مشخصات سوال

نازیلا بینایی , nazillaa
12 مرداد 88 - 10:45
ممکنه خدا با ادم قهر کنه؟
اطلاعات بیشتر : میدونم که بعضی چیزارو خدا به ادم نمیده چون صلاح رو میدونه . اما من مدت خیلی خیلی زیادیه که یه چیز کوچیک از خدا میخوام و مطمئنم هیچ ضرر یا مشکلی نداره چون چیز خیلی ساده ای هست ! ممکنه خدا کلا دلش نخواد چیزیو به کسی بده و با ادم قهر باشه؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
غلامرضا صفائی , mahdana
88/5/12 (11:04)
اینو یادتون باشه خدا از یه بچه لوس ننر خودخواه خیلی خیلی بزرگتره و هرگز مثل اونا قهر نمیكنه
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    88/5/12 (12:41)
باسلام
بعرضتون برسونم كه وقتی ما ازكسی شناخت كافی نداشته باشیم اگراون هركاری هم كه برامون انجام بده باز ما نسبت بهش اطمینان كافی ندارم وگاهی اوقات نسبت بهش سوء ظن هم پیدا میكنیم پس نتیجه میگیریم كه شناخت یكی ازعلل مهم برقراری یك ارتباط صحیحه.
خوب پس تصورما نسبت به خالقمون باید چجور باشه آیا مثل یك بچه لوسی باشه كه باید نازش روكشید تاگره از كارمون وا كنه یا یك هیبت بزرگ وترسناكی كه ازقدرت لایزالش برخودمون بلرزیم؟
و...
خالق ما كاملا عادل وخوشبختی همه رو طراحی میكنه وبرای هرچیز وهركس به اندازه خودش
پس اگرشناخت ما حداقل دراین حد نیست بهتره روش كاركنیم
وشناخت نسبی بدست بیاریم تا براساس اون بدونیم كی باید نگران باشیم وكی خوشحال . بهش همیشه توكل كن
حق یارته...


2.    88/5/12 (14:50)
ممكنه كه خدا چیزی رو یه من نده! اما شك كردن در اینكه چرا نمیده درست نیست. قهر كه كار انسانیه. اگه خدا بخواد قهر كنه با كسی كه دیگه خداییش به درد خودش میخوره.
اما اون چیز كوچیك كه تو میخوای، شاید از نظر تو كوچیك باشه.
از كجا مطمئنی هیچ ضرری نداره؟ اگر یلی سادس، حاضری ازش بگذری؟
توی انجیل نوشته انسانها برای قضاوت آفریده نشده اند. ما تو قضاوت ضعیفیم چون دانش كمی داریم. هیچ وقت هم نمیتونیم به اندازه ی كافی دانش داشته باشیم.

3.    88/5/13 (12:48)
سلام

خداوند که هزاران بار مهربان تر از مادر است نسبت به انسان هیچ گاه بر اثر چیزهای کوچکی با انسان قهر نمی کند بلکه به انسان بارها فرصت می دهد تا او خودش را اصلاح کند.

اما

در مورد اجابت انچه از خدا می خواهیم:
شخصی آمد خدمت یکی از ائمه معصومین (دقیقا خاطرم نیست کدامیک از حضرات معصومین بوده اند) و می خواهد تا آن حضرت برای او استخاره ای انجام دهد. حضرت استخاره را انجام داده و می فرمایند که خوب نیست.
آن شخص می رود و چند سال بعد به حضور امام می رسد و می گوید مولا جان خاطر شریفتان هست که استخاره ای گرفتید و فرمودید خوب نیست. بنده آن استخاره را برای سفر تجاری ام می خواستم و اتفاقا رفتم و خیلی خیلی سود کردم در حالی که شما فرموده بودید خوب نیست حضرت فرمودند: یادت هست فلان روز در اثر فلان کار بسیار خسته شدی و نماز صبح تو قضا شد. این برای تو ضرر بسیاری است.

نتیجه این که شاید بسیاری از کارها در ذهن ما بی ضرر و مفید مسلم باشد در حالی که در واقع به زیان ما است. و آنچه خدا می داند هیچ کس نمی داند.

4.    88/5/15 (01:13)
آ ره عزیزم ممکنه! بالاخره خداست دیگه، هر چیزی ممکنه!
بعضیا یه جوری جواب میدن که انگار نماینده تام الاختیار خدا هستند.
خود پیغمبر هم به خدا گفته ماعرفناک....!

