مشخصات سوال

کاوه ایراندوست , embarkationchsh
21 دی 87 - 17:41
چگونگی کارکرد کنتور برق خانگی
اطلاعات بیشتر : با اطلاعات کامل می خواستم


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
منصور  , mansourfashist
87/10/21 (19:16)
اساس كار كنتور چیست ؟
كنتور ها بر اساس نیروی الكترومغناطیس عمل می كنند . می دانیم كه اگر از یك سیم پیچ جریان برق بگذرد در اطراف آن یك میدان مغناطیسس ایجاد می شود كه شدت و جهت این میدان به جریان عبوری از سیم پیچ بستگی دارد . در كنتور های تكفاز دو دسته سیم پیچ وجود دارد كه یكی از آنها دارای تعداد دور كم و قطر بیشتر نسبت به دیگری است . سیم پیچ ضخیمتر با دور كمتر را سیم پیچ جریان و دیگری را سیم پیچ ولتاژ می نامند .

نحوه نصب كنتور تكفاز در مدار چگونه است ؟
سیم فاز را به سر سیم پیچ جریان وصل نموده و از سر دیگر آن فاز را می گیرند . و دو سر سیم پیچ ولتاژ را به فاز و نول وصل می كنند . زمانی كه مصرف كننده ای به كنتور وصل می شود جریان از سیم فاز و نول می گذرد . بعبارت دیگر جریان مصرف كننده از سیم پیچ جریان می گذرد و در آن یك میدان مغناطیسی ایجاد می كند . سیم پیچ ولتاژ كه همیشه به برق وصل است و دارای یك میدان مغناطیسی ثابت است كه مقدار آن هیچ ارتباطی به مصرف كننده متصل شده به كنتور ندارد . این دو میدان مغناطیسی بر هم اثر كرده و سبب ایجاد نیروی حركتی در صفحه آلومینیومی درون كنتور می شود . سرعت حركت این صفحه با جریان مصرف كننده رابطه مستقیم دارد . این حركت توسط یك محور و چرخ دنده به یك شماره انداز یا نمراتور ارتباط دارد و بر اساس گردش آن شماره ها زیاد می شود . این شماره ها بجز رقم اول میزان كاركرد كنتور یا همان مصرف انرژی الكتریكی را بر حسب كیلو وات ساعت نشان میدهند .البته درون كنتور قطعات دیگری هم نظیر : آهنربای سرعت گیر و پیچهای تنظیم و ... وجود دارند كه ما از توضیح آنها صرف نظر كرده ایم .

انواع كنتور كدامند ؟
برای مصارف خانگی دو نوع كنتور تكفاز و سه فاز بطور عام وجود دارند كه در دسته بندی كنتورها به نوع اكتیو معروفند . اما در مصارف صنعتی می توان به كنتورهای راكتیو و كنتورهای دو تعرفه اشاره كرد كه در جلسات قبل مختصری در باره آنها توضیح داده ایم .

كنتور های پیشرفته چگونه كار می كنند ؟
در كشورهای برخوردار از تكنولوژی دیگر كنتور نویسی به مفهوم رایج آن در ایران منسوخ شده است . در این كشورها كه پول الكترونیكی بسیار رایج است از كنتورهای هوشمند كه در بازه های زمانی خاص میزان مصرف را مشخص كرده و به ادارات برق گزارش می دهند استفاده می شود . این كنتورها میزان مصرف را از طریق همان خطوط برقی كه آنرا می رسانند به توزیع كننده اطلاع می دهند و شركتهای فروشنده برق نیز بطور خودكار از حساب مصرف كننده برداشت می كنند . در صورت موجود نبودن حساب و پس از اخطارهای كتبی از طریق فرمان از راه خطوط برق بصورت خودكار كنتور برق مشترك را قطع می كند و مشترك پس از پرداخت هزینه می تواند از خدمات شركت فروشنده استفاده كند .


آیا می توان سر كنتور را كلاه گذاشت ؟
این مساله مانند خرید كالایی است بدون پرداخت وجه آن و درنتیجه نارضایتی صاحب كالارا به دنبال دارد . هدف من از ارائه این راهكار سواستفاده از اعتماد اداره برق نیست و اما جواب این سوال : باید گفت كه می توان شماره انداز كنتور را از كار انداخت كه برای این كار سه راه حل وجود دارد 1 – قطع سیم پیچ جریان 2 – قطع سیم پیچ ولتاژ 3 – از حالت تعادل خارج كردن كنتور ............. اجازه بدهید كه این موضوع را زیاد باز نكنیم .

