مشخصات سوال

* * , fafa77
20 دی 86 - 14:39
فرق ستاره و سیاره چیه؟4 تفاوت عمده


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

دیگر پاسخ ها

1.    86/10/20 (14:42)
tosiye mikonam ketabe nojoome dinamiki ro bekhoon ta tamame soalate amatoriye nojoomet bartaraf beshe
mavafagh bashi

2.    86/10/20 (14:56)
سیاره از خود نور نداره اما ستاره مثل خورشید از خودش نور داره و علتش هم اینه که بصورت گازه در اصل و بعد از یه مدت هم از بین میره.

3.    86/10/20 (16:14)
سیارات ( مانند زمین ) به دور خود و خورشید می چرخند و دائما در حال حرکتند ولی ستارگان حرکتی ندارند و ثابتند .
و نیز سیارات از خود نور ندارند نور و گرمای خود را از ستارگان می گیرند ولی ستارگان از خود نور دارند چون فعل و انفعالات ناشی از گازها موجب ایجاد نور و گرما می شود که بزرگترین ستارگان خورشید هست

4.    86/10/20 (16:24)
ستارگان گوی های عظیمی از گاز های هیدروژن و هلیوم هستند که به دلیل دارا بودن فشار و دمای بسیار زیاد در مرکزشان از خود نور و انرژی در فضا منتشر می کنند. ولی سیارات اجرامی سرد و جامد (مثل زمین) یا گازی (مثل مشتری) هستند که بیشتر از عناصر سنگین تشکیل شده اند و از خود نوری ندارند و همچنین به دور ستارگانی همانند خورشید در گردش هستند.

5.    86/10/20 (16:43)
سلام!
فرقشون در حجم.جرم و مواده سازندشونه!
ستاره ها حجمشون خیلی خیلی بیشتر از سیاره هاست و جرمشونم که باور نکردنیه!!
مواد سازندهء ستاره ها بیشتر از گازهایی مثل هیدروژن و هلبم در حالی که سیاره ها از جامداتی مثل آهن. نیکل. سیلیس. اکسیژن در حالت ترکیب شده و جامد. آهک و ... تشکیل شدن.
فرق دیگهشونم اینه که در ستاره ها عمل همجوشی هسته ای صورت میگیره که در اون 4 اتم هیدروژن به یک اتم هلیم تبدیل میشن و این عمل که با آزاد کردن انرژی خیلی زیاد همراهه منبع نور و گرمای ستاره است و همچنین مثل یک عامل بازدارنده مانع فروریزش ستاره در خودش میشه!

6.    86/10/20 (17:35)
1.ستاره از خودش نور می دهد ولی سیاره نور از خودش ندارد 2.سیارات به دور ستاره ها می چرخنند 3.ستارا بزرگتر از سیاره ها هستند 4.از لحاظ جنس هم با هم فرق دارند(جنس ستاره ها از گاز ها مختلف است ولی سیارات ار سنگ وفلزات)

7.    86/10/20 (18:36)
ستارگان از خود نور تولید می كنند یعنی منبع انرژی هستند اما سیارات بر خلاف آنها نوری تولید نمی كنند و نور آنها ناشی از بازتاب نور خورشید بر سطحشان است.
ستارگان غالبا به دور ستاره ای دیگر چرخش نمی كنند(حركات خاص خود را دارند!) اما سیارات به دور یك ستاره مركزی می چرخند.
نور ستارگان متغیر است(اصطلاح عامیانه چشمك زدن-به علت عبور از لایه های مختلف جو زمین) اما نور سیارات تقریبا ثابت است و دستخوش تغییر نمی شود.(به نظرم دلیلش این باشه كه فقط نور خورشید رو بازتاب می كنند!البته مطمئن نیستما)!
امیدوارم این چند مورد برای پی بردن به تفاوت های ستارگان و سیارات كافی باشه!
ارادتمند.

8.    86/10/20 (18:52)
مهمترین تفاوت ستاره و سیاره در اندازه این دو است . ستارگان بسیار بسیار بزرگتر از سیارات هستند و به همین دلیل هم فعل و انفعالات هسته ای درونشان رخ میدهد و اصطلاحا از خودشان نور تابش میکنند .
در آسمان آنچه با چشم دیده میشود حدود 2500 ستاره است و فقط 5 سیاره با چشم قابل رویت است .
سیاره نامی عربی است و به این دلیل است که حرکت این اجرام در صفحه آسمان و در بین ستارگان در طول چندین شبانه روز قابل رصد است .

