مشخصات سوال

امین غلامی , aminghs
27 اسفند 87 - 11:01
تفاوت سال میلادی و شمسی و قمری با هم چیه ؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
علیمحمد نجفی , amnajafi
87/12/27 (11:12)
سلام دوست من
كامل بخونیا

سال ۴۶۷ در زمان سلطنت جلال الدین ملکشاه سلجوقی و وزارت خواجه نظام الملک ، چون خواستند ترتیب تقویم یعنی محاسبه سال و ماه را بر طبق قوانین نجومی و دقیق معین کنند، گروهی از دانشمندان آگاه به علم نجوم را برای این کار انتخاب کردند و آنها مامور بودند تا محاسبه را ترتیب دهند و این محاسبه ، درست ترین و دقیق ترین محاسبه سال شماری و معروف به تقویم جلالی است و خیام یکی از این دانشمندان و گویا سرپرست این گروه بوده است.هر دستگاه تقسیم زمان به سال ، ماه ، هفته و روز و جدولی که شامل این تقسیمات است ، به تقویم یا تاریخ موسوم است.همه این دستگاه های قراردادی حساب زمان در نهایت به امور متناوب طبیعی و دوره های گردش طبیعی برمی گردد. در واقع باید گفت که تاریخ تقویم از زمانی شروع می شود که انسان به حال ماندگاری به زراعت پرداخت ؛ در نتیجه متوجه شد که موسم بذرافشانی به فواصل منظم همه ساله بازمی گردد.سپس به شمردن ایام میان دو موسم متوالی بذرافشانی پرداخت

تقویم شمسی که در زمان جلال الدوله ملکشاه سلجوقی تاسیس شد و در قسمت اعظم ایران رواج یافت ، همان تقویمی است که امروزه رایج است.مبدا این تقویم روز جمعه ۹ رمضان ۴۷۱ هجری قمری است. سال جلالی از اول بهار آغاز می شود و ۱۲ ماه ۳۰ روزه و ۵روز اضافی به دنبال ماه دوازدهم دارد. روز اول سال جلالی ، یعنی روز ورود خورشید به اعتدال بهاری با روز ورود خورشید به نخستین درجه حمل انطباق یافت با این قرارداد، سال جلالی به عکس سال مسیحی که در هر ۱۰ هزار سال ، قریب ۳ روز با سال شمسی اختلاف پیدا می کند، همیشه مطابق با سال شمسی قرار دارد و آن را می توان دقیق ترین تقویم جهان دانست ؛ ولی سالهای کبیسه در تقویم جلالی ، ثابت نیستند و کبیسه کردن موقوف به نتایج رصد هر سال است

این سخنان دکتر ایرج ملکپور استاد دانشگاه تهران هست که حتما" خودتون با سوابق ایشان آشنا هستید.
تقویم مورد استفاده اکنون ما ایرانیان سومین تقویم محاسبه شده توسط دانشمندان ما هست.این تقویم همان تقویم جلالی است که حدود 950 سال قبل با تلاش ریاضی دانان و ستاره شناسان وقت از جمله خواجه نصیردین توسی و .... به تکامل رسید و ارایه شد و بکار گرفته شد.
هر سال خورشیدی در این تقویم 365 روز و 5 ساعت و 56 دقیقه و 48 ثانیه می باشد که با توجه به اینکه هر 100 سال سعت گردش زمین بدور خورشید 45 ثانیه کاهش میابد این زمان هر سال اصلاح می گردد طبق آخرین محاسبات رقیق ریاضی.
اما اولین تقویم ایرانیان در زمان ساسانیان کنار گذاشته شد و تقویم دوم که در آن زمان محاسبه گردیده بود مورد استفاده قرار گرفت.تقویم دوم ما ایرانیان همین تقویم مورد استفاده اروپا و آمریکا (میلادی) است.
جالب اینجاست که تقویم دوم را دانشمندان ما بدلیل دقت کم در 1000 سال قبل کنار گذاشتند.
تقویم دوم ما که میلادی امروزی است هر 2000 سال 24 ساعت خطا دارد در حالی که تقویم سوم ما هر 4 میلیون سال 24 ساعت خطا دارد.
حال افسوس بخوریم که 1000 سال پیش چه بودیم و الان چقدر بی بخار و آماده خور شده ایم
امیدوارم اطلاعت براتون مفید باشه

