مشخصات سوال

فرهاد ابراهیمی , farhad_motori
15 فروردین 88 - 10:28
لیزیک چشم
اطلاعات بیشتر : ادرس یه دکتر جراح چشم به تجربه در ایران (تهران) میخوام و ببینم شرایط عمل لیزیک برای ضعیفی چشم چیه و مخارج لیریک هر چشم چند دلاره و در صذ بهبودی چند درصده و چند درصد بینایی چشم بر میگرده و عوارض جانبیش لیزیک چیه؟؟؟؟؟//- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
سارا * , sarajoonman
88/1/16 (11:11)
چند سالی است به مدد پیشرفت های علمی، بخصوص در حوزه پزشکی، روش های درمان بسیاری از بیماری ها با تغییرات عمده ای مواجه شده و بسیاری از بیماری هایی که شاید تا چندی پیش درمان قطعی آنها امکان پذیر نبود، امروزه به راحتی قابل درمان هستند. در این میان، بیماری های چشمی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و امروزه بسیاری از افرادی که به دلیل مشکلات بینایی، چه بسا مجبور بودند تا آخر عمرشان از «عینک» و یا «لنز» استفاده کنند، با روشی تحت عنوان «عمل لیزیک چشم»، که از روش های جدید و شگفت انگیز علم چشم پزشکی به حساب می آید، به راحتی و با هزینه ای به نسبت مناسب ، می توانند برای همیشه از «عینک» و «لنز» خلاص شوند. در این مورد، حتما در بین بستگان و آشنایان کسی را می شناسید که با این عمل، بیماری اش را درمان کرده و مطمئنا آگهی های مراکز درمانی مخصوص چشم را نیز بسیار دیده اید و ممکن است مطالب و مقالاتی نیز در این باب خوانده باشید. و همه این موارد به راحتی می تواند هر کسی را که مشکل بینایی دارد، وسوسه به انجام این عمل بکند. بنابراین اگر به این وسوسه دچار شده اید و یا در صدد اقدام چنین عملی هستید، به شما پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مطلب که برگرفته از منابع مختلف اینترنتی می باشد با ما همراه باشید و جدا از هیجانات لحظه ای و تصمیمات عجولانه، عمیقا به کاری که قصد انجام آن را دارید، بیاندیشید. وقتی که کسی یک روش جراحی انتخابی را بررسی می کند، باید ببیند آیا به واقع منافع آن نسبت به خطرات آن بیشتر است دارد.
1) عمل «لیزیک چشم» به طور دائمی «اپتیک» و «فیزیولوژی» چشم شما را تغییر می دهد و البته به احتمال زیاد همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت، اما یک احتمال قابل توجه بیشتر از آنچه که همه چشم پزشک ها تشخیص می دهند و یا عموم قبول دارند، وجود دارد که چشم های شما بگونه ای غیرقابل برگشت صدمه بینند. اولین نکته ای که درباره این روش مطرح می شود، نامعلوم بودن میزان واقعی خطر در این عمل است و بیان می شود که این مسئله کمتر از مقدار واقعی آن اعلام می شود.(معمولا قبل از جراحی به بیماران گفته می شود که چنانچه این عمل توسط یک جراح باتجربه انجام پذیرد، خطر بروز عوارض جانبی ناشی از آن یک درصد و یا حتی کمتر از آن می باشد.) در نشست فوق العاده محققین بینایی و چشم پزشکی «فلوریدا» در آمریکا، محققین گزارش دادند که تا 21درصد بیمارانی که اصلاح انکساری با روش لیزری انجام داده اند از مشکلات دید در شب که ناشی از کاهش CONTRAST (حساسیت) و همچنین GLARE (خیره نگاه کردن) و هاله می باشد، رنج می برند. برطبق یک مطالعه دیگر دوازده درصد از بیماران بعد از عمل لیزیک از اختلالات بینایی در شب رنج می برده اند در حالیکه ارقام برای بیمارانPRK رقم شش درصد را نشان می دهد. در یک مطالعه دیگر نزدیک بیست وسه درصد از بیماران لیزیک شده بعد از عمل دچار حساسیت به نور شده اند و هفت درصد از سردرد رنج می برده اند و سی ودو درصد از خیره ماندن شکایت داشته اند و سی ودو درصد نیز در رانندگی در شب مشکل داشته اند. از دیگر عوارضی که در مجله OPTORETRY OF REVIEW به چاپ رسیده تولید«آستیگماتیسم نامنظم» است. «آستیگماتیسم منظم» با عینک قابل اصلاح است در حالیکه «آستیگماتیسم نامنظم» با عینک قابل اصلاح نمی باشد و در این موارد چاره ای جز استفاده از عدسی های تماسی سخت(RGP) راهی نمی باشد ولی به دلیل مسطح شدن قرنیه بعد از لیزیک، یافتن لنزی که به خوبی بر روی قرنیه در مرکز قرار گیرد تقریبا غیرممکن است.
