مشخصات سوال

محمد  , moaddaba
12 بهمن 87 - 11:18
حضرت علی (ع) در دیگر ادیان
اطلاعات بیشتر : نظرات دیگر ادیان در مورد حضرت علی (ع) چیست ؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
غلامرضا صفائی , mahdana
87/11/12 (13:03)
نه تنها در دیگر ادیان هیچ نظری در مورد ایشان وجود ندارد بلکه اکثریت مسلمانها هم نظر مثبتی به ایشان ندارند همچنانکه ابن ملجم جهت تقرب به خدا ایشان را شهید کردند
  • .100%

بهترین پاسخ از نظر تیم متخصصین طبقه
دلداده حضور , hozoor1
87/11/12 (16:39)
بسم الله
بدون شك وقتی كه خداوند سبحان، نام پیامبر اكرم صلی الله علیه و اله و سلم و علی علیه السلام و اهل بیت علیهم السلام را به اوّلین انسان و اولین پیامبر، یعنی آدم علیه السلام آموزش می دهد، قطعاً این اسامی مقدّس را برای جمیع پیامبران بعد از او بیان فرموده است. زیرا بر اساس روایات صریحی كه وارد شده، انوار مطهّر این افراد برجسته قبل از خلقت بشر، خلق شده است تا در آینده به عنوان بهترین و شایسته ترین كسانی كه كاملترین شیوه تكامل را به انسانها آموزش خواهند داد، قدم بر عرصه گیتی بنهند.
برای شناخت بهتر این موضوع، چند مطلب مهم از كتاب "علی و پیامبران" تألیف حكیم سید محمود سیالكوتی را بیان می کنیم:

1ـ نام علی علیه السلام در انجیل
در كتب مقدس پیشین، به آمدن خاتم پیامبران، حضرت محمّدبن عبدالله(ص) و جانشین وی حضرت علی بن ابی طالب(ع)، بشارت داده شده اما مخالفان اسلام، نمی خواهند این حقیقت را آشكار كنند. بلكه در از بین بردن آن بسی می‌كوشند. مثلا در انجیل، صحیفة غزل الغزلات، چاپ لندن، سال 1800 میلادی، باب 5، آیة 1 ـ 10، سخنانی از حضرت سلیمان علیه السلام راجع به پیامبر خاتم صلی الله علیه و اله و سلم و امیرالمؤمنین علیه‌السلام به طورغیرصریح دارد تا در آخر، صریحا می فرماید: خلو محمّدیم (او دوست و محبوب من، محمّد است). ولی از انجیل هایی كه بعد از سال 1800 میلادی چاپ شده، جملة "خلو محمدیم" حذف گردیده است و همچنین لفظ "ایلیا" یا "ایلی" یا "آلیا" كه در كتب مقدّس پیشین ذكر شده، مخالفان حقّ، می كوشند ثابت كنند كه مراد از آن، خدا یا الیاس یا مسیح یا یوحنّا است نه حضرت علی علیه السلام.
ناگفته نماند كه بعضی از روحانیان با انصاف مسیحی كه دربارة "ایلیا" یا "ایلی" یا "آلیا" تحقیق كرده اند و از زندان تعصّب رهایی یافته اند، حقیقت امر را بیان نموده اند.
یكی از آنان mr. j. b.galidon است، كه چنین می نویسد:
in the language of oldest and present hebrew the word "allia" or "ailee" is not in the meanings of god or allah but this word is showing that in next and last time of this world any one will become nominates allia or ailee.

ترجمة متن انگلیسی:
در زبانهای عبرانی باستانی، كلمة "ایلیا" یا "ایلی" به معنای خدا، یا "الله" استعمال نشده و نمی شود. بلكه كلمة مذكور نشان می دهد كه در زمان آینده یا آخرالزمان شخصی خواهد آمد كه نامش "ایلیا" یا "ایلی" باشد.

