مشخصات سوال

الهه                 , eli2344
3 دی 87 - 09:26
طرز نگهداری و تکثیر بامبو ؟؟؟؟
اطلاعات بیشتر : میخوام بدونم چقدر نور نیاز دارند . آبشو چندوقت یه بار عوض کنم . برای تقویتشون از چی استفاده کنم ؟ و چه جوری میشه تکثیرشون کرد؟


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
الناز احمدی شاد , dasise
87/10/3 (14:53)
سلام. من فکر می کنم این گیاه توقع زیادی نداشته باشه اما نور مستقیم براش خوب نیست. بهتره توی خاک ژله ای نگهداری نکنی چون احتمال رشد قارچ وجود داره و ممکنه گیاه رو خراب کنه. قلمه زدن راه تکثیرشه اما چون همون طور که دوستان گفتن داشتن پیچ در این گیاه مهمه(پیچ خوشبختی) و این پیچ هرچه بالاتر باشه گیاه مرغوب تر محسوب میشه بهتره این کارو نکنی مگر اینکه گیاهی داشته باشی که اصلا پیچ نداشته باشه به تعداد زیاد از زیر گره ها یا بند ها تکثیر کن و یک روز در معرض هوا قرار بده تا خشک بشه و شیره ی پروده گیاه از اون خارج نشه و به اصطلاح ما کشاورزا پینه ببنده بعد بذارش داخل آب وقتی ریشه داد گیاه مستقلی خواهی داشت. موفق باشی.
 • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/10/3 (09:31)
با سلام این روزها بازار فروش بامبوها نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی رونق خوبی دارند؛ چون هم شكل و شمایل آنها جالب است و هم شرایط نگهداریشان ساده. درواقع بامبوها برای رشد به خاك نیاز ندارند، می‌توان آنها را در آب یا خاك ژله ای نگهداری كرد و برای رشد بهتر، تقویت‌كننده‌های مایع را به كار برد.
یكی از دلایلی كه طی یكی دو سال اخیر استقبال مردم از خرید بامبو زیاد شده، این است كه عده‌ای معتقدند بامبو شانس می‌آورد و بر این باورند كه بامبوها از تایلند و مالزی به ایران وارد می‌شوند و مردم هم با اشتیاق آن را تهیه می‌كنند تا شاید از این راه شانس در خانه‌شان را بزند. بهترین دما برای پرورش بامبو 15 تا 40درجه سانتیگراد است و اگر در محیطی با نور غیرمستقیم نگهداری شونده به سرعت رشد می‌كنند و قد می‌كشند در ضمن میتوانید از یكی دو حبه قند هم در آبشون استفاده كنید

2.    87/10/3 (09:31)
خیزران ( بامبو)BAMBOUSA


گیاه خیزران ) بامبو)BAMBOU ، جنسی از گیاهان خانواده گندمیانGraminees است كه شامل چندین گونه مختلف میباشد .
بعضی از گونه های این گیاه را در مناطق معتدل سرد میتوان كاشت ولی برخی دیگر را زمستانها در گلخانه سرد باید نگهداری كرد .
ریشه اش ساقه های زیر زمینی ( ریزوم) و ساقه های هوائی آن بند بند میباشد كه چندین متر بلند میشود .
برگهایش باریك و نوك تیز است .
خیزران ) بامبو)BAMBOU ، را می توان در نارنجستان كاشت یا آنكه در صندوقهای بزرگ چوبی كاشته زمستان آنها را در گلخانه سرد یا نارنجستان برده بمحض اینكه هوا مساعد شد آنها را بیرون آورده در نقاط مناسب چمن زار بكارند .
بوته خیزران ) بامبو)BAMBOU كه در نواحی گرمسیر تا 40 متر قد می كشد در آن مناطق جنگلهای عظیمی را تشكیل می دهد .
پس از چند سال كه خیزران ) بامبو)BAMBOU گل داده و میوه كرد ، بوته اش خشكیده و بوته های جدیدی از پاجوشهای ریشه بجای آن می روید .
جوانه تازه، مغز و میوه های رسیده این گیاه خوراكی است و از چوب آن برای عصا و انواع صندلی و میز باغی استفاده میكنند.

