مشخصات سوال

محمد ا , moh_127_6890
12 اسفند 87 - 09:47
درباره شیخ بهایی
اطلاعات بیشتر : شیخ بهایی فیلسوف بزرگ ایران در زمان شاه عباس چرا به این نام مشهور شد و ایا این نام با فرقه بهاییت رابطه ای دارد


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
محسن ده , hajimd
87/12/12 (12:20)
سلام دوست عزیز
شیخ بهاء الدین ، محمدبن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی دانشمند بنام دوره صفویه است. اصل وی از جبل عامل شام بود. بهاء الدین محمد ده ساله بود که پدرش عزالدین حسین عاملی از بزرگان علمای شام بسوی ایران رهسپار گردید و چون به قزوین رسیدند و آن شهر را مرکز دانشمندان شیعه یافتند، در آن سکنی گزیدند و بهاءالدین به شاگردی پدر و دیگر دانشمندان آن عصر مشغول گردید.
مرگ این عارف بزرگ و دانشمند را به سال 1030 و یا 1031 هجری در پایان هشتاد و هفتمین سال حیاتش ذکر کرده اند.وی در شهر اصفهان روی در نقاب خاک کشید و مریدان پیکر او را با شکوهی که شایسته شان او بود ، به مشهد بردند و در جوار حرم هشتمین امام شیعیان به خاک سپردند.
شیخ بهایی مردی بود که از تظاهر و فخر فروشی نفرت داشت و این خود انگیزه ای برای اشتهار خالص شیخ بود.شیخ بهایی به تایید و تصدیق اکثر محققین و مستشرقین ، نادر روزگار و یکی از مردان یگانه دانش و ادب ایران بود که پرورش یافته فرهنگ آن عصر این مرز و بوم و از بهترین نمایندگان معارف ایران در قرن دهم و یازدهم هجری قمری بوده است. شیخ بهایی شاگردانی تربیت نموده که به نوبه خود از بزرگترین مفاخر علم و ادب ایران بوده اند، مانند فیلسوف و حکیم الهی ملاصدرای شیرازی و ملاحسن حنیفی کاشانی وعده یی دیگر که در فلسفه و حکمت الهی و فقه و اصول و ریاضی و نجوم سرآمد بوده و ستارگان درخشانی در آسمان علم و ادب ایران گردیدند که نه تنها ایران ،بلکه عالم اسلام به وجود آنان افتخار می کند. از کتب و آثار بزرگ علمی و ادبی شیخ بهایی علاوه بر غزلیات و رباعیات دارای دو مثنوی بوده که یکی به نام مثنوی "نان و حلوا" و دیگری "شیر و شکر" می باشد و آثار علمی او عبارتند از "جامع عباسی، کشکول، بحرالحساب و مفتاح الفلاح والاربعین و شرع القلاف، اسرارالبلاغه والوجیزه". سایر تالیفات شیخ بهایی که بالغ بر هشتاد و هشت کتاب و رساله می شود همواره کتب مورد نیاز طالبان علم و ادب بوده است.
موفق باشید.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/12/12 (15:23)
www.naria.ir
www.naria5.blogfa.com
پیشنهاد می کنم کتاب اسلام و شمشیر رو بخونید که از این آدرس ها می تونید به دست بیارید و نیز در وبلاگم توضیح داده ام که این حرف ها و نیز تمام تاریخ اسلام کنونی و نیز تمامی احادیث کل فرقه های اسلامی، مشتی دروغ و جعلی و ساخته دشمنان نفوذی اسلام است که به طور مفصل می تونید در وبلاگ و پروفایلم بخونید.
یکی از همین دروغها هم همین شیخ بهایی مجعوله که صدا و سیمای ایران می خواد حالا که این حقایق افشا شده بادی از جانب اورشلیم در این مرده بی روح بدمد!

2.    87/12/13 (00:04)
مرحوم شیخ بهاءالدین عاملی، معروف به شیخ بهایی از علمای بزرگ و نامدار شیعه، در سال 953 ه'.ق در بعلبك متولد شد و در سال 1030 یا 1031 ه'.ق در اصفهان درگذشت و جنازه آن بزرگوار از آن جا به مشهد مقدس منتقل شده و در محوطه‏ای میان مسجد گوهر شاد و صحن جدید به خاك سپرده شد. ایشان در سال 966 به اتفاق پدرش عزالدین حسین به ایران هجرت نمود و به تحصیل علوم مختلف پرداخت و در اثر هوش سرشار و ذكاوت فوق العاده‏ای كه داشت، به مقامات عالیه نایل گشت. شیخ بهایی جامع معقول و منقول بود و شیخ الاسلام عصر خویش در دوران حاكمیت صفویه بود.ایشان به دو زبان عربی و فارسی شعر می‏گفت و به سیر و سفر علاقه خاصی داشت و به عراق، شام، فلسطین و مصر مسافرت نمود. شیخ بهایی تفسیر و علوم حدیث را از پدرش و حكمت و كلام و قسمتی از علوم منقول را از ملا عبداللّه یزدی (صاحب كتاب حاشیه در منطق) فرا گرفت. ایشان آثار علمی و تألیفات ارزشمندی به جای گذاشت كه مجموع آن‏ها به 88 كتاب و رساله بالغ می‏شود. از آن جمله است:(1)
1- جامع عباسی، در فقه،
2- حبل المتقین، در فقه،
3- مشرق الشمسین، در فقه،
4- خلاصة الحساب، در حساب و جبر،
5- تشریح الافلاك، در هیئت،
6- كشكول،
7- زبدة الاصول، در علم اصول،
8- صمدیه، در علم نحو،
9- درایة الحدیث، در حدایة،
10- مثنوی شیر و شكر.
{منبع:سید مصطفی حسینی دشتی، معارف و معاریف، ج 3، ص 288.{
این شخصیت ونام ایشان هیچ ارتباطی به فرقه بهاییت ندارد.وبخاطرنامشان كه بهاءالدین بوده به شیخ بهایی معروف شده اند.
دوست گرامی اگردراین رابطه سوالی داشتید،میتوانید درکلوب مرکزملی پاسخگویی مطرح کنید. http://www.cloob.com/clubname/pasokh