مشخصات سوال

جهان خان , alev_alev
22 دی 86 - 10:16
فرق چكیده و مقدمه چیست؟
اطلاعات بیشتر : فرق چكیده و مقدمه چیست؟


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
تینکر ک , mohebboha
86/10/22 (11:50)
در چكیده اشاره به ضرورت این تحقیق، چند فرضیه ونتیجه هایی كه شما گرفتید. از 300 كلمه بیشتر نباشه وبهتره در یك صفحه گنجانده بشه. اما مقدمه بیشتر به انگیزه كار شما ، هدفتون وتعریف سازه ها و عناصر ونظریاتی كه در پایان نامه تون به كار بردید می پردازید. و حجمش پنج ،شش صفحه میشه. سعی كنید چكیده رو خیلی عالمانه بنویسید وبهترین جملات رو به كار ببرید. چون پیش میاد استادان فرصت خوانش متن رو ندارند بعد اكتفا می كنند به همون چكیده. چكیده آینه تمام نمای كار شماست. باز اگه سوالی داشتید در خدمتم.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/10/22 (10:32)
سلام عزیزم
مقدمه بیشتر پیش آگاهی و دلیل و علت نگارش متن مقاله یا هرنوشته دیگریست
ولی چکیده خلاصه یا لب مطلب یا عصاره متن یا نوشته است

2.    86/10/22 (11:01)
age vase tahghigh bashe ke aslan niazi be chekide nist
chekide bshtar vase prozhe hastesh
ke be dalile ziad boodane hajme kar ye kholasei az kole kare
ye kholaseye 1 ya 2 safhei
ama moghadame pishgoftare yani ye tarikhche az kari hastesh ke erae midi
bishtar vase ine ke mokhatabet ba karet ashna beshe va ya kolan befahme ke tarikhche kare shoma chie va.....az in jor chiza

3.    86/10/22 (11:24)
درود بر شما:
در چکیده شما دلایل انجام پروژه و به نتیجه یا نتیجه های بدست آمده اشاره ای می کنید، اما در مقدمه شما به دلایل آغاز کار اشاره می کنید.
چکیده نباید بیشتر از 10 خظ شود.
بدرود.

4.    86/10/22 (12:10)
تو چکیده خیلی خلاصه میگی چیکار کردی اما تو مقدمه طرفو آماده میکنی تا شروع کنه به خوندن مقاله.

5.    86/10/22 (13:26)
سلام دوست خوبم
مقدمه قسمتی از متن اصلی یك نوشته علمی اعم از گزارش تحقیق (مثل پایان نامه)و یا مقاله علمی است كه در آن نویسنده یا نویسندگان به بررسی ابعاد مختلف موضوع مطرح شده میپردازند به طور بسیار مختصر به مطالعات قبلی اشاره میكنند تا بر اساس نشان دادن gap وجود در مطالعات قبلی بتوانند علت و هدف انجام تحقیق حاضر را بیان كنند اما چكیده در حقیقت خلاصه ای از تمام متن گزارش علمی است كه شامل خلاصه ای از مقدمه مواد و روشها و یافته ها و نتیجه گیری میباشد.

6.    86/10/22 (15:24)
سلام دوست عزیز
معمولا هر گزارش علمی از چندین قسمت تشکیل می شود که دو تا از قسمتهای مهم آن چکیده و مقدمه هستند. توضیحات زیر را در مورد مقاله علمی مطرح می کنم ولی در سایر گزارشات نیز به همین ترتیب است.
در قسمت چکیده مقاله شما علاوه براین که هدف خود را از نوشتن این مقاله عنوان می کنید باید بگویید که در این کار یا در این مقاله چه نو آوری در علم داشته اید. و در پایان برخی نتایج مهم مقاله به صورت کلی و نه به صورت عددی ذکر می شود.
در مورد حجم چکیده اگر برای ارسال به ژورنال خاصی باشد خود ژورنالها حدودی را تعیین می کنند که مثلا چند خط و یا چند کلمه باشد.
مقدمه در مقالات بیشتر به مرمر ادبیات موضوع اختصاص دارد. شما در مقدمه باید بگویید گه سیارین در گشذه چه کارهایی انجام داده اند که شا قصد دارید ادامه کار آنها را در این مقاله پی بگیرید. در مقدمه علاوه بر مراجع قابل ذکر باید متودولوژی این مقاله و بخشهای بعدی مقاله نیز معرفی گردند.
پیروز باشید

7.    86/10/22 (16:38)
با سلام
چكیده(abstract) خلاصه یك متن،گزارش ،كتاب یا پایان نامه می باشد كه هدف و منظور آن متن را بیان می كند.ولی مقدمه(intrudaction) سرآغاز و شروع یك متن و گزارش می باشد كه چگونگی و دلیل نوشتن یك متن رانشان می دهدو بعد از مقدمه ما وارد بحث اصلی می شویم.