9.    86/10/21 (09:08)
ببین دوست عزیز ستارگان کره‌های سوزانی از گاز می‌‌باشند که بر خلاف سیارات خود منبع نوراند. انرژی ستارگان ناشی از واکنشهای هسته‌ای است. ماده اصلی تشکیل دهنده بیشتر ستارگان هیدروژن است. هیدروژن موجود در ستارگان طی فرآیند همجوشی هسته ای به هلیوم تبدیل می‌شود و در حین این واکنش گرما و نور بسیار زیادی تابش می‌‌یابد.هر ستاره دارای دوره عمر می‌‌باشد که بسته به نوع ستاره متفاوت است. ستارگان حجیم با نور بیشتر و حرارت زیاد عمر کوتاهتری نسبت به ستارگان کم نور و کوچک دارند. پایان عمر هر ستاره بستگی به میزان ذخیره هیدروژن در آن دارد. زمانی که هیدروژن درون ستاره‌ای پایان یابد هلیوم تبدیل به سوخت اصلی می‌‌شود و می‌‌سوزد. سوختن هلیوم سبب ایجاد گرمای بسیار زیادی می‌‌شود که تا آن زمان در ستاره پیش نیامده بوده است. این گرمای زیاد سبب انبساط ستاره می‌‌شود و حجم آن را چند برابر می‌کند. مثلا اگر زمانی خورشید شروع به سوزاندن هلیوم کند آنقدر انبساط می‌‌یابد که زمین در حجم زیاد آن محو می‌‌شود! این انبساط تا سر حد مریخ ادامه پیدا کرده و سپس متوقف می‌‌شود. مرحلهٔ بعدی بستگی به نوع ستاره دارد. ستارگان عظیم پس از این مرحله آنقدر انبساط یافته‌اند که دیگر نمی‌تواند جاذبه‌ای روی سطوح بیرونی خود داشته باشند. پس از آن این ستارگان منفجر شده و تبدیل به نواختر می‌‌گردند. هرچه ستاره بزرگتر میزان نواختر بزرگتر. غولها تبدیل به ابرنواختر می‌‌گردند. پس از آن این ستاره‌ها بسته به نوع نواختر ادامه عمر می‌‌دهند. نواختران معمولی تبدیل به کوتوله شده و عمری طولانی را آغاز می‌کنند. اما ابر نواختران در خود فرو می‌‌ریزند و ستارگان بسیار کوچک و حجیمی به نام ستارگان نوترونی بوجود می‌‌آورند.این ستارگان عمر طولانی دیگری در پیش خواهند داشت. بعد از آن کوتوله‌ها یا کوتوله‌های سفید تبدیل به کوتوله سیاه شده و تا آخر جهان زندگی خواهند کرد.

واژه ستاره در زبان پهلوی به ریخت stârag و اَختَر آمده بود.

به گروهی از ستارگان که با نیروی گرانش به هم پیوستگی داشته باشند خوشه ستاره‌ای می‌گویند.

ابن سینا ستاره را چنین تعریف می‌کند: جسمی است بسیط، کروی که جایگاه طبیعی آن در فلک است. روشنی می‌بخشدو قابل کون و فساد نیست. بر فراز مرکز، بی‌آنکه بر آن احاطه داشته باشد در حرکت است.


سیاره یا گویال ، به جسمی فضایی با جرم بسیار زیاد گفته می‌شود كه گرد یك ستاره در گردش باشد و خود نیز ستاره نباشد.

بنا بر تعریف ۲۴ اوت ۲۰۰۶ (میلادی) اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی سیاره در منظومه خورشیدی جرمیست که:

۱- در مداری به دور خورشید در حرکت باشد.

۲- آن قدر جرم داشته باشد که گرانش خودش بر نیروهای پیوستگی جسم صلب آن غلبه کند .یعنی در تعادل هیدرواستاتیک باشد و شکلش نیز تقریباً مدور باشد.

۳- توانسته باشد که مدار خود را از اجرام اضافه بزداید.

جرمی که تنها سازگار با دو شرط اول باشد و یک قمر هم نباشد سیاره کوتوله تعریف شده‌است.

