مشخصات سوال

علیرضا محمد زاده , reza_231_reza
18 دی 86 - 09:53
کدام سوره ام القران(مادر قران) نامیده شده است و چرا؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

دیگر پاسخ ها

1.    86/10/18 (10:49)
با سلام.
فاتحه الكتاب(‌سوره حمد)

2.    86/10/18 (19:14)
سوره فاتحة الكتاب را "ام القرآن" نـامـیـده انـد، چـون مـحتوى مجموعه ای از معانى است كه درقرآن آمده است.

3.    86/10/19 (00:40)
حمد

4.    86/10/19 (09:50)
مادر قرآن سوره فاتحه (حمد ) ، قلب قران سوره یس ، عروس قران سوره الرحمن برادر قران كتاب نهج البلاغه ، خواهر قران كتاب صحیفه سجادیه
التماس دعا

5.    86/10/20 (15:25)
با سلام
سوره حمد
در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) می خوانیم که : « الحمد ام القرآن » و این به هنگامی بود که « جابر بن عبدالله انصاری خدمت پیامبر (ص) رسید . پیامبر (ص) به او فرمود : الا اعلمک افضل سورة انزلها الله فی کتابه ؟ قال فقال له جابر بلی بابی انت و امی یا رسول الله ! علمنیها ، فعلمه الحمد ، ام الکتاب : «آیا برترین سوره ای را که خدا در کتابش نازل کرده به تو تعلیم کنم ، جابر عرض کرد آری پدر و مادرم به فدایت باد ، به من تعلیم کن ، پیامبر (ص) سوره حمد که ام الکتاب است به او آموخت ، سپس اضافه فرمود این سوره شفای هر دردی است مگر مرگ »
و نیز از پیامبر (ص) نقل شده که فرمود: «قسم به کسی که جان من به دست او است خداوند نه در تورات و نه در انجیل و نه در زبور ، و نه حتی در قرآن ، مثل این سوره را نازل نکرده است ، و این ام اکتاب است ».
دلیل این سخن با تأمل در محتوای این سوره روشن می شود ، چرا که این سوره در حقیقت فهرستی است از مجموع محتوای قرآن ، بخشی از آن توحید و شناخت صفات خدا است ، بخشی در زمینه معاد و رستاخیز سخن می گوید و بخشی از هدایت و ضلالت که خط فاصل مؤمنان و کافران است سخن می گوید ، و نیز در آن اشاره ای است به حاکمیت مطلق پروردگار و مقام ربوبیت و نعمتهای بی پایانش که به دو بخش عمومی و خصوصی ( بخش رحمانیت و رحیمیت ) تقسیم می گردد ، و همچنین اشاره به مسأله عبادت و بندگی و اختصاصی آن به ذات پاک او شده است.
در حقیقت هم بیانگر توحید ذات است ، هم توحید صفات ، هم توحید افعال و هم توحید عبادت.
و به تعبیر دیگر این سوره مراحل سه گانه ایمان : اعتقاد به قلب ، اقرار به زبان ، و عمل به ارکان را در بردارد و می دانیم «ام» به معنی اساس و ریشه است.
شاید به همین دلیل است که «ابن عباس» مفسر معروف اسلامی می گوید : «هر چیزی اساس و شالوده ای دارد ... و اساس و زیر بنای قرآن سوره حمد است».
روی همین جهات است کهدر فضیلت این سوره از پیامبر (ص) نقل شد: هر مسلمانی سوره حمد را بخواند پاداش او به اندازه کسی است که دوسوم قرآن را خوانده است (و طبق نقل دیگری پاداش کسی است که تمام قرآن را خوانده باشد) و گوئی به هر فردی از مردان و زنان مؤمن هدیه ای فرستاده است.
تعبیر به دو سوم قرآن شاید به خاط آنست که بخشی از قرآن توجه به خدا است و بخشی توجه به رستاخیز و بخش دیگر احکام و دستورات است که بخش اول و دوم در سوره حمد آمده ، و تعبیر به تمام قرآن به خاطر آن است که همه قرآن را از یک نظر در ایمان و عمل می توان خلاصه کرد که این هر دو در سوره حمد جمع است.
تفسیر نمونه ، ج اول ، ص 3

6.    86/10/21 (20:48)
پرسش:
كدام سوره مادر قران نام گرفته است وچرا؟
پاسخ:
در روایات سوره حمد به ام الكتاب [مادر قرآن] تفسیر شده است.
در روایاتی در وسائل الشیعه حر عاملی و بحار علامه آمده است: قال رسول الله صلی الله علیه و آله «یا جابر اَلا اُعلمك افضل سوره أنزلها الله فی كتابه؟ قال بلی علمها فعلمه «الحمد ام الكتاب» ثم قال هی شفاء من كل داء الا السام و السام الموت ؛(وسائل ، ج 6، ص 232 / بحار، ج 89، ص 238)
پیامبر اكرم (ص) خطاب به جابر نمود؛ آیا آگاه كنم شما را به با فضیلت ترین سوره ای كه خداوند در قرآن نازل فرموده اند؟ جابر گفت: بلی. پیامبر وی را به سوره حمد كه ام الكتاب است آگاهی فرمود سپس فرمود آن شفاء برای هر دردی است مگر مرگ.

7.    86/10/23 (11:09)
سوره مبارکه حمد