مشخصات سوال

مهسا م  , bahar2090
14 دی 87 - 09:03
چه راهی برای جلوگیری از حالت تهو زن حامله وجود داره؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
خشایار رادپور , yarirad
87/10/15 (02:30)
سلام

پاسخ دوست عزیز شماره 1 ممكنه درست باشه! ولی اگه یه نفر اونقدر شجاع است كه ازدواج میكنه پس واسه بچه دار شدن هم شجاعت كافی داره! و بچه یكی از زیبا ترین و پر دردسر ترین چیزهای دنیاست كه بهتره تجربه بشه!

اما پاسخ شما در مورد حالت تهوع: دوست عزیز شماره 2 كاملا صحیح راهنمایی كردند اما باید متذكر بشم كه این حالت بسته به شرایط جسمانی فرد حامله میتواند از بی تهوع تا تهوع شدید دیده شود با اینكه دلایلی از قبیل مشكلات هورمونی برای آن شناخته شده ولی هنوز دلیل اصلی آن ناشناخته است ولی میتوان با ایجاد شرایط روحی مناسب سپری كردن آن را راحت كرد این حالت عموما در 3 ماه اول حاملگی مشاهده میشه و بعد تقریبا از بین میره ولی ممكنه تا آخر دوران بارداری هم طول بكشه! پس شرایط خوب روحی+رعایت رژیم غذایی ( هر وقت هر چه دوست داشتید فقط به مقدار كم و آرام بخورید رعایت وعده های روزانه غذایی صبحانه، ناهار و شام الزامی ندارد) + پرهیز از خوردن غذاهای آبكی، بو دار و نفاخ

پیروز باشید و قدم نو رسیده پیشاپیش مبارك
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/10/14 (17:21)
www.naria.ir
جواب یک اصل جوابه اما بدون که تهو نه بلکه تهوع!
درمان خاصی هم نداره. یه کم صبر کن حدود 2 هفته. برطرف می شه. به علت بالا رفتن پروژسترونه که اگر پایین بیاری .... متاسف میشم برات!
صبر کن.
راستی قدم نو رسیده مبارک!ایشاللا خیر باشه.

2.    87/10/23 (19:32)
علت تهوع در دوران حاملگی دقیقاً مشخص نیست ولی احتمالاً ناشی از تغییرات فیزیكی زیادی است كه در بدن زن حامله رخ می دهد. بعضی از احتمالات عبارتند از:

* افزایش سریع هورمون hCG در اوایل حاملگی. مشخص نیست كه این هورمون چگونه باعث بروز تهوع می شود ولی زمانبندی افزایش آن با وضعیت تهوع جور در می آید. درست در زمانی كه میزان این هورمون در بدن به بالاترین مقدار خود می رسد تهوع نیز به حداكثر می رسد. تصور بر این است كه استروژن نیز ممكن است در این زمینه نقش داشته باشد.
* افزایش حس بویایی و حساسیت به بو. این وضعیت نسبتاً شایع بوده و مكن است از عوارض افزایش سریع میزان استروژن در بدن باشد.
* حساسیت دستگاه گوارش. دستگاه گوارش بعضی زنان به تغییرات در اوایل حاملگی حساس تر است. حتی در یك مطالعه، رابطه ای میان هلیكوباكتر پیلوری (باكتری كه سبب زخم معده می شود) و تهوع شدید در زمان حاملگی دیده شده است، هر چند علت این رابطه مشخص نیست.

ممكن است شنیده باشید كه بیماری صبحگاهی ناشی از كمبود ویتامین B است. با اینكه به نظر می رسد مصرف ویتامین B تكمیلی بصورت قرص در بسیاری از زنان حامله به كاهش تهوع كمك می كند، ولی این بدان معنا نیست كه آنها كمبود ویتامین B دارند. در واقع، حداقل در یك مطالعه نشان داده شده است كه هیچ تفاوت معناداری از نظر سطح ویتامین B6 میان زنان دچار بیماری صبحگاهی و دیگر زنان حامله وجود ندارد. علت تأثیر ویتامین B6 بر كاهش تهوع مشخص نیست. شواهدی نیز دال بر این مطلب وجود دارد كه مصرف مولتی ویتامین در زمان لقاح تخمك و اسپرم و اوایل حاملگی به جلوگیری از بیماری صبحگاهی شدید كمك می كند كه البته علت این مسئله نیز مشخص نیست.

بعضی محققین این نظریه را مطرح كرده اند كه بعضی زنان از نظر روانی بیشتر مستعد تهوع و استفراغ در دوران حاملگی هستند و این مسئله یك پاسخ غیر طبیعی به استرس است. با این حال، شواهد محكمی دال بر تأیید این نظریه وجود ندارد. (البته تهوع و استفراغ دائمی خود می تواند عاملی برای استرس بیشتر باشد!)


احتمال تهوع و استفراغ در زمان حاملگی در شرایط زیر بیشتر است:

* حاملگی دو قلو یا چند قلو. علت آن ممكن است مقادیر بالاتر hCG یا هورمون های دیگر در بدن باشد. احتمال شدیدتر بودن تهوع و استفراغ نیز در این صورت وجود دارد. البته این مسئله قطعی نیست و بعضی زنان كه حاملگی دوقلو یا چند قلو دارند اصلاً تهوع ندارند.
* وجود تهوع و استفراغ در حاملگی های قبلی
* وجود سابقه تهوع و استفراغ بعنوان عارضه مصرف قرص های ضد بارداری. علت این مسئله ممكن است پاسخ بدن به افزایش سطح استروژن باشد.
* سابقه استعداد به بیماری حركت (motion sickness)
* استعداد ژنتیكی تهوع حاملگی. در صورتیكه مادر یا خواهرتان بیماری صبحگاهی شدید داشته اند احتمال ابتلای شما بیشتر است.
* سابقه سردردهای میگرنی
******************************************
اگر خانم حامله نتواند هیچ چیزی (حتی مایعات) را در معده برای 24 ساعت نگه دارد ممكن است به "استفراغ بیش از حد در زمان حاملگی (Hyperemesis Gravidarum)" مبتلا شده باشد كه درمان آن چندان ساده نیست. این عارضه هر چه سریعتر تشخیص داده شده و درمان شود احتمال بهبودش بیشتر است.

در این موارد بلافاصله به بیمار مایعات وریدی (سرم) داده می شود تا آب از دست رفته بدن جبران شود. سپس برای كنترل الكترولیت های خون و اطمینان از عدم وجود بیماری های زمینه ای دیگر كه سبب تهوع و استفراغ می شوند آزمایشاتی انجام می شود. بسته به مورد، بیمار ممكن است چند روز بستری شود تا راحت بتوان وی را از راه وریدی تغذیه كرد.

بسیاری از زنان با گرفتن مایع وریدی و جبران مایعات از دست رفته حالشان بهتر شده و می توان تهوع و استفراغ را در آنها با داروهای ضد تهوع كنترل كرد. در بعضی موارد نادر، تهوع و استفراغ ادامه یافته و بیمار مجبور است هر چند وقت یك بار در بیمارستان یا منزل از سرم استفاده كند. این عارضه در صورت عدم درمان می تواند منجر به از دست رفتن مزمن آب بدن، كاهش وزن، سوء تغذیه و عوارض دیگر برای مادر و كودك شود.قدم نو رسیده مبارک