2) تکنولوژی لیزیک و جراحی انکساری هنوز در ابتدای راه است بطوریکه بسیاری از جراحان ابزارهای خاص خودشان را برای کارهایی مانند برش، برداشتن و شستن «فلپ»، ابداع و روانه بازار می نمایند. بسیاری از تلاش هایی که برای توسعه لیزیک صورت می گیرد با هدف سودآوری سریع با ترویج فروش ابزار جراحی و پذیرش تکنیک های جدید جراحی انجام می گیرد. نکته در اینجاست که بحث استراتژی های بازاریابی در کتاب های پزشکی، بسیار قابل توجه بوده و بخش های متعددی از این کتاب ها درباره طبیعت تجاری این زمینه فعالیت از پزشکی می باشد و در مورد «بازی های کامپیوتری» یا «لپ تاپ» اگر ما همان ابتدای کار آنها را قبول کنیم شاید مشکلی پیش نیاید ولی در مورد یک روش جراحی با آثاری غیرقابل برگشت، آنهم بر روی چشم چه پیش می آید؟! یکی از چشم پزشکان در این باره می گوید: «ما صدها و هزاران چشم پزشک را برای استفاده از تکنیک آموزش می دهیم که همزمان شامل نحوه انجام کار و شناسایی عوارض پیامدهای احتمالی آن می باشد. آیا هم برای بیماران و هم برای حرفه ما بهتر نبود تا به شیوه ای تدریجی عمل می نمودیم تا تکنیک را بر روی تعداد کمتری از بیماران(یا حتی در آزمایشگاه) امتحان می نمودیم و آموزش عمومی پزشکان را برای زمانی نگه می داشتیم که تکنیک ها را آزمایش نموده بودیم و نتایج قابل قبولی درباره صحت و کارآیی تکنیک بدست آورده بودیم؟»
3) جراحی انکساری تلاش می کند خطاهای انکساری «اسفریک» و «سیلندریک» را حذف کند و به سایر انحرافات اپتیکی چشم توجهی نمی گردد. برطبق نظر دکتر «ریموند»، از دپارتمان چشم پزشکی دانشگاه «تگزاس»، این انحرافات طبیعی توام با انحرافاتی که در اثر جراحی انکساری ایجاد می شود می تواند باعث کاهش عملکرد سیستم بینایی علیرغم حذف خطاهای انکساری اسفریک و سیلندریک گردد. همچنین انحرافات اپتیکی که در اثر جراحی ایجاد می گردند علیرغم اهمیتی که در عملکرد ایده آل سیستم بینای دارند، کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. علاوه بر این قرنیه طبیعی، تقریبا عاری از هرگونه مشکلی است، در حالیکه قرنیه بعد از عمل دارای عملکردی توام با انحرافات اپتیکی است و اغلب بی ثبات و عملکرد آن در شب و یا در بیمارانی که دارای مردمک بزرگ تر از متوسط هستند بدتر می گردد. یکی از چشم پزشکان می گوید: «ما واقعا اپتیک چشم را در موقع عمل لیزیک تخریب می کنیم. اگر مردمک کوچک باشد مشکلی پیش نمی آید ولی وقتی مردمک بزرگ شود مانند وضعیتی که در شب ایجاد می شود مشکل ایجاد می گردد.»
4) بیشتر مردم اطلاعاتی درباره حساسیت به کنتراست ندارند، مگر اینکه در اثر لیزیک آن را از دست داده باشند. اخیرا مطالعه ای در مرکز مطالعات جراحی انکساری انجام شده و در آن وضعیت بیمارانی که بین دو تا هفت سال بعد از جراحی انکساری تحت نظر بوده اند، نشان می دهد که 58درصد از آنان در تست حساسیت کنتراست برای رانندگی در شب مردود شده اند.
5) با افزایش سن، قرنیه به طور طبیعی نازک تر می گردد و همراه با برداشتن بافت قرنیه از طریق جراحی لیزیک می تواند مشکلات جدی را به دنبال داشته باشد مطالعات اخیر نشان می دهد که افرادی که تحت عمل لیزیک قرار گرفته اند در معرض خطر بیشتری برای بروز «کراتکتازیIatrogenic » ناشی از نازک شدن قرنیه هستند.