اما سال قمری كه از گردش ماه به دور زمین گرفته شده كه 28 روز و 12 ساعت هست كه مثل خود عربها به آدم نبرده
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/12/27 (11:21)
سال شمسی گردش یك دور زمین به دور خورشید 365 روز و یك كم

سال قمری گردش یك دور ماه به دور خورشید 355 روز

سال میلادی مبدا تولد حضرت مسیح كه از تقویم شمسی هر سال 12 ماه می باشد و دقیقا از تقویم شمسی كپی شده است

2.    87/12/27 (22:09)
در حال حاضر حدود 40 تقویم با مبداء و زمان آغاز سال متفاوت در جهان مورد استفاده است.

* تقویم اسلامی شامل چرخه 12 ماه قمری است كه مبداء آن هجرت حضرت محمد (ص) از مكه به مدینه است كه ستاره شناسان آن را 15 جولای 622 بعد از میلاد میدانند. اكنون در سال 1421 هجری قمری قرار داریم. در این تقویم چرخة ماهها در میان فصول هر 33 سال یك بار میچرخد و زمان ماههایی همچون رمضان هر سال 11 روز زودتر از سال پیش آغاز میشود. برای تنظیم آداب دینی، مسلمانان ماه جدید را با رویت هلال ماه آغاز میكنند.

اما امور مدنی كشورهای مسلمان بر اساس نوعی تقویم جدولی تنظیم میشود. البته كاربرد این تقویمها در كشورهای مختلف اسلامی یكسان نیست. سال هجری قمری با ماه محرم آغاز میشود. در هر سه سال قمری، یك بار ماه ذیحجه را كبیسه (30 روزه) میگیرند.


* تقویم ایرانی، این تقویم نمونة اصلاح شدة تقویم جلالی یا خیامی است كه سالها را به صورت خورشیدی میشمارد. گفته شده است كیومرث نخستین پادشاه ایران، اعتدال بهاری و روزی را كه آفتاب به اولین دقیقه برج حمل درمیآید مبداء تقویم خود قرار داد. در سال 465 هجری قمری به امر جلال الدین ملكشاه سلجوقی و به سعی حكیم عمر خیام و چند دانشمند دیگر، این تقویم براساس گاهشمار خورشیدی یا اوستایی كه متعلق به عهد ساسانیان بود، تدوین شد.

در سال 1304 هجری شمسی، این تقویم به عنوان تقویم رسمی كشور ایران در مجلس شورای ملی پذیرفته شد. مبداء این تقویم هجرت پیامبر اسلام قرار گرفته است اما شمارش سالها به صورت خورشیدی صورت میگیرد. هر چهار سال یكبار، اسفندماه 30 روزه محاسبه میشود. جالب توجه است كه پس از انقلاب فرانسه، به توصیه منجمین، این تقویم (جلالی) مدتی در آن كشور استفاده شد.


* تقویم میلادی (گریگوری)، این تقویم اقتباسی است از قدیمیترین تقویم رومیان كه در 838 ق.م ابداع شد. در سال 46 ق.م با تغییراتی به نام تقویم ژولیانی توسط ژولیوس سزار قیصر روم به عنوان تقویم رسمی روم به مدت 1500 سال در اروپا رایج بود. در قرن ششم میلادی یك راهب مسیحی، مبدا تقویم را بر سال تولد حضرت عیسی (ع) قرار داد. در سال 1582 به فرمان پاپ گریگوری سیزدهم این تقویم اصلاح شد و پس از آن با نام تقویم گریگوری معروف شد.