5.    88/5/16 (18:28)
سلام نازیلا
نمی‌دونم آرزوی قلبیت چیه كه مصرانه می‌خوای برآورده شه! ولی بذار از خودم برات تعریف كنم،
تقریباً 11 ماه پیش یا بیشتر ماه رمضون سال گذشته یك اتفاق توی زندگی من افتاد كه خواسته‌ی دیرینه ام رو دوباره از خدا خواستم جدی‌تر و با رعایت و اطاعت اوامرش، (البته خیلی هم بی قید نبودم ولی بیشتر رعایت كردم) بعد از چند هفته توی شبای قدر بود كه به خدا گفتم آرزومو برآورده می‌كنی شاید باورت نشه ولی وقتی قرآن رو باز كردم آیات 82 تا 112(؟) سوره انبیا بود كه چندین بار به پیامبران مختلف (علیهم السلام) گفته بود كه ما اجابت كردیم خواسته شما رو و این در حالی بود كه خواسته‌ی خیلی از اونا معجزه بود مثل حضرت زكریا، مثل حضرت مریم و ... و الآن كه بعد از یك شرط 40 هفته‌ای هفته‌ی 41 مشرف شدم به مدینه و مكه اون آرزومو برای قربونی كردن بردم پیش خدا، شاید یه روزی برآورده بشه ولی من به خدا گفتم این آرزوی من باعث شد تو رو واقعاً پیدا كنم و تو برای من كافی هستی هنوزم خیلی وقتا میگم كاش آرزوم برآورده بشه ولی خدا زندگیمو تلخ نمیكنه چون به این موضوع فكر می‌كنم و من فهمیدم شاید به صلاحم نبود ولی خدا قول اجابت به من داد و من امیدوار بودم!
حكایت توهم شاید یه جاهاییش مثل مال من باشه بذار خدا رو پیدا كنی شاید آرزوت هرقدر بزرگ یا كوچیك برات در برابرش بی‌ارزش باشه آرزوی من یه زندگی جدید بود ولی خدا نخواست برام تنهاترین و بزرگترین آرزو بود! حالا كه پیشكش خدا كردم آرزوی دیگه‌ای برای خودم ندارم جز مغفرت و مرگ راحت.
خیلی طولانی شد ببخشید ولی اینم بگم تموم اینكه آرزو داشتن مثل پرتاب بومرنگ می‌مونه اگه خوب پرتاب بشه به خودت برمی‌گرده برای خدا با اخلاص كامل زندگی كن، ما از خودمون هیچی نداریم. اگه دوست داشتی از دستوراتش اطاعت كن ولی اینو بدون عشق خدا به ما اینقدر زیاده كه اگه ما میتونستیم بفهمیم بند بند وجودمون از هم میگسست!
دوست دارم برام دعا كن
روزبه

6.    88/5/16 (21:20)
این غیره ممكنه .............

تو خیلی راحت میگی... مطمنا خدا بهتر می دونه......

حتما تلاش تو براش كم بوده یا درست دعا نكردی ... خدا خیلی با مرامه قهر تو كارش نیست تو تلاشت رو براش بكن بدش توكل كن به خدا...........
انشا الله.....

7.    88/5/17 (00:33)
برای درخواست از خداوند متعال مراحل و مقدمات و موخراتی وجود داره اینطور نیست که انسان هر وقت دلش خواست دستشو رو به آسمون بکنه و از خدا چیزی درخواست کنه, که البته خیلیها زحمت همین دست به سوی آسمون بلند کردن رو هم به خودشون نمی دن!
برای دعا کردن همون طور که گفتم شرایطی وجود داره که باید رعایت بشه تا به مطلوب خودمون برسیم مثلا روزهای خاصی از سال همچون شب احیا و ... و یا صلوات بر پیامبر گرامی اسلام قبل و بعد از دعا همانطور که در تمامی ادعیه ماثوره اینطوریه و...(که برای آگاهی از این پیشنهاد می کنم مفاتیح الجنان مرحوم شیخ عباس قمی رو بخونین)
علاوه بر همه اینها و بر فرض رعایت شرایط باز هم نباید انتظار برآورده شدن اون درخواست رو داشت چون ممکنه اون حاجت ما که در نظرمون خیلی مهم و حیاتیه! در نظر خداوند متعال (که عالم بر تمام خفیات و اسرار این عالمه ) به صلاح ما نباشه و بعکس به ضرر ما تموم بشه.
گاهی مواقع هم عدم استجابت دعا بدلیل اینه که خدا می خواد آدمو امتحان کنه تا ببینه ما چقدر دوسش داریم و حاضریم از این خواسته مون بخاطر او بگذریم!
حالا قضاوت با شماست!!!

8.    88/5/17 (18:05)
با سلام
خواهر گرامی طبق اعتقادات ما شیعیان و مسلمانان خداوند سبحان خالق تمامی مخلوقات است و همو رب و پروردگار همه موجودات می باشد ، بنابراین او که خالق ماست و همه هستی ما از اوست بهتر از ما صلاح انسان را می داند ( نحن اقرب الیکم من حبل الورید) اگر خدا از رگ گردن به ما نزدیک تر است بر تمامی اسرار درون دل ما نیز واقف است فلذا صلاح بندگان خویش را بهتر از خود آنها می داند.
در فرمایش خود فرمودید که « مطمئنم هیچ ضرر یا مشکلی نداره » اگر اجازه بفرمایید یک سوالی از شما بپرسم : شما از کجا مطمئن هستید که ضرری برای شما ندارد ؟ ! آیا از آینده خبر دارید! یقینا علم غیب مختص اولیای الهی و ائمه معصومین ( علیهم السلام) است و غیر از اینها کسی نمی تواند ادعای علم غیب کند .
البته این مبحث دامنه دار است و اگر بخواهیم پاسخ مفصلی بدین سوال بدهیم در حد یک مقاله جا دارد که به بررسی جوانب این موضوع بپردازیم ، اما به طور اجمال باید بگوییم :
اولا: دعا شرایط خاص خودش را دارد و هر دعایی پذیرفته نیست وَ إِذا سَأَلَكَ عِبادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِیبٌ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذا دَعانِ"

