نایستید: نشستن و ایستادن به مدت طولانی بر رگ ها فشار وارد می آورد. اگر کارتان طوری است که باید برای مدتی طولانی بنشینید، حتماً هر از چند گاهی بلند شده و در اطراف چرخی بزنید.خود-درمانی برای تسکین موقت

گرچه اکثر بواسیرها به خودی خود درمان می شوند، راه هایی هست که بتوانید این فرایند درمانی را سریعتر کرده و از میزان درد خود بکاهید.حمام کنید: خوابیدن در وان آب گرم به مدت 10 تا 15 دقیقه از تورم و درد می کاهد.

یخ بگذارید: با گذاشتن کمپرس یخ بر روی قسمت آسیب دیده می توانید از تورم آن بکاهید.

از کرم استفاده کنید: کرم های موجود در بازار که حاوی عصاره ی فندق، هیدروکورتیزون یا سایر عوامل ضد التهاب هستند، می توانند به کاهش تورم و درد کمک کنند.درمان های پزشکی و جراحی

این نوع درمان ها معمولاً برای موارد حاد از بواسیر توصیه می شوند و شامل انواع زیر هستند:بستن رگ: یک بند لاستیکی به دور بواسیر بسته می شود تا ورود جریان خون به آن را متوقف کند. پس از چند روز، بواسیرها و بند لاستیکی خشک و چروک شده و می افتند، اما ممکن است هفته ها طول بکشد تا ناحیه ی آسیب دیده به طور کامل درمان شود. این مرحله معمولاً بسیار دردناک و همراه با خونریزی است.تصلب درمانی: یک محلول شیمیایی به داخل رگ تزریق می شود تا بواسیرها را جمع کرده و کوچک کند.

انعقاد: از یک لیزر برای سوزاندن و جمع کردن بافت های بواسیری استفاده می شود.

بواسیر برداری: این روش معمولاً زمان سقوط و پایین افتادن بواسیرها استفاده میشود. این روش به صورت عمل جراحی انجام می شود که نیاز به بستری شدن دارد.مکمل های گیاهی

روش دیگر برای درمان بواسیر استفاده از ترکیبات گیاهی است. یک مکمل گیاهی به نام همارون برای درمان بواسیر بسیار مفید شناخته شده و هیچ عوارض جانبی نیز ندارد.


عنصر فعال اصلی در همارون، عصاره ی تصفیه شده ی سوفورا ژاپونیکا یا درخت پاگودای ژاپنی است، که باعث نرمال کردن خاصیت نفوذپذیری رگ ها و مویرگ ها شده، دیواره های رگی را مستحکم می کند و مودغذایی لازم برای سلامت رگ ها را فراهم می کند. همارون باعث تسکین درد، خارش، حساسیت و ناراحتی بواسیر می شود.


تحقیقات انجام شده بر روی عصاره های سوفورا نشان داده است که ? از افرادی که از این ترکیب گیاهی استفاده کرده اند، فارغ از هرگونه خونریزی، خارش، تورم و التهاب بوده اند.درد کشیدن دیگر کافی است...