10.    86/10/21 (18:11)
ستاره ها با سیاره ها یه فرق خیلی ساده دارن ، فرق شونم اینه که ستاره ها چشمک می زنن ولی سیاره ها نه! (البته ما سیاره های زیادی رو نمی تونیم با چشم غیر مسلح ببینیم ، 2-3 تا یا فوقش 4تا) ، اگه هم با تلسکوپ نگاهشون کنین ، سیاره به صورت یه توپ کاملا گرد و نورانی که مرزهای مشخصی داره دیده می شه ولی ستاره هرچقدر هم که تلسکوپ تون قوی باشه بازم مثل یه نقطه نورانی به چشم می آد ، حالا فوقش اون نقطه هه بزرگتر می شه ولی هیچ وقت شبیه یه توپ گرد نمی شه!

11.    86/10/21 (18:36)
ستاره از سوخت و ساز مواد درون خودش نور تولید می كنه و جاذبه ی گرانشیش باعث گردش سیارات به دور اون كی شه
كتاب تاریخچه ی زمان رو بهت معرفی می كنم

12.    86/10/22 (00:28)
جایگاه ستاره ها نسبت به یکدیگر در آسمان در مدت های طولانی ثابت است اما ستارگان در زمینه ی ستارگان در آسمان ، طی زمان ها ی کم حرکت می کنند
- تمام سطح و داخل ستارگان مایع ودمایی بین 3000 تا 2000000 درجهس سانتی گراد دارند در حالی که سیاره ها معمولاُ سطحی جامد و گازی و به ندرت مایع دارند و دمای آنها بسیار کمتر از ستارگان است
-ستارهای تنها به فاصله ی زیاد از دیگر هجرام آسمانی به وفور یافت می شود در خالی که هیچ سیاره ی تک و تنهایی امکان وجود ندارد و لازمه ی وجود سیاره کلاَ حصور در اطراف ستاره یا ستاره هاست
-از سطح ستاره به علت ساطع شدن نور زیاد از سطح همان جرم آسمان سیاه سیاه است در خالی که از سطح یک سیاره هر چقدر هم که نزدیک ستاره باشد حداقل همان ستاره و حداکثر تمام ستاره ها پیدا هستند

حال کردین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

13.    86/10/22 (12:28)
شماره های 9 و 10 کامل گفتن البته با هم
بقیه جواب ها در حد فاجعه بود ( البته نه همشون )

14.    86/10/24 (10:13)
salam dooste aziz ye ketab moarefi mikonam ke kheyli be darde in joor chiza mikhore " tarikhcheye zaman" az havking"...movafagh bashi "

15.    86/10/25 (16:10)
khob...!dar setaare vaakoneshe hamjooshie hasteii ettefaagh miofte va manba'e tolide energy az maaddas!sayyare jesrmie be nesbat sard ke dore yek setaare micharkhe va jermo garmaa va maaddeye oon,be andaze ii nist ke vaakoneshe hasteyi anjaam beshe va energy azad kone.jerme sayyare va damaaye aan kheili kamtar az setare ast va dore yek setaare micharkhe.aksare setaare bishtarin maddeye tashkil dahandeye setaarehaa hydrogen va ba'd helium ast.amma sayyareii mesle zamin hast ke ghani az aksare onsor ha bashe!setaare yek omri dare va sookhtesh tamoom mishe va maraahele khassi ro migzaroone,amma sayyare kari ba i nchiza nadare!!dar negaahe zaheri dar aasemaane shab az dide naazere zamini,setaare ha hamegi noghaate saabeti hastand dar jaaye khod(zamineye aaseman!) amma sayyare ha nesbar be setaare haaye zamine harkat mikonand va be khaatere taghire faasele va zaavieshan ba zamin,az nazare andaaze va derakhshandegi taghiir dareshoon iijaad mishe(zaaheri).albate setaarehaaye moteghayyer ham vojood daran ke nooreshoon taghir mikone,amma oona dalaayele Dge ii daran.....!
movaffagh bashid...!

16.    86/11/4 (11:48)
1-halat made:stare-pelasma_planet-jamed
2-tafavote jooshe haste dar markaz
3-mizan nirooye geranesh
4-jerm

17.    86/11/5 (14:26)
ستارگان گوی های عظیمی از گاز های هیدروژن و هلیوم هستند که به دلیل دارا بودن فشار و دمای بسیار زیاد در مرکزشان از خود نور و انرژی در فضا منتشر می کنند. ولی سیارات اجرامی سرد و جامد (مثل زمین) یا گازی (مثل مشتری) هستند که بیشتر از عناصر سنگین تشکیل شده اند و از خود نوری ندارند و همچنین به دور ستارگانی همانند خورشید در گردش هستند.

واینكه سیارات حركت میكنن اما ستاره ها حركت نمیكنن