خداى تعالى وعده" أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ" خود را مقید كرده به قید" إِذا دَعانِ ..."، و چون این قید چیزى زائد بر مقید نیست، مى‏فهماند كه دعا باید حقیقتا دعا باشد، نه اینكه مجازا و صورت آن را آوردن، آرى وقتى مى‏گوئیم: (به سخن ناصح گوش بده وقتى تو را نصیحت مى‏كند)، و یا (عالم را در صورتى كه عالم باشد احترام كن) منظورمان این است كه آن نصیحتى را باید گوش داد كه متصف به حقیقت خیرخواهى باشد. و آن عالمى را باید احترام كرد كه حقیقتا عالم باشد یعنى به علم خود عمل كند، جمله: (إِذا دَعانِ) نیز همین را مى‏فهماند، كه وعده اجابت هر چند مطلق و بى‏قید و شرط است، اما این شرط را دارد كه داعى حقیقتا دعا كند،

اگر در این آیه دقت بفرمایید خداوند تعبیر فرموده به (عبادى بندگانم)، و نفرمود (ناس مردم ) كلمه (عبودیت) به معناى مملوكیت است، البته نه هر مملوكیت، بلكه مملوكیت انسان پس گوسفند را عبد صاحبش نمى‏خوانند،
و عبد عبارت است از انسان و یا هر صاحب عقل و شعور دیگرى كه ملك دیگرى باشد، در نتیجه عبد وقتى به خدا نسبت داده مى‏شود نظیر ملك منسوب به او است.
بنابراین دعا کننده باید خود را عببد و مملوک خدای خویش دانسته و هستی خویش را از او بداند .
ثانیا : شرط استجابت دعا الزاما این نیست که بلافاصله بعد از دعا تحقق پیدا کند ممکن است استجابت دعا بر اساس مصلحتی که خداوند بر آن آگاه است سالها به طول انجامد.
موفق باشید

9.    88/5/18 (11:18)
سلام
وقتی ما بچه ام خدا هم با ما بچگونه رفتار می کنه

یه خواسته ی کوچولومون و نگه می داره تا هی بریم در خونش و هی ارتباط قلبی باش پیدا کنیم
این ارتباط خیلی مفید تر از اون خواسته است
تو به خواستنت ادامه بده . کوتاه نیا اگه تا امروز روزی یه بار می خواستی از امروز روزی دوبار بخواه
اگه نداد روزی سه بار ...فقط نا امید نشو که بزرگترین گناه است


یه راه سخت تر هم هست ولی زود تر جواب می ده

تو همش برو در خونه خدا حتی برای چیزای خیلی کوچیک تا مجبور نشه برای آوردنت گروگان گیری بکنه

10.    88/5/18 (14:05)
وقت خودت رو با این سوالها تلف نکن چون هیچوقت به جواب مشخصی نمی رسی سعی کن چوری زندگی کنی که از آن لذت ببری چون هر انسانی یک با ر بیشتر به این دنیا نمیاد

11.    88/5/20 (01:31)
اینكه گرفتارت كرد یعنی «گرفته یار»ت كرد از خود حضرت دوست هست
اینكه زبان سوال و درخواست به تو داد این هم از حضرتش هست
اینكه هربار در هر اصراری به كلامت گوش كرد این هم محبت اوست چراكه فرمود جواب بعضی از بنده هامو نمی دهم چون صدایشان را دوست دارم و می خام بیشتر صداشون را بشنوم
برفرض هم كه تا آخر دنیا هم حاجتت را نده باز هم محبت اوست چون بخل كه ندارد ،كریم هم كه هست، عالم به مصالح تو هم كه هست
پس اگر اون حاجتت را نده صد چندان در دنیا و آخرت از خجالتت در میاد ( البته از بس خوبه ما جرأت می كنیم این طوری باهاش حرف بزنیم والا خجالت كه ... )‌
در روایات دارد كه اگر مومن می دانست در قیامت برای حاجات بی جواب چقدر در آخرت عوض به او می دهند آرزو می كرد هیچ یك از درخواست هاش در دنیا بر آورده نمی شد
به هر حال
هر گنج سعادت كه خدا داد به حافظ از یمن دعای شب و ورد سحری بود
دعای در شب و تنهایی اگر براورده نشه حداقل انسان را آرام می كنه و اون آرامش از هر چیزی با ارزش تر هست

12.    88/5/20 (07:54)
امكان نداره، یك قدم به سمتش برو ببین چند قدم به سمتت می اد

13.    88/5/24 (17:56)
سلام.غیر ممکنه. تو حدیث قدسی خدا میگه اگه بنده ای که از من رو برگردونده می دونست چقدر دوسش دارم هر ایینه از شوق می مرد.خدا همیشه همیشه حواسش به ماست