مشخصات سوال

صنم  , antik_idol
28 مرداد 88 - 09:30
در مورد آمپول بتامتازون LA
اطلاعات بیشتر : سلام
صورت یکی از دوستام جوشهای ریز زیر پوستی میزنه که همراه با التهاب,خارش,سوزش,و ترشح هستش خیلیم دکتر رفته ولی خب جواب نگرفته البته تست حساسیت نداده هنوز اما فک می کنه حساسیت داره اما نه حساسیت فصلی چون 2 سالی میشه که اینطوریه.حالا سوالش اینه این علائم ممکنه حساسیت باشه؟وقتی آمپول بتامتازون LA میزنه یکی دو روزی خوب میشه.سوال دوم اینه که عوارض آمپول بتامتازون LA چیه؟
تقریبا" مجبوره هفته ای سه تا استفاده کنه
قبلا" از همه دوستان که لطف میکنن و جواب میدن ممنون- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
بردیا  , irenic7
88/5/28 (14:20)
سلام
بتامتازون از دسته کورتون هاست. مکانیسم کورتون ها به طور کلی تقلید هورمونال کورتیزولی بدن است. این سیستم هورمونی به طور طبیعی وقتی بدن در حالت گریز (استرس و...)فعالیتش قابل توجه بوده که به وسیله سرکوب سیستم ایمنی بدن باعث حفظ شرایط طبیعی بدن میشود.
اگر این دسته داروها را به بیمار تجویز کنیم کاری جز سرکوب سیستم ایمنی انجام ندادیم.در نتیجه این سرکوب،سیستم ایمنی قادر به شناسایی عوامل عفونی و پاسخ به آنها نخواهد بود در واقع به دلیل این عدم پاسخ ،کاهش التهاب و تورم و درد و... تا زمانی که دارو در بدن پیک لازم را دارد برقرار است. و به محض متابولیسم و دفع دارو اثر از بین رفته و مجددا سیستم ایمنی فعال شده و شروع به پاسخ میکند و در نتیجه بیمار علایم التهاب و ... را میبیند!
نکته که در این دسته داروها مهم است این است که قطع دارو باید تدریجی باشد یعنی اگر مثلا شما به مدت 3ماه روزی 1 دارو کورتون(مثلا بتامتازون) مصرف کردید نباید یک روزه دارو را قطع کنید بلکه مثلا برای 1 ماه یک روز در میان مصرف کنید بعد هفته ای دو بار بعد هفته ای یک بار .... دلیلش هم این است که این داروها با اثر بر سیستم های فیدبکی هیپوتالاموس ،ترشح هورمون های آدرنوکورتیکال را کم میکند لذا با قطع تدریجی به بدن فرصت خواهیم داد که مجددا خود را با شرایط جدید وقف دهد.
از عوارض این دسته داروها می توان اختلال سیستم ایمنی بدن، پوکی استخوان، اختلال سیستم آدرنوکورتیکال و ... را نام برد

حالا با این مقدمه باید عرض بکنم که مصرف بنتامتازون در این مورد (جوش) یک درمان علامتی است! نه یک درمان حقیقی! یعنی شما باید اول علت بیماری را تشخیص بدهید ، اگر میکروبی است مصرف آنتی بیوتیک،اگر اختلالات هورمونی است مصرف دارهای هورمونی....(با تجویز پزشک). و یک داروی کورتون مثل بتامتازون صرفا جهت کاهش التهاب به عنوان یک داروی کمکی مفید است.
به عنوان منبع هم می توانید به کتاب فارماکولوژی پایه و بالینی کاتزونگ فصل39 مراجعه کنید. (این کتاب ترجمه فارسی هم شده به مترجمی دکترع.فتح الهی ، دکتر م.خدایی و نظارت دکتر بیژن جهانگیری)
در پایان لازم است این رو هم بگم که به یک پزشک اعتماد کنید و از تجویز یا قطع مصرف بدون نظر پزشک معالج خود جدا خودداری کنید.
همواره سلامت و پیروز باشید
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    88/5/28 (09:59)
عزیزمن در عالم پزشكی هیچ اقدامی بدون عوارض نیست
آمپول بتامتازون در صورت استفاده دراز مدت باعث پوكی استخوان میشه ضد حساسیت است ولی باید مقدار استفادشو پزشك مشخص كنه

2.    88/5/28 (11:35)
تشخیص با پزشکه معمولا ترشحات نمی تونه حساسیت باشه.دلیل جوش زدن باید تشخیص داده بشه تا بشه درمانش کرد دلایل هورمونی، یا همین حساسیت که البته این اندازه علایم دایمی با حساسیت ظاهر نمی شه . جوشهای دوران بلوغ،تغذیه نامناسب.حتما باید دقیق بررسی کنه
درمان دراز مدت با بتامتازون بیمار را از جهت ابتلا به بیمارییهای عفونی مستعد می کنه و از طرفی هم علایم عفونت پنهان می شود.مصرف مقادیر زیادش متونه اختلالات روانی رو تشدید کنه.آب مروارید کاهش دید یا تاری دید و تکرار ادرار پرنوشی قرحه گوارشی علایم شبه کوشینگ آکنه درد در ناحیه سرینی و افزایش فشار خون،ادم ریوی در مادر و سردرد از عوارض جانبی دارو هستند.بیشتر در افراد مسن و خانمهای یائسه احتمال پوکی استخوان و فشار خون بالا را افزایش میده.

3.    88/5/29 (17:07)
علت این جوشها مسائل عصبیه که باعث تحریک میشه تعجب نکنید بله وقتی با کورتون میتونه آروم بمونه فکر کنم دلیله عصبی داره ضمنا دوست شما بهتره از پنبه و الکل مدتی استفاده کنه اگر چه اساسی خوب نمیشه ولی وقتی با پنبه الکل به جوشهای چرکی بزنه حداقل از بیشتر شدن جوش جلوگیری میکنه . ضمنا ایشون از نظر هورمونی باید آزمایش هم بدن.