مشخصات سوال

گلی گل , goli_khanomam
24 دی 86 - 11:31
سلام : آیا مصرف قرصهای ویتامین در بارداری را تائید میکنید؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
وحید م , vahid_444
86/10/24 (12:09)
به زنان باردار اخطار داده شده است که مصرف داروهای مولتی ویتامین به جنین صدمه وارد می کند. به گزارش BBC ، یک سوم محصولات دارای برچسب هایی مشخص که نشان دهند ویتامین(آ) در آنها موجود است ، نیستند.
مقادیر زیاد این ویتامین می تواند با تشکیل اندام در جنین تداخل نماید و لذا زنان باید از مصرف مکمل های آن در دوران بارداری پرهیز کنند.
محققان می گویند: زنان باید از مصرف قرص های ویتامین ( آ) یا مولتی ویتامین های حاوی آن در دوران بارداری یا حتی در صورت احتمال بارداری ، خودداری کنند.
به گفته این محققان زنان با حفظ رژیم غذائی مناسب دیگر نیازی به مصرف مکمل ها ی حاوی ویتامین (آ) ندارند و تنها با تجویز پزشک مجاز به مصرف ویتامین ها هستند. همچنین از غذاهای حاوی مقادیر زیاد ویتامین (آ) مانند جگر بهتر است پرهیز کنند.
نکته مهم اطلاع رسانی به مردم بویژه زنانی است که در سنین بارداری قرار دارند. داروهای موجود اکثرا فاقد برچسب ها ئی هستند که اطلاعات مربوط به محتوای ویتامین ها از جمله ویتامین (آ) موجود در آنها را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.
بنابراین زنان باردار ، خود باید مراقب هرگونه دارو و مکمل های غذائی که مصرف می کنند باشند و در مورد عوارض آنها با پزشک خود مشورت کنند.


البته مصرف ویتامین توسط مادران باردار خطر تولد نوزاد کم وزن به نگام تولد را کاهش می دهد.
تولد نوزاد انی با وزن کمتر از 2500 گرم شاخص مهمی برای مرگ طی دوره نوزادی است و با افزایش خطر بیماری قلبی ، دیابت ، سکته مغزی و فشار خون بالا در زندگی آینده ارتباط دارد.
تولد نوزاد کم وزن بویژه یک مشکل عمده برای زنان کشورهای در حال توسعه است که با منابع و درآمد کم مواجهند و گاهی تحت سوء تغذیه قرار می گیرند.
به گزارش هلث دی محققان می گویند مصرف مکمل های ویتامین ، آهن و اسید فولیک توسط مادران طی بارداری به افزایش وزن مادرانی که خود دچار سوء تغذیه هستند و نیز به تولد نوزادانی با وزن بیشتر کمک میکند.
ظاهرا به نظر می رسد جلوگیری از مرگ نوزادان کار دشواری است اما مطالعات جدید نشان می دهند اقدامات مقرون به صرفه ای می توان انجام داد که جان این نوزادان را نجات می دهد.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/10/24 (12:42)
در دوران بارداری فقط زیر نظر پزشک بایاد از قرصهای ویتامین استفاده کرد . به هیچ وجه نباید سر خود عمل کنی
چون هم به خود هم به جنین آسیب می رسونه

2.    86/10/24 (13:00)
بله البته تا حدی مثلا روزی یک عدد قرص ماهی و یک عدد فارماتون
خیلی خوبه ولی توصیه می کنم اگه فارماتون مصرف می کنید ویتامین دیگه ای مصرف نکنید چون فارماتون انواع ویتامین هارو داره
و خیلی قویه.

3.    86/10/24 (14:12)
بستگی به نظر پزشك معالج دارد

4.    86/10/24 (15:25)
با سلام
در دوران بارداری تعدادی مكمل غذایی برای زن باردار مورد نیاز است:

مكمل های غذایی شامل آهن - اسید فولیك ( فولات ) - و مولتی ویتامین می باشد:

-میزان مورد نیاز آهن در دوران بارداری برای خانم هایی با جثه معمولی یا حاملگی یك قلو 30 میلی گرم ( روزی یك قرص آهن ) و برای خانم هایی با جثه بزرگ ، چند قلویی یا تاخیر در دریافت آهن 60 تا 100 میلی گرم در روز ( 2 تا 3 قرص آهن )

در افراد مبتلا به آنمی ( كم خونی فقر آهن ) 200 میلی گرم در روز .

از آنجایی كه مصرف آهن در ابتدای بارداری باعث افزایش تهوع واستفراغ می شود شروع مصرف آن در 4 ماهگی توصیه میشود و این مصرف تا 3 ماه بعد از زایمان باید ادامه پیدا كند.

- مصرف مولتی ویتامین را در چند قلویی - رژیم گیاه خواری - مصرف كنندگان تنباكو و سوءتغذیه توصیه می كنند . با توجه به اینكه اكثر مردم مناطق كشور بخصوص در استانهای محروم دچار سوء تغذیه می باشند سیاست وزارت بهداشت و درمان بر این اساس است كه به كلیه زنان باردار كپسول مولتی ویتامین مینرال یا قرص مولتی ویتامین داده شود ( از 4 ماهگی تا 3 ماه بعد از زایمان ) .

فقط در موارد خاصی مثل افزایش وزن بیش از حد مادر بعلت افزایش اشتها با نظر پزشك این مكمل به مادر داده نمی شود.
به این نكته توجه كنید كه كلیه ویتامین های موجود در مولتی ویتامین از نوع محلول در اب بوده و به خوبی از راه ادرار مقداری كه توسط بدن جذب نمی گردد دفع می شود.