2ـ علی علیه السلام و پیشگویی حضرت داوود علیه السلام؛
نام مقدّس حضرت امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب علیه السلام در زبور داوود علیه‌السلام نیز چون خورشید می درخشد. داوود علیه السلام از متولد شدن امیرالمؤمنین علیه‌السلام با صراحت و دقت در جزئیات، خبر می دهد. در كتاب "علی و پیامبران" نوشته‌ای را از نسخه بسیار قدیمی زبور كه نزد "احسان الله دمشقی" پیشوای دینی مسیحیان شامات موجود بوده، نقل می كند كه به شرح زیر است: (مطعنی شل قثو تینمر قث پاهینوا فی وز "ایلی" متازه امطع ملغ شلو شمائت پزانان همنیقته خلذ وقث فل "حدار" كمرتوه شیهو پلت انی قاة بوتاة خزیماه رث جین "كعاباه" بنه اشود كلیامه كاذو قثوتی قتمر عند و بریما برینم فل خلذ ملغ خایوشنی پم مغلینم عت جنحاریون).
یعنی : «اطاعت آن بزرگواری كه "ایلی" نام دارد، واجب است و فرمانبرداری از او همه كارهای دین و دنیا را اصلاح می كند. آن شخصیت والامقام را "حدار" (حیدر) نیز می‌گویند، او دستگیر و مددكار بی كسان و شیر شیران باشد. نیرو و قدرتش بسیار و تولدش در "كعابا" (كعبه) خواهد بود. بر همه واجب است كه دامن آن بزرگوار را بگیرند و همانند غلام حلقه به گوش اطاعتش كنند. بشنود هر كه گوش شنوا دارد، بفهمد هر كه عقل و هوش دارد، بیندیشد هر كه دل و مغز دارد، كه چون وقت بگذرد، دوباره باز نمی گردد».

3ـ علی علیه السلام و استمداد حضرت سلیمان علیه السلام؛
در قسمت اول از این فصل، با استفاده از احادیث و روایات، منظور از آیه 37 از سوره مباركه بقره را بیان كرده و گفتیم كه : مراد از كلماتی كه آدم علیه السلام از خداوند دریافت كرد و با آن كلمات خدا را سوگند داد و توبه نمود، اسامی خمسه طیبه علیهم السلام بوده است.
اكنون به سراغ یكی دیگر از پیامبران حق یعنی حضرت سلیمان علیه السلام می رویم كه آن حضرت با نام مقدس همین پنج بزرگوار یعنی محمّد صلی‌الله‌علیه‌واله‌وسلم و علی علیه‌السلام و فاطمه علیهاالسلام و حسنین علیهماالسلام با خداوند مناجات می كند و عرض حاجت می نماید.
در این زمینه به فراز دیگر از مطالبی كه در كتاب "علی و پیامبران" آمده است می پردازیم :
"در جنگ جهانی اول (1916 میلادی) هنگامی كه عده ای از سربازان انگلیسی در چند كیلومتری بیت المقدّس مشغول سنگرگیری و حمله بودند، در دهكده كوچكی به نام "اونتره" یك نقره پیدا كردند كه حاشیه اش به جواهرات گرانبها مرصع و در وسطش، خطوطی به حروف طلایی نگارش یافته بود و چون آن را نزد فرمانده خود، "میجر ـ ای ـ ان ـ گریندل" بردند، هر چه كوشید نتوانست از آن چیزی بفهمد ولی دریافت كه این نوشته به زبان و خطی بسیار قدیمی است و بالأخره این لوح، به وسیله وی دست به دست گردید تا به سرپرست ارتش بریتانیا "لیفتو نانت" و "گلدستون" رسید و ایشان هم آن را به دست باستانشناسان بریتانیا سپردند. پس از پایان جنگ (1918 میلادی) درباره لوح مذكور به تحقیق و بررسی پرداختند و كمیته ای تشكیل دادند كه اساتید شناخت زبان های باستانی بریتانیا، آمریكا، فرانسه، آلمان و سایر كشورهای اروپایی، عضو آن كمیته بودند. پس از چند ماه بررسی و تحقیق در سوم ژانویه 1920 میلادی معلوم شد كه این لوح مقدسی است به نام "لوح سلیمانی" و سخنانی از حضرت سلیمان را در بر دارد كه به الفاظ عبرانی قدیم، نگارش یافته است و ما ترجمه اش در اینجا می آوریم :