8.    86/10/22 (19:36)
نحوه نگارش یك مقاله به زبان فارسی
نگارش یك مقاله فارسی

دكتر آرش امیدی,
چکیده: چكیده باید شامل بخشهای مقدمه، روش، نتایج و بحث باشد. چكیده حداكثر 250 تا300 كلمه باشد (بین250 تا150 كلمه مناسب است). مقدمه در حدود 20%، روش ها 30%، نتایج 25% و بحث 15 % مناسب خواهد بود. از آنجائیكه اكثر خوانندگان مقاله فقط چكیده مقاله را مطالعه و ارزیابی می كنند و یا چكیده مقاله ممكن است توسط مراكز و موسسات اطلاع رسانی علمی منتشر گردد، لذا این قسمت باید دقیق و روان و در برگیرنده كامل مقاله باشد. مقاله حاضر می‌تواند به صورت یک نمونه عملی، برای تهیه مقالات مورد استفاده دانشجویان محترم قرار گیرد. در این مقاله سعی شده تا اساس تهیه یك مقاله علمی توضیح داده شود. البته باید توجه داشت كه هر مجله ای كه برای ارسال مقاله تان انتخاب نمائید دارای راهنمای تدوین مقاله است كه در ابتدا یا انتهای ان مجله آورده شده است كه با كمی تغییر می توانید مقاله را به فرمت آن مجله تهیه نمائید.

واژه های کلیدی: (Keywords) تعداد كلید واژه ها بین 3 تا 10 كلمه (4 تا 8) فارسی پیشنهاد می‌گردد. به عنوان معرف و راهنمای مقالات هستند.1- مقدمه
مقدمه باید در برگیرنده مطالبی در خصوص اهمیت و دلیل انتخاب موضوع مورد تحقیق و سابقه علمی كار انجام شده باشد. خصوصیات مورد نظر در تدوین مقدمه عبارتند از: حجم مقدمه مقاله از یك پنجم كل مقاله تجاوز نكند. (حداكثر یك صفحه) اهداف مطالعه كه در مقدمه بیان می شود، بایستی همان مواردی باشد كه در قسمت نتایج به آنها پرداخته می شود.
اهداف جزیی یا فرضیه ها یا پرسش ها باید به طور كامل در مقدمه آورده شود. در صورتی كه كلمات مخفف نا آشنا در مقدمه به كار رفته باشد می بایستی واژه لاتین در كنار آن كلمه نوشته شود. بیان مسأله با ویژگی‌های آن وهمچنین ضرورت انجام مطالعه ذكر شود. سابقه علمی موضوع به طور خلاصه ذكر گردد. بایستی از اطلاعات گسترده و غیراختصاصی و توصیف مفاهیم، همچنین ارائه جدول و تصویر در مقدمه پرهیز شود.


