مشخصات سوال

الساندرا   , heavenly_angel
11 فروردین 88 - 12:34
علل بروز پف چشم
اطلاعات بیشتر : سلام دوستای عزیزم ...
میخواستم بدونم که از لحاظ پزشکی چه چیزایی باعث ایجاد پف زیر چشم میشن و این عوامل به چه چیزایی بستگی دارن ؟ یعنی آیا سن ، جنس و تغذیه و ... چقدر در بروز اون دخیل هستن ؟- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
من گمشده ی نام توام نام ندارم , ganjineheshgh
88/1/11 (22:42)
پف‌ كردگی چشم

پف‌ كردگی چشم به معنای بروز تورم در بافت‌ های اطراف چشم است. تورم چشم، نوعی "ادم" یا "خیز" است ‌كه معمولا ناشی از تجمع مایعات بدن است.

شاید پف ‌كردگی چشم در یك فرد، طبیعی باشد، ولی عواملی مانند سن و خستگی تورم اطراف چشم را بارزتر می كنند.

تورم اطراف چشم بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب بارزتر است كه شاید به علت پخش مجدد مایعات بدن به علت نیروی جاذبه در هنگام دراز كشیدن باشد.

علل پف‌ كردن چشم
علل التهابی و عفونی پف كردگی چشم كه كمتر شایع می باشند، شامل التهاب پلك(بلفاریت)، التهاب ملتحمه چشم (كنژكتیویت) و التهاب حدقه چشم (سلولیت) هستند.

علل غیرالتهابی نیز شامل افتادگی چربی حدقه چشم، در رفتگی پلك چشم، كم ‌كاری غده تیروئید و تجمع مایعات در بدن (‌برای مثال در بارداری، بیماری‌ قلبی و كلیوی) هستند.

مونونوكلئوز

این بیماری ویروسی باعث تورم و پف ‌كردگی پلك فوقانی می ‌‌شود. پف ‌كردگی چشم در مراحل اولیه این بیماری رخ می‌‌ دهد.

زیاد خوابیدن یا محرومیت خوابتجمع مایعاتاین عوارض موجب می شوند تورم اطراف چشم كه از قبل وجود داشته است، بارزتر شود.

غذاها

مصرف بیش از حد نمك ممكن است باعث تجمع مایعات در بدن و در نتیجه پف ‌كردگی چشم‌‌ ها شود.

سیگارآلرژیواكنش ‌های آلرژی در بدن ممكن است به نشت مایعات در بستر مویرگ زیر پوستی و تورم صورت و همچنین تورم اطراف چشم‌ ها بیانجامد.

بیماری‌ های پوستیدرماتیت پوست صورت ممكن است به حساسیت پوست و تورم آن از جمله تورم اطراف چشم منجر شود.

پیریگریه ‌‌كردنكم ‌كاری تیروئیدالتهاب حدقه چشم (سلولیت پره ‌اربیتال)خطرات
پف‌ كردن چشم معمولا یك مشكل موقتی است. اما پف‌ كردن شدید و مداوم ممكن است نشانه ‌ای از یك بیماری جدی‌ تر باشد.

درمان و پیشگیری
در افرادی كه مستعد پف‌ كردگی چشم هستند، ‌تغییر برنامه غذایی و سبك‌ زندگی (تحت نظر پزشك) ممكن است به كاهش تورم كمك كند.

كمپرس سرد چشم هم ممكن است یك راه درمان كوتاه ‌مدت باشد.

مواد قابض‌‌ طبیعی مانند خیار خرد شده هم می ‌توانند به طور كوتاه‌ مدت این عارضه را برطرف كند.

بالا بردن سر نسبت به تنه هنگام خواب ممكن است از پخش مجدد مایعات به علت نیروی جاذبه پیشگیری كند.

رژیم غذایی كم ‌كربوهیدرات با پیشگیری از تجمع مایعات به پیشگیری از پف ‌‌كردگی چشم كمك می كند.

خوردن غذاهای غنی از ویتامین به خصوص ویتامین های A ، C و E ممكن است به كاهش پف‌ كردگی چشم كمك كنند.

هنگامی كه سن بالا می ‌رود، پوست اطراف چشم نازك ‌تر می‌ شود و ممكن است دچار تورم یا افتادگی شود. نمك درون اشك چشم ممكن است به تجمع مایعات در پوست اطراف چشم و پف ‌كردگی چشم منجر شود. پف‌ كردگی صورت و تورم بافت‌ های حدقه چشم ممكن است به علت تجمع دو ماده شیمیایی (موكو پلی‌ ساكارید اسید هیالورونیك و سولفات كندرویتین) در بیماری كم ‌كاری تیروئید رخ دهد. التهاب و عفونت پلك و بخش‌هایی از پوست اطراف چشم باعث پف ‌كردگی چشم می ‌شود. پف‌ كردگی چشم‌ ها ممكن است عارضه جانبی برخی از بیماری ‌های پوستی مانند درماتیت (التهاب پوست)‌ باشد. سیگار با ایجاد استرس، خستگی و تغییرات هورمونی در بدن به تجمع مایعات و پف ‌كردگی چشم ‌ها منجر می شود. آلرژی، شایع ‌ترین علت تورم زیر چشم است. به هم خوردن نظم خواب شایع‌ ترین علت پف‌ كردن چشم است. بسیاری از عوارض و بیماری‌ ها ، از جمله بارداری و تغییرات هورمونی حین قاعدگی ممكن است باعث تجمع مایعات، به خصوص در بافت‌ های زیر پوستی شوند.

http://www.tehranlondon.com/article.php?id=36214

=============================
علت پف کردن چشمها در صبحها هنگام برخاستن از خواب چیست؟

پف کردن چشمها به دلیل ورم کردن پلکهاست که ناشی از جمع شدن مقداری مایع در زیر پوست است و این حالت در افرادی که دچار آلرژی و حساسیت هستند ، دیده می شود. کم شدن عامل حساسیت زا ، راه درمان پف آلودگی پلکهاست . همین طور کمپرس آب سرد در حالی که چشمها بسته هستند ، باعث فروکش کردن سریع ورم پلکها می شود.


========
توصیه هایی مهم در مورد پف چشم:


حتماً اتفاق افتاده است که بر اثر خستگی یا مشکلات مشابه دچار پف چشم شده باشید . برای حل این مشکل سعی کنید قبل از خواب از بالش مناسب استفاده کنید .

به گفته دکتر برسون اغلب افراد زیادی هستند که بر روی شکم خود می خوابند و سر خود را داخل بالش فرو می برند . هنگامی که ما به خواب می رویم ،‌مایعات در بدن به شکل و انتشار جدیدی در بدن پخش می شوند . ممکن است مقداری از این مایعات در اطراف چشم ها جمع شده و موجب پف کردن چشم ها شوند .

- اگر حین خوابیدن سرتان را طوری روی بالش بگذارید که بالاتر از سطح بدنتان قرار بگیرد مایعات از اطراف چشمتان دور می شوند .

- می توانید از کمپرس یخ به مدت ۱۵ دقیقه استفاده کنید . طبق گفته دکتر دایان برسون ،‌کمپرس یخ که در مداوای صدمات وارده بر بدن ورزشکاران در حین مسابقات ورزشی به کار می رود ،‌در رفع ورم و پف چشم ها نیز مفید است . کمپرس یخ موجب انقباض و تنگ شدن رگهای خونی می شود و به این ترتیب تورم به وجود آمده را برطرف می کند .

- می توان از ماسک کمپرس یخ یا از یک پارچه تمیز که در آب خیسانده شده باشد استفاده نمود.

- اگر چشمانتان حساس است ،‌ می توانید از ترکیب نصف آب و نصف شیر استفاده کنید زیرا شیر در این موارد اثر تسکین دهنده و آرامش بخش دارد


==============

آفتاب:راه حل های ساده برای رفع پف و تیرگی زیر چشم ها شامل خوابیدن كافی ، درمان آلرژی ها ، خوابیدن روی دو بالش ، پرهیز از خوردن نمک و كمپرس آب سرد است.
داخل حفره استخوانی اطراف كره چشم را چربی فراگرفته است ، با افزایش سن این چربی رفته رفته بیرون می آید و موجب حالت پف آلود زیرچشم می شود .هنگامی كه آب در این چربی جمع می شود حالت پف آلود زیرچشم ها تشدید می شود .

همچنین شرایطی كه موجب احتباس آب در بدن می شود , اغلب پف چشم را تشدید می كند.به عنوان مثال می توان از شرایطی مثل خوابیدن به پشت , خواب ناكافی , زیاد نمك خوردن , آلرژی و یا تغییرات هورمونی ماهانه در خانمها نام برد.

برای سیاهی دور چشم هم دلایل متعددی وجود دارد.پوست اطراف چشم بسیار نازك است و با بالا رفتن سن , شل تر و نازك تر می شود , به همین دلیل , تیرگی عضلا‌ت و رگهای عمق پوست , با وضوح بیشتری دیده می شود و حالت تیرگی دور چشم را به وجود می آورد.


==============

التماس دعای فرج
یاعلی
یازهرا مدد
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    88/1/12 (00:15)
دوست عزیز شما می توتنید از آدرس زیز جواب سوال خود را به دست آورید:"
http://www.tebyan.net/nutrition_health/diseases/eyes/2009/3/30/88658.html
و
http://www.tebyan.net/nutrition_health/diseases/eyes/2009/3/31/88697.html

2.    88/1/12 (18:31)
shayad sardi kardi ya narahatie kolie

3.    88/1/12 (22:05)
سلام دوست من.فکر کنم این دوست ما که التماس دعا داشت تقریبا کامل جواب داد فقط من میخوام چند تای دیگه اضافه کنم مثل پرکاری تیرویید.نارسایی کلیه.نارسایی قلب.کم کاری کبد بخصوص بیماری هایی که باعث کاهش آلبومین خون میشن و بیماری های ایجاد کننده سوجذب که خودشون یه بحث مفصل هستن.به هر حال من در خدمتم.