الله
احمد ایلی
باهتول
حاسن حاسین
یاه احمد! مقذا = ای احمد! به فریادم رس
یا ایلی! انصطاه = یا علی! مرا مددی فرمای
یاه باهتول! اكاشئی = ای بتول! نظر مرحمت فرمای
یاه حاسن! اضو مظع = ای حسن! كرم فرمای
یاه حاسین! بارفو = یا حسین! خوشی بخش
امو سلیمان صوه عئخب زالهلاد اقتا = این سلیمان اكنون به این پنج بزرگوار استغاثه می كند
بذات الله كم ایلی = و علی قدرة الله است

... چون این خبر به اسقف اعظم انگلستان (lord bishop ) رسید، فرمان محرمانه ای به كمیته نوشت كه خلاصه اش این است:
اگر این لوح در موزه گذاشته شود و در دید مردم قرار گیرد، اساس مسیحیت متزلزل خواهد شد و سرانجام خود مسیحیان، جنازه مسیحیت را بر دوش بلند نموده ، در قبر فراموشی دفن خواهند كرد. لذا بهتر آن است كه لوح مذكور در رازخانه كلیسای انگلستان گذارده شود و جز اسقف و اهل سرّ، كسی آن را نبیند.

برای كسب اطلاع بیشتر در این باره، مراجعه شود به كتاب (wonderful stories of islam) چاپ لندن، ص 249
كسانی كه این لوح را دیدند و بینشی داشتند گرایشی عجیب به اسلام پیدا كردند...

4ـ نام علی بن ابیطالب، زیور كشتی نوح علیه السلام؛
از پیامبران بزرگواری كه به نام مقدس پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌واله‌وسلم و علی مرتضی علیه السلام و فاطمه زهرا علیهاالسلام و حسنین علیهماالسلام، تبرّك جست و از آنان مدد خواهی كرد، حضرت نوح علیه السلام است.
شاهد بر این كلام تخته چوب هایی می باشند كه در جستجوهای دانشمندان معدن‌شناس شوروی، كشف شد. حكیم سید محمود سیالكوتی در كتاب خود، به طور مستند در این مورد می نویسد :
"در ژوئیه 1951ـ م ، گروهی از دانشمندان معدن شناس شوروی برای معدن یابی، مشغول زمین كاوی بودند كه ناگهان به تخته چوب هایی پوسیده برخوردند... از علائمی دریافتند كه باید این چوب ها غیر عادی و مشتمل بر راز نهفته ای باشد... در آن میان، تخته چوب مستطیلی شكلی یافتند كه همه را به حیرت انداخت؛ زیرا در اثر گذشت زمان، كهنگی و پوسیدگی به تمام چوب‌ها راه یافته بود جز این تخته كه چهارده اینچ طول و ده اینچ عرض داشت و حروفی چند بر آن منقش بود.
دولت شوروی، برای تحقیق و بررسی درباره این تخته چوب، در27 فوریه 1953م كمیته ای تشكیل داد كه اعضای آن، باستان شناسان و استادان زبان‌های كهن بودند... (مؤلف، اسامی اعضای این كمیته را بیان می كند و سپس می نویسد:) بالأخره پس از هشت ماه تحقیق و كاوش، اسرار آن تخته چوب، برای كمیته كشف گردید و معلوم شد كه برای تیمّن و مددخواهی چیزهایی بر آن نوشته و بر كشتی نصب كرده اند،... كمیته تحقیق، پس از هشت ماه فكر و دقت و زحمت، نوشته مذكور را خواندند و به حروف روسی درآوردند،...
سپس استاد زبان های باستانی بریتانیا، mr.n.f.makes ، الفاظ مذكور را به انگلیسی چنین ترجمه كرد:
o. my god ، my helper . keep my hand with mercy and with your holybodies : mohamad، alia، shabbar، shabbir، fatema.
they all are biggests and honourables.
the world established for thern. help me by their names.
you can reform to right.
ترجمه متن انگلیسی :
"ای خدا من! ای مددكار من! به لطف و مرحمت خود و به طفیل ذوات مقدّس محمّد، ایلیا، شبر و شبیر و فاطمه دست مرا بگیر. این پنج وجود مقدّس از همه باعظمت تر و واجب‌الاحترام هستند و تمام دنیا برای آنان بر پا شده است. پروردگارا به واسطه نامشان، مرا مدد فرمای. تو می توانی همه را به راه راست، هدایت نمایی."