اگر بواسیر مورد درمان قرار نگیرد، از مرحله ی عذاب دادن نیز فراتر خواهد رفت. سلامت فیزیکی شما را به کلی برهم خواهد زد و ناراحتی بسیاری برایتان فراهم می آورد. راه های زیادی برای پیشگیری از ابتلا و درمان این بیماری دردآور وجود دارد. پس درد کشیدن دیگر کافی است، باید خود را درمان کنید.متبلایان به بواسیر باید از مصرف عدس، بادمجان، اغذیه شور و غذاهای تند پرهیز كنند.
دكتر رامین اسكندری متخصص گیاهان دارویی ضمن بیان خبر فوق اظهاركرد: بواسیرعبارتست از ورم دردناك رگ‌های مقعد كه گاهی از آن خون می‌آید.
وی افزود: این بیماری اغلب به دلیل یبوست مزمن و یا نشستن زیاد خصوصا نشستن زیاد در دستشویی به وجود می‌آید.
وی با اعلام این كه بواسیر مانند آپاندیس در تمام اشخاص وجود دارد، عنوان داشت: اما این بیماری تنها در كسانی عود می‌كند كه موقع قضای حاجت به خود زیاد فشار بیاورند كه معمولا این افراد به یبوست دائمی دچار می‌شوند.
این متخصص انواع بواسیر را بادی، خونی، چركی و حاد عنوان و خاطرنشان كرد: چنانچه افراد درصورت داشتن یبوست مزمن به موقع درمان را آغاز كرده و خصوصا از رژیم غذایی مناسب و میوه‌هایی همچون گلابی، پرتقال و انجیر استفاده كنند، مشكل آنان تبدیل به بواسیر نشده و متعاقب آن به عمل جراحی نیز نیاز نخواهند داشت.
دكتر اسكندری در خصوص درمان بواسیر به كمك گیاهان دارویی گفت: بسیاری از گیاهان، میوه‌ها و سبزیجات برای بهبود این مشكل توصیه می‌شوند كه از آن جمله می‌توان به ضماد پیاز با زرده تخم مرغ جهت بواسیر و درد نشیمن گاه، مالیدن عصاره تاجریزی به محل بواسیر، مالیدن ژله صبرزرد، بخور برگ باباآدم و مصرف سیر اشاره كرد.
وی همچنین، توت فرنگی، هویج، خربزه، ریواس، ریحان، انبه و بلوط برای مبتلایان به بیماری یاد شده را مفید اعلام كرد و ادامه داد: همچنین بیمار می‌تواند برای درمان بواسیر داخلی و خارجی ۱۲ تره فرنگی با پیاز و برگ آن را در ۶ تا ۸ لیتر آب جوشانده و در وان یا ظرفی ریخته و در آن بنشیند.
این متخصص در پایان تصریح كرد: مهمترین راه درمان بواسیر به كار بردن رژیم غذایی مخصوص به هنگام مشاهده یبوست مزمن است

2.    86/10/30 (13:57)
خوب درمان های متفاوتی هست .
داروهای گیاهی
داروهای شیمیایی
آب گرم
موفق باشید.

3.    86/10/30 (23:35)
سلام دوستان خیلی خوب این بیماری را توضیح دادند من تنها معنی هموروئید را خواهم گفت hemoبه معنی خون وrrheaبه معنی جریان داشتن oidبه معنی مثل و مانند می باشد hemorrhoidدر این بیماری چون پاکه های هموروئیدال گاهی پاره میشوند پس از دفع مدفوع قطره های خون روی مدفوع میریزد اغلب fissureیا شقاق که یک پارگی مخاط رکتوم میباشد با این بیماری همراهی دارد با تشکر دکتر...

4.    86/11/1 (01:25)
salam
darman ha taghriban haminaei bood ke doostan goftan,khodetoonam mitoonestid inaro az net search konid.bye

5.    86/11/1 (11:22)
سلام دوستان اطلاعات خوبی به شما داده اند ولی به طور کلی باید نگذارید که سفت کار کند از ملین ها بیشتر استفاده کنید مایعات زیاد بخورید با رعایت کردن رژیم غذایی تا حد زیادی می توانید از پیشرفت ان جلوگیری کنید

6.    86/11/1 (16:24)
درمان قطعی فقط جراحی

درمان مدارا کننده : پماد آنتی هموروئید و استفاده از ملین ها

7.    86/11/5 (11:37)
پاسخهای 1 و 2 کامل بودن و بیبشتر ازون توضیح واضحاته

8.    86/11/6 (00:45)
شرح بیماری
بواسیر عبارت‌ است‌ از سیاهرگ‌های‌ گشادشده‌ ( واریسی‌) در راست‌ روده‌ یا مقعد. بواسیر ممکن‌ در مجرای‌ مقعدی‌ (بواسیر داخلی‌) یا در مدخل‌ مقعد (بواسیر خارجی‌) واقع‌ شده‌ باشد. بواسیر ممکن‌ است‌ سال‌ها وجود داشته‌ باشد اما تنها با وقوع‌ خونریزی‌ بدان‌ پی‌برده‌ شود.


علایم‌ شایع‌
خونریزی‌. امکان‌ دارد خون‌ قرمز روش‌ به‌ صورت‌ رگه‌هایی‌ در اجابت‌ مزاج‌ دیده‌ شود یا به‌ *دنبال‌ اجابت‌ مزاج‌، خون‌ به‌ مقدار کم‌ و به‌ مدت‌کوتاهی‌ چکه‌ کند.
درد، خارش‌ یا ترشح‌ مخاطی‌ پس‌ از اجابت‌ مزاج‌
وجود یک‌ برجستگی‌ در مقعد
احساس‌ این‌ که‌ پس‌ از اجابت‌ مزاج‌، راست‌ روده‌ به‌طور کامل‌ تخلیه‌ نشده‌ باشد (این‌ حالت‌ تنها در مورد بواسیر بزرگ‌ دیده‌ می‌شود).
التهاب‌ و تورم‌


علل‌
وارد آمدن‌ فشار مکرر به‌ سیاهرگ‌های‌ مقعد یا راست‌ روده‌
عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
رژیم‌ غذایی‌ بدون‌ فیبر
نشستن‌ یا ایستادن‌ به‌ مدت‌طولانی‌
چاقی‌
یبوست‌
کم‌شدن‌ تون‌ عضلانی‌ در سنین‌ بالا
جراحی‌ راست‌ روده‌ یا پارگی‌ مجرای‌ تناسلی‌ به‌ هنگام‌ زایمان‌ و دوختن‌ آن‌
بیماری‌ کبدی‌
سرطان‌ روده‌ بزرگ‌
لواط‌
بالا بردن‌ فشار خون‌ در سیستم‌ سیاهرگی‌ دستگاه‌ گوارش‌


پیشگیری‌
برای‌ اجابت‌ مزاج‌ عجله‌ نکنید و در عین‌ حال‌ از زور زدن‌ و نشستن‌ طولانی‌مدت‌ در توآلت‌ خودداری‌ کنید.
اگر اضافه‌ وزن‌ دارید، وزن‌ خود را کاهش‌ دهید.
مقدار فیبر غذایی‌ را در رژیم‌ خود افزایش‌ دهید.
روزانه‌ 10-8 لیوان‌ آب‌ بنوشید.
به‌طور منظم‌ ورزش‌ کنید.


عواقب‌ مورد انتظار
بواسیر معمولاً با مراقبت‌ مناسب‌ خوب‌ می‌شود، اما علایم‌ ممکن‌ است‌ افت‌ و خیر داشته‌ باشند (یعنی‌ بواسیر ممکن‌ است‌ پس‌ از یک‌ دوره‌ یبوست‌ دوباره‌ ظاهر شود). در مواردی‌ که‌ به‌ درمان‌ محافظه‌کارانه‌ خوب‌ پاسخ‌ نمی‌دهند شاید جراحی‌ مورد نیاز باشد.


عوارض‌ احتمالی‌
کم‌خونی‌ فقر آهن‌ اگر خونریزی‌ قابل‌ توجه‌ باشد.
درد شدید در اثر وجود لخته‌ خون‌ در بواسیر
عفونت‌ یا زخم‌ شدن‌ بواسیر


