مشخصات سوال

پنپال ر , penpal
30 بهمن 87 - 17:03
ایا کودکانی حاصل از رحم اجاره ای مشکل خاصی خواهند داشت؟
اطلاعات بیشتر : آیا کودکانی که از طریق اهدای تخمک،رحم اجاره ای یا اهدای جنین متولد می شوند از نظر عاطفی ،رفتاری و روانشناختی دچار مشکل می شوند؟؟؟
(لطفا رفرانس را نیز ذکر نمایید)
با تشکر- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
رضا . , babrian
87/11/30 (20:56)
1– از لحاظ فرهنگی این روش هنوز مورد قبول همه مردم واقع نشده و اکثر آنها از این روش بی اطلاع هستند، بنابراین دید مناسبی نسبت به فردی که رحم اجاره داده می­شود وجود ندارد.

2 – احتمال انتقال بیماریهایی چون ایدز و هپاتیت و.... از مادره اجاره­ای به نوزاد

3 – احتمال انتقال بیماری از زوجهای اهداء جنین مانند بیماریهای عفونی (نظیر ایدز و هپاتیت و....) و بیماریهای ویروسی و..... به جنین و سپس به مادر اجاره­ای

4 – اطلاع طفل از اینکه حاصل چنین روند پزشکی است و نوع برخورد وی با این مسئله

5 – امکان سوء استفاده های مختلف از این روش از جمله سوء استفاده های مالی

6 – نارضایتی اطرافیان بخصوص فرزندان و همسران افراد "داوطلب رحم اجاره­ای "

7 – از لحاظ حقوقی و قانونی هنوز مشکلاتی در اعمال این روش وجود دارد.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/11/30 (21:52)
بعد از اینکه مشخص شد زن توانایی نگهداری جنین را داخل رحم خود ندارد اسپرم وتخمک زوج را در ازمایشگاه بارور کرده و بعد از لقاح مصنویی داخل رحم یک زن دیگر میگذارند که توانایی وامکان رشد جنین را دارد. اینکار پس از ازمایشات متعدد و اطمینان از سلامت طرفین انجام میگیرد و هیچ گونه عوارض غیر طبیعی ندارد. همچنین به طور معمول از حامل تعهد گرفته میشود که در اینده هیچگونه حق و ادعایی نسبت به این امر نداشته باشد.

2.    87/12/1 (08:45)
رحم اجاره ای

مقدمه:

ناباروری، بسیاری از زوجها را در سراسر جهان رنج می­دهد. پزشکان در کشورهای مختلف در تلاش برای درمان ناباروری هستند. در تهران مراکز ناباروری مملو از منتظرانی است که از پزشکان و متخصصان تقاضای کمک دارند. روشهای مختلف درمان ناباروری توانسته بسیاری را صاحب فرزند یا امیدوار به آینده در انتظار نگه دارد. یکی از این روشها " رحم اجاره­ای" است که این روش ابعاد مثبت و منفی را در پی داشته است.1 – تحلیل

اجاره رحم یکی از روشهای درمان ناباروری است که طی سالهای اخیر در ایران گسترش پیدا کرده است. زمانی که یکی از دو طرف زوجین دچار مشکل باشد، ابتدا هر یک از آنان را که عامل اصلی ناباروری است تحت درمان قرار می­دهند و سپس بعد از لقاح مصنوعی در آزمایشگاه و پس از گذشته سه روز، یعنی درست زمانی که جنین 6 تا 8 سلولی است آن را در رحم مادر اجاره­ای می گذارند که به او "مادر اجاره­ای" یا "مادر میانجی" می گویند، او فردی است که نه ماه تمام در وجود خود از کودکی نگهداری می­کند که فرزند خودش نیست.

این شیوه از درمانهای نوین نازایی به شمار می­آید و اولین نوزاد به این روش در سال 1990 در آمریکا متولد شد. برخی از زنان نابارور به لحاظ تخمک گذاری مشکلی ندارند، اما به عللی رحم آنها مناسب باروری نیست. برای نمونه می­توان به کسانیکه در اثر سرطان، رحم آنها را خارج کردند، یا کسانی که به طور مادرزادی فاقد رحم هستند اشاره کرد. همچنین برخی زنان با وجود سلامت دستگاه تولید مثل به علت بیماریهای داخلی مانند دبیابت از بارداری منع می شوند این افراد می توانند با روش رحم اجاره­ای صاحب فرزند شوند که در آن صورت فرزند حاصل از این روش تمام خصوصیات والیدن صاحب نطفه را دارد. بنابراین به مادر و پدر اصلی وی "والدین ژنتیکی" گفته می شود و مادر میزبان که نطفه را در رحم خود پرورش می­دهد، تاثیری بر مسایل ژنتیکی او ندارد. اما به اعتقاد محققان از نظر روحی و روانی تا حدودی می­توانند بر جنین تاثیر بگذارند. لذا این مادران شراط خاصی را برای پذیرش جنین دارند.2 – ابعاد مثبت روش­ به کارگیری رحم اجاره­ای1 – کاهش آمار طلاق در کشور و حل مشکلات زوجهای نابارور