2-مواد و روش كار
در این قسمت باید شرح دقیق و كامل مواد، تعداد و نوع و مشخصات حیوانات، دستگاههائی كه اختصاصا برای انجام پژوهش به كار رفته با ذكر مشخصات كامل دستگاههای مورد استفاده و طرح كلی آزمایش ارائه شوند. در صورتیكه از روشهای متداول استفاده شده باشد از شرح آنها خودداری و به ذكر ماخذ اكتفا گردد، ولی چنانچه از روش جدیدی استفاده شده باشد. شرح كامل آنها ضروری خواهد بود. در خصوص مواد مصرفی باید اسامی دقیق علمی و تجاری و منابع تهیه آنها ذكر گردد. در مورد روشهای آماری ذكر روشهای انجام شده ضروری می باشد.
این بخش به ترتیب شامل نوع مطالعه، روش پژوهش، جامعه مورد مطالعه و معیارهای انتخاب نمونه، حجم نمونه و نحوه نمونه‌گیری ابزار و روش گردآوری داده‌ها، اعتبار و اعتماد علمی ابزار تحقیق، زمان و مكان نمونه‌گیری، نحوه انجام آزمایشها، آزمون‌های آماری وسیستم نرم‌افزاری بكارگرفته شده‌ می‌باشد.
ذكر متغیرهای مورد مطالعه، چگونگی كنترل آنها، تعداد گروه های مورد مطالعه و شاهد با توجه به نوع مطالعه، روش و نوع نمونه گیری اندازه و حجم نمونه، چند سویه بودن پژوهش و روش اجرای آن و چگونگی همسان‌ سازی گروه‌ها برحسب نوع پژوهش ذكر شود و میزان دقت و اطمینان مورد ظر در محاسبه حجم نمونه معرفی گردد. مقالات ارسالی باید حاصل تحقیق اصیل نویسنده یا نویسندگان در زمینه‌های مرتبط با مهندسی علوم دامی باشد و قبلا در هیچ یک از مجلات علمی داخلی یا خارجی چاپ نشده باشد.
ضمنا مقالات ارسالی نباید به طور همزمان برای سایر مجلات علمی نیز ارسال شده باشد. در مورد مقالات برگرفته از رساله های دانشجویی، مکاتبات باید صرفا از طریق استاد راهنما انجام گرفته و ذکر نام استاد راهنما به عنوان یکی از نویسندگان مقاله ضروری است. مسئولیت صحت و سقم مطالب و رعایت قالب استاندارد مجله بر عهده نویسندگان خواهد بود. علاوه بر فایل الکترونیکی حاوی اصل مقاله، فایل دیگری که شامل عنوان كامل مقاله به لاتین، نام و وابستگی سازمانی نویسندگان به لاتین، چكیده لاتین(حداكثر 200 کلمه ) و‌ واژه های كلیدی لاتین (حداكثر پنج واژه) خواهد بود باید به صورت جداگانه و در قالب¬های Word و PDF تهیه گردد.
نسخه اولیه مقالات می‌تواند به صورت یک ستونی و حداکثر در 15 صفحه ارسال گردد. نسخه نهایی مقاله پس از اعلام پذیرش از سوی سردبیر، به صورت دو ستونی تهیه می گردد.