درمان‌


اصول‌ کلی‌
برای‌ تشخیص‌ قطعی‌ ممکن‌ است‌ یکی‌ از روش‌های‌ زیر انجام‌ شوند: آنوسکپی‌ (دیدن‌ مقعد با کمک‌ یک‌ لوله‌ کوتاه‌ به‌ نام‌ آنوسکپ‌، وسیله‌ای‌ لنزدار و دارای‌ یک‌ منبع‌ نورانی‌ در سر آن‌ است‌)، یا پروکتوسکپی‌ (دیدن‌ راست‌ روده‌ و قسمت‌ پایینی‌ روده‌ بزرگ‌ یا وسیله‌ای‌ به‌ نام‌ پروکتوسکپ‌، که‌ وسیله‌ای‌ اپتیک‌ و دارای‌ یک‌ منبع‌ نورانی‌ در سر آن‌ است‌).
درمان‌ با هدف‌ تخفیف‌ علایم‌ صورت‌ می‌گیرد.
هیچ‌گاه‌ برای‌ اجابت‌ مزاج‌ زور نزنید.
پس‌ از اجابت‌ مزاج‌، ناحیه‌ را با ملایمت‌ پاک‌ کنید.
برای‌ تخفیف‌ درد، روزانه‌ چندین‌ بار هر بار به‌ مدت‌ 20-10 دقیقه‌ در آب‌ گرم‌ بنشینید.
برای‌ تخفیف‌ درد و تورم‌ ناشی‌ از وجود لخته‌ در بواسیر یا بیرون‌ زدگی‌ بواسیر، یک‌ روز در رختخواب‌ استراحت‌ کنید و روی‌ ناحیه‌ کیسه‌ یخ‌ بگذارید.

در مواردی‌ که‌ مقاوم‌ به‌ درمان‌ هستند، امکان‌ دارد نیاز به‌ جراحی‌ وجود داشته‌ باشد. روش‌های‌ مختلفی‌ وجود دارند:
بستن‌ یک‌ باند لاستیکی‌ در قاعده‌ بواسیر؛
اسکلروتراپی‌ (تزریق‌ مواد شیمیایی‌ برای‌ بسته‌ شدن‌ سیاهرگ‌ها و تشکیل‌ بافت‌ جوشگاهی‌)؛
جراحی‌ با سرما (یخ‌ زدن‌ بواسیر با نیتروژن‌ مایع‌)؛
انعقاد بواسیر (با اشعه‌ مادون‌ قرمز یا لیزر)؛
در آوردن‌ بواسیر


داروها
برای‌ درد خفیف‌، خارش‌، یا کاهش‌ تورم‌، می‌توان‌ از داروهایی‌ که‌ اختصاصاً برای‌ تخفیف‌ علایم‌ بواسیر ساخته‌ شده‌اند استفاده‌ کرد. اگر علایم‌ بواسیر به‌ هنگام‌ حاملگی‌ رخ‌ دهند، از پزشک‌ خود در مورد داروهای‌ مناسب‌ که‌ در حاملگی‌ مشکلی‌ ایجاد نکند سؤوال‌ کنید.
اگر نیاز به‌ استفاده‌ از مسهل‌ باشد، از نرم‌کننده‌های‌ اجابت‌ مزاج‌ استفاده‌ کنید.


فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
محدودیتی‌ برای‌ آن‌ وجود ندارد. کار روده‌ با آمادگی‌ جسمانی‌ مناسب‌ بهبود می‌یابد.


رژیم‌ غذایی‌
برای‌ پیشگیری‌ از یبوست‌، یک‌ رژیم‌ متعادل‌ حاوی‌ مواد غذایی‌ دارای‌ فیبر زیاد، مثل‌ میوه‌های‌ تازه‌، کلوچه‌، حبوبات‌، سبزیجات‌ و غلات‌ سبوس‌دار داشته‌ باشید.
روزانه‌ 10-8 لیوان‌ مایعات‌ بنوشید.
اگر اضافه‌ وزن‌ دارید، وزن‌ خود را کم‌ کنید.


درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
اگر در همان‌ جایی‌ که‌ بواسیر بوده‌ است‌ یک‌ برجستگی‌ سفت‌ تشکیل‌ شود.
اگر بواسیر باعث‌ درد شدید می‌شود که‌ با درمان‌های‌ ذکر شده‌ در بالا تخفیف‌ نیابد.
اگر خونریزی‌ زیاد باشد (بیش‌ از مقداری‌ که‌ در قسمت‌ علایم‌ ذکر شد). البته‌ باید به‌ یادداشت‌ که‌ خونریزی‌ ممکن‌ است‌ یکی‌ از علایم‌ اولیه‌ سرطان‌ باشد.