مشخصات سوال

بهنام صفایی , ehsan4157
18 دی 86 - 08:41
درمان قطعی میگرن چیست؟
اطلاعات بیشتر : آیا بیماری میگرن انواع گوناگون دارد؟(چند نوع)
کدام نوع از آنها قابل درمان می باشند؟
داروی قطعی برای آن وجود دارد یا همه تجربی است؟- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
لیلی شمس , natashaaa
86/10/19 (00:04)
۱- میگرن های معمولی
۲- میگرن کلاسیک
۳- میگرن مزمن
۴- میگرن قاعدگی
۵- میگرن تنشی


وقتی حمله میگرن آغاز می شود، راههایی برای کنترل درد وجود دارد که یکی از آنها نوشیدنی است که صبح مصرف می کنید. کافئین یکی از مواردی است که سردردهای میگرن را تسلی و تسکین می دهد. کافئین رگهای خون را که طی میگرن متورم شده اند را منقبض می کند .
علت سردردهای میگرنی تا کنون مشخص نشده اما گمان می رود که گردش خون در ناحیه ایی از جمجمه دچار مشکل و اختلال می شود.علایم بسیاری قبل از میگرن نمایان می شود ، مثلا در یک لحظه نور یا اختلالی در یکی از چشم ها ایجاد می گردد.
۵۰ درصد نشان می دهد این بیماری حالت وراثتی دارد. درد میگرن ممکن است در یک قسمت یا کل سر باشد .دل آشوبگی ، استفراغ ، نور گریزی از علایم شایع این سردرد است. .وقتی سردرد شروع می شود فرد باید در اتاق تاریکی دراز بکشد و پارچه مرطوبی را روی پیشانی اش قرار بدهد و داروهای تجویز شده را استفاده کند
میگرن برای همیشه ادامه نمی یابد، مدت سردردهای میگرن حدود ۴ تا ۷۲ ساعت است بطورمیانگین ،این بیماری لاعلاج حدود ۲۴ ساعت طول می کشد و بسته به نحوه عملکرد شما میتواند حداقل ۱۰ دقیقه به طول بِِیانجامد . حملات میگرن به طور میانگین یک الی دوبار در ماه رخ می دهد.
یک سری از عوامل می توانند به این حملات شدت بخشند. در افراد مختلف یعنی فرد به فرد، این محرکها متفاوت هستند و یک سری از این محرکها که مربوط به رژیم غذایی است که شکلات یکی از این محرکهای مهم می باشد.
یک سری از ترکیباتی که از حملات میگرنی جلوگیری می کنند neuromodulator (نیورومدلیتورها) نامیده می شوند که به نظر می رسد صحیح باشد که بگوییم افرادی که دچار میگرن هستند ، مغز حساس و تحریک پذیری دارند که neuromodulator ، زیادی این فعالیت های الکتریکی را در مغز کاهش می دهد.
تکنیکهای تمدد اعصاب کمک موثری در کاهش دردهای میگرنی می باشد. در کسانی که استرس عامل محرک است ، استرس و فشارهای روانی نقش بسیار مهمی را برای شروع حملات میگرنی دارد.
آنچه به بیماران توصیه می شود ، مصرف یک فنجان قهوه در روزهای عادی می باشد و وقتی دچار سردرد می شوند از کافیین به عنوان عامل موثر همراه با مسکن ، برای از بین بردن درد استفاده شود.
درمان های ساده عبارتند از آسپرین ، استامینوفن و داروهایی همچون ایبوبروفن که نام ادویل و موترین فروخته می شوند یا سایر داروها که دارای کافئین و مسکن هستند و یا ممکن است ترکیبات دیگری نیز داشته باشند.
یکی از معالجه های خاص که برای مهار میگرن های حاد بکار می رود ترکیبی بنام triptans می باشد. کنترل و مهار میگرن بعنوان یافتن راهی برای زندگی دوباره برای فرد می باشد
یک راه خوب:
استفاده از نوشتن که مواقع حملات و علایم و تمام مسایلی که قبل یا در هنگام حمله رخ میدهد را یادداشت کنید، چه خوردید ، چه کردید و...
تاریخ
زمان شروع حمله
علایم و نشانه های حمله چه بود؟
چگونه حمله شروع شد؟
چقدر طول کشید؟
از چه درمانی استفاده کردید؟
حمله چگونه پایان یافت؟
- اگر حملات میگرن شما بطور منظم در ساعات نزدیک ظهر یا عصر رخ میدهد ، احتمالا به علت گرسنگی است. بنابراین سعی کنید با خوردن وعده های غذایی کوچک در چند نوبت از بروز آن جلوگیری کنید. همچنین شبها قبل از خواب غذای مختصری بخورید تا صبح با گرسنگی از خواب بیدار نشوید
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/10/18 (11:17)
طبق آخرین اطلاعات ، افرادی كه میگرن دارن زیر نور فلورسنت قرار نگیرند و نخوابند .در ضمن درمان همیوپاتی در مورد این بیماران بسیار موثر است .