6) لیزیک باعث ایجاد «فتوفوپی» یا «ترس از نور» می گردد. «فتوفوپی» حساسیت دردناک به نور است، اگرچه که علت اصلی آن معلوم نیست اما بعضی از جراحان معتقدند تفرق نور، خیره شدن و التهاب خفیفی بعد از لیزیک می تواند علت بروز این مشکل باشد.
7) «نزدیک بینی» در نهایت با شما باقی خواهد ماند. جراحی انکسای برای حذف «نزدیک بینی» باعث بهبود دید دور می شود اما ممکن است باعث بدتر شدن دید نزدیک گردد و دیر یا زود باید به سراغ عینک های دید نزدیک برای مطالعه رفت.
8) لیزیک از دو طریق سبب افزایش خطر بروز «آب مروارید» می شود; نخست داروهای «استروئیدی»، مانند Todrabex، Alrex، fort preb و FML که داروهای استاندارد برای درمان عوارض بعد از لیزیک هستند و در صورت استفاده می توانند کاتاراکت خلفی تحت کپسولی ایجاد نمایند. دوم اینکه ; پوشش ضدUV روی شیشه های عینک یک سد محکم در برابر اشعه UV خورشید که اثر «کاتاراکت زایی» دارد می باشد و عدم استفاده از عینک و حدف این سد محکم، سبب قرار گرفتن بیشتر چشم ها در معرض نور خورشید می شود و به تدریج بروز «کاتاراکت» را در سنین بالاتر افزایش می دهد.
9) لیزیک باعث ایجاد خشکی چشم می گردد، که این مسئله بعد از لیزیک کاملا شایع است. و درمان آن یکی از مشکلات مهم جراحان انکساری می باشد. برای این بیمار وضعیتی دردناک و ناراحت کننده برای مدتی نامحدود ایجاد می گردد. اگر چه که همه بیماران دچار این مشکل نمی شوند ولی درصد بالایی از بیماران با این مشکل مواجه اند. بیماران لیزیک تا حداقل دوماه بعد از عمل دچار خشکی چشم خواهند بود. قطره های چشمی باید بطور دائم بکار برده شوند و ممکن است شخص نیمه شب با چشم های خشک و قرمز بیدار شود و نیاز به قطره های اشک پیدا نماید. خشکی چشم همچنین می تواند باعث کاهش حدت بینایی گردد.
10) خطرات طولانی مدت لیزیک ناشناخته هستند و اکثر چشم پزشکان نیز موافق این مسئله که خطرات لیزیک به طور کامل شناخته شده نیستند، می باشند. یک جنبه قضیه به برداشتن بافت قرنیه ضمن لیزیک مربوط می شود و یک جنبه دیگر قضیه، تغییر شکل قرنیه در لیزیک، ارزیابی وجود گلوکوم را برای چشم پزشکان مشکل می سازد و تست های «تونومتری» نیز بر روی قرنیه بعد از لیزیک بدلیل تغییر استحکام قرنیه از دقت کافی برخوردار نخواهد بود و در نهایت امکان دارد بیماران گلوکومی بسیاری کشف نشده باقی بمانند.
مخلص کلام: هر کدام از این نکات را باید هنگام تصمیم به انجام عمل لیزیک چشم در نظر گرفت. بسیاری از چشم پزشکان به این نکات توجه دارند و عده ای هم ممکن است به این نکات توجه نداشته باشند. در نتیجه آگاهی بیمار می تواند نقش تعیین کننده ای درباره این مسئله ایفا کند.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    88/1/15 (20:01)
یکی از دوستام دوتا چشمشو لیزیک کرده گفت مخارج عمل شده 900 تومن . 100 تومن هم برای دارو و بقیه ماجرا
البته ایشون در مشهد و نزد دکتر خاکشور عمل کرده

2.    88/1/17 (14:53)
با سلام
هزینه عمل لیزیک چشم تا چند ماه پیش که من خبر دارم حدود 900 هزار تومان بود الان ممکنه کمی بیشتر شده باشه
دکتر خوبی که من سراغ دارم دکتر مقاره عابد هست که هم چشم خودم رو عمل کرده و هم چند نفر از دوستان و بستگان رو که همه هم راضی بودند. اینم شماره تلفن مطب ایشان 22042665
موفق باشید