مشخصات سوال

شیما ا , shimsham
8 دی 87 - 16:54
شناسایی آنیون
اطلاعات بیشتر : سلام. در مورد شناسایی آنیون ها با روش های کلاسیک اطلاعات می خواستم. روش شناسایی یون فسفات، کرومات، سولفات و بی کرومات. روش های آزمایشگاهی رو میخوام. اگر سایت یا کتابی می شناسید لطفا معرفی کنید.


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
محسن   , mohsen4465
87/10/9 (17:11)
آنیونها رو میشه با روشهای مختلفی مثله تشکیل کمپکس، رسوب دادن و ... شناسایی کرد اما معمولاً با روش رسوب دادن اونها رو شناسایی میکنن. انتخاب نوع کاتیون رسوب دهنده بسته به ترکیبات محلول آزمایش متفاوته. بهرحال از این محلولها میشه استفاده کرد:

1. محلول AgNO3 برای رسوب دادن کلرید، برمید، یدید و استات
2. محلول BaCl2 برای رسوب دادن سولفات
3. محلول MgCl2 برای رسوب دادن یون فلوئورید

برای شناسایی یون یدید معمولاً از روش کمپلکس کردن با نشاسته استفاده میشه. کرومات (زرد رنگ) و دی کرومات (نارنجی رنگ) هم در محلول با یکدیگر در حال تعادلن و این تعادل بستگی به PH محلول داره. کرومات در محلول های قلیایی غالبه. روش شناسایی اون هم متفاوته. مثلاً در محیط اسیدی با اضافه کردن یون یدید رنگ نارنجی محلول از بین میره و محلول سبز رنگ میشه.

از روشهای دیگه ای هم میشه استفاده کرد. برای مثال یون سولفید در محیط اسیدی H2S آزاد میکنه که بوی کاملاً مشخص و قابل شناسایی داره. کلاً در تجزیه به روش کلاسیک روشهای متنوعی وجود داره. انتخاب روش تجزیه هم تقریباً سلیقه اییه.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/10/8 (16:59)
آموزش شیمی دبیرستان - طریقه شناسایی كاتیونها و شناسایی آنیونها

طریقه شناسایی كاتیونها و شناسایی آنیونها

بطور كلی روشهای متفاوتی برای شناسایی انیونها و كاتیونها وجود دارد.

یكی از روشهای ساده برای شناسایی كاتیونها، استفاده از آزمایش شعله و مشاهده ی تغییر رنگ شعله به وسیله ی كاتیون فلزی مورد نظر است. البته قبل از ان باید رنگ شعله ایجاد شده به وسیله ی كاتیونهای متفاوت را دانست. اینكه رنگ شعله ی كاتیونهای لیتیم، كلسیم و استرانسیم هر سه به رنگ قرمز هستند یا اینكه مس شعله را به رنگ سبز در می آورد.

یك دسته دیگر از روشهای مهم شناسایی، طیف بینی یا spectroscopy می باشد. از انواع طیف‌بینی‌های اتمی و مولكولی و آن هم از نوع نشری، جذبی و فلوئورسانس برای جداسازی و شناسایی عناصر استفاده می‌كنند. لازمه‌ی تولید طیفهای فرابنفش و مرئی عناصر، كه در شناسایی عناصر روش مهمی به شمار می‌رود، این است كه نمونه‌های آزمایشی به اتم تبدیل شوند. در این فرایند اجزای تشكیل دهنده‌ی نمونه‌ی آزمایشی، تجزیه شده و به ذرات بنیادی گازی (اتمها یا یونها) تبدیل می‌شوند. سپس طیف نشری، جذبی یا فلوئورسانس اتمها یا یونهای حاصل به عنوان مبنای تجزیه‌ی كیفی و كمی عناصر موجود در نمونه به كار می‌روند. لازمه‌ی اینكه نمونه به ذرات بنیادی گازی (اتمها یا یونها) تبدیل شوند این است كه در محیطی با دمای بسیار بالا قرار بگیرد، برای اینكار از راههای مختلفی استفاده می‌كنند. از جمله می‌توان به قوس الكتریكی، جرقه، پلاسما یا شعله اشاره نمود. به وسیله‌ی این روشها، ضمن اینكه نمونه به اتم تبدیل می‌شود، كسر كوچكی از ذرات دچار برانگیختگی الكترونی می‌شوند. بازگشت ذرات اتم شده‌ی برانگیخته شده به حالتهای پایه‌ی آنها، طیفهای نشری تولید می‌كند كه برای تجزیه و شناسایی مفید هستند.

برای شناسایی آنیونها از انواع شناساگرها استفاده می شود. هر كدام از آنیونها معرف خاص خود را دارد. به عنوان مثال برای شناسایی یون كلرید، كمی از محلول حاوی یون كلرید را در لوله ی ازمایش می ریزند و به آن یك قطره محلول نقره نیترات می افزایند. رسوب سفید تشكیل شده AgCl معرف حضور یون كلرید در محلول می باشد.

همچنین افزایش نقره نیترات به محلول حاوی یون برمید Br-، رسوب زرد رنگ AgBr را به وجود می آورد كه معرف حضور یون برمید در محلول اولیه بوده است.

برای اطلاع از انواع روشهای شناسایی كاتیون و آنیونها می توانید به كتاب بسیار مفید تشخیص كمی مواد نوشته ی آقای Vogel كه بسیار معروف است و به تازكی نیز ترجمه شده است، مراجعه بفرمایید

لطفا یك ماده ی حساس به ضربه و ارزان قیمت را معرفی و

نحوه ی ساخت آن را توضیح دهیدیك ماده ی حساس به ضربه می توان به كیسه های آب گرم یا آب سرد كه در بازار نیز موجو می باشد ساخت ان نیز راحت است، اشاره نمود. اغلب ورزشكاران برای درمان آسیب‌دیدگیهای خود از بسته‌هایی استفاده می‌كنند كه فوری سرما یا گرما تولید می‌كنند. طرز كار این بسته‌ها كه از جمله‌ی وسایل كمك‌های اولیه هستند، بر پایه‌ی مفهوم گرمای انحلال استوار است. این بسته‌ها از یك كیسه‌ی پلاستیكی تشكیل شده‌اند كه درون آن، یك بسته‌ی كوچك آب و یك ماده‌ی شیمیایی به صورت گرد وجود دارد. ضربه زدن به كیسه‌ی پلاستیكی موجب می‌شود كه بسته‌ی كوچك آب پاره شده، ماده‌ی شیمیایی در آن حل شود. اگر انحلال ماده‌ی شیمیایی در آب گرماده باشد، دمای بسته افزایش می‌یابد و اگر این انحلال گرماگیر باشد، دمای بسته كاهش می‌یابد.

از سدیم استات، كلسیم كلرید یا منیزیم سولفات معمولا" در بسته‌های تولید كننده‌ی گرما و از آمونیوم نیترات معمولا" در بسته‌های تولید كننده‌ی سرما استفاده می‌كنند. فرآیند انحلالی كه در هر مورد رخ می‌دهد، به صورت زیر می باشد:

كیلوژول8/82 – = گرمای انحلال CaCl2 + H2O --> Ca(OH)2 + HCl

كیلوژول 2/26= گرمای انحلال NH4NO3 + H2O--> NH4(OH) + HNO3

آزمایش‌ها نشان می‌دهد كه افزودن 40 گرم كلسیم كلرید به 100 میلی‌لیتر آب 20 درجه سانتیگراد، دمای آب را 90 درجه سانتیگراد افزایش می‌دهد. از سوی دیگر، انحلال 30 گرم آمونیوم نیترات در 100 میلی‌لیتر آب 20 درجه سانتیگراد، سبب كاهش دمای آب از بیست به صفر درجه سانتیگراد می‌‌گردد. بسته‌های تولید كننده‌ی سرما یا گرما، در حدود 20 دقیقه كار می‌كند.

همین طور دیگر ماده ی حساس به ضربه، كیسه ی هوا می باشد كه برای ایمنی سرنشینان خودرو قرار داده می شو
منصورتاتو

2.    87/10/8 (23:31)
سرچ کن

3.    87/10/9 (22:08)
[جزوه آزمایشگاه شیمی عمومی 2
قسمت شناسایی کاتیونه و آنیونها همه دانشکده هی شیمی دارند

4.    87/10/11 (17:09)
سلام کتاب کاتیونهای فرا گیر دکتر رابرت را مطالعه کنید