2 – فرزند صالح از این روش از لحاظ ژنتیکی تمام خصوصیات والدین صاحب نطفه را دارد و نسبت به روشهای غیرشرعی و یا فرزند خواندگی ارجحیت دارد.

3 – این روش به زنانی که از لحاظ تخمک گذاری مشکلی ندارند و دلایل دیگری برای ناباروری دارند کمک می کند. از این رو درصد بالایی از مشکلات ناباروری حل می­شود.

4 – از نظر روانشناسی و روانپزشکی نیز حدود 15 سال است که در مورد رحم اجاره ای ارزیابی هایی صورت گرفته (تاقریبا چهار هزار مورد مطالعه شده) و آسیبهای احتمالی را که فرد داوطلب امکان دارد متحمل شود را بررسی کرده­اند، اما هنوز هیچ آسیب مشخصی گزارش نشده است

5 – از لحاظ فقهی فرزندی که در رحم اجاره­ای رشد یافته مشروع و قانونی است.3 – ابعاد منفی روش بکارگیری رحم اجاره­ای

1 – از لحاظ فرهنگی این روش هنوز مورد قبول همه مردم واقع نشده و اکثر آنها از این روش بی اطلاع هستند، بنابراین دید مناسبی نسبت به فردی که رحم اجاره داده می­شود وجود ندارد.

2 – احتمال انتقال بیماریهایی چون ایدز و هپاتیت و.... از مادره اجاره­ای به نوزاد

3 – احتمال انتقال بیماری از زوجهای اهداء جنین مانند بیماریهای عفونی (نظیر ایدز و هپاتیت و....) و بیماریهای ویروسی و..... به جنین و سپس به مادر اجاره­ای

4 – اطلاع طفل از اینکه حاصل چنین روند پزشکی است و نوع برخورد وی با این مسئله

5 – امکان سوء استفاده های مختلف از این روش از جمله سوء استفاده های مالی

6 – نارضایتی اطرافیان بخصوص فرزندان و همسران افراد "داوطلب رحم اجاره­ای "

7 – از لحاظ حقوقی و قانونی هنوز مشکلاتی در اعمال این روش وجود دارد.4 – ویژگیهای فرد داوطلب رحم اجاره­ای

1 – از نظر جسمی سالم باشد

2 – بارداری برای او خطری به بار نیاورد

3 – حداقل یک بار تجربه به آخررسیدن حاملگی را داشته باشد

4 – از نظر بیماریهایی چون ایدز و هپاتیت به دقت بررسی شود.

5 – نباید دارو مصرف کند

6 – از نظر فشار خون و بیماری سرخجه باید کنترل شود.

7 – باید حداقل یک بچه به دنیا آورده باشد و در حال حاضر نیز سرپرست او محسوب شود (در غیر این صورت به نظر نمی­رسد شخص به تحویل بچه به پدر و مادر واقعی­اش رضایت دهد)

8 – هدف کارآمد و مثبتی داشته باشد و با کارآیی منفی به این مسئله نگاه نکند

9 – از نظر روحی به رشد و بلوغ جدیدی برسد

10 – خانواده این فرد رضایت داشته باشند

11 – دارای مشکلات مالی نباشد (زیرا شرایط عاطفی مناسبی برای رشد کودک فراهم نخواهد شد)

12 – احساس نکند قربانی شده است.۵– ویژگیهای زوج اهدای جنین

1 – از نظر جسمی و روحی سالم باشند.