تكثیر :
برای زیاد كردن خیزران ، بهار ریشه های زیادی را گرفته جای دیگر می كارند .بامبو که در زبان فارسی به نی خیزران شهرت دارد گیاهی است که در دامنه کوه‌ها و تپه‌هایی که دارای رطوبت ۶۵ تا ۹۰ درصد باشد روئیده یا کشت میشود . میزان رطوبت ، حرارت موجود در منطقه و نوع خاک تعیین کننده کیفیت و مرغوبیت بامبو بوده و هر چه میزان رطوبت و حرارت بیشتر باشد کیفیت محصول نیز بهتر خواهد بود . گیاه بامبو که تاکنون بیش از ۶۶۲ نوع آن شناخته شده دارای قطر و ضخامت‌های متفاوت است و در حال حاضر بهترین نوع بامبو در ژاپن ، چین و بطور کلی کشورهای شرق آسیا و هند روئیده و کشت میشود و در ایران میتوان لیالستان لاهیجان علی آباد ( در فاصله سخت سر و تنکابن ) قاسم آباد در رودسر و تقریباً بیشتر نقاط شمال کشور را در زمرد مساعد ترین مناطق رویش بامبو بحساب آورد . در این مناطق بیشه‌های کوچکی وجود دارد که در فصل پائیز و اوایل زمستان یعنی هنگام بریدن و قطع ساقه‌های بامبو از هر یک بین ۵۰ الی ۲۰۰ شاخه نی بدست می‌آید. بامبو از چهار قسمت سطح داخلی (دارای پوشش نرم ) ، دیافراگم ( متصل کننده بخش‌های ساقه به یکدیگر) میباشد و پوشش رویه که بسیار سخت و دیرشکن است تشکیل شده و دیافراگم کاملاً فشرده بوده و آب در آن نفوذ نمی‌کند. بامبو معمولاً به رنگهای مختلفی مانند سبز ، مشکی ، متمایل به قهوه‌ای ، عنابی ، و زرد مایل به کرم دیده میشود و اگر چه میتوان مصارف زیادی بر آن قائل شد ولی بطور کلی موارد مصرفیش بیشتر محدود میشود به

مواردمصرف

۱) استفاده از آن برای تغذیه
۲) بهره برداری به منظور تهیه کاغذ و اشیاء مختلف چوبی و سایر معارف صنعتی .
۳) کاشت در اطراف باغها و مزارع جهت حفاظت محل .
گیاه بامبو محتوی مقدار فراوانی سلولز است که میتواند برای تهیه کاغذ و همچنین ابریشم مصنوعی مورد استفاده قرار گیرد. در ایران کشت بامبو هنوز رواج چندانی ندارد و صرفنظر از بخشهای کوچکی در شمال کشور که در آنها مقدار محدودی بامبو کشت میشود صنعتگران سایر نقاط از بامبوهای خودرویی که در اکثر شهرهای شمالی و بویژه منطقه لیالستان لاهیجان وجود دارد، استفاده میکنند. استفاده از بامبو جهت تولید محصولات مختلف تقریباً از زمان کشت چای در ایران ، رواج یافت چرا که بامبو بعنوان حفاظت محل چایکاری بکار گرفته شد و صنعتگران همزمان با بهره برداری چایکاران از مزارع چای به موارد استفاده متعدد آن برای ساخت فرآوردههای گوناگون پی بردند و ساخت محصولات بامبو در گیلان متداول گردید. هم اکنون استاد کاران جوانی که اکثراً نیز برخوردار از مهارت و کارآیی کافی هستند به کار در این رشته اشتغال دارند و مهمترین مرکز تولید محصولات بامبو لبالستان لاهیجان میباشد. از بامبو محصولاتی نظیر شکلات خوری، میوه خوری، لوستر، کلاهک آباژور، جای نان، صندلی و انواع دیگر وسایل مصرفی در اندازههای مختلف تولید میگردد. برای تهیه یک ظرف بامبو ابتدا نئی را که قبلاً در انبار گذشته شده و خشک شده‌است با اره نجاری و به قطعات ۸۰ الی ۱۰۰ سانتی متری در میآورند و لبه این نوارها را با وسیلهای که در اصطلاح محلی «ماشین» نامیده میشود به عرض مساوی در میآورند و پس از زنده کردن آماده بافت مینمایند . کار بافت معمولاً بر روی میزی که روی آن چند دایره به اندازه کف و ته ظرفی که میخواهند ببافند قرار دارد انجام میشود . صنعتگران ابتدا دایره کف ظروف را تهیه و سپس بدنه آنرا میبافند . گاهی نیز برای وصل کردن برخی از قطعات به یکدیگر از مفتولهای سیمی بسیار نازک استفاده کرده و با انبردست معمولی آنها را به هم میپیچانند و در انتهای کار، تمامی اطراف نی را که معمولاً بزرگ و کوچک است با قیچی مخصوص که به شکل قیچی باغبانی است، برش میدهند تا نیها یک اندازه شود و محصول شکل یکنواختی پیدا کند . یک محصول از نوع مرغوب باید دارای ویژگیهای زیر باشد :