3-نتایج
نتایج با نظم و ترتیب منطقی و بدون توجیه و تفسیر و براساس اهداف یا سئوالات ذكر شده در مقدمه بیان شود. نتایج حاصل از تحقیق را می توان به صورت جدول، نمودار و یا شكل همراه با توضیحات لازم ارائه نمود. جداول و اشكال باید روشن و به راحتی قابل درك و در عین حال بیانگر واقعی نتایج حاصل از آزمایشات باشند. ابعاد منحنی ها و نمودارها نباید از 12 در 12 سانتی متر بیشتر باشد و بایستی جداگانه روی كاغذ سفید و پررنگ رسم شوند. عكس ها و كلیشه های ارسالی دقیق، روشن و ابعاد آنها نبایستی بزرگتر از 12 در 8 سانتی متر باشد.
از ارسال كپی عكس ها و نمودارها خودداری گردد. محور منحنی ها و نمودارها بایستی كاملا تعریف شده و حاوی هیچگونه تعریف یا جمله اضافه نباشد. هر كدام از جدول ها، نمودارها و عكس ها با شماره در متن مشخص و زیرنویسی هركدام از آنها با ذكر شماره در صفحه جداگانه ای گنجانده شود. داده های ارائه شده در جدول ها و یا اشكال نباید در این بخش مورد بحث و تفسیر قرار گیرند، بلكه فقط ذكر یافته های اساسی كافی است. نتایج ارائه شده در جدول ها نباید به صورت دیگری مانند منحنی و یا متن نوشتاری و یا برعكس در مقاله تكرار گردد. از ذكر P-value در مواردی كه نتایج معنی‌دار نبوده خودداری شود. مقدار P-value همراه سطح اطمینان بیان شود. هر یافته فقط به یك شكل (یا در متن یا جدول و نمودار) ارائه گردد. (هر 1000 كلمه معمولا یك جدول آورده می شود). گزارش‌میانگین‌ها همراه باانحراف معیارذكرگردد.
قلم قابل استفاده در مقالات فارسی از نوعNazanin و کلمات انگلیسی به کار رفته در متن فارسی از نوع Times New Roman خواهد بود. اندازه قلم‌ها برای مقالات فارسی عبارتند از: عنوان مقاله20-bold:، نام نویسندگان:13-bold ، وابستگی سازمانی: 10، سرعنوان‌ها: 12-bold، عنوان‌های فرعی: 12-bold، بدنه مقاله و مراجع فارسی :11, زیرنویس و بالانویس شکل‌ها و جدول‌ها: 11-bold و پاورقی‌ها: 10. در خصوص واژه¬های انگلیسی به کار رفته در مقالات فارسی و متن مراجع انگلیسی، اندازه قلم‌ها دو شماره کمتر از معادل فارسی آنها انتخاب شود. حاشیه متن از هر طرف و از بالا 2 سانتیمتر و از پایین 3 سانتیمتر باشد. لطفا موارد زیر به دقت رعایت شود:
الف) عنوان مقاله, سر عنوان‌ها، شکل‌ها، جدول‌ها و غیره باید وسط-چین انتخاب شوند. عنوان‌های فرعی به صورت راست-چین و متن اصلی بصورت خود تنظیم (Justify) خواهد بود.
ب) شماره گذاری سرعنوان‌ها از 1 الی آخر صورت گرفته و مقدمه، شماره 1 را به خود اختصاص می‌دهد. شماره‌گذاری زیر عنوان‌ها فرضا در بخش 2 به صورت 1-2، 2-2، . . . بوده و در سایر بخش‌ها نیز به همین ترتیب است.
ج) فاصله بین خطوط باید طوری انتخاب شود كه در هر صفحه، تقریبا 40 سطر وجود داشته باشد.
مقالات ارسالی باید دارای سازمان استاندارد یک مقاله پژوهشی بوده و موارد زیر باید به دقت مورد توجه قرار گیرد:
الف) عنوان مقالات باید حتی‌المقدور کوتاه و کاملا گویا باشد.
ب) نام نویسندگان در ذیل عنوان مقاله و وابستگی سازمانی و آدرس پست الکترونیکی ایشان باید در زیرنویس صفحه بیاید.
ج) چکیده باید شامل بیان موجز مساله، اصلی‌ترین ایده‌ها و روش‌های به کار گرفته شده و بالاخره اهم نتایج و نوآوریهای حاصله بوده و از 200 کلمه تجاوز نکند. لازم به ذكر است كه در بخش چكیده نباید ارجاعی به معادلات و یا مراجع متن مقاله داده شود.
د) مقدمه باید شامل شرح مساله ، مرور کامل کارهای مرتبط گذشته، توصیف اجمالی روش حل، بیان دقیق نوآوری مقاله و بیان نحوه سازماندهی ادامه مقاله باشد.
ه) جدول‌ها به صورت واضح و در اندازه مناسب تهیه شده و به نحو مشخصی باید بالا-نویس شده و به ترتیب شماره‌گذاری گردند. جدول‌های بزرگ بصورت تک ستونی و جدولهای کوچک به صورت دو ستونی آورده شود.
و) نتیجه گیری باید شامل بازگویی اجمالی مسایل مطرح شده در مقاله و توجه مجدد و بحث درباره اهم نتایج حاصله و بالاخره جمع بندی مختصر و مفید باشد.
ز) در انتهای هر پاراگراف یا عبارت مهم در متن عدد شماره گذاری شده و مربوط به مراجع باید مورد ارجاع قرارگیرند.
کلیه مراجع ذکر شده در بخش مراجع باید در متن مقاله مورد اشاره قرار گرفته باشند. ذکر مشخصات کامل مراجع، مطابق نمونه های ارایه شده در انتهای این مقاله ضروری است.

4-بحث
این بخش مهمترین قسمت هر مقاله است. آثار و اهمیت یافته های به دست آمده و همچنین محدودیتهای آن توضیح داده شود. در این بخش از ذكر تكرار نتایج به شكلی كه در قسمت نتایج آمده است، خودداری گردد. نتایج ارائه شده باید مورد تجزیه و تحلیل و تفسیر قرار گیرند و توجه خواننده را به موضوع اصلی تحقیق، فرضیه های مطرح شده در بخش مقدمه و نتایج به دست آمده از تحقیق جلب نماید. در بحث علت تشابه و تفاوت نتایج مقاله با تحقیق های دیگران توضیح داده شود.
در بحث موارد كاربرد علمی و قابلیت تعمیم پذیری نتایج بدست آمده توضیح داده شود. باتوجه به نتایج، بایستی پاسخ قاطعی به سئوالهای مقدمه داده شود.
در این مقاله، کوشش برآن بود تا با ارائه یک نمونه عملی، مهمترین مقررات حاکم بر مقالات قابل چاپ در مجلات بیان گردد. امید است با رعایت موارد پیش‌گفته، امکان ارایه مقاله ‌ای پربار به مخاطبین فراهم گردد.
5-تشكر و سپاسگزاری

نویسنده یا نویسندگان می توانند از كمك های دیگران در انجام پژوهش و یا تهیه مقاله به نحو مقتضی تشكر و قدردانی نمایند. لازم به ذكر است در صورت برخورداری از حمایت مالی و استفاده از وسائل آزمایشگاهی می توان در صورت لزوم محل تحقیق و نام موسسه و یا افراد مربوط را ذكر نمود.

