مشخصات سوال

منصور احسنی , pedi_h
1 دی 86 - 21:59
چرا اسمون ابیه؟
اطلاعات بیشتر : چرا قرمز نیست ؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
م ر , italiano_pianisto
86/10/3 (17:34)
به نظر من شاید به خاطر مولکول های هوا اینطوری میشه . اگه شما با هواپیما سفر کرده باشید بعد از اینکه هواپیما اوج نهایی خودش رو گرفت وارد منطقه ای میشید که از اون ابر و غبار ها هم خارج میشید و اونجا می تونید رنگ آبی آسمون رو درست ببینید.
دلیلش اینه که مولکول های هوا رنگ آبی رو به خاطر طول موجش بیشتر پخش میکنن ....
و بعضی رنگ ها مثل قرمز و نارنجی زیاد تحت تاثیر مولکول های هوا قرار نمیگیرن و مستقیم حرکت میکنن ...
به خاطر همین وقتی به خورشید مستقیم نگاه میکنم اون رو تقریبا نارنجی میبینیم ....
اگه زمین هم مثل مریخ اتمسفر نازک میداشت رنگ آسمونش قرمز میشد .
چون غلظت اتمسفر بالای سرمون کمتر از افقه نور توی طول موج قرمز پاشیده می شه و ابی مستقیم به چشم ما می رسه ولی توی افق برعکسه.
به نظر نیوتن رنگهای ظاهری اجسام طبیعی بستگی به این دارد كه از آنها چه رنگی شدیدتر منعكس یا به سوی بیننده پراكنده می شود . به طور كلی ، شیوه ساده ای وجود ندارد كه براساس ساختار سطح تركیب شیمیایی و مانند آنها پیش بینی كنیم كه آن ماده چه رنگهایی را منعكس یا پراكنده می كند. با این همه ، علت آبی بودن رنگ آسمان را با استدلال ساده ای می توان توضیح داد.
همان طور كه تامس یانگ با آزمایش نشان داد، طول موجهای گوناگون نور رنگهای متفاوت دارند، طول موج نور را با واحد نانومتر یا با واحد آنگستروم می سنجند. دامنه طیف قابل رؤیت برای آدمی nm 400 برای نور بنفش تا حدود nm 700 برای نور قرمز است.
مانع های كوچك می توانند انرژی یك موج فرودی را در همه جهتها پراكنده كنند، و مقدار پراكندگی بستگی به طول موج دارد.
به عنوان یك قاعده كلی، هر چه طول موج در مقایسه با اندازه مانع بزرگتر باشد، موج به وسیله مانع كمتر پراكنده می شود. برای ذراتی كوچكتر از یك طول موج، مقدار پراكندگی نور با عكس توان چهارم طول موج تغیـــیــر می كند. مثلاً ، طول‌موج نور قرمز در حدود دو برابر طول موج نور آبی است. بنابراین پراكندگی نور قرمز در حدود یك شانزدهم پراكندگی نور آبی است.
اكنون می توانید بفهمید كه چرا رنگ آسمان آبی است. نور خورشید به وسیله مولكولها و ذرات گرد و غبار موجود در آسمان ، كه معمولاً در مقایسه با طول موجهای نور مرئی بسیار كوچكند، پراكنده می شود. به این ترتیب، نور طول موجهای كوتاه (نور آبی) بسیار شدیدتر از نور طول موجهای بلندتر به وسیله این ذرات پراكنده می شوند. وقتی كه به آسمان صاف نگاه می كنیم ، بیشتر این نور پراكنده شده است كه به چشم ما می رسد. دامنه طول موجهای كوتاه پراكنده شده (وحساسیت چشم آدمی به رنگ) منجر به احساس رنگ آبی می شود. از سوی دیگر، فرض می كنیم كه در یك روز مه آلود به آسمان نگاه می كنیم.
در این صورت ، نور آبی باریكه ای كه به چشم ما می رسد به طور كامل پراكنده شده است ، در حالی كه طول موجهای بلندتر پراكنده نشده اند. بنابراین، احساس می كنیم كه رنگ خورشید متمایل به قرمز شده است.
اگر آسمان جوی نداشت، آسمان سیاه به نظر می‌رسید، و ستارگان در روز دیده می شدند. در واقع از ارتفاع Km 16 به بالا، كه در آنجا جو زمین بسیار رقیق می شود، همان طوری كه فضانوردان دریافته اند ، آسمان سیاه به نظر می رسد و ستارگان در روز دیده می شوند.
گاهی هوا دارای ذرات گرد و غبار یا قطره های آبی به بزرگی طول موج نور مرئی است. اگر چنین باشد، رنگهایی جز رنگ آبی ممكن است به شدت پراكنده شوند. مثلاً، كیفیت رنگی آسمان با بخار آب موجود در جو زمین تغییر می كند. روزهایی كه هوا صاف و خشك است، آسمان آبی تر از روزهایی است كه رطوبت هوا زیاد است. آسمان نیلگون ایتالیا و یونان ، كه قرن‌ها الهام‌بخش شاعران و نقاشان بوده است، به سبب خشكی استثنایی هوای این سرزمینهاست.
مه آبی ـ خاكستری رنگی كه گاهی شهرهای بزرگ را می‌پوشاند بیشتر به سبب ذراتی است كه از موتورهای درون‌سوز (اتومبیلها ، كامیونها) و كارخانه های صنعتی منتشر شده اند. موتور اتومبیل، حتی وقتی كه در حالت خلاص كار می كند، در هر ثانیه بیشتر از 100 میلیارد ذره منتشر می كند. بیشتر این ذره ها نامرئی هستند و اندازه آنها در حدود m 0/000001 است . چنین ذره هایی كالبدی برای تجمع گازها ، مایعات و ذرات جامد دیـگــــــر می‌شوند. این ذره های بزرگتر سبب پراكندگی نور و تیرگی هوا می شوند. گرانش بر این ذره ها تا وقتی كه بر اثر تجمع مواد بیشتر در اطراف آنها خیلی بزرگ نشده اند چندان تأثیری ندارد. این ذرات اگر بر اثر باران و برف مكرر شسته نشوند ممكن است ماهها در جو زمین بمانند. تأثیر چنین ابرهای غبارآلودی بر آب و هوا و بر سلامتی آدمی بسیار مهم است.
اگه بخوایم تو 1 جمله یب ساده جواب دیم اینه که پراکندگی جو برای نور ابی به شدت زیاد تر از نور قرمزه برای همین هستش که شما آسمون رو آبی می بینی "یعنی همون نور پراکنده شده ی آبی رو می بینی اگه راجع به پراکندگی ها سوالی داشتی بگو البته من فقط در مورد پراکندگی ریلی و مای می دونم که همی نا جوابتو می ده.
عبور نور از درورن برخی مواد باعث میشود سرعت طول موجهای ان تغییر کند در نتیجه به طول موجهای مختلف پراکنده شود که بستگی به اندازه شکل و تعداد ذرات دارد اگر ذره کوچک باشد طول موجهای کوتاه را پراکنده میکند (مثل ملکولهای موجود در جو زمین که باعث ابی شدن رنگ اسمان در روز میشوند) اگر ذرات بزرگ باشندطول موجهای بلند را پراکنده میکند(مثل قرمز شدن افق هنگام غروب که در اثر عبور نور از ذرات گرد و غبار نزدیک سطح زمین حاصل میشود)
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/10/2 (19:01)
درست نمیدونم اما فكر كنم به خاطر جو باشه
چون بعد از خروج از جو اسمون دیگه ابی نیست