- در بارداریهایی با سابقه ناهنجاری نقص لوله عصبی باز ( مانند انانسفالی - اسپینا بیفیدا ) مصرف روزانه 4 میلی گرم اسید فولیك حداقل 1 ماه قبل از بارداری ( ترجیحا 3 ماه قبل ) تا پایان 3 ماهه اول و در بارداری طبیعی مصرف روزانه 600 میكرو گرم اسید فولیك توصیه می شود( بعلت تاثیر مثبت اسید فولیك در ساخت سلولهای جدید بخصوص در سیستم عصبی 0 با رعایت این مسئله دیده شده تا 70% از احتمال ایجاد موارد نقص در لوله عصبی جنین كاسته می شود ) . مصرف اسید فولیك باید تا پایان بارداری ادامه یابد فقط در مواقعی كه به مادر مولتی ویتامین حاوی اسید فولیك داده می شود نیاز به دادن اسید فولیك به طور جداگانه نمی باشد

این 3 مورد ( اسید فولیك - مولتی ویتامین و آهن در حال حاضر به طور رایگان از طریق مراكز بهداشتی درمانی در اختیار مادران باردار قرار می گیرد )

- در خانم هایی كه مصرف روزانه كمتر از 600 میلی گرم كلسیم دارند ، زنان مبتلا به استئو پروز ( پوكی استخوان ) و خانم های زیر 25 سال ، مصرف 1 گرم كلسیم در روز توصیه می شود ( البته با مشاوره با پزشك معالج )

- مصرف ید در دوران بارداری فقط در مناطقی كه بروز كرتینیسم آندمیك شایع است توصیه می شو ( با نظر پزشك معالج )

- ویتامین D در خانم هایی كه رژیم گیاه خواری دارند یا در موارد كمبود در مصرف این ویتامین بخصوص در ماههای زمستان به میزان 400 واحد یا 10 میكرو گرم در روز توصیه می شود( با نظر پزشك معالج)


5.    86/10/24 (20:41)
ویتامین‌ها و مواد معدنی از مهم ترین مواد مغذی هستند که برای سلامتی بدن لازم هستند. دید کلی نسبت به ویتامین‌ها و مواد معدنی آن قدر مثبت است که فکر می کنیم هر چه قدر از این مواد مغذی مصرف کنیم(مثلا در دوران بارداری) ضرری نخواهد داشت. در صورتی که استفاده‌ی بیش از حد مکمل ویتامین ها و املاح، سبب پدید ‌آمدن مسمومیت در بدن می‌شود. لذا از مصرف خودسرانه این مکمل ها باید خودداری کرد و فقط تحت نظر پزشک متخصص از آنها استفاده کرد.

مکمل هایی که مصرف بیش از حد آنها اثرات سمی دارد، عبارتند از: آهن، روی، سلنیوم و ویتامین‌های A ، B، C ، D

چه کسانی باید در دوران بارداری مکمل ویتامین و مواد معدنی را مصرف کنند؟
1- افرادی که ویتامین‌ها و مواد معدنی را به میزان کافی در رژیم غذایی خود ندارند .

2- در بارداری‌هایی که انتظار دو قلوزایی یا چند قلوزایی را داریم.

3- در گیاهخواران.

4- در افراد سیگاری.

5- در بیماری‌های خاص یا در مواردی که داروهای خاصی مصرف می‌شود و با جذب این مواد تداخل می‌کنند، مانند اختلالات خونی.

اگر نیاز به ویتامین‌ها و مواد معدنی به علت موارد خاص مانند بیماری‌ها مطرح باشد، ویتامین و مواد معدنی ویژه ای توصیه می شود که اغلب مقدار آن‌ها با حالت طبیعی در دوران بارداری متفاوت خواهد بود.

اغلب اوقات مصرف مکمل‌ها، حالت تهوع و استفراغ شدید را به همراه دارند و اگر این حالت شدید باشد، مانع جذب این مواد غذایی می‌شود. (توجه : قرص‌های مکمل به طور معمول شباهت زیادی به تنقلات کودکان دارند. به همین علت باید دور از دسترس اطفال نگه‌داری شوند).

توصیه‌ی کلی این است که استفاده‌ی روزانه از شربت‌های مولتی ویتامین- مینرال را از سه ماهه‌ی دوم برای خانم‌هایی که غذای کافی دریافت نمی‌کنند آغاز کنیم. به طور معمول این شربت‌ها شامل 30میلی‌گرم آهن، 15میلی‌گرم روی،2میلی‌گرم مس، 250میلی‌گرم کلسیم، 2میلی گرم ویتامین B6 ، پنج میلی گرم ویتامین C ،سیصد میکروگرم فولات و 5میکروگرم ویتامین D است.

گاهی اوقات برای جبران و بهبود برخی از مشکلات حاملگی مانند: حالت تهوع، استفراغ، پره اکلامسی (مسمومیت حاملگی)، زایمان زودرس و ... مصرف مکمل‌های معدنی و ویتامین‌ها را توصیه می‌کنند، ولی همه‌ی این‌ها باید طبق دستور پزشک باشد.

6.    86/10/25 (03:07)
نه من توصیه نمی کنم

7.    86/10/27 (06:53)
vitaminha daray factore khatare B hastan yani mishe dar bardari estefade kard
mesle vit B6va multi vit k b soorate routin dade mishe.ama dar bazi mavared contre indication dare k behtare ba pezeshk mashvarat shavad

8.    86/10/28 (14:19)
3mah ghab az bardari bayad asid folik shoro beshe ta 3 mah bad az bardari.
az mahe 3 dar sorate nadashtan kam khoni rozi yek ghorse ahan.va dar sorat dashtan

9.    86/11/9 (22:24)
خیر كار درستی نیست