مشخصات سوال

مرجان دختر بندر , marjan_1990
12 اردیبهشت 88 - 11:05
در مورد افتادگی دریچه قلب.
اطلاعات بیشتر : من از بچگی ناراحتی قلبی داشتم.الان هم 7 ساله که دکتر بهم گفته افتادگی دریچه میترال دارم.البته مشکل خاصی نیست ولی چون من همیشه استرس دارم قلبم درد میگیره.قرص پرانول 40 هم می خورم. اکو و نوار قلبها هم سال به سال بد تر میشه.به نظر شما خطرناکه؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
مسلم اصلان , 2233887
88/2/12 (22:44)
افتادگی دریچه میترال در جوانان به خاطر بیماریها و عفونتهای استرپتو کوکی است که شاید شما در بچگی به خاطر عدم توجه به گلودردهای چرکین دوران کودکیتون مبتلا شدین این زیادمشکل ایجاد نمیکنه ولی در ورزشهای سنگین و بخصوص تست ورزش درصد توانایی قلب شما مشخص میشه در موارد حادتر این بیماریها از دریچه پمپی مصنوعی استفاده میشه که با عمل جراحی جایگزین دریچه میترال میشه.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    88/2/12 (11:18)
عزیزمن طبق نظر پزشکتون رفتار کنید همچنین تعریفی صحیح از حیات و اتفاقات روزمره برای خودتان پیدا کنید در اینصورت استرس هم با شما خداحافظی میکند

2.    88/2/13 (01:33)
نه

3.    88/2/13 (13:56)
نه
استرس برای شما اصلا خوب نیست

به قلبتون فشار نیارید و نسبت به اتفاقات زیاد احساسی برخورد نکنید

خطر را خودتون برای خودتون میسازید
مواظب خودتون باشید و خبر سلامتی رو به ما اعلام کنید تا خوشحال شویم

خداوند نگهدارتون باشه

4.    88/2/14 (12:36)
اصلا خطرناک نیست ظاهرا مواردی که همکاران قلبی تشخیص این بیماری رو واسه مریضاشون میذارن از میزان نرمال بالاتره و به هر خانم جوانی که درد قفسه سینه داره این موضوع نسبت داده میشه .

5.    88/2/14 (14:25)
نام دیگر این بیماری پرولاپس دریچه میترال یا به اختصار MVP هست.

افتادگی یا پرولاپس‌ دریچه‌ میترال‌ یک‌ اختلال‌ نسبتاً شایع‌ و اغلب‌ خوش‌خیم‌ که‌ در آن‌ دریچه‌ میترال‌ (واقع‌ در سمت‌ چپ‌ قلب‌) دارای‌ ناهنجاری‌ مختصر بوده‌ و می‌تواند درجاتی‌ از نشت‌ دریچه‌ای‌ (نارسایی‌ میترال‌) را به‌ همراه‌ داشته‌ باشد.

پرولاپس دریچه میترال شامل برامده شدن دریچه به درون دهلیز می باشد ولی در رگوژیتاسیون دریچه میترال این برامدگی به حدی می رسد كه لت های دریچه از هم باز می شود و خون از بطن به درون دهلیز برگشت می كند . به همین دلیل رگورژیتاسون شدیدتر است و عوارض بیشتری به همراه خواهد داشت .

زمانیكه بطن چپ منقبض می شود میترال بسته می شود و مانع برگشت خون به دهلیز چپ ‏می گردد در برخی افراد این درچه كمی به داخل دهلیز برجسته می شود كه پرولاپس ‏‏(افتادگی دریچه میترال ) گویند در موادری كه پرولاپس شدید است ممكن است مقداری خون ‏وارد دهلیز شود . حدود 6-1 % جمعیت سالم جامعه پرولاپس دارند این بیماری زمینه فامیلی ‏دارد و بصورت ارثی به فرزندان منتقل می شود.

بیماری خوش خیمی است كه در نتیجه اشكالی در بافت فیبری دریچه میترال اتفاق می افتد و باعث می شود دریچه به هنگام بسته شدن یك صدای اضافی از خود تولید كند.

پرولاپس‌ دریچه‌ میترال‌ یک‌ صدای‌ قلبی‌ خاص‌ ایجاد می‌کند که‌ ممکن‌ است‌ با گوشی‌ پزشکی‌ شنیده‌ شود. این‌ اختلال‌ در خانم‌های‌ جوان‌ تا میانسال‌ شایع‌تر است‌.


-----------------------------------------------------------------

اغلب‌ علامتی‌ وجود ندارد و این‌ اختلال‌ در طی‌ یک‌ معاینه‌ معمول‌ کشف‌ می‌گردد.

درد سینه‌ (تیرکشنده‌، مبهم‌ یا فشارنده‌)

خستگی‌، کوتاهی‌ نفس‌

منگی‌

اضطراب‌

احساس‌ سبکی‌ سر هنگام‌ برخاستن‌ از حالت‌ نشسته‌ یا خوابیده‌

تپش قلب

----------------------------------------------------------------------

مكانیسم ایجاد این علائم بدرستی مشخص نیست اما با استفاده از دارو های بلوك كننده گیرنده بتا معمولآ تمام این علائم رفع می شود..

بیماری پیش آگهی بسیار خوبی دارند و اغلب بیماران تا آخر عمر مشكلی پیدا نمی كنند.

بنابراین جای نگرانی در مورد شما وجود ندارد و بیماری شما بسیار شایع است و معمولآ بدون هر گونه مشكلی بیمرای پشت سر گذاشته می شود. تنها نكته ای كه مهم است ویزیت سالانه و اكو جهت بررسی احتمال پیشرفت بیماری كه بسیار نادر است باید انجام گیرد


كثر افراد مبتلا هیچ علامتی ندارند ولی در ‏برخی می تواند با تپش قلب در سینه ،سبكی سر ،تنگی نفس و ضعف و درد در قفسه سینه همراه باشد .علایم بیمار به شده پرولاپس هم ارتباط دارد .

درمان پیشگیری زمانی لازم است كه پرولاپس در حدی است كه سبب برگشت خون از بطن به دهلیز می شود . در مواردی كه پرولاپس شدید است بعضی معتقدندكه فرد باید از فعالیت های سنگین خودداری نماید. در مواردی كه فرد علایمی مثل تپش قلب و سرگیجه دارد از داروهایی مثل ایندرال برای بر طرف كردن علایم استفاده خواهدشد .


اگرچه وجود پرولاپس میترال می تواند علایمی مثل تپش قلب برای فرد ایجاد كند . به نظر می رسد علت بروز این علایم وجود اضطراب و استرسی است كه دارید . بنابراین در صورت درمان صحیح و از بین بردن علل زمینه ساز بروز استرس بسیاری از علایم شما هم برطرف خواهد شد . مشاوره با روان شناس و یا روان پزشك كمك زیادی به شما خواهد كرد

علل‌ :علت‌ این‌ اختلال‌ در بسیاری‌ موارد ناشناخته‌ است‌. بعضی‌ شواهد نشان‌دهنده‌ ارثی‌ بودن‌ این‌ اختلال‌ بوده‌اند. این‌ اختلال‌ ممکن‌ است‌ با بیماری‌های‌ مادرزادی‌ قلب‌ همراه‌ باشد. عوامل تشدید کننده بیماری :وجود کاردیومیوپاتی، تب‌ روماتیسمی‌ یا بیماری عروق کرونر پیشگیری‌ ندارد.

عواقب‌:معمولاً یک‌ اختلال‌ خوش‌خیم‌ است‌ که‌ زندگی‌ طبیعی‌ را مختل‌ نمی‌کند.

عوارض‌ احتمالی‌ خطر بروز عوارض‌ اندک‌ است‌.

نارسایی‌ میترال‌ (پس‌ زدن‌ خون‌ از طریق‌ دریچه میترال )

به‌ ندرت‌ بروز عوارض‌ زیر:

نارسایی احتقانی قلب

سکته‌ مغزی‌

آندوکاردیت‌ عفونی‌ (التهاب‌ پوشش‌ داخلی‌ قلب‌، به‌ ویژه‌ در ناحیه‌ دریچه‌های‌ قلبی‌)

درمان‌برای‌ اکثر بیماران‌ درمانی‌ نیاز نیست‌. ارزیابی‌ بیشتر ممکن‌ است‌ هر 3-2 سال‌ یکبار صورت‌ گیرد.

به‌ ندرت‌ جراحی‌ دریچه‌ قلب‌ برای‌ برخی‌ بیماران‌ خاص‌ ممکن‌ است‌ در نظر گرفته‌ شود.

مصرف‌ آنتی بیوتیک ها جهت‌ هرگونه‌ اعمال‌ دندانپزشکی‌ یا اقدامات‌ جراحی‌ بالقوه‌ غیراستریل‌ (مربوط‌ به‌ مجاری‌ ادرار یا روده‌ها) توصیه‌ می‌گردد.

اکثر بیماران مبتلا به اختلال خفیف نیاز به درمان خاصی ندارند ولی جهت جلوگیری از عفونت قلب در هنگام جراحی و یا کشیدن دندان باید از آنتی بیوتیک مناسب استفاده نمایند . در بعضی افراد که بیماری شدید می باشد باید مکرراً توسط متخصص قلب معاینه و اکوکاردیوگرافی شوند تا در صورت مشاهده نارسایی دریچه میترال اقدامات درمانی لازم را انجام دهند .

کنترل بیماران مبتلا به MVP شامل اطمینان بخشیدن به بیماران بی علامت بدون MR شدید( شل شدگی دریچه میترال) یا آریتمی ها جلوگیری از اآندوکاردیت عفونی یا پیش گیری آنتی بیوتیکی در بیمارانی است که سوفل سیستولی و یا ضخیم شدگی لتهای دریچه میترال را در آندوکاردیوگرافی دارند. دیده شده است که بتا بلوکر ها مثل پروپرانولول در بهبود درد قفسه سینه اینها موثر بوده است.

داروها

معمولاً دارویی‌ نیاز نیست‌. در صورت‌ وجود علایم‌ (مثلاً درد سینه‌) داروهای‌ قبلی‌ یا سایر درمان‌ها ممکن‌ است‌ تجویز شود.
فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری محدودیتی‌ وجود ندارد
رژیم‌ غذایی‌ رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌. میزان‌ مصرف‌ مایعات‌ را در حد معمول‌ توصیه‌ شده‌ حفظ‌ کنید.

در مورد بعضی‌ علایم‌ نظیر تپش‌ قلب‌، قطع‌ مصرف‌ کافئین و الکل ممکن‌ است‌ سودمند باشد.