مشخصات سوال

ندا lll , siahgisou
9 بهمن 87 - 17:06
درمان انحراف ستون فقرات
اطلاعات بیشتر : دختر عمه ام 26 سالش.به علت این که در دوران بلوغ خیلی بد مینشست که کسی سینه هاشو نبینه حالا پشت خمیده و حالت قوز شده.البته نه که فکر کنید یه قوز شدید نه اما پشتش حالت صاف نداره.واین زیاد قشنگ نیست.
میخواستم ببینم ایا تو این سن درمانی واسش هست؟- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
امیر متروک , nefrat_az_to
87/11/9 (17:15)

درمان انحرافات ستون فقرات به دو صورت انجام می شود:
1. درمان های غیر جراحی:
که شامل مراقبتهای کلنیکی است و بیماران بطور دورهای و در زمان های مشخص مورد معاینه قرار می گیرند در صورتی که پیشرفت انحنای در معاینه کلینکی مشخص شود و با انجام رادیوگرافی تائید شود بریس یا اورتز مخصوص توصیه میشود تا بتوانیم انحناهای ستون فقرات را در دوران رشد کنترل نمائیم چنانچه این روش موفقیت آمیز نبود برای اصلاح و کنترل بیماری عمل جراحی توصیه میشود.
درمان انحناهای زودرس و پیش رونده
گاهی انحناهای زودرس و پیش رونده ستون فقرات در کودکان و نوجوانان سبب میشود تا بیمار از قوانین طبیعی رشد برخوردار نشود و به درمان های تجویز شده نیز جواب مثبت ندهد بنابراین درمان افرادی که قبل از سن پنج سالگی دچار انحنا ستون فقرات میشوند متفاوت و پیچیده است و باید بسیار دقیق انجام شود. با بررسی دقیق رادیوگرافی موارد پیش رونده را از آنهائی که به مرور اصلاح میشوند می توان تشخیص داد.ممکن است تشخیص های گوناگونی برای هر یک از کودکان بیمار مطرح شود که با متدهای خاص می توان نوع بیماری و روشهای درمان را تضمین کرد. با تصویر برداری MRI از سیستم اعصاب مرکزی تشخیص ضایعات نهفته سیستم اعصاب امکان پذیر است.
در اغلب موارد باید طبیعت بیماری در رابطه با رشد ستون فقرات – پیشرفت انحناها و ظرفیت تنفسی مشخص شود و درمان باید مطابق اطلاعات بدست آمده از بیمار برنامه ریزی کرد.درمان ها غیر جراحی برای انحناهای زودرس پیش رونده شامل گچ تنه- بریس یا اورتوز و یا ترکیبی از گچ تنه و بریس میباشد کشش استخوانی نیز گاهی با عمل جراحی کمک کننده است.

2.درمان جراحی :
زمانیکه اقدام هائی نظیر بریس و گچ گیری برای جلوگیری از پیشرفت مؤثر نباشد باید بطور جدی یکی از روش های جراحی را انتخاب کرد تا بطور اساسی انحنا را اصلاح کرده و آن را هم زمان با رشد قفسه سینه و ستون فقرات تثبیت نمود جوش دادن خلفی ستون فقرات با و یا بدون وسیله (میله ها – قلاب ها- پیچ ها وغیره ....) همراه با ترکیبی از جراحی قلابی ستون فقرات از پیشرفت و تغیر شکل Crank shaftکه ممکن است در کودکان و نوجوانان اتفاق بیفتد جلوگیری کرد این نوع اعمال جراحی باعث کوتاهی پشت و قفسه سینه میش جوش دادن یک طرفه ستون فقرات Hemiepiphysiodesis تکنیک جراحی دیگری است که اجازه میدهد انحناء ستون فقرات بتدریج اصلاح شود و از پیشرفت انحناء جلوگیری نمایند.
این تکنیک در انحناهای مادر زادی ستون فقرات مؤثر است وقتی که رشد در دو طرف ستون فقرات مساوی نیستاصلاح تدریجی از این تکنیک انتظار می رود در این روش امکان پیشرفت معکوس انحنا وجود ندارد.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/11/9 (19:32)
بهترین درمان برای این مشكل نرمش است.
نرمشهای ساده ای وجود دارد كه با مداومت باعث صاف شدن و به حالت طبیعی برگشتن ستون فقرات می شود. نحوه انجامشان را از یك ورزشكار آشنا بپرس.

2.    87/11/12 (21:36)
سلام - اگر تحت نظر پزشک پروتز ببندد بدتر از این نمیشود ولی چون سن ایشان از مرحله رشد گذشته پروتز نمیتواند خمیدگی را بهتر کند. اگر پزشک متخصص توصیه خاصی نکرده شاید بتوان با جراحی درمان نمود . لازم به ذکر است که بستن پروتز درست نشستن و مراقبت فراوان شاید در دراز مدت بتواند نسبتا کمی کمک کند ولی نمیتواند بکلی رفع کند.