5- حضرت موسی علیه السلام از شهادت علی علیه السلام خبر داد؛
مرحوم علامه مجلسی در جلاء العیون می نویسد:
"ابن بابویه به سند معتبر از امام محمّد باقر علیه السلام روایت كرده است كه مردی از علمای یهود به خدمت حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام آمد و از مسائلی پرسش نمود از جمله آنها این بود كه پرسید : وصی پیغمبر شما بعد از او چند سال زندگانی خواهد كرد؟
حضرت فرمود: سی سال . گفت: بگو كه در آخر خواهد مرد یا كشته خواهد شد؟ حضرت فرمود: بلكه كشته خواهد شد. ضربتی بر سر او خواهند زد كه ریش او از خون او خضاب شود.
یهودی گفت: به خدا سوگند كه راست گفتی من چنین خوانده ام در كتابی كه موسی علیه‌السلام املا كرده و هارون نوشته است."

6- ابراهیم خلیل علیه السلام و شناخت علی علیه السلام؛
جابر از امام صادق علیه السلام روایت كرده كه فرمود: وقتی كه خداوند ملكوت را به ابراهیم علیه السلام نشان داد، نوری را در جنب عرش دید.
گفت خدایا این نور چیست؟ به او گفته شد این نور محمّد صلی‌الله‌علیه‌واله‌وسلم است كه برگزیده من از خلق من است و نور دیگری را در جنب آن نور مشاهده كرد و از آن پرسش نمود، گفته شد این نورعلی‌بن‌ابیطالب علیه‌السلام است كه یاری كننده دین من می‌باشد.
پس در جنب آن دو نور، سه نور دیگر دید و از آنها پرسش كرد. گفته شد نور فاطمه علیهاالسلام است كه دوستانش را از آتش بازداشتم و نور دو فرزندش حسن و حسین است.
پس گفت خدایا انوار دیگری در اطراف آنها می بینم؟ گفته شد آنها امامان از نسل علی و فاطمه هستند.
ابراهیم علیه السلام گفت : خدایا به حق خمسه طیبه آنها را به من بشناسان. گفته شد ای ابراهیم اولین آنها علی بن الحسین و سپس پسرش محمد و پسر او جعفر و پسر او موسی و پسر او علی و پسر او محمد و پس از او علی و فرزندش حسن و پسرش حجت قائم است... .
ابراهیم خلیل علیه السلام شیعه علی علیه السلام؛
حضرت ابراهیم خلیل الرحمن با آن جلالت قدری كه دارد وقتی كه انوار شیعیان اهل‌بیت علیهم السلام را دید كه مانند ستارگان درخشان اطراف آفتاب و ماهتاب ولایت را گرفته اند از خدا خواست كه او را از جمله شیعیان علی علیه السلام قرار دهد. چنانچه در تفسیر سوره الصافات ضمن آیة 83 "وَ انّ مِنْ شیعتِهِ لابراهیمَ" (و بدرستی كه از شیعیان او ابراهیم است) رسیده است.

7- حضرت خضر و دوستی علی علیه السلام؛
اَعْمَشْ كه از بزرگان روات و محدثان است وشیعه و سنّی او را توثیق می‌كنند، می گوید : در مدینه، كنیز سیاه كوری بود كه كارش آب دادن بود و می گفت آب بیاشامید در راه دوستی علی‌بن‌ابیطالب علیه‌السلام.
او را در مكه دیدم در حالی كه چشم‌های او باز بود و می دید و آب می داد و می گفت: بیاشامید در راه دوستی كسی كه خدا به سبب او روشنایی چشم مرا به من برگردانید.
اعمش گوید احوالش را پرسیدم گفت: مردی به من رسید و گفت: ای جاریه، آیا تویی كنیز و دوستدار علی بن ابی طالب علیه السلام؟
گفتم: آری. گفت: اللهُمّ اِنْ كانَتْ صادقهَ فَرّدَ عَلیْها بَصَرَها. (خدایا اگر این كنیز در دوستی علی علیه السلام راستگوست چشم او را به وی برگردان) . به خدا سوگند در آن حال چشم من روشن شد.
پس گفتم تو كیستی؟ فرمود: منم خضر و منم شیعه علی بن ابی طالب علیه السلام.