6-خلاصه انگلیسی (Abstract ):
عناوین در چكیده انگلیسی مشابه چكیده فارسی است وحجم آن حداكثر 250 كلمه و باید تطابق كامل با متن چكیده فارسی داشته باشد

7-مراجع
نحوه ذكر منابع در داخل متن مقاله باید به ترتیب شامل نام خانوادگی و سال انتشار آن باشد، مثال (سلیمی، 1386). در صورتیكه تعداد نویسندگان دو نفر باشد اینگونه است: (رمضانی و ظهوری، 1386). چنانچه تعداد نویسندگان بیش از دو نفر باشند: ( معصومی و همكاران، 1387). در رابطه با منابع خارجی هم مانند فارسی عمل می شود. (Navidi zadeh, 2006) (Zohoori and Ramezani, 2008) (Omidi et al., 2006) در پایان مقاله ابتدا منابع فارسی و سپس خارجی به ترتیب حروف الفبا ذكر می شوند.
ساعدی، هوشنگ شماع، محمود مروارید، عبدالحسن و نیكپور، كریم. (1358). اصول تغذیه دام و طیور، انتشارات دانشگاه تهران، جلد اول، چاپ دوم، شماره 1567، صفحه 25-20.
Herbert, R; Nanney, J. and Spano, J. S. (1989). Erythrocyte distribution in ducks. American Journal of Veterinary Research, 50: 958-965.
نام مجلات فارسی و انگلیسی در قسمت منابع به طور كامل نوشته شود بهتر است. اگر نویسندگان مقاله از 6 نفر بیشتر باشند بعد از نفر ششم et al. گذاشته شود.

http://omidiarash.blogspot.com/2007/02/blog-post.html

9.    86/10/22 (20:31)
چكیده خلاصه كل مقاله ولب مطلب است باید شامل بخشهای مقدمه، روشها، نتایج، بحث و نتیجه گیری باشد. و حداكثر 250 تا300 كلمه باشد . از آنجائیكه اكثر خوانندگان مقاله فقط چكیده مقاله را مطالعه می كنند این قسمت باید دقیق و روان و در برگیرنده كامل مطالب مقاله باشد.

1- مقدمه
مقدمه باید شامل مطالبی در خصوص اهمیت و دلیل انتخاب موضوع مورد تحقیق و سابقه علمی كار انجام شده باشد. خصوصیات مورد نظر در تدوین مقدمه عبارتند از: حجم مقدمه مقاله از یك پنجم كل مقاله بیشتر نباشد. اهداف مطالعه كه در مقدمه بیان می شود، بایستی همان مواردی باشد كه در قسمت نتایج به آنها پرداخته می شود.
اهداف جزیی یا فرضیه ها یا پرسش ها باید به طور كامل در مقدمه آورده شود. در صورتی كه كلمات مخفف نا آشنا در مقدمه به كار رفته باشد می بایستی واژه لاتین در كنار آن كلمه یا به صورت زیر نویس نوشته شود. بیان مسأله با ویژگی‌های آن وهمچنین ضرورت و علت انجام مطالعه باید در مقدمه ذكر شود و سابقه علمی موضوع به صورت خلاصه باید در این قسمت نوشته شود

10.    86/10/22 (21:54)
chekide shamele kholase ye besyar ejmali az tahghigh mishe dar hade 1 ya 2 parageraf ama moghadame mige shoma donbale chi hastid,chera tahghigh mikonid,soalaton chie va ba che raveshi karo anjam midid va entezar darid ke be che chiz haye beresid,yani tosh farziye midd

11.    86/10/23 (07:39)
سلام
در مقدمه شما تاریخچه ای از کار را عنوان می کنید و رفرنس می زنید. چکیده مجموعه ای ازمقدمه و روش کار و نتیجه است که باید کوتاه و مختصر باشه. یعنی شما کل کار را در چند خط (10-15خط) جمع بندی می کنید.