2 – از نظر بیماریهای چون ایدز و هپاتیت به دقت بررسی شوند

3 – زوج از طرف فرد داوطلب احساس خطر نکنند زیرا احتمال صدمه رسیدن به افراد درگیر در ماجرا بیشتر می­شود

4 – پدر و مادر آینده باید افرادی قابل اطمینان و مقبول باشند و بتوانند محبت فرد داوطلب را جلب کنند چرا که روند سخت و طولانی و ناگوار چنین حاملگی وی نیاز به احساس راحتی دو جانبه دارد.6 – قانون نحوه اهدای جنین به زوج های نابارور

قانون اهدای جنین یا اهدای گامت به زن و شوهر نابارور در 29 تیرماه 82 مجلس شورای ا سلامی تصویب شد و در هشتم مرداد 83 به تایید شورای نگهبان رسید. متن قنون نحوه اهدای جنین به زوج های نابارور به شرح زیر است:

ماده 1 : به موجب این قانون کلیه مراکز تخصصی درمان ناباروری مجاز خواهند بود با رعایت ضوابط شرعی و شرایط مندرج در این قانون نسبت به انتقال جنین های حاصل از تلقیح خارج از رحم زوج های قانونی و شرعی به رحم زنانی که پس از ازدواج و انجام اقدامات پزشکی ناباروری آنها (هر یک به تنهایی یا هردو) به اثبات رسیده است اقدام کنند.

به این ترتیب که جنین متعلق به یک زن و شوهر بارور را از طریق تلقیح خارج از رحم یک زن نابارور قرار می­دهند تا به طور طبیعی به حیات خود ادامه دهد و پرورش پیدا کند و متولد شود.

ماده 2: تقاضای دریافت جنین اهدایی باید مشترکاً از طرف زن و شورهر متقاضی فرزند تنظیم و تسلیم دادگاه شود و دادگاه در صورت احراز شرایطی محوز دریافت جنین اهدایی را به این زن و شوهر می دهد تا صاحب فرزندی شوند.

شرایط تعیین شده در قانون اهدای جنین به زنان نازا به این شرح است:‌

الف – زوجین بنا به گواهی متعبر پزشکی، امکان بچه دار شدن نداشته باشند و زوجه استعداد دریافت جنین را داشته باشد.

ب – زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند.

ج – هیچ یک از زوجین مهجور نباشند.

د – هیچ یک از زوجین مبتلا به بیماری صعب الاعلاج نباشند.

هـ - هیچ یک از زوجین معتاد به مواد مخدر نباشند

و – زوجین بایستی تابعیت ایران را داشته باشند.

ماده 3: وظایف و تکالیف زوجین اهدا گیرنده جنین و طفل متولد شده از لحاظ نگهداری و ترتبیت و نفقه و احترام نظیر وظایف و تکالیف اولاد و پدر و مادر است.

ماده 4 : بررسی صلاحیت زوجین متقاضی در محاکم خانواده خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی صورت خواهد گرفت و عدم تایید صلاحیت زوجین قابل تجدید نظر می باشد.

ماده 5 : آیین نامه این قانون توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری وزارت دادگستری تهیه و تصویب هیات وزیران خواهد رسید.7 – مسایل شرعی و فقهی مربوط به رحم اجاره­ای

بی تردید به دلیل تعهد دینی مردم کشورمان یکی از سوالهای اساسی آنها درباره مسایل شرعی مربوط به موضوع رحم اجاره­ای است. آیت­ا... موسوی بجنوردی در خصوص این مساله می­گوید:

یکی یکی از مسایل جدیدی است که در سیستمهای حقوقی جهان و نظام قانونی ما سابقه بحث چندانی ندارد. لذا براساس اصل فقهی اصاله الحل، که هر چیزی حلال است، مگر دیلیل بر حرام بودن آن مطرح شود.

در این امر نیز از لحاظ فقهی هیچ یک از عناوین حرام درباره آن وارد نمی شود و فرزندی که در رحم اجاره­ای رشد یافته مشروع و قانونی است.

مادر میزبان نیز در حکم مادر مصنوعی است و در صورتیکه زنی که جنین را حمل می­کند، همسری داشته باشد، باید با اجازه او باشد، حتی زن مزبور می تواند در ازای این مورد طلب اجرت کند.

اگر جنین پیش از تولد سقط شود به لحاظ فقهی، والدین حقیقی موظفند مطابق قرارداد یاد شده به مادر میزبان غرامت بپردازند.

همچنین وضعیت جنین به هنگام فوت والدین حقیقی قبل از تولد به این شکل است که به هر صورت جنین، فرزند واقعی والدین خود بوده و از تمام مسایل حقوقی درباره آنها نظیر منع نکاح، ارث و... بهره مند می شود.

همانطور که ذکر شد جنبه های قانونی و فقهی این مسئله تا حدودی رفع شده است همینطور مشکل تهیه شناسنامه برای فرزندان متولد شده به این روش نیز برطرف شده است اما این مسئله از نظر قانونی هنوز با مشکلاتی روبروست.