* رنگ آن طلایی متمایل به سفید باشد .

قابل ذکر است که بامبوئی که رنگ آن سبز باشد نشان دهنده خشک نبودن آن بوده و احتمالاً سیاه میشود .

* شبکههایی که بعد از بافت ایجاد میشود باید منظم و یک اندازه باشد .
* مفتولی که برای وصل کردن بعضی از قسمتهای بامبو از آن استفاده میشود باید بسیار ظریف بوده و دقت کافی در پیچاندن آن بکار رود .
* از آنجا که برخی از ظروف بامبو رنگی هستند مسلماً در انتخاب نوع رنگ و نحوه بکار گرفتن آن باید دقت کافی بعمل آید .

گیاه خیزران ) بامبو) BAMBOU ، جنسی از گیاهان خانواده گندمیانGraminees است که شامل چندین گونه مختلف میباشد .بعضی از گونه‌های این گیاه را در مناطق معتدل سرد میتوان کاشت ولی برخی دیگر را زمستانها در گلخانه سرد باید نگهداری کرد .ریشه اش ساقه‌های زیر زمینی ( ریزوم) و ساقه‌های هوائی آن بند بند میباشد که چندین متر بلند میشود . برگهایش باریک و نوک تیز است . خیزران ) بامبو) BAMBOU ، را می‌توان در نارنجستان کاشت یا آنکه در صندوقهای بزرگ چوبی کاشته زمستان آنها را در گلخانه سرد یا نارنجستان برده بمحض اینکه هوا مساعد شد آنها را بیرون آورده در نقاط مناسب چمن زار بکارند . بوته خیزران ) بامبو) BAMBOU که در نواحی گرمسیر تا ۴۰ متر قد می‌کشد در آن مناطق جنگلهای عظیمی را تشکیل می‌دهد . پس از چند سال که خیزران ) بامبو) BAMBOU گل داده و میوه کرد ، بوته اش خشکیده و بوته‌های جدیدی از پاجوشهای ریشه بجای آن می‌روید . جوانه تازه، مغز و میوه‌های رسیده این گیاه خوراکی است و از چوب آن برای عصا و انواع صندلی و میز باغی استفاده میکنند. تکثیر : برای زیاد کردن خیزران ، بهار ریشه‌های زیادی را گرفته جای دیگر می‌کارند


.بقیه مقاله را در این سایت ببینید

http://forum.gigapars.com/showthread.php?t=12259

3.    87/10/3 (11:07)
salam
taksiresh az tarighe ghalame saghe hast
in ke mibini saghash pich dare chon ba shishe arayeshesh midan
negahdari ham mesle baghie giahane apartemanie faghat yadet nare ghatre babbo hatman be abesh ezafe kon
movafagh bashi

4.    87/10/3 (16:10)
سلام آّ ب هر 14 روز باید تعویض شود فقط به ریشه اسیب نرسد و از اب جوشیده شده استفاده نمایید
قطره هایی در بازار موجود هست تهت عنوان بامبو برای تقویت
از قلمه برای تکثیر استفاده نمایید

5.    87/10/5 (15:34)
salam baead az abe madane estefade kard va barae taxser azgalame zadan