2.    86/10/18 (13:29)
در منطقه ارومیه داروی گیاهی وجود دارد که توسط عطارهای سنتی تهیه و فروخته میشود، از جزییات آن مطلع نیستم ولی میتونم براتون تهیه و ارسال کنم. خودشون ادعا میکنن میگرن را به صورت قطعی درمان میکنه .

3.    86/10/18 (13:32)
moteasefane migren darmane ghatee nadarad
daroo haee ke tajviz mishe faghat tool dore ra kam mikonad

4.    86/10/18 (14:34)
سلام

میگرن درمان قطعی ندارد من خودم میگرن دارم زمانی که خیلی شدید میشه یک کار بیشتر انجام نمیدم اون هم استفاده از داروهای مسکن آمپول ( دیکلوفناک ) یا شیاف دیکلوفناک هست چون واقعا درده شدیدی داره

5.    86/10/18 (16:56)
I need more information about your condition
many thank
Dr ali

6.    86/10/18 (19:29)
migren darmane ghati nadarad va bishtar amele ravani baese tashdide an mishavad ghabl az har no e darmani bayad bimar az lahaze asabi darman gardad
aghlab baraye bimare mobtala be migren daruhaye avamigren. propranolol.zoloft.... tajviz migardad ke tamame in mavared asare maghtai va movaghat dar behbode dard darand va bishtar be onvane mosaken amal mikonand

7.    86/10/18 (19:29)
من در 4 سال گذشته بیش از 300 بیمار میگرنی را با روش هومیوپاتی درمان کردم. پرونده و آدرس همه اونا موجوده .شما هم می توانید از این رایحه الهی استفاده کنید.

8.    86/10/19 (07:29)
درمان قطعی نداره از نوع آرامشش میتوان کنترل کرد ویا حتی درمان کرد ولی حادش را با کمک پزشک وخود بیمار با شناسایی علت میگرن وعوامل دیگر با خوردن داروهای رایج میتوان کنترلش کرد.

9.    86/10/19 (09:59)
hamuntor ke aksare bacheha goftan darmane ghatee nadare vali darman pishgiri konande dare,estefade az indral ta doze240mg ya NA-valporate ya somatriptan be vije agar migren ba aura(halati ke ghablaz shorue dard mesledidane noghate nurani ya tari did hamrah bashe) estefade beshe somatriptano ghablaz dard badaz aura estefade mishe

10.    86/10/23 (14:13)
علت اصلی ابراز ناراحتی در بیماران مبتلا به میگرن، تکرار حملات دردهای شدیددر ناحیه سر می باشد که همانطور که در بخش یک اشاره شد، در هر حمله درد می تواندجهت درد در نیمکره های مغزی ، ثابت نباشد. بیماران همراه با درد ، ضربان قلب خودرا در ناحیه مغز ، شدیدن حس می کنند. دردها همراه با حالت استفراغ و بالا آوردنمی باشد.بیماران در حین درد در برابر نور ومی توانند در برابر سر و صدا حساس شوندو اغلب به مکان های آرام و تاریکی پناه می برند.
با توجه به نشانه هایی بغیر از درد این بیماری به ۲ فرم زیر است:

1- میگرن کلاسیک: قبل از شروع درد، اختلال در بینایی پیش می آید و بندرت نیز
از کار افتادن نیمی از کره مغزی و متعاقبن حالت فلجی در بعضی اندام، اختلال در تکلم
دیده می شود.این عارضه می تواند بین ۲۰ دقیقه تا یک ساعت قبل از شروع درد ایجادشود.
2- میگرن کامل: که نشانه های دیگری هم ، قبل از درد دارد مثل تغییرات رفتاری همانندگرسنگی ناگهانی و زیاده از حد، ادرار زیاد و یا اسهال و مشکل بینایی. اغلب دردهادر صبحبوده .البته فاکتورهایی هستند که در تحریک درد نقش مهمی دارند مثل؛ تمایل به الکل و لذت الکل در الکلی ها ، خستگی زیاده از حد، شروع پرید یا عادت ماهانه در خانمها،
مکان های پر از دود،کمبود کافئین و یا کمبود مواد غذایی خاصی همانند پنیر،شکلاتو مرکبات را می توان برشمرد و قرار گرفتن فرد در شرائط استرس ساز و موقعیتهاییکه بیش از توان فرد بوده در تحریک این دردها نقش داشته ودارد.
عوارض و عواقب ناشی از میگرن:
عواقب ناشی از مصرف طولانی مدت داروهای خاص میگرن ، می تواند خطر سازباشد. کلیه ها و معده و کبد ، از جمله ارگان هایی هستند که آسیب می بینند و گاهیدیده شده که این داروها ، خود باعث گرفتگی مویرگهای داخلی مغز شده و خطر بالابردن بروزسکته مغزی را بیشتر کرده است.
بنابر این تشخیص دارو بر عهده پزشک متخصص است که در بیماران با شرائط متفاوتنیز فرق دارد.
گاهی پناه بردن به جاهای تاریک و بی سروصدا، خوابیدن حتی بمدت کم، قرار دادن کیسهسرد بر روی سر ، در پایین آوردن حملات درد نقش مثبتی دارد.
راههای ایجاد کننده آرامش وپایین آوردن استرس مثل روش خود هیپنوتیزم ، خود ریلکسیو یوگا
به کارگیری علم روانشناسی شناختی می توانند نقش بسیار مهمی داشته باشند.
همچنین فعالیتهای ورزشی اگر در، دراز مدت و همیشه انجام گردند و به صورت سبک و نهزیاده روی در آنها مانند دو ، دوچرخه سواری و شنا خوب می باشد.
گاهی در زنان نیزدر دوران یائسگی بهتر است ، هیچ هورمون تراپی انجام نداده و قرص های استروژن را کنار بگذارد
شانس بهبودی:
درمان قطعی وجود ندارد . با کمک داروها و روش های غیر دارویی که در بالاذکر شد، می توان بوضوح درجات یا تعداد دفعات حملات دردی را کم کرد.