موفق باشید.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/11/12 (14:31)
قبل از تولد حضرت علی ع و حضرت رسول ص هم یهودیان و هم

مسیحیان از وجود آنها در كتابشان خبر داشتند چرا كه در كتاب

عهد عتیق یهودیان عنوان شده كه حضرت نوح ع در لوحی چوبی

به فرمان خدا برای نجات از طوفان ایجاد شده از بارش باران و

بیرون آمدن آب از زمین نام 5 نفر را در این لوح بنویسد تا در امان

باشد یكی از آن اسامی (ایلیا) یعنی علی است كه چند سالی

است آن لوح كشف شده ولی مسیحیان آن را در كلیسای

معروفی در انگلیس نگهداری میكنند چون اگر این مطلب به مردم

ثابت شود همه مسلمان خواهند شد و در كتاب های دیگر

صحبتهای حضرت خضر نبی با حضرت علی كه در آن زمان هنوز

به این دنیا نیامده بود وجود دارد .

2.    87/11/12 (17:34)
www.naria.ir
www.naria5.blogfa.com

کتاب اسلام و شمشیر رو از اینجا بخونید. جواب یک هم بد نبود ولی سوال اصلی اینه که این تفرقه دینی از کجاست؟
به زودی در وبلاگم خواهم گفت.

3.    87/11/17 (11:59)
حضرت علی (ع) به اذعان پیروان همه ادیان شخصیتی جامع و جهانی برای بشریت است به طوریکه اندیشمندان از ملل مختلف دنیا همواره بر عظمت و بی نظیری ویژگیها و ابعاد شخصیتی این امام همام اعتراف کرده اند.
به گزارش خبرنگار مهر در خرم آباد، همایش یک روزه سیره علوی در دانشگاه لرستان مجالی برای گفتگو با اندیشمندان و صاحب نظران از ملل مختلف دنیا پیرامون ابعاد شخصیتی امام علی (ع) بود که بر این نکته اتفاق نظر داشتند که امام اول شیعیان به عنوان الگویی برای پیروان ادیان دیگر همواره مورد توجه بوده است.

یک اندیشمند آرژانتینی در حاشیه این همایش در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد با تشریح ابعاد وجودی شخصیت علی(ع)، اظهار داشت: سیره علوی دارای جامعیت، وحدت و فراگیری خاص و ویژه ای است به طوریکه امروزه به رغم تبلیغات منفی که علیه اسلام در دنیا صورت می گیرد این سیره به لحاظ جامعیت در مجامع علمی مختلف دنیا مورد استفاده قرار می گیرد.

"اردگاردو سهیل اسعد" با یادآوری اینکه در کشورها و دانشگاههای مختلف دنیا تدریس داشته است، خاطرنشان می کند: هم اکنون کتاب "نهج البلاغه" با نفوذ زایدالوصفی که در بخش های مختلف خود دارد به عنوان یکی از دروس مورد تدریس در رشته های علوم سیاسی در بسیاری از دانشگاهها محسوب می شود.

وی همچنین به استقبال بسیاری از مقامات در کشورهای دنیا از سیره علوی اشاره کرد و بیان داشت: با سالها تدریس در کشورهای دنیا دریافته ام که تنها دین و مکتبی که وحدت مبناست و جامعیت دارد، دین اسلام و مکتب اهل بیت است.

این استاد آرژانتینی با اشاره به بحران های موجود در جوامع غربی به ویژه در نسل جوان این کشورها، عنوان کرد: امروز غرب به دلیل عدم وجود یک مکتب جامع که پاسخگوی همه نیازها و سوالات در بخش های مختلف اعم از سیاسی، اجتماعی، فکری و اقتصادی باشد، رنج می برد و جوانان این کشورها در باورهای خود دچار تعارض و بحران شده اند.

سهیل اسعد، سرگشتگی و حیرانی جوامع غربی را ناشی از عدم وجود یک مکتب و نگاه واحد به موضوعات مختلف دانست و افزود: امروز در کشور ایران همه اقشار جامعه در موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و عقیدتی خود دارای وحدت منبع هستند و این امر ناشی از اعتقادات مردم به مکتب اهل بیت به ویژه سیره علوی است.

وی با تاکید بر اینکه امروز افراد غیرمسلمان زیادی در دنیا به واسطه شخصیت بی بدیل امام علی(ع) مسلمان می شوند، تصریح کرد: سیره علوی تنها مختص به شیعیان یا حتی مسلمانان نیست بلکه امروزه ابعاد شخصیتی این امام مورد توجه بسیاری از غیرمسلمانان در دنیا قرار گرفته است.

