مشخصات سوال

حامد خ , escuroch
8 دی 87 - 16:31
حسابداری شرکتهای تعاونی
اطلاعات بیشتر : سلام.
من می خواهم حسابداری یک شرکت تعاونی رو انجام بدم.
شرایط شرکت به صورت زیر است :
شرکت تعاونی مسکن توسط چند نفر گشایش یافته و بقیه مردم مبلغ 30000 تومان بابت حق عضویت و 1000000 تومان بابت ساخت خانه به حساب این شرکت تعاونی پول واریز کرده اندتا خانه توسط تعاونی ساخته شود و تحویل گردد .آیا پولی که این افراد واریز کرده اند باید به حساب بستانکاران برود یا به سرمایه افزوده شود و افرادی که پول واریز کرده اندبه عنوان شریک محسوب می گردند یا بستانکاران و حق عضویت باید به چه حسابی رود چون اگر افراد انصراف بدهند حق عضویت برگرداننده می شود و اگر انصراف ندهند پول برای تعاونی باقی می ماند.و نیز دفتر از اول بهمن پلمپ شده باید از اول بهمن افتتاحیه زده شود یا می توانم حسابها رو از اول سال داخل دفاتر بنویسم.و به طور کلی حسابداری تعونی با حسابداری شرکت سهامی چه اختلافی دارد.- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
رضا خلعتبری , rezanini
87/10/8 (17:49)
باید به حساب سرمایه افزوده شود .سرمایه خود یک حساب بستانکار است. افرادی که پول واریز کرده اند به عنوان یک بستانکار محسوب میشوند .
  • .100%

بهترین پاسخ از نظر تیم متخصصین طبقه
محمد رضا , m_reza1362
87/10/15 (10:41)
از دوستان عزیز تقاضا دارم اگر نسبت به پاسخ سوالی اطمینان کافی ندارند از پاسخ دادن خودداری نمایند چه بسا ممکن است باعث گمراهی فردی شود.
اعضائ شرکت تعاونی الزاما سهامدار آن نمیباشند چه بسا ممکن است در نمونه ی شما افراد پس از تحویل خانه خود و یا هیچ نقشی در تعاونی نداشته باشند ولی تعاونی به فعالیت خود ادامه دهد. سرمایه شرکت دائمی و متعلق به چند نفری است که در ابتدا آن را تاسیس نموده اند. در صورت ثبت این مبالغ به حساب سرمایه حتی ممکن است ممیز مالیاتی به جهت تفاوت در سرمایه ثبتی و سرمایه طبق دفاتر به رد دفاتر رای دهد(در صورت عدم توجیه اشتباه در ثبت، برای وی).
در مورد سوال شما بایستی اینگونه پاسخ داد که نه حق عضویت و نه پیش پرداختها ماهیت سرمایه ندارند و شرط لازم جهت ثبت مبلغی به حساب درآمد نیز طبق اصل محافظه کاری اطمینان از کسب آن است پس حق عضویت درآمد است(چون پس داده نمی شود) ولی مبالغی که جهت ساخت اخذ شده را تا زمانی که امکان انصراف و عودت این وجوه وجود دارد بایستی در سرفصل پیش دریافت ساخت واحدهای مسکونی ثبت نمود و در دوره های آتی در زمانی که حق انصراف از متقاضی سلب میشود به حساب درآمد(طی دوره های ساخت ساختمان) سرشکن نمود. توجه نمایید که نظر به بلند مدت بودن ساخت این واحدها جهت شناسایی سود بایستی از روش درصد پیشرفت کار بهره بگیرید( از کتاب مباحث جاری در حسابداری همتی استفاده نمایید).

در پناه حق
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/10/8 (17:51)
من که میگم فقط مواظب باش سرت کلاه نره.
ازشما سو استفاده نکند و کلاهبرداری بکنند.
خوب تحقیق بکن.
منصورتاتو

2.    87/10/10 (09:45)
سلام برای ثبت مبلغ باید اول بدونی كه شركت اگه به انها سهام داده است در حساب حقوق صاحبان سهام ثبت شود ولی اگه اوراق قرضه به آنها داده باید در حساب اوراق قرضه پرداختنی ثبت بشه بستانكاران وقتی است كه مبنا تعهدی باشه و هیچ سندی در دست طرف نباشد. در مورد حق عضویت چون بگردانده نمیشه میشه تحت عنوان درامد ثبت كرد . در مورد ثبت دفتر اگه پلمب شدن به خاطر پایان سال مالی است باید حتما سند افتتاحیه ثبت شود. بازم از چند نفر دیگه سوال كن

3.    87/10/21 (15:01)
حق عضویت و ودیعه هر دو بعنوان سرمایه شرکت که همان آورده اعضا نامیده میشود و در حساب سرمایه ثبت میشود.
شما مجاز به ثبت اطلاعات از اول بهمن هستید حسابهای قبلی را تراز گرفته و دفتر پلمپ شده بعنوان تراز افتتاحیه ثبت کنید و لی باید مدارک مثبته ضمیمه سند باشد .
زیاد تفاوتی ندارد

4.    87/10/23 (11:45)
سلام
خسته نباشید.
1- حق عضویت دریافتی از اعضاء به بستانكار حساب سرمایه منظور می‌گردد. (30.000 تومان)
2- مبالغ دریافتی بابت ساخت به حساب پیش دریافت اعضاء منظور می‌شود. (1.000.000 تومان)
3- در شركتهای تعاونی مسكن فقط اعضاء حق خرید دارند پس تا وقتی كه كسی عضو نبوده و حق عضویت را پرداخت ننموده نمی‌تواند اقدام به پیش خرید نماید.
4- با توجه به آنكه سرمایه شركتهای تعاونی از حق عضویت اعضاء تشكیل گردیده در طی سال با عضویت افراد جدید و انصراف اعضاء افزایش و كاهش می‌یابد و در این خصوص محدودیتی وجود نداشته و تنها لیست اسامی اعضاء در مجمع عمومی هر سال باید به تصویب برسد.
5- معمولا" شركتهای تعاونی بر خلاف قانون اقدام به پلمپ دفاتر نمی‌نمایند اما در صورت پلمپ شدن دفاتر اسناد حسابداری باید از تاریخ پلمپ با تأخیر در دفاتر ثبت گردد.
6- حسابداری تعاونی با حسابداری شركتها هیچ تفاوتی ندارد. اختلاف موجود مربوط به اختلاف فیمابین قوانین حاكم و نوع فعالیت آنها می‌باشد. لازم به ذكر است كه شركتهای تعاونی تابع اصلاحیه قانون تجارت نبوده ولی تابع قانون تعاون می‌باشند.