2.    86/10/2 (20:15)
choon noore sefid tarkibi az haft rang mibashad az ghermez gherefte ta banafsh kamtarin energy marboot be noore ghermez mibashad & bishtarin energy marboot be noore banafsh mibashad banabar in noore banafsh az atmosfer ooboor mikonad & ma aseman ra abi mibinim.

3.    86/10/2 (22:41)
گذر نور از اتمسفر وترکیبات و گرد و غبارهای موجود در جو رنگ آن را تعیین می کند و این بستگی به ویژگی های اتمسفر دارد در حالت عادی آسمان آبی است ولی در حوالی غروب وطلوع خورشید چون نور از میان غبار بیشتری در آسمان عبور می کند آسمان قرمز به نظر می رسد. یک نکته جالب اینکه از این حیث سیاره مریخ درست برعکس زمین است یعنی در طول روز آسمان قرمز رنگ و در حوالی طلوی و غروب خورشید آبی می شود! و این به دلیل ماهیت جو مریخ و تفاوت آن با جو زمین است. در سیارات دیگر با توجه به نوع ترکیبات و ماهیت جوشان ممکن است بتوانیدآسمان را به رنگهای صورتی بنفش نوک مدادی یا متالیک ببینید!!!

4.    86/10/3 (01:12)
نور سفید از هفت طول موج تشکیل شده (که از آبی شروع میشن تا قرمز) و وقتی از اتمسفر عبور می کنه این ترکیب یونیزه شده و جو مثل یک منشور باعث شکست نور میشه/ در روز خورشید بالای سرمان قرار دارد و طول موج آبی بیشتر گسیل میشود ولی در غروب و طلوع خورشید. نور با طول موج زیادتر و در واقع قرمز گسیل میشود. و آسمان قرمز به نظر می رسد.

5.    86/10/3 (04:11)
علت این پدیده رو سکته نور میدونم. مخصوصا زمان غروب که اسمان قرمز هست رو این جور تعبیر می کنم که، چون سکست نور قرمز بیشتر هست نوری که از قسمتهای بلایی جو عبور می کنند طیف قرمزشان به علت شکشست های پی در پی به سمت سطح زمین میاد و چون طیف های بالا تر از شکست کمتری دارند قسمت عمده ای از آنها بدونه رسیدن به سطح در ادامه مسیرشان از جو خارخ میشن.
برای ابی بودن اسمان علتی مشابه همان علت ابی بودن دریا ها صدق می کنه. یعنی نور ابی وبنفش از قدرت نفوذه بیشتری بر خورداره برای همین مقداره بیشتری از این طیف ها به سطح زمین می رسن البته در تمام این بحث همه یطیف های نور بی زمین می رسند اما به علت زیاد بودنه طیف رنگ های مورده نظر ما ما اسمان رو به این رنگها می بینیم.

6.    86/10/4 (11:18)
سلام
به نظر من علت آبی بودن آسمان اینکه نور پس از برخرد با سطح دریا و منعکس شدن و بعد از اون برخورد با جو و دوباره منعکس شدن ما اونو ابی میبینیم

7.    86/10/11 (23:16)
چون طول موج نور آبی کم هست

8.    86/10/14 (16:08)
به زبون ساده :
نور آبی از بقیه نورها انرژی بیشتری داره و از جو رد میشه ولی بقیه نمی تونن رد بشن