مشخصات سوال

البرت انیشتین , supermax10
22 فروردین 88 - 17:33
صدف
اطلاعات بیشتر : خوردن صدف چه حکمی دارد


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
محسن ده , hajimd
88/1/23 (00:01)
سلام
خوردن لابستر، صدف های دریایی و هشت پا حرام است. بر اساس منابع دینی ، در باره ی حیوانات حلال گوشت و حرام گوشت ، ضوابط کلی و معیارهای متعددی وجود دارد ؛ مثلاً برای حیوانات خشکی، یک سری ضوابط بیان شده، برای موجودات دریایی قانون دیگر ، و برای پرندگان ....


معیاری که برای حلیت گوشت آبزیان بیان شده این است که دارای پولک(فلس) باشند.


در روایتی محمد بن مسلم از امام باقر (ع) می پرسد: برای ما ماهی که دارای قشر (پولک) نیست می آورند، امام فرمودند: «هر ماهی که دارای قشر است بخور و هرچه که قشر ندارد نخور». منظور از قشر یا لایه، همان فلس و پولک است، چنان که در روایات آمده است.


مراجع عظام تقلید هم با استفاده از این روایات به بیان احکام آبزیان پرداخته اند.


آنها فرموده اند: آنچه از روایات بدست می آید این است که گوشت حیوانات دریایی خورده نمی شود؛ یعنی خوردن آن حرام است مگر آن نوع از ماهی که پولک (فلس) داشته باشد.


البته، میگو از این قائده ی کلی استثنا شده است. در مورد حلیت میگو روایت خاصی داریم که: «خوردن آن اشکال ندارد و میگو نوعی از ماهی است».


میگو از نظر نوع و جنس، گرچه فلس دار نیست، ولی از نظر حکم در حکم ماهی فلس دار است و خوردن آن اشکال ندارد، به عبارت دیگر این نوع از حیوان دریایی به جهاتی که فعلا بر ما معلوم نیست و لو این که فلس نداشته باشد، استثناء شده و در روایات حکم به حلیت آن گردیده است.


همچنین در مورد حرمت خرچنگ روایت خاصی داریم که:


"خوردن جرّی (نوعی ماهی) و لاک پشت و خرچنگ حرام است."


بنابر این؛ لابستر، هشت پا و...تحت قائده ی کلی حرمت باقی می مانند.


لازم به ذکر است؛ صرف حرام بودن چیزی مانعی برای خرید و فروش و یا صید آن نمی تواند باشد؛ چرا که حرمت خوردن چیزی، یک مسئله است وخرید و فروش آن مسئله ای دیگر. چه بسا چیزی خوردن و یا آشامیدن آن حرام باشد، ولی خرید و فروش آن اشکال نداشته باشد، مانند خون که خوردن آن حرام است ، ولی بخاطر منافع دیگر می توان به خرید و فروش آن اقدام کرد. بنابر این، خرید و فروش لابستر، صدف دریایی، و ... در بازار اگر برای خوردن نباشد، بلکه به جهت استفاده از منافع دیگر عقلایی باشد، جایز است. و لابستر، صدف دریایی، و ...چه بسا دارای منافع دیگر عقلایی باشند.
التماس دعا
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    88/1/22 (18:08)
فكر كنم از لحاظ شرعی مكروهه

2.    88/1/22 (22:30)
از اونجایی که خوردن همه موجودات دریایی حلاله پس خوردن صدف هم حلاله چون یکی از جانوران دریاییه