مشخصات سوال

رضا ... , jirjirak_popo
5 بهمن 87 - 10:59
از کجا میشه بفهمیم باد فتخ گرفتیم؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
غلامرضا صفائی , mahdana
87/11/5 (11:20)
از ورم کردن و دردش
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/11/5 (11:12)
سلام
من دکتر بهنیا هستم.
شما لازم نیست این رو تشخیص دهید. تشخیص به عهده پزشک است. شما اگر علامتی مشکوک دارید باید به پزشک خانواده خود مراجعه کنید تا در صورت لزوم معاینات و ازمایشات برای تشخیص بیماری انجام شوند.
فتق به معنی بیرون زدگی است. اگر عضوی از بدن به هر دلیلی از محل خود به شکل غیر طبیعی خارج شود این اصطلاح به کار برده میشود.
فتقهای مختلفی وجود دارند که شایعترین انها بیرون زدگی احشای داخل شکمی از دیواره شکم است. این بیماری به ظاهر ساده میتواند عوارض خطرناکی ایجاد کند. به همین دلیل در صورت تشخیص بیماری در اولین فرصت باید درمان شود بطوریکه احتمال عود بیماری را به صفر نزدیک کند.
دوباره تاکید میکنم که اگر به این بیماری مشکوک هستید، حتما از پزشک خانوادگی خود کمک بگیرید.


2.    87/11/5 (22:06)
من فکر میکنم مشکل شما اینه که معمولا بعد از سکس در زیر شکم و بالای آلت احساس درد میکنی
اگه مشکلت اینه باید خدمتت عرض کنم که اون درد بدلیل انقباض و انبساط رگها بوجود میاد و ربطی به فتخ نداره

3.    87/11/11 (13:47)
با عرض سلام . و با احترام به پاسخ 1
دوست عزیز تمام بیماریهای فوق باعث بروز یک چنین مشکلی میشه
متاسفانه در ایران حتی اگر فردی هیچ اطلاعاتی راجع به پزشکی نداشته باشه خود را ملزم به ارائه کمک میدونه در حالی که امکان داره فرد را به درون یک چاه عمیق هدایت کنه
جالبه که حتی بهترین پزشکان قبل از معاینه نظری نمیدن بعد اونوقت ........
بر روی صفحه اول بخش پزشکی راهنمای سیتیزن آمریکا اینطوری نوشته شده :
به خود احترام بزارید و نگذارید ابتدا پزشک متخصص شما را معاینه کند

4.    87/11/17 (03:00)
معاینه شخصی بیضه (T.S.E)

جهت کشف سرطان بیضه Testicular Self Examinationمعاینه بیضه توسط خود فرد ( ) سرطان بیضه شایعترین بدخیمی مردان 25 تا 35 ساله می باشد. این سرطان به طور کلی یک درصد انواع سرطان های آقایان را تشکیل می دهد، لذا بسیاری از افراد غیر پزشک با آن آشنایی ندارند.


دو گروه از مردان جوان بیشتر از سایر همسالان خود در معرض ابتلای این بیماری می باشند :

الف: آن هایی که به طور کلی بیضه در کیسه موجود در زیر آلتشان وجود ندارد.

ب: آن هایی که بعد از 6 سالگی بیضه شان در محل مزبور قرار می گیرد. در این افراد شانس سرطان بیضه 3 تا 17 برابر سایر افراد می باشد.

بیضه ها اعضای باروری مردانه بوده و کارشان ساختن اسپرماتوزویید و ترشح هورمون مردانه یعنی تستوسترون می باشد. ماده اخیر عامل صفات ثانویه جنسی مثل رشد موهای صورت و تون صدا است.


بیضه طبیعی :

بیضه ها به طور معمول، صاف، بیضوی شکل و تا حدودی سفت بوده و در زیر آلت، در داخل کیسه های بیضه قرار گرفته اند. بیضه ها به طور طبیعی قبل از تولد در محل اصلی قرار می گیرند. اولیای نوزادان باید پس از تولد، از طریق پزشک اطفال از وجود بیضه ها در کیسه مطلع گردیده و اطمینان خاطر پیدا کنند. در صورت عدم استقرار بیضه ها در محل طبیعی خود، مشکل قرار گرفتن بیضه ها در محل طبیعی خود به راحتی با عمل جراحی برطرف می شود.
15 سال قبل سرطان بیضه اغلب کشنده بوده و بسیار سریع به سایر اندام های بدن منتشر می شد در حالی که امروزه به علت پیشرفت های انجام شده در اکثر مواقع کاملاً قابل درمان است، به خصوص اگر سریعاً تشخیص داده شود.


بیضه غیرطبیعی :

از نظر علایم، ابتدا برجستگی سخت، کوچک و بدون درد را می توان روی بیضه لمس نمود. گه گاه اندازه بیضه بزرگتر از معمول احساس می گردد. غالباً لازم است افراد با قوام و اندازه بیضه خود آشنا باشند تا هر نوع تغییری را حس نمایند.

احساس سنگینی و درد مبهم بیضه، کشاله ران و زیر شکم از دیگر علایم بیماری است. این اتفاقات ممکن است همراه با بعضی بیماری های دیگر مثل عفونت بیضه نیز مشاهده گردد. همین جا است که پزشک به شما در تشخیص و درمان کمک خواهد نمود.


روش معاینه بیضه :

(TSE) یک روش ساده به نام معاینه بیضه به وسیله خود فرد اگر حداقل به طور ماهانه در حمام و زیر دوش آب گرم انجام شود، در حالیکه چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد در تشخیص زودرس سرطان بیضه کمک فراوانی می نماید. لازم به ذکر است که این روش یعنی معاینه عضو توسط خود فرد در خانم ها جهت معاینه پستان ها توصیه می گردد.


روش انجام معاینه بیضه توسط خود فرد:
1- معاینه بیضه به آرامی با قرار دادن انگشت وسط و نشانه در زیر بیضه و انگشت شست در روی بیضه انجام می شود. بیضه ها با آرامش در زیر انگشتان غلطانده می شود تا هر نوع تغییری مشخص گردد.

2- مجرای منی یا اپیدیدیم به صورت توده نواری شکل به اندازه نخود در پشت یا کنار بیضه قرار دارد که

نباید با برجستگی ناشی از سرطان یا توده اشتباه گردد.

3- به طور مستقیم روبروی آینه بایستید و هر نوع برجستگی غیر معمول را در کیسه بیضه یا کشاله ران مشخص نموده و به پزشک نشان دهید.در لمس هر نوع برجستگی در بیضه، نباید در مراجعه سریع به جراح کلیه و مجاری ادراری درنگ نمود. اگر عفونت وجود نداشته باشد احتمال سرطان وجود دارد به خاطر داشته باشید که این بیماری بسیار خوب به درمان جواب داده و بیماران می توانند عمر طبیعی داشته باشند. در ضمن وجود فقط یکاگر چه معاینه بیضه توسط شخص مفید است ولی هیچگاه جایگزین معاینه پزشک نمی گردد. از پزشک خود بخواهید تا معاینه بیضه را به شما آموزش دهد. نهایتاً هدف از معاینه مراجعه سریع شما به پزشک می باشدبیماری های کیسه بیضه

ادم بی دلیل کیسه بیضه معمولا در کودکان دیده میشه, و ممکن است تمام ناحیه کیسه بیضه,قسمت های دیگر تناسلی و یا ناحیه لگن و ران رو هم گرفته باشه. علت مشخصی ندارد و ممکن است تظاهری از یک واکنش حساسیتی باشد. ممکن است داروهای ضد حساسیت موثر باشد

فقدان مادرزادی یک یا هر دو بیضه:
نادر است.مردانی که قبل از بلوغ, فقدان اولیه بیضه دارند یا بدنبال ضایعه مغزی دچار کم کاری غدد جنسی تناسلی شده اند...
به علت تاخیر در بسته شدن اپی فیز ها بلند قد بوده و اندامهای بلند تری دارند, بیضه ها کوچکند و فقدان صفات ثانویه جنسی
و کاهش خفیف میل جنسی مشاهده می شود. این بیماران عقیم بوده وجثه زنانه و مقداری تجمع چربی دارند. نقص اولیه غدد جنسی با کوررنگی و کند ذهنی همراه است. در هر حال بوسیله تستوسترون عضلانی با دوز 200 میلی گرم در ماه یا ترکیبات مشابه خوراکی روزانه درمان می شوند.

چند بیضه ای بودن:
در تاریخ طب دنیا کمتر از 100 مورد گزارش شده است

نبودن بیضه در کیسه بیضه:
از هر 100 نوزاد 4 تا با این حالت بدنیا میان. در بالغین, از هر 1000 نفر 8 نفر دچار هستند.در یک و یا حتی هر دو کیسه بیضه.. بیضه ها وجود ندارند. اگه دوطرفه باشه.. ممکنه بیمار با ناباروری مراجعه کند.در تشخیص افتراقی این مسئله, حالتی هست که بهش میگن بیضه پائین نیامده فیزیولوژیک. یعنی در هوای سرد و یا در حالات هیجانی و یا فعالیت فیزیکی بیضه ها در کیسه بیضه لکس نمیشه..که نسبتا هم شایع است و نیاز به درمان هم نداره و به اصطلاح پزشک معاینه کننده باید حواسش جمع باشه که بی مورد بیمار رو پیش متخصص نفرسته.. چون مشکلی وجود نداردعدم‌ نزول‌ بیضه

testes undescendedعدم‌ نزول‌ بیضه‌ عبارت‌ است‌ از یك‌ اختلال‌ موجود در هنگام‌ تولد كه‌ در آن‌ یك‌ یا هر دو بیضه‌ از لگن‌ به‌ مكان‌ طبیعی‌ خود در بیضه‌دان‌ نزول‌ نكرده‌اند. 3% از نوزادان‌ پسر رسیده‌ و 30% از نوزادان‌ پسر نارس‌ دچار عدم‌ نزول‌ بیضه‌ هستند اكثراً بدون‌ درمان‌ تا یك‌ سالگی‌ نزول‌ می‌كنند.علایم‌ شایع‌بیضه‌دان‌ در یك‌ یا هر دو طرف‌، تكامل‌ نیافته‌ به‌ نظر می‌رسد. بیضه‌ در مكان‌ طبیعی‌ خود در بیضه‌دان‌ قابل‌ لمس‌ نیست‌.علل‌ناشناخته‌، اما احتمالاً مربوط‌ به‌ نقص‌ هورمونی‌ در مادر یا جنین‌ وجود رشته‌هایی‌ كه‌ مسیر آن‌ را ببندند و باعث‌ شوند در ناحیه‌ مغبنی‌ باقی‌ بمانند.عوامل تشدید كننده بیماریسابقه‌ خانوادگی‌ عدم‌ نزول‌ بیضه‌پیشگیری‌پیشگیری‌ خاصی‌ ندارد.عواقب‌ مورد انتظاردر صورتی‌ كه‌ قبل‌ از بلوغ‌ با جراحی‌ یا هورمون‌ها درمان‌ شود، معمولاً قابل‌علاج‌ است‌.عوارض‌ احتمالی‌افزایش‌ احتمال‌ سرطان‌ بیضه‌ عقیمی‌ یا كاهش‌ میزان‌ باروری‌ مشكلات‌ روانی‌ همراه‌ با كاهش‌ اعتماد به‌ نفس‌ مرد در صورت‌ عدم‌ تصحیح‌ مشكل‌ فقدان‌ تكامل‌ جنسی‌ طبیعی‌ در صورت‌ فقدان‌ بیضه‌ها ایجاد فتق‌درمان‌اصول‌ كلی‌آزمون‌های‌ تشخیصی‌ در صورت‌ عدم‌ لمس‌ بیضه‌ می‌توانند شامل‌ سونوگرافی‌ یا سی‌تی‌سكن‌ باشند.
درمان‌ با توجه‌ به‌ نوع‌ كریپتوركیدیسم‌ (بیضه‌ مخفی‌) تعیین‌ می‌گردد. در صورتی‌ كه‌ بیضه‌ گاهی‌ در بیضه‌ باشد و گاهی‌ برگردد، به‌طور طبیعی‌ مشكل‌ تا هنگام‌ بلوغ‌ خود به‌ خود رفع‌ می‌شود. سایر انواع‌ با هورمون‌ یا جراحی‌ درمان‌ می‌شوند.
جراحی‌ برای‌ راندن‌ بیضه‌ به‌ بیضه‌دان‌. برای‌ كسانی‌ كه‌ به‌ درمان‌ هورمونی‌ پاسخ‌ نمی‌دهند، جراحی‌ تنها درمان‌ است‌. جراحی‌ باید در 21-15 ماهگی‌ ولی‌ نه‌ دیرتر از بلوغ‌ انجام‌ گیرد تا كاركرد تولیدمثلی‌ حفظ‌ شود.داروهاممكن‌ است‌ گنادوتروپین‌های‌ جفتی‌ انسانی‌ به‌ صورت‌ تزریقی‌ تجویز شوند. معمولاً 3 بار در هفته‌ به‌ مدت‌ 6-4 هفته‌ داده‌ می‌شوند. این‌ درمان‌ باعث‌ می‌شود بیضه‌ها در تقریباً تمامی‌ موارد به‌طور طبیعی‌ نزول‌ كنند.فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری

محدودیتی‌ وجود نداردرژیم‌ غذایی‌رژیم‌ غذایی‌ خاصی‌ ندارد.درچه شرایطی باید به پزشك مراجعه نمود؟

اگر كودك‌ شما دچار عدم‌ نزول‌ بیضه‌ شده‌ باشد. به‌ محض‌ تشخیص‌ این‌ اختلال مراجعه‌ كنید.توده کیستیک بدون درد حاوی اسپرم بنام (اسپرماتوسل):
یک توده کیستیک بدون درد حاوی اسپرم است و درست در بالا و پشت بیضه و جدار آن قرار دارد. قطر آن کمتر از 1 سانتی متر است و گاهی بسیار بزرگ شده و با هیدروسل اشتباه می شود. در معاینه بصورت یک توده کیستیک قابل حرکت در بالای بیضه که نور را از خود عبور میدهد.. ظاهر میشود. در تشخیص افتراقی آن هیدروسل و سرطان غلاف پوشاننده طناب اسپرماتیک( نظیر مزوتلیوما و فیبروما) مطرح می شود. اسپرماتوسل نیازی به هیچ درمانی ندارد... مگر آنکه آنقدر بزرگ باشد
که بیمار را اذیت کند.

واریکوسل:
حدود 10% مردان جوان را مبتلا میکند.زمینه اکتسابی نداره و مادرزادی و ژنتیکی هست. بیشتر در سمت چپ دیده میشه.در مردانی که از نظر جنسی فعال هستند ممکنه دردناک شود.بروز ناگهانی واریکوسل در یک مرد مسن نشانه سرطان کلیه است.
واریکوسل در معاینه یک مرد ایستاده, به شکل توده ای متشکل از ورید های متسع و پیچ در پیچ در بالا وپشت بیضه لمس می شود و ممکن است به ناحیه حلقه اینگواینال خارجی گسترش یابد و در لمس حساس باشد. میزان اتساع ورید ها با بعضی مانور ها افزایش یافته ( مثل گرفتن بینی و نفس نکشیدن) و در حالت خوابیده از بین می رود. در 75-65% مبتلایان مشکلات اسپرم دیده میشه که با انجام عمل جراحی رفع میشود. بعضی ها درد مزمن بیضه دارند ممکن است بیضه بند مفید باشد.


پیچ خوردن ضمائم بیضه و اپیدیدیم:
نوع پایه دار این ضمائم ممکن است بطور خودبخودی دچار پیچش شود که منجر به بروز واکنش التهابی .. میشود. این پدیده معمولا در پسر بچه های زیر 16 سال دیده میشود. درد بیضه اولین علامت است که پس از آن توده کوچک و حساس در قطب فوقانی بیضه یا اپیدیدیم لمس میشود.اون علامت خیلی اختصاصی هست.. بویژه اگر با کشیدن پوست روی آن توده آبی رنگ دیده شود. در معاینات بعدی تمام بیضه متورم و حساس است( که در این مرحله افتراق آن از پیچ خوردن طناب اسپرماتیک مطرح میشود). ودر صورت هر گونه شکی به پیچ خوردگی طناب اسپرماتیک باید بلافاصله عمل جراحی صورت گیرد...زیرا
در مورد پیچ خوردن طناب اسپرماتیک.. زمان عامل مهم و بحرانی هست. معمولا درد و تورم کیسه بیضه در عرض 7-5 روز رفع میشود.هیپوسپادیازیس hypocepadiasis
بدلیل نقص در اتصال چین های مجرا ایجاد میشود. سوراخ خارجی مجرا به سطح شکمی آلت در بالای نوک تنه آلت باز میشود. مصرف ترکیبات استروژن و پروژسترون در طول حاملگی شیوع آن را افزایش میدهد. در یک نفر از هر 300 کودک بروز میکند. و بر حسب محل ,تقسیم بندی میشود.این نوزادان را نبایستی ختنه کرد.

از نظر علایم بالینی در بزرگسالان هدایت مشکل جریان ادرار و پخش شدن ادرار, اشکال در مقاربت,بدلیل انحنای آلت, ظاهر غیر طبیعی آلت ( hooded) از شکایات اصلی است.بررسی وجود یا عدم وجود تنگی مجرا و نزول بیضه ها ضروری است.

در موارد ابهام دستگاه تناسلی آزمایش کاروتیپ کروموزومی(ژنی) و اسمیر دهانی جهت تشخیص ژنوتیپ جنسی لازم است. در این بیماران جهت تشخیص ناهنجاری مادرزادی کلیه ها و حالب , اروگرافی وریدی ضرورت دارد.

از نظر درمان: بدلائل روانی قبل از سن مدرسه( ترجیحا) قبل از 2 سالگی جراحی ترمیمی بایستی صورت گیرد. امروزه مشخص شده است که پیوند های محاط bucal ( دهانی) موفقیت آمیزتر از روشهای دیگر است و به عنوان اولین تکنیک پیوند گذاری در نظر گرفته میشوداز واریكوسل چه میدانید؟ ازهیدروسل و اسپرماتوسل چطور؟


شایعترین علامت واریكوسل درد خفیفی است كه مخصوصا هنگام فعالیت بروز میكند.
واریكوسل، هیدروسل، اسپرماتوسل و... گول اسمشان را نخورید. این بیماریها هیچ ربطی به سل ندارند و فقط دستگاه تناسلی و ادراری مردان را گرفتار میكنند و طبیعتا از آن بیماریهایی هستند كه بسیاری از مبتلایانشان را برای مراجعه به پزشك و درمان بیماریشان معذب میكنند. این بیماریها حتی اگر در كودكان هم اتفاق بیفتند، به سختی و با خجالت به بزرگترها منتقل میشوند و اضطراب كودك را بیشتر و بیشتر میكنند.

واریكوسل
واریكوسل را شاید بتوان نوعی واریس به حساب آورد. هرچند اغلب مردم با شنیدن نام واریس یاد رگهای پا میافتند ولی حقیقت این است كه رگهای بیضه هم میتوانند دچار این اختلال شوند و این اتفاق وقتی میافتد كه دریچههای برگرداننده خون به شبكه سیاهرگی ضعیف شوند.
حدود 01 درصد از مردان جوان به این بیماری مبتلا میشوند. این بیماری بیشتر در بیضه چپ اتفاق میافتد و علت آن هم اختلالی در سیاهرگهای این ناحیه است كه نمیتوانند خون را به درستی تخلیه كنند. به همین دلیل این رگها گشاد و طویل شده و به ویژه در مردانی كه از نظر جنسی فعال هستند موجب ایجاد درد بیضه میشوند.
علامت ظاهری این بیماری بر اساس درجات آن متفاوت است به گونهای كه ممكن است در درجات خفیف بیماری هیچ بیرونزدگی یا تودهای در این ناحیه موجود نباشد و یا در درجات شدید آن وقتی فرد میایستد تودهای از رگها به صورت پیچ در پیچ و متسع در بالا و پشت بیضه قابل لمس باشد.
اكثر مبتلایان به واریكوسل به دلیل از دست دادن توانایی تولید اسپرمهای مناسب دچار ناباروری نیز میشوند. این بیماری با عمل جراحی قابل درمان است و حتی ناباروری مردان را نیز تاحدود زیادی میتوان از بین برد. البته اگر واریكوسل در یك مرد مسن به طور ناگهانی بروز كند، میتواند نشانه بدی باشد چرا كه تومورهای كلیه می توانند باعث بروز این حالت در افراد مسن شوند.

هیدروسل
به تجمع مایع در اطراف بیضهها هیدروسل می گویند. این بیماری می تواند در شیرخواران و كودكان بروز كند كه معمولا تا قبل از یك سالگی برطرف می شود، اما اگر پزشك تشخیص دهد كه در این مایع كه به دور بیضه ها جمع شده است توده ای نیز وجود دارد باید آن را با عمل جراحی درمان كرد.
بزرگسالان نیز ممكن است به دنبال صدمه موضعی به بیضه دچار این مشكل شوند.البته نوعی از هیدروسل نیز وجود دارد كه به صورت تدریجی و مزمنبروز میكند .
این حالت اغلب در افراد بالای 04 سال دیده میشود و علت آن نیز ناشناخته است.
تجمع مایع به صورت تدریجی در اطراف بیضهها منجر به ایجاد یك توده بزرگ میشود كه حتی ممكن است بسیار سفت باشد.

چه علایمی دارد؟
اگر این بیماری در یك پسر جوان بروز كرده باشد اغلب به صورت توده ای است كه در اوایل روز كوچك و نرم بوده و در پایان روز بزرگ و سفت میشود. هیدروسل درد ندارد و فقط از شكل ظاهری آن بیمار را متوجه خود می كند .

درمان چیست؟
هرچند این بیماری میتواند منجر به عوارضی نظیر فشار بر روی عروق رساننده خون به بیضهها و یا خونریزی داخلی شود، تا زمانی كه عوارضی به دنبال هیدروسل رخ نداده باشند نیازی به درمان آن نیست. پزشكان این بیماری را تنها در دو صورت درمان میكنند و آن هم اینكه هیدروسل به حدی سفت باشد كه مانع از جریان یافتن آسان خون در بیضهها شود و دوم اینكه توده آنقدر بزرگ و حجیم باشد كه برای بیمار از لحاظ زیبایی قابل تحمل نباشد.
درمان این بیماری نیز جراحی است.

در پسران جوان مبتلا سابقه توده ای کیستیک که در صبح کوچک و در شب بزرگتر و سفتتر میشود وجود دارد. هیدورسل درد ندارد مگر آنکه با عفونت حاد اپیدیدیم همراه باشد.. تشخیص با کشف توده کیستیک گرد فاقد حساسیت در داخل کیسه بیضه داده میشود.. که نور را از خود عبور میدهد.. اگر داخل طناب اسپرماتیک( مجرای عبور اسپرم) محصور باشد... به صورت یک توده کیستیک.. دوکی شکل در کشاله ران یا قسمت فوقانی کیسه بیضه ظاهر میگردد. سونو گرافی به تشخیص کمک میکند. اگر هیدروسل در مرد جوانی بدون علت مشخصی بروز کند.. بایستی.. جهت رد سرطان یا عفونت بیضه و اپیدیم دقیقا با سونو گرافی بررسی شود.

عوارض: شامل فشار روی عروق تغذیه کننده بیضه( که منجر به آتروفی بیضه میشود) و خونریزی بع داخل کیسه ( بدنبال ضربه ) هست... علل هیدروسل:به فاصله کوتاهی پس از ضربه- رادوتراپی- عفونت اون منطقه یت به تعبیری عفونت اپیدیدیم.. ارکیت بیضه... سرطان بیضه..


اسپرماتوسل
اسپرماتوسل یكی دیگر از بیماریهایی است كه به صورت توده در بیضه تظاهر مییابد. این توده درست در بالاو پشت بیضه پدیدار میشود؛ قطری كمتر از یك سانتی متر دارد؛ درد ندارد؛و با لمس جابجا میشود.
این توده همان طور كه از نامش پیداست محتوی مقدار زیادی اسپرم است. اسپرماتوسل نیاز به هیچ گونه درمانی ندارد مگر آنكه به اندازهای بزرگ باشد كه موجب ناراحتی بیمار شود.در این صورت میتوان آن را با جراحی خارج كرد.

پیچ خوردگی بیضه
درد شدید و ناگهانی در یك پسر جوان كه به دنبال آن تورم بیضه، قرمز شدن پوست كیسه بیضه، درد پایین شكم و تهوع و استفراغ اتفاق بیفتد، نشانه پیچ خوردگی بیضه است.
پیچ خوردگی بیضه در افرادی كه بیضه نزول نكرده داشته و یا به اصطلاح به نهان بیضگی مبتلا هستند بیشتر دیده میشود.
این بیماری كه اغلب در افراد بالغ دیده میشود باید سریعا و در عرض سه تا چهار ساعت درمان شود چراكه در غیر این صورت رسیدن خون به بیضهها مختل شده و آنها تخریب خواهند شد. البته این بیماری در نوزادان نیز میتواند اتفاق بیفتد كه علت آن احتمالا نوعی نقص مادرزادی در ساختمان و دیواره بیضه است.
در نیمی از بیماران این حالت در خواب اتفاق میافتد كه موجب دردناك شدن، تورم و كشیده شدن بیضه به سمت بالا میشود. وارد آمدن ضربه به ناحیه تناسلی نیز میتواند موجب پیچ خوردگی بیضه شود.

درمان
اگر بیمار در عرض چند ساعت اول به پزشك مراجعه كند، میتوان این مشكل را با دست برطرف كرد، به این ترتیب كه پزشك با چرخاندن بیضهها آنها را به جای اصلی خود بر میگرداند. البته اگر انجام این كار با موفقیت بیماری را درمان نكند باید با انجام عمل جراحی این كار را كرد .
هرچه بیمار زودتر به پزشك مراجعه كرده باشد این كار سادهتر و با نتایج بهتر انجام میشود. به طوری كه اگر بیمار در كمتر از 6 ساعت به پزشك مراجعه كند میتوان به راحتی مشكل را برطرف كرده ولی اگر بیش از 42 ساعت گذشته باشد باید با انجام عمل جراحی بیضه بیمار را خارج كرد.
همچنین احتمال بروز این حالت برای بیضه طرف مقابل نیز وجود دارد پزشك آن را در جای خود فیكس میكند تا از بروز این مشكل جلوگیری شودفکر میکنم بجاست تا در همین جا در باره عوارض عمل های جراحی اطفال صحبت بشه:
1- فیستول: در بیمارانی که چندان پیچیده نیست در کمتر از 10% بیماران اما اگر کمی پیچیده باشد تا 40% دیده میشه
2-ممکنه انسداد رخ بده
3-چروکیدگی یا همان stricture که لزوم جراحی های بعدی رو ایجاب میکنه
4-ممکنه گشادشدگی هائی در مجرا دیده بشه که بهش میگن diverticula
5-ممکنه مو در مجرا رشد کنه..

در باره ازدواج: اولا خیلی از بیماران از نظر آمیزش جنسی با همسرشون مشکل دارند...بعضی هاشون باعث ایجاد و ناراحتی برای همسرشون میشن...چون علاوه بر آلت تناسلی ممکنه اختلالات مادرزادی دیگری هم همراه این مردان باشه مثل پروستات و دیگر غدد مربوطه ..احتمال اینکه اینها نتونن به تعداد کافی اسپرم تولید کنن یا کیفیت خوبی نداشته باشه هست.. لذا حتما آزمایش اسپرم بدهید.. و سوم اینکه بعضی این مردان نمیتونن اسپرم خودشونو درکنار گردن رحم زن به مقدار کافی بریزن و احتمال اینکه چنین نارسائی هم باشه وجود داره...در باره وارکوسل: احتمال ناباروری یک طرفه 65% است... دو طرفه به مراتب خیلی بیشتر است...اما گمان نکنم با گذشت زمان بر احتمال ناباروری افزوده شود...بهر حال اول اینکه پس از جراحی به سرعت تولید اسپرم طبیعی میشه ودیگه اینکه بهترین روش قضاوت برای خودتون دادن نمونه آزمایش منی قبل و پس از عمل است...بیماران hypospadias ممکنه چه مشکلات دیگری داشته باشند1-بیضه های پائین نیامده و فتق ناحیه پائین شکم شایعترین مشکلات همراه, است. بطوری که درانواع خفیف در 9% بیماران و در انواع شدید , بیضه پائین نیامده 30% وفتق 20% گزارش شده
2-ندرتا: ناهنجاریهای دستگاه بالائی کلیه و مجاری ادراری دیده میشود
3-گاهی در بعضی از انواع این بیماری (midsclrotal) ,نمای دستگاه تناسلی, شبیه دستگاه تناسلی زنانه میشه .که برای تعیین جنسیت این نوزادان , انجام بررسی های سریع و کامل هورمونی و آنالیز کروموزومی وژنی لازم است.تعدا د کمی از این بیماران ممکن است رحم ناقص و مجرای رحم زنانه هم داشته باشند( دوجنسی کاذب)
دهانه خروج ادرار طبیعی است( منبع: کتاب جراحی curent 1994)
نکته: هیپوسپادیاز به تنهائی مطرح کننده دوجنسی بودن نیست , اما اگر هیپوسپادیاز با فقدان بیضه در کیسه بیضه همراه باشد مطرح کننده اشکالاتی در تکامل جنسی است.این بیماری آمار کمی نداره ..اگه 1x300 کودک با این مشکل متولد بشه.. میتونیم بگیم احتمالا 100 هزار از متولیدن ذکور ما به نوعی با این مشکل سروکار داشته و دارند.. و سالانه 2000 مورد اضافه میشه...

علت:
بدلیل نقص در اتصال چین های مجرا ایجاد میشود. سوراخ خارجی مجرا به سطح شکمی آلت در بالای نوک تنه آلت باز میشود. مصرف ترکیبات استروژن و پروژسترون در طول حاملگی شیوع آن را افزایش میدهد. در یک نفر از هر 300 کودک بروز میکند. و بر حسب محل ,تقسیم بندی میشود.این نوزادان را نبایستی ختنه کرد.
بالینی:
از نظر علایم بالینی در بزرگسالان هدایت مشکل جریان ادرار و پخش شدن ادرار, اشکال در مقاربت,بدلیل انحنای آلت, ظاهر غیر طبیعی آلت ( hooded) از شکایات اصلی است.بررسی وجود یا عدم وجود تنگی مجرا و نزول بیضه ها ضروری است.
اقدامات تشخیصی:
در موارد ابهام دستگاه تناسلی آزمایش کاروتیپ کروموزومی(ژنی) و اسمیر دهانی جهت تشخیص ژنوتیپ جنسی لازم است. در این بیماران جهت تشخیص ناهنجاری مادرزادی کلیه ها و حالب , اروگرافی وریدی ضرورت دارد.
درمان:
از نظر درمان: بدلائل روانی قبل از سن مدرسه( ترجیحا) قبل از 2 سالگی جراحی ترمیمی بایستی صورت گیرد. امروزه مشخص شده است که پیوند های محاط bucal ( دهانی) موفقیت آمیزتر از روشهای دیگر است و به عنوان اولین تکنیک پیوند گذاری در نظر گرفته میشود

همانطوری که یک بار اشاره شد بهترین زمان عهل اینها قبل 2 سالگی است... اما در بالغین ..همه عمل نمیشوند.. کسانی عمل میشن که یا مشکل ادرار کردن داشته باشن..یا مشکلی در آمیزش جنسی داشته باشند.. با اینکه از ظاهر آلتشون ناراضی باشن..تشخیص واریکوسل

واریکوسل می تواند در یک بیضه یا در هر دو ایجاد شود ولی در حدود 85 درصد موارد این اختلال در سمت چپ ایجاد می شود زیرا جریان خون در ایجاد سمت با مقاومت بیشتری روبرو می باشد. ممکن است واریکوسلهای بزرگ با چشم غیر مسلح نیز قابل رؤیت باشند. واریکوسلهای متوسط نیز از طریق معاینه و لمس ناحیه تناسلی قابل تشخیص می باشند. فردی که مشکوک به واریکوسل می باشد باید در حالت ایستاده معاینه شود. زیرا در این حالت احتمال لمس و رؤیت وریدها بیشتر خواهد بود.واریکوسل بصورت کیسه پر از کرم(‍ پیچ پیچ ) لمس می شود و وقتی که بیمار بخوابد ناپدید می شود یا به طور محسوسی کوچک می شود.واریکوسلهای کوچک نیز از طریق روشهای خاصی نظیر سونوگرافی داپلر یا ترموگرافی و ونوگرافی قابل مشاهده هستند
غالبا بیضه سمت واریکوسل از طرف دیگر کوچکتر است.با استفاده از اولتراسوند میتوان اندازه ورید ها و جریان خون غیرطبیعی را مشاهده کرد.واریكوسل جانبی سمت چپ در 85% از مردان با این مسئله (برگشت غیر طبیعی خون ) و واریكوسل سمت راست در 15% از مردان مشاهده شده و گرفتار شدن هر دو قسمت (چپ و راست ) این مسئله در 20% از مردان مشاهده شده است.

در باره نتایج حاصل از جراحی

معمولا جراحی بهترین نوع درمان است وتا كنون نزدیك به 95/. از افرادی كه مورد عمل جراحی واریکوسل قرار گرفته اند به بهبودی كامل رسیده و میزان عدم موفقیت این روش 1/. بوده است. بعد از 2 سال از جراحی موفق ، 60% زوجین بارور می شوند

عوارضی که ممکن است بعد از جراحی واریکوسل دیده شود, معمولا شامل اینها هستند

1- تجمع آب در کیسه کوچکی در بیضه بنام هیدروسل: این مسئله شایعترین عارضه در جراحی واریکوسل است. این مشکل در درصد بسیار کمی دیده میشه و معمولا هیچ گونه مزاحمتی برای بیمار نداره .. مگر در موارد نادری که لازمه جراح مداخله کنه
2- بعد از هیدورسل.. چیزی که بیشتر دیده میشه مشکلات عروقی هست اون منطقه هست.. که اونهم با معاینه و انجام سونو گرافی مشخص میشه
3- مسائل کمتر شایع شامل: کوچک شدن بیضه- تجمع خون در کیسه بیضه- صدمه به مجرای عبور دهنده منی( واز دفران)-
و دیگه عود مشکل واریکوسل

چرخش طناب بیضه:
پدیده غیر شایعی است که اکثرا در مردان بالغ دیده میشود. و منجر به اختلال خونرسانی بیضه می گردد. بطوری که اگر درمان در عرض 3-4 ساعت انجام نشود ممکن است باعث چروکیدگی دائمی بیضه گردد. در بیضه های پائین نیامده ... مستعد پیچ خوردگی هستند. بسیاری از موارد پیچ خوردگی در زمان نوزادی رخ میدهد. آسیب فیزیکی نیز می تواند زمینه ساز باشد. در نیمی از بیماران پیچش در زمان خواب اتفاق می افتد.. و در اکثر موارد نقص مادرزادی یک قسمت کیسه بیضه وجود دارد. بنظر میرسد در اکثر موارد علت ایجاد پیچ خوردگی وجود یک قسمت کیسه بیضه حجیمی است که باعث چرخیدن بیضه می شود. گرفتگی یک عضله مخصوص اون قسمت باعث می شود که در سمت چپ, بیضه در خلاف جهت عقر به های ساعت( اگر از پائین تخت به بیمار خوابیده نگاه شود) و در سمت راست در جهت عقر به های ساعت بچر خد.درد شدید ناگهانی در یک پسر جوان که بدنبال آن تورم بیضه و قرمز شدن پوست کیسه بیضه , درد پائین شکم و تهوع و استفراغ ایجاد میشود ... نشانه پیچ خوردگی طناب حاوی اسپرم های مردا نه است.در معاینه , عضو حساس و متورم , به بالا کشیده شده است... مشاهده میشود. در بیمارانی که ایستاده باشند.. بیضه هایی که مستعد پیچ خوردن هستند به حالت افقی قرار میگیرند. پبچش طناب بیضه منجر به ایجاد درد بیضه و عدم وجود یک رفلکس طبیعی اون قسمت بنام رفلکس کرماستریک می شود. بالا آوردن بیضه ... ممکن است درد را تشدید کند.. درد عفونت اپیدیدیم.. که خیلی شبیه درد پیچش بیضه است... معمولا با مانور مذکور کاهش می یابد.. و در عرض چند ساعت چرک های خون بالا می رود... البته همانطور که گفتم این مشکل را باید حتما از چند بیماری افتراق بدهیم.. یکی عفونت قسمت دیگری ار کیسه بیضه بنام اپیدیدیم است... یکی اوریون اون قسمت هست... و دیگری ضربه است... روشهای تشخیصی خاصی دارد... یکی سونو گرافی داپلر است... ولی قطعی ترین روش اسکن ایزوتوپ است..


چرخش ضمائم بیضه:
ممکن است بطور خودبخودی ضمائم بیضه دچار چرخش شوند.. این پدیده معمولا در پسر بچه های زیر 16 سال رخ میدهد. درد بیضه اولین علامت است که پس از آن توده کوچک و حساس در قطب فوقانی بیضه لمس می شود.اون علامت بسیار اختصاصی هست بطوری که اگر با کشیدن پوست روی آن توده آبی رنگی دیده شود. در معاینات بعدی تمام بیضه متورم و حساس است. که در این مرحله افتراق پیچش بیضه از ضمائم مطرح می شود. در صورت هر گونه شکی به پیچ خوردن طناب حاوی اسپرم ها بلافاصله باید عمل جراحی انجام شود. معمولا درد و تورم طناب حاوی اسپرم ها در عرض 5-7 روز بعد برطرف می شود.

3- صدمات و ضربه های بیضه
4- سرطان های بیضه
5-اوریون بیضه
6-درد پس از وازکتومی
7-بی دلیل
8- درد ارجاعی از میز نای: یعنی کیسه بیضه هیچ مشکلی نداره و درد, اصلا از لوله ادراری از کلیه به مثانه هست که به
کیسه بیضه کشیده شده
9- عفونت پروستات
10- تحریکات جنسی
11- باد فتق پیشرفته
12- اختلالات موضعی بیضه: lyme-PAN - سرطان خون بیضه ای- داروها- گرفتگی عضله مخصوص اون قسمت
بنام کرماستر
13- درد های راجعه: سنگ میزنای- آپاندیسیت حاد- گشاد شدگی یک شریان بزرگ نزدیک بیضه بنام ایلیاک- بعضی از التهابات
اعصاب اون منطقه


درد های مزمن و ثابت بیضه
1- اختلال روانی
2- التهاب اعصاب اون قسمت
3- التهاب بعضی لایه های پوستی کیسه بیضه ... constrictive albuginitis
4- بیضه نرمال
5- باد فتق زود هنگام
6- التهاب غددلنفاوی اون قست به علت عفونت
7- کشش اتصلات عضلانی اون قسمت به استخوانهای اون منطقه
8- بیماریهای مفصل ران
9- التهاب پس از وازکتومی
10- عفونت اپیدیدیم باکتریال مزمن
11- چرخش ناکامل و عود کننده بیضهسرطان بیضهسرطان بیضه یک مشکل بهداشتی است که توجه خاص را می طلبد . از یک طرف شایع ترین سرطان اعضاء توپر مردان سنین ۱۵ تا ۳۵ ساله می باشد و از طرف دیگر مبتلایان به آن از مراجعه به پزشک امتناع می کنند . میزان بروز سرطان بیضه در دو دهه گذشته افزایش داشته و از هر صد هزار مرد ۱۵ تا ۳۴ ساله ۹ نفر به آن مبتلا می شوند .

* عوامل خطرساز :

از جمله عوامل خطرساز برای ابتلا به سرطان بیضه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱ - نژاد : احتمال بروز سرطان سینه در یک مرد سفید پوست ۲٪ برای تمام طول عمر وی می باشد . میزان بروز سرطان بیضه در سیاه پوستان یک چهارم سفیدپوستان است .

۲ - محل درگیری : سرطان بیضه در طرف راست از شیوع بیشتری برخوردار است . این امر با شیوع بیشتر کریپتورکیدیسم ( نهان بیضگی ) در طرف راست همراه است .

۳ - وضعیت اقتصادی اجتماعی : احتمال بروز تومور بیضه در مردانی که در سطوح اقتصادی اجتماعی بالاتری به سر می برند ، بیشتر است .

* سبب شناسی ( اتیولوژی )

علت پیدایش تومور بیضه نامشخص است ، اما عوامل مادرزادی و اکتسابی می توانند در پیدایش سرطان نقش داشته باشند . بطور خلاصه عوامل مؤثر در پیدایش سرطان بیضه را می توان بصورت زیر بیان کرد .

۱- کریپتورکیدیسم ( نهان بیضگی )

قوی ترین ارتباط میان سرطان و بیضه نزول نیافته وجود دارد و شایع ترین نوع سرطان نیز در این افراد سمینوم است . بیشترین احتمال بروز سرطان ، در بیضه نزول نیافته در نوع شکمی آن وجود دارد و کمترین احتمال مربوط به نوع مغبنی ( اینگوینال ) است .

۲ - تجویز استروژن به مادر در دوران حاملگی

۳ - آسیب های بافتی بیضه ناشی از ضربه یا عفونت

* علائم بالینی و نشانه ها

از جمله علائم سرطان بیضه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱ - بزرگ شدن بیضه : شایع ترین علامت سرطان بیضه بزرگ شدن بدون درد بیضه است . این افزایش اندازه معمولاً به آرامی صورت می گیرد .

ممکن است بیمار از سنگینی بیضه شکایت داشته باشد .

۲ - درد : در نتیجه نرسیدن خون ( انفارکتوس ) و یا خونریزی در ۱۰٪ موارد درد حاد بیضه روی می دهد .

۳ - علائم مربوط به انتشار سرطان ( متاستاز ) : ۱۰٪ بیماران با شکایات مربوط به انتشار سرطان به سایر نقاط بدن ( متاستاز ) مراجعه می کنند . شایع ترین شکایت در این بیماران درد پشت می باشد .

از دیگر علائم می توان به سرفه یا تنگی نفس ( انتشار به ریه ) ، بی اشتهائی ، تهوع یا استفراغ ( انتشار به پشت دوازدهه ) ، درد استخوان ( انتشار به استخوان ) ، ورم پاها ( انسداد ورید باب ) اشاره کرد .

۴ - عدم وجود علامت : ۱۰٪ بیماران در هنگام تشخیص شکایتی ندارند و تومور بطور تصادفی پس از ضربه و یا توسط شریک جنسی بیمار تشخیص داده می شود .

نشانه ها

۱ - معمولاً توده ای در بیضه لمس می شود و یا بزرگ شدن منتشر آن مشخص می گردد . توده بیضه سفت و غیرحساس بوده ، اپیدیدیم براحتی از آن تشخیص داده می شود .

۲- ممکن است هیدروسل ( آب آوردن بیضه ) سرطان بیضه را همراهی کند .

۳ - معاینه گره های لنفاوی از اهمیت خاصی برخوردار است .

۴ - بزرگی سینه ( ژنیکوماستی ) نیز بین ۳۰ تا ۵۰ درصد موارد مشاهده می شود .

*‌اقدامات تشخیصی

۱ - ارزیابی آزمایشگاهی

ذر بیماری پیشرفته ، کم خونی دیده می شود . در انتشار به کبد اختلال در آزمون های عملکرد کبدی و در نتیجه انسداد حالب ، اختلال در آزمایش های عملکرد کلیوی مشاهده می شود . شاخص هایی در تشخیص و نیز پیگیری درمان سرطان بیضه وجود دارد که عناصر بیوشیمیائی خاصی هستند .

۲ - تصویربرداری

با کمک سونوگرافی بیضه می توان سرطانهای بیضه را به سرعت و بطور دقیق تشخیص داد . بمنظور درجه بندی سرطان عکسبرداری از قفسه سینه و سی تی اسکن لگن و شکم لازم است .

* تشخیص افتراقی

شایع ترین اشتباه تشخیصی در مورد سرطان بیضه ، اپیدیدیمیت ( التهاب مجاری اسپرم بر ) است . دومین اشتباه شایع تشخیصی هیدروسل ( آب آوردن بیضه ) است . اگر در حضور هیدروسل نتوان بیضه را بطور کامل معاینه کرد ، باید سونوگرافی انجام داد . نباید مایع هیدروسل را با سوزن بیرون کشید .

برای بیماری که باید بیضه هاش برداشته بشه..بعد ازجراحی معمولا مشکلات جنسی مهمی نخواهند داشت و می تونه مثل بقیه مردان زندگی جنسی عادیشو ادامه بده و نعوظ و انزال طبیعی داشته باشه.اگه نگرانی از بابت بچه دار شدن وجود داشته باشه..
باید بگم حتی با یک بیضه هم مشکلی نیست و اگه ناچار هستن هر دو بیضه برداشته بشه.. می تونیم از بانک اسپرم استفاده کنیم.. گزارشی از مشکلات ارگاسم و نعوظ و انزال این دسته بیماران نداریمدر مورد وضعیت جنسی پس از اركیكتومی باید بگویم هر چند در موارد یكطرفه مشكلی پیش نمی آید در موارد دو طرفه تقریبا در تمام موارد بعلت حذف منبع اصلی تستوسترون ناتوانی كامل جنسی و كاهش شدید میل جنسی پیش می آید مگر اینكه بیمار تستوسترون اگزوژن دریافت كند