علی(ع) خلاصه تربیت اسلامی است

یکی از اندیشمندان کشور لبنان نیز در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد، عنوان کرد: حضرت علی(ع) تربیت شده مکتب پیامبر اسلام و خلاصه تربیت اسلامی است.

محمد سلمان علیق با تاکید بر اینکه این امام همام نمونه انسانی کامل است، یادآور شد: در کشور کوچکی چون لبنان با جمعیت کمتر از شش میلیون نفر هنرمندان و شاعران زیادی از مذاهب مختلف پیرامون شخصیت والای علی (ع) سخن رانده اند و ویژگی های اخلاقی و تربیتی ایشان را ستوده اند.

وی به نام شعرایی چون "جبران خلیل جبران"، "سلمان اصلانی" و دیگر شعرای لبنانی که در زمینه ویژگی های شخصیتی امام علی (ع) شعر سروده اند، اشاره کرد و افزود: این شعرا در واقع کسانی بودند که شیفته شخصیت علی (ع) شدند و با شیوه ای زیبا و با هنرمندی تمام در مورد این امام شعر و رمان نوشتند.

وی که استاد زیبا شناختی در تعلیم و تربیت اسلامی است، تاکید می کند: بیشتر کسانی که در کشور لبنان راجع به علی (ع) کتاب نوشته و شعر سرودند مسیحی بوده اند که در واقع بیش از شیعیان پیرامون ابعاد شخصیتی امام علی(ع) فعالیت کرده اند.

محمد سلمان علیق با اشاره به موضوع مقاله خود در همایش سیره علوی، یادآور شد: در این مقاله بیشتر به معرفی روش های تربیتی از دیدگاه حضرت علی(ع) با استناد به متن نهج البلاغه و سخنان این امام همام پرداخته ام و تربیت علوی در تمام ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، دینی، اجتماعی و معنوی را مورد بررسی قرار داده ام.

وی ادامه می دهد: در نوع و شیوه محبت علی، موعظه، حکمت، عبرت انگیزی، خردورزی و تفکر امام اول شیعیان نکات قابل تامل و ویژه ای وجود دارد که هر کدام می تواند راهگشای بخشی از مشکلات بشریت باشد.

این اندیشمند لبنانی تاکید کرد: شناخت ویژگی ها و عظمت وجودی امام علی هنوز نیاز به فعالیت بیشتر دانشمندان، علما و فلاسفه در حوزه و دانشگاه دارد تا ابعاد شخصیتی این امام بیشتر نمود پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه باید کلیه مکاتب به وحدت برسند، افزود: علی (ع) حافظ کل اسلام بود و این شخصیت بی نظیر مختص به یک فرهنگ، مذهب و یا فرقه خاص نبوده است.

ایران اسلامی شایستگی ایفای نقش نجات دهنده بشریت را دارد

وی با اشاره به مسئله ولایت فقیه، یادآور شد: امام خمینی (ره) در تشریحی سهل و ممتنع این مسئله را مطرح کردند و امروز می بینیم که نه تنها مردم ایران بلکه بسیاری از کشورهای دنیا رهبر انقلاب ایران را یک فقیه با ویژگی های بارز شخصیتی می شناسند و شخصیت ایشان را تحسین می کنند.

وی با تاکید بر اینکه پیروزی انقلاب اسلامی ایران تنها با وجود یک ولی فقیه شجاع و عادل چون امام خمینی (ره) میسر می شد، یادآور شد: در لبنان نیز یکی از عوامل پیروزی حزب الله را می توان ولایت فقیه دانست، ولایت فقیهی که وظیفه اش حفظ و برقراری وحدت اسلامی و خدمت به کل جامعه لبنان اعم از مسیحی، شیعی و سنی است.

این عضو دفتر حزب الله در ایران همچنین با بیان اینکه ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نقش محوری در پیشبرد اسلام در کل جهان داشته است، خاطرنشان کرد: ایران اسلامی در تمام ابعاد مختلف بیشتر از سایر کشورهای مسلمان دنیا پیشرفت داشته اند به طوریکه امروز ایران الگوی جامعه اسلامی است و این امر باید از سوی دیگر کشورهای مسلمان مورد ارزیابی و تشویق قرار گیرد.