چگونه با لمس كنتور به برق دار بودن آن پی ببریم ؟
زمانی كه برق به كنتور وصل می شود در سیم پیچ ولتاژ آن جریان ایجاد می شود . این جریان همانطور كه قبلا گفتم ارتباطی به مصرف كننده ندارد . این جریان میدان مغناطیسی را در كنتور ایجاد میكند كه سبب لرزش خفیف آن می شود . پس اگر كف دست را روی شیشه كنتور بگذاریم با احساس این لرزش متوجه برقدار بودن آن می شویم .

در كنار بعضی از كنتورها صدای وزوز ناشی از چیست ؟
این صدا كه شبیه جلیز و ولیز است ارتباطی به خود كنتور ندارد بلكه مربوط به فیوز است كه معمولا در كنار كنتور نصب می شود . اگر اتصال فیوز از نظر الكتریكی درست نباشد ( وجود فاصله هوایی در محل تماس ) و جریان زیادی از فیوز كشیده شود در این حالت قوسهای الكتریكی كوچكی در محل تماس ایجاد می شود كه باعث ایجاد این صدا می شود . این قوسها سبب ذوب سطحی محل تماس شده و مقاومت و حرارت محل تماس را افزایش میدهد . در نتیجه باعث افت ولتاژ و در نهایت قطع و وصل جریان می شود . برای از بین بردن این ایراد باید فیوز را محكم كرد ( برای فیوزهای پیچی ) یا در نوع مینیاتوری پیچهایی را كه سیم زیر آن قرار دارد سفت نمود . در آخر اگر رفع نشد فیوز را عوض كرد .


http://www.parsianedu.com/l-meter.htm
http://www.edch.ir/index.php?option=com_centermanager&Itemid=999&func=fullview&staffid=69&Itemid=395
منصورتاتو
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/10/21 (19:13)
خلاصه مقاله:

در این مقاله بر روی كنتور خانگی (صنعتی) سیستمی پیاده شده است كه عمل شمارش تعداد دورهای صفحه كه معادل با مصرف برق می باشد، به صورت دیجیتالی انجام و نمایش داده شود. بنابراین هدف طراحی و ساخت كنتور نیست، بلكه روی همین كنتور كه با دقت عملكرد مناسب، معادل سازی میزان مصرف برق را بر عهده دارد، توسط رقم اندازه های مكانیكی سیستمی پیاده می كنیم كه معادل سازی مصرف را از روی كنتور خانگی بصورت دیجیتالی انجام دهد. در واقع با استفاده از یك حسگر الكتریكی (كه در اینجا از اپتوكوپلر 5 پایه استفاده می شود) تعداد دورهای زده شده توسط صفحه كنتور حس شده و بوسیله یك میكرو كنترلر (كه از نوع89C51 است) و با استفاده از برنامه نرم افزاری تعداد دورها شمرده شده برای نمایش به 7-SEG ها ارسال می شود. همچنین در صورتی كه این مدار روی یك كنتور خانگی پیاده سازی شود چون قبلا این كنتور دارای یك مصرف مشخصی است بنابراین نیاز به یك صفحه كلید داریم تا مصرف وكاركرد این كنتور در روی این مدار SET شود و نیز برای اینكه مانع از دستكاری افراد روی رقم كنتور شویم نیاز به یك رمز اپراتوری داریم تا بعد از آنكه رمز مورد نظر زده شد، صفحه كلید باز شود. از طرفی برای اینكه صفحه كلید همیشه بعد از زدن رمز فعال باقی نماند در برنامه نرم افزاری مربوطه، بعد از اینكه وضعیت كنتور یك مرتبه تغییر كرد رمز فوق پاك میشود. در ادامه برای انتقال اطلاعات همانند كشورهای اروپایی به طراحی و ساخت یك نمونه آزمایشگاهی با استفاده از یك ایده جدید و مطمئن مبتنی بر Power Line Carrier اقدام نموده ایم.

منبع :http://www.civilica.com/Paper-EPDC10-EPDC10_057.html