11.    86/10/25 (03:15)
میگرن سردردی است که معمولا درقسمت شقیقه شدت دارد . در بعضی افراد درد دریک طرف سر و دربرخی دیگر درهردو طرف سر ( شقیق ) می باشد . درد به طرف پیشانی و ناحیه ی پشت چشم و در برخی دیگر از بیماران در ناحیه ی پشت سر حرکت می کند . علت درد میگرن بزرگ یا باز شدن رگ های آرتری سر که بر روی استخوان جمجمه و زیر پوست سر در شقیقه قرار دارند می باشد .

این بیماری بر روی کلیه ی سیستم های عصبی بدن اثر سوء می گذارد ؛ مثلا اثر آن بر روی روده باعث حالت تهوع ، استفراغ و گاهی اسهال در بیمار می شود ؛ و پایین آمدن فشار خون همراه با سرگیجه ، سرد و مرطوب شدن دست و پا ، گاهی تاری چشم ، حساس شدن شامه به بو مثل بوی سیگار ، غذا یا عطر ،حساس شدن به نور و حساس شدن به سروصدا از دیگرعلائم این بیماری است .

در بیشتر افراد در زمان حمله ی میگرنی علاقه به خوابیدن در اطاقی تاریک و بی صدا مشاهده می شود . معمولا حمله های میگرن در چهل تا شست درصد بیماران از چند ساعت یا یک روز قبل قابل پیش بینی است . علائم شامل کم خوابی ، حساسیت ، خستگی ، افسردگی ، خمیازه ، و هوس یا ویار خوردن شیرینی و یا شوری است .

چه عواملی باعث تشدید سردرد میگرن می شود ؟
استرس ، کم خوابی یا بد خوابی ، روزه یا گرسنگی ، تشنگی یا کم خوردن آب ، تغییرات هورمونی مثلا در خانم ها در قبل یا موقع عادات ماهانه ، نور یا تغییر نور ، بوی تند ، مشروبات الکلی ، سیگار ،پنیر کهنه ، شکلات و قهوه می توانند از عوامل تشدید و یا شروع حمله ی میگرنی باشند .

داروهایی که برای میگرن استفاده می شود به چند دسته تقسیم می شوند ، داروهایی که تقریبا در همه ی منازل پیدا می شود ، مثل آستومینوفن یا ( تایلنول ) آسپرین ، آیبوپروفین که استفاده ی مداوم یا نابجا از این داروها باعث به جای گذاشتن عوارض جانبی روی معده ، کبد و کلیه می شود و یا داروهای ضد تورم که معمولا با نسخه ی پزشک تجویز می شود و ضد التهاب و تورم هستند که معمولا برای بیمارهای آرتروز هم استفاده می شوند ؛ مثل نپراکسین پردنیزون یا دارویی که در آمریکا برای تنگ کردن رگ های آرتری استفاده می شود ( تریپتنس ) . تمام این داروها دارای عوارض جانبی زیادی هستند و فقط جنبه ی تسکین موقت دارند .
درمان قطعی میگرن


این شیوه که پریسم (PRISM) نام گرفته ، از محرک نخاع موسوم به پریسیسیون برای انتقال تکانه های عصبی به اعصاب بستر جمجمه استفاده می شود.پریسم 3 مرحله را شامل می شود: در مرحله نخست ، بیمار میگرنی به مدت یک ماه تحت نظر قرار می گیرد تا سنجش نوسانات درد در مورد وی لحاظ شود.
در مرحله دوم ، بیمار تحت عمل جراحی قرار می گیرد تا سیمهای ظریف الکترود زیر پوست پشت گردن کار گذاشته شود. در مرحله آخر نیز با یک عمل جراحی 45 دقیقه ای ، محرک پریسیسیون پشت گردن نصب و سیمهای الکترود به هم متصل و دستگاه فعال می شود.
سپس با ارجاع بیمار به یک متخصص مغز و اعصاب ، وضعیت سردرد وی مورد بررسی و کنترل قرار می گیرد تا در صورت نیاز ، تنظیمات لازم انجام گیرد.

12.    86/10/25 (21:16)
salam ehsan jan
az nazare tebbe clasic migren darmane ghatii nadare ama khoob ghabele contorole. ham baraye hamalate sardard ham baraye pishgiri darmanhaye moaseri vojood dare.