در نظر بگیرید زن و مرد تصمیم بگیرند از طریق رحم اجاره­ای بچه دار شوند. اگر بعد از انتقال جنین به رحم زن دوم آن دو دچار مشکلاتی شوند و از هم طلاق بگیرند، تکلیف این زن و بچه چه می­شود؟ یا اینکه ممکن است زایمان صورت بگیرد و نوزاد دچار نقض ژنتیکی باشد. اگر پدر و مادر بگویند بچه را نمی­خواهند و حاضر نشوند بچه را تحویل بگیرند چه باید کرد؟ در حالی که می­توان با انجام آزمایشهایی از سالم بودن جنین مطمئن شد. و این آزمایشها را باید از نظر قانونی الزامی کرد. یا مسئله دیگری که احتمال دارد مشکل ساز شود عدم تحویل بچه از طرف مادر میانجی است یا درخواست میزان پول بیشتر در طی بارداری است که می­تواند برای والدین حقیقی مشکل ایجاد کند.8 – آمار مرتبط با ناباروری در ایران و جهان

آمار جهانی نشان می­دهد که حدود 10 تا 15 درصد زوج های جوان نابارور هستند که مشکل 10 تا 13 درصد آنها با درمانهای دارویی قابل حل است و تنها 5 درصد آنها نیازمند استفاده از فناوری نوین هستند. حدود 40 درصد مشکلات ناباروری مردانه، 40 درصد زنانه و 20 درصد موارد هر دو زوج دارای مشکل هستند.

متاسفانه عدم پوشش بیمه های پایه و پرداخت هزینه های مربوطه مخارج درمان را برای زوج ها سنگین کرده گرچه هزینه­های درمان این بیماری در کشور ما یک دهم کشورهای همسایه است. به اعتقاد متخصصان بهترین سن باروری 24 تا 40 سالگی است و تاخیر در زمان بچه دار شدن و افزایش سن شانس باروری را به اندازه چشمگیری کاهش می­دهد.

تقریباً از هر هفت زوج ایرانی یک خانواده دچار ناباروری است و بر این اساس حدود 5/1 میلیون زوج ایرانی نابارور هستند و این یک چالش بزرگ اجتماعی و فرهنگی است که سلامت روانی جامعه را به خطر انداخته و سازمانهای بیمه گر نیز هیچ حمایتی از این زوج ها نمی کنند.

در تعاریف پزشکی به زوج هایی که بدون هیچ روش پیشگیری از بارداری پس از یکسال از زمان ازدواج باردار نشوند نابارور گفته می­شود و اکنون با استفاده از تکنولوژی های روز که در کشور ما نیز وجود دارد تا 90 درصد این موارد قابل درمان است.

براساس اماری که سازمان بهداشت جهانی منتشر کرده 510 میلیون زوج در جهان نابارور هستند و با توجه به اینکه بسیاری از خانواده ها نمی توانند در مورد این مسئله تحمل و شکیبایی داشته باشند باید این مسئله به عنوان یک بیماری قابل پیگیری در اولویت سلامت قرار گیرد.

در دنیا بیش از 25 سال از عصر لقاح خارج از رحمی نمی­گذرد، پیش از آن هر زوج نابارور باید این واقعیت را می­پذیرفتند که بچه دار نمی­شوند و یا بدون فرزند زندگی کنند یا کودکی را به فرزند خواندگی قبول کنند، اما از 25 سال پیش که روش های درمان ناباروری امکان لقاح خارج از رحمی شناخته شد، این علم پیشرفتی غیرمنتظره داشت و توانست طی این مدت به سطح درمان 90 درصد از ناباروری ها برسد. این رقم دو یا سه سال پیش 30 درصد بوده است و این پیشرفت همه متخصصان را امیدوار کرد که طی چند سال آینده به راه حل­های موجود برای ده درصد باقی مانده دلایل ناباروری برسند. درمان زوج های نابارور منوط به مراجعه مستمر و پیوسته زوج ها به مراکز درمان ناباروری است. آمارها نشان می­دهد زوج هایی در درمان ناباروری موفق بوده­اند که هر روش درمانی را بیش از یک بار تکرار کرده­اند.9- در آخر ذکر چند نکته ضروری به نظر می­رسد:

- استفاده از رحم اجاره­ای در اکثر کشورها رایج است در کشور ما هم مرسوم شده و از سال 1382 نیز قانونی شده و در حال افزایش است. هرچند که سابقه این گونه قوانین در کشورهای خارجی به چند دهه گذشته بر می­گردد و در کشور ما نسبتاً‌ نوپاست و مردم ما اطلاع چندانی درباره این موضوع ندارند. به همین دلیل امکان بروز مشکلاتی وجود دارد. هر چند که در گزارش بی بی سی این مسئله بزرگنمایی شده است و در مصاحبه هایی که با افراد داوطلب رحم اجاره­ای انجام شدهطلب رحم اجاره­ای انجام شده، اکثر آنها را افرادی با مشکلات فراوان (بخصوص مشکلات مالی) نمایش داده است. ولی نباید فراموش کرد که مشکلات مالی بعضی از این افراد را وادار به این کار می­کند، همانطور که ذکر شد این مسئله از نظر فقهی و قانونی حل شده و در حال انجام است ولی باید ضابطه مندتر و قانونمندتر شود تا مشکلات خاصی ایجاد نشود.

- طی مصاحبه­ای که با یکی از افراد واسطه این روش انجام شده به مشتریانی از خارج از کشور به خصوص کشورهای عربی اشاره شده و این نشان می­دهد دید مثبتی نسبت به زنان ایرانی وجود دارد که کشورهای خارجی دوست دارند فرزندانشان در رحم یک زن ایرانی پرورش پیدا کند و این به دیلی قداست زن و خانواده و اهمیت دادن به موازین اخلاقی در کشور ایران اسلامی است. ولی نباید این مسئله منجر به سوء استفاده های مختلف شود.

- مسئله دیگر هزینه انجام این روش است که از مبلغ 5/2 میلیون تومان به 15 میلیون تومان رسیده که این مسئله نیز اگر همانطور که اشاره شد ضابطه مند و قانونمند شود به سوء استفاده برخی دلالان و واسطه گران نمی انجامد. و از افراد متقاضی این روش از طریق قانونی و مراجعه به مراکز مخصوص می­توانند نسبت به انجام این روش اقدام کنند.

- مسئله دیگر احتمال لطمه خوردن فرد داوطلب رحم اجاره­ای است. باید علت اقدام این شخص، مشخص شود و اینکه فقط به دلیل نیاز مالی شدید نباشد بلکه بیشتر به دلیل انساندوستی اقدام به انجام این روش زده باشد. هر چند که از نظر فقهی و قانونی این فرد می تواند طلب اجرت کند. ولی نباید از نظر جسمی و روحی این شخص لطمه خاصی ببیند.

- برای پیشگیری از احتمال انتقال بیماری ایدز در کشورهای توسعه یافته، پس از گرفتن تخمک و اسپرم آن را به مدت سه تا شش ماه فریز و نگهداری می­کنند. سپس یک بار دیگر آزمایش ایدز در مورد زن و مرد انجام می­دهند تا مطمئن شوند که این بیماری در مرحله کمون خود به سر نمی­برد که این روش می­تواند نگرانیهایی را که از انتقال بیماری وجود دارد را برطرف کند.

- اگر روزی طفل مطلع شود که حاصل چنین روند پزشکی است چه باید کرد؟ قبل از انجام این روش باید متقاضیان با یک مشاور گفتگو کنند. در واقع زوج نابارور باید مثل یک گروه با هماهنگی و همدلی یکدیگر این مسئله را رفع کنند. در زمینه آگاهی طفل هم می­توان ضمن مشاروه با صاحبنظران او را در جریان مسئله قرار دهند، اما در شرایط سنی که لطمه­ای به او وارد نشود و به خوبی موضوع را درک کند.
برای اطلاعات بیشتر به این سایت هم مراجعه كنید:
http://ylym.wordpress.com/2008/06/11/رحم-اجاره-ای-روش-دیگر-بچه-دار-شدن/
امیدوارم پاسخ گو باشم

3.    87/12/1 (10:29)
سلام . دراین مورد هرکسی نظر خواصی داره بنظر من این خود ما هستیم که با انتخاب درست و یاری خدا آینده را درست میکنیم . اگر در انتخاب طرف خود دقتهای لازم را به عمل بیاورید و بعد از به دنیا آمدن نوزاد . این فکر را از خود دور سازید که این نوزاد چگونه به دنیا آمده . و رفتار زندگی خود را درست بسازید . هیگ مشکلی پیش نخواهد آمد و و با توجه به اشخاصی که در اطراف خود میبینم سالم و کاملا طبعی هستند .

4.    87/12/1 (15:19)
از نظر عاطفی و رفتاری خیر

5.    87/12/13 (00:14)
مشكل خاصی نداره...
فقط باید سر برج اجاره رو به موقع بدی... :D