مشخصات سوال

آنا مدیر  رسانه  شانلی , marykhosh
1 دی 87 - 09:54
اوریون چیست؟
اطلاعات بیشتر : بیماری اوریون چیست؟


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
آکام حبیبی , akam22
87/10/1 (09:56)
اوریون چیست؟
شرح بیماری اسكلروز متعدد (اِم‌. اِس) یك‌ بیماری‌ ویروسی‌ مسری‌ و خفیف‌ كه‌ باعث‌ تورم‌ دردناك‌ غدد پاروتید (غدد بزاقی‌ واقع‌ بین‌ گوش‌ و فك‌) می‌شود. سایر اعضا از قبیل‌ بیضه‌، تخمدان‌، پانكراس‌، پستان‌، مغز و پرده‌ پوشاننده‌ مغز نیز گاهی‌ درگیر می‌شوند. این‌ بیماری‌ در هر سنی‌ می‌تواند بروز كند ولی‌ شایع‌ترین‌ سن‌ بروز آن‌ در كودكان‌ 12-2 ساله‌ است‌. حدود 10% بزرگسالان‌ مستعد ابتلا به‌ اوریون‌ می‌باشند.علایم‌ شایع‌اوریون‌ بدون‌ عارضه‌:
التهاب‌، تورم‌ و درد غدد پاروتید. غدد مزبور در لمس‌ سفت‌ بوده‌ و دردشان‌ با جویدن‌ یا بلع‌ تشدید می‌یابد.
تب‌
سردرد
گلودرد سایر علایم‌ همراه‌ موارد عارضه‌دار اوریون‌:
تورم‌ دردناك‌ بیضه‌ها
درد شكم‌ در صورت‌ درگیری‌ تخمدان‌ها یا پانكراس‌
سردرد شدید در صورت‌ درگیری‌ مغز یا پرده‌ پوشاننده‌ آن‌ علل‌انتقال‌ فرد به‌ فرد ویروس‌ اوریون‌، عامل‌ این‌ بیماری‌ است‌. این‌ ویروس‌ در هر زمانی‌ از 48 ساعت‌ قبل‌ تا 6 روز پس‌ از بروز علایم‌ قابل‌ سرایت‌ است‌. دوره‌ نهفتگی‌ ویروس‌ پس‌ از تماس‌ با آن‌ 24-4 روز و میانگین‌ آن‌ 18 روز است‌. عوامل تشدید كننده بیماری زندگی‌ در شرایط‌ جمعیتی‌ و پرازدحام‌
همه‌گیری‌ اوریون‌ در جمعیت‌های‌ غیرواكسینه‌
عدم‌ انجام‌ واكسیناسیون‌پیشگیری‌واكسیناسیون‌ اوریون‌ را در كودكان‌ در سن‌ مقتضی‌ انجام‌ دهید.
اگر شما سابقه‌ ابتلا به‌ اوریون‌ را نداشته‌ یا برضد آن‌ واكسینه‌ نشده‌اید و یكی‌ از اعضای‌ نزدیك‌ خانواده‌ شما مبتلا به‌ اوریون‌ است‌، گلوبولین‌ ضداوریون‌ برای‌ شما ممكن‌ است‌ توصیه‌ گردد. تزریق‌ این‌ پادتن‌ ممكن‌ است‌ از بیماری‌ پیشگیری‌ كند (بدون‌ وجود تضمین‌ در این‌ باره‌) ولی‌ هزینه‌ آن‌ بالاست‌.عواقب‌ مورد انتظاردر صورت‌ عدم‌ بروز عوارض‌، بیماری‌ در عرض‌ حدود ده‌ روز به‌ طور خود به‌ خود بهبود می‌یابد. بیمار پس‌ از ابتلا به‌ اوریون‌، مصونیت‌ مادام‌العمر نسبت‌ به‌ آن‌ پیدا می‌كند. عوارض‌ احتمالی‌عفونت‌ مغز یا پرده‌ پوشاننده‌ آن‌، پانكراس‌، تخمدان‌، پستان‌ یا بیضیه‌. در صورت‌ درگیری‌های‌ هر دو بیضه‌ بیمار ممكن‌ است‌ دچار عقیمی‌ گردد (به‌ ندرت‌).
كاهش‌ شنوایی‌ موقت‌ در برخی‌ بزرگسالان‌ مبتلا درمان‌اصول‌ كلی‌تشخیص‌ بیمار معمولاً براساس‌ علایم‌ خاص‌ آن‌ صورت‌ می‌گیرد. با آزمایش‌های‌ خون‌ می‌توان‌ این‌ تشخیص‌ را تأیید كرد.
نیازی‌ به‌ جداسازی‌ فرد مبتلا از افراد دیگر خانواده‌ نیست‌، زیرا تا قبل‌ از ظاهرشدن‌ علایم‌ معمولاً سرایت‌ بیماری‌ به‌ افراد مستعد رخ‌ داده‌ است‌. از كمپرس‌ گرم‌ یا سرد ـ بسته‌ به‌ این‌ كه‌ كدامیك‌ علایم‌ شما را تخفیف‌ می‌دهد ـ به‌ طور متناوب‌ برروی‌ غدد متورم‌ دردناