مشخصات سوال

نسیم علیزاده , nasim_bb
24 دی 87 - 07:48
چه جوری بتونه را درست کنیم
اطلاعات بیشتر : برای پتینه برجسته رو دیوار بتونه رو چه جوری درست کنیم که ترک نخورد


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

دیگر پاسخ ها

1.    87/10/24 (11:56)
برای ساخت بتونه ای که ترک نخورد بهتر است به مواد بتونه شکر و سفیده تخم مرغ اضافه کنید . هم بسیار محکم می شود و هم ترک نمی خورد.

2.    87/10/24 (12:19)
همه کارهایی که در بالا گفته شده را می تونی انجام بدی، اما راحت تره که بتونه آماده را تهیه کنی!

3.    87/10/24 (13:26)
برای رفع لكه هایی كه به صورت ترك های ریز هستند باید از بتونه استفاده كنیم كه در ادمه به روش ساخت بتونه و نحوه ترمیم ترك می پردازیم.
بتونه : ما دو جور بتونه داریم 1- بتونه روغنی 2- بتونه معولی
1- بتونه روغنی برای دیوارهایی كه رنگ روغنی دارند استفاده می شوند.
2- بتونه معمولی برای دیوارهایی كه رنگ پلاستیك دارند استفاده می شوند.اكنون روش ساخت بتونه روغنی را مشاهده می كنید
مرحله بعد مقداری روغن الیف پودر مل اضافه میكنیم كه البته اضدر ادامه باید رنگ روغنی به آن اضافه كرد. نكته ای كه باید به آن توجه داشته باشید این است كه باید از رنگ روغن براق استفاده كنیم. در غیر اینصورت بتونه حالت چروك مانند می شود
افه كردن روغن الیف الزامی و حتمی نیست. در این مرحله دیگر بتونه ی روغنی آماده است.
تركی را كه در شكل پایین مشاهده می كنید، روی دیوار با رنگ روغنی به وجود آمده ، برای رفع آن باید ابتدا با نوك كاردك مقداری آن ار تراش داد. این درز برای آن است كه بتونه به دیوار نفوذ كند.
در مرحله بعد باید بگذاریم بتونه خشك شود و بعد دیوار باری نقاشی آماده است.
حال روش ساخت بتونه رنگ پلاستیك را می بینید.
همانطور كه می بینید ابتدا پودر مل را روی تخته در مرحله بعد مقداری آب ریخته و آن را با آب مخلوط می كنیم ریخته در این مرحله بتونه رنگ پلاستیك ما اماده است كه این بتونه بار یدیوارهای با رنگ پلاستیك كاربرد دارد كه بیشتر هم سقف را با آن رنگ پوشش می دهندبرای رفع ان باید با ملات گچ آن را پوشاند و در مرحله بعاد باید بتونه روی گچ كشید.

روش ساخت ملات گچ :
ابتدا مقداری آب داخل استانبولی ریخته و بعد گچ را به آب اضافه می كنیم و حدود 10 الی 15دقیقه صبر می كنیم تا خودش را بگیرد.
حال باید با ملات روی لكه را بپوشانیمپس از كشیدنبعد از 24 ساعت روی ان را با سمباده ساب می زنیم ، بعد بتونه درست می كنیم.
ملات گچ باید به مدت 1 روز صبر كنید تا ملات خشك شودپودر مل را روی تخته ریخته
وسط پودر را باز كرده بعد رنگ روغنی براق را به آن اضو بعد آب را اضافه كرده و آن ها را مخلوط می كنیمافه می كنیمدر مرحله بعد باید با كاردك بتونه را روی ملات گچی كه خشك شده بكشیم
بعد از بتونه هم باید 1 شبانه روز صبر كنیم تا بتونه خشك شود.
در مرحله بعد روی بتونه ار سمباده می زنیم و سپس روی آنرا با یك پارچه تمیز پاك می كنیم تا گرد و خاك آن گرفته شود و وقتی رنگ روی بتونه می آید حالت زبری نداشته باشد و دیوار آماده رنگ زدن است. بد نیست كه در خاتمه لكه هایی را مشاهده كنید كه با ملات گچ پوشانده شده


4.    87/10/24 (13:36)
aval bego batone chi mikhay ta behet begam... roghani,,,pelastik... ghel ke jahat chob estefade mishe

5.    87/10/27 (16:14)
ابتدا مواد مورد نیاز برای بتونه كاری(پودر مل، روغن بتونه و رنگ) را تهیه نمایید و سوراخ های روی دیوار را با استفاده از یك كاردك مناسب با بتونه پر كنید. پس از خشك شدن بتونه، روی سطح دیوار را سمباده ای نرم كشیده و كاملا صیقلی نمایید. اكنون زمینه كار آماده است و می توانید آن را با رنگ بپوشانید. روش بسیار ساده و در عین حال هنری پتینه كاری می تواند سطح دیوار را به طرز خاص و متفاوتی پوشش دهد. برای اجرای این روش نیازی به داشتن تجربه نیست. فقط كافی است مقداری رنگ (كار با رنگ پلا ستیك بسیار راحت تر است) از رنگ های مورد نظرتان تهیه نمایید و با تكه اسفنج مرطوبی كار رنگ آمیزی را شروع كنید.

این همه نکاتی جالب درباره بتونه ها:

بتونه‌ها، خمیرهای نرم و چسبناکی‌اند که به کندی در هوا خشک می‌شوند و برای پرکردن شکاف‌ها و منافذ، بویژه در بخاری مصرف می‌شود. مهم‌ترین انواع بتونه‌ها عبارت است از :

بتونه شیشه: که از مخلوط پودر کربنات کلسیم و روغن کتان تهیه می‌شود و در هوا نسبتاً به سرعت خشک و سخت می‌شود. اما پس از سخت شدن، دوباره در روغن کتان به صورت خمیر نرم و قابل استفاده در می‌آید.


بتونه آبی: که در تهیه آکواریم مصرف دارد و از مخلوط کردن پودر اکسید سرب (Pbo) با روغن کتان بدست می‌آیند. بتونه گلسیرین و اکسید سرب: از اختلاط اکسید سرب و گلسیرین تهیه می‌شود و در مقابل آب، اسید و قلیا مقاوم است و پس از 45 دقیقه سفت می‌شود و برای بتونه کردن چوب، شیشه، چینی، سرامیک و اشیای سنگی مصرف دارد.


گرد بتونه: که به صورت آرد سفید رنگی شامل چهار قسمت گچ پخته و یک قسمت صمغ عربی است و در موقع استفاده، آن را در آب و یا محلول اسید بوریک به صورت خمیر در می‌آورند و با آن اشیای ظریف ساخته شده از سنگ سفید، چینی، و شاخ سفید را بتونه می‌کنند.

6.    87/10/28 (13:42)
برای ساخت بتونه :پودر مل و پودر سینکا و روغن الیف را با هم مخلوط میکنید

برای اینکه بتونه ی شما سفت تر باشد مقدار پودر هارا زیاد میکنید وبرای اینکه بتونه ی شما شل تر بشود مقدار روغن الیف را اضافه تر میکنید.....

7.    87/10/28 (15:26)
اول بتونه رو از بازار میخری بعد تو یه سطل به اندازه آب میریزی بعد کم کم توش بتونه میریزی و خوب هم میزنی تا مسل خمیر بازی یکم شل تر بشه بعد استفاده میکنی

8.    87/11/8 (13:18)
بهتره از گچ استفاده کنی چن بهتر ه اول جای مرد نظر رو بزن تا کامل بریزه وبهد اگر بلدی از گچی که کمی مونده تا سفت بشه نه گشته استفاده کن
وبهد ازبتونه رنگ کاری استفاده کن