محمد سلمان علیق با اشاره به اینکه امروز اسلام بعد از شکست غرب باید در دنیا رواج یابد، تصریح کرد: ایرانیان این لیاقت و شایستگی را دارند که نقش نجات دهنده بشریت را ایفا کنند.

وی تاکید کرد: امروز ملل جهان بیش از هر زمان دیگری آمادگی پذیرش اسلام را پیدا کرده اند که باید از این فرصت استفاده کرد و این دین آسمانی را به زبان ها و ابزارهای مختلف به جهانیان معرفی کرد.

شخصیت علی(ع) پیروان 17 مذهب مختلف لبنان را شیفته و مجذوب کرده است

یکی از بانوان اندیشمند لبنانی نیز در این رابطه به خبرنگار مهر در خرم آباد گفت: در کشور لبنان شخصیت امام علی(ع) نه تنها برای شیعیان بلکه برای تمامی مذاهب الگو بوده است به طوریکه در این کشور بیش از 17 مذهب مختلف داریم که امام علی (ع) توانسته همه آنها را مجذوب شخصیت خود کند.

"میما محسن علی قسم" با تاکید بر اینکه در مورد شخصیت امام علی (ع) در لبنان یک اتفاق نظر کامل وجود دارد، عنوان کرد: از نهج البلاغه می توانیم هر موضوعی را استخراج کنیم و کتابی جامع است که به تمام مسائل اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی می پردازد.

وی نهج البلاغه را کتابی دانست که هیچگاه تعالیم آن رنگ کهنگی نمی گیرد و افزود: باید به استفاده از تعالیم و تربیت اسلامی موجود در این کتاب در مورد کودکان بیشتر توجه شود.

این استاد دانشگاه لبنانی با تاکید بر اینکه هیچ کشور اسلامی به لحاظ جنبه های مختلف به پای ایران نمی رسد، تصریح کرد: ایرانیان باید به این باور برسند که همه جهانیان به ویژه جهان اسلام نگاهشان به ایران است.

وی ادامه داد: ایران اسلامی باید به این اعتقاد دست یابد که می تواند بسیاری از ارزش هایش را به سایر کشورهای دنیا منتقل کند.

سیره علوی راه و مسیر نجات بشریت است

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد نیز در سخنانی سیره اهل بیت به ویژه سیره علوی را مسیری برای نجات بشریت عنوان کرد و بیان داشت: سیره امام علی (ع) بر اصولی استوار است که هر کدام از این اصول می تواند باب رهیافتی برای جامعه و نسل جوان باشد.

حجت الاسلام سید احمد میرعمادی با تاکید بر اینکه اگر سیره ای مبتنی بر اصول نباشد اثرگذار نخواهد بود، بیان داشت: خداوند در قرآن کریم پایداری سیره معصومین را بر دو اصل هدایت و ولایت استوار کرده است.

وی سبک و سیره امام علی(ع) را شامل 12 اصل دانست و با بیان اینکه در زندگی علی (ع) سادگی نقش مهمی دارد، ادامه داد: صداقت و امانت در روابط اجتماعی، اصل حسن خلق در معاشرت، صبر و استقامت در برابر مشکلات، مشاوره در کارهای مهم، عفو و گذشت در حقوق شخصی، همدردی و دلجویی از آسیب دیدگان و محرومان، اقتدار در برابر دشمنان، مساوات و عدل در حکومت و حق مداری در قوانین از جمله ویژه گی های بارز این شخصت جهانی محسوب می شود.

این صاحب نظر مسائل دینی و اسلامی سیره عبادی، سیاسی، حکومتی، خانوادگی و نظامی امام علی را راهگشاری مسائل بشر امروز عنوان کرد و افزود: هر کسی در هر موقعیتی می تواند از زندگی علی (ع) و رفتارش سرمشق بگیرد و عمل کند.


4.    87/11/22 (01:16)
"جــرج جــرداق" مسیحی چند تا كتاب در مورد امام علی نوشته ، من خودم نخوندم ولی باید فوق العاده باشن چون دكتر شریعتی خیلی تعریفشون كرده. از سایت زیر دانلود كنید

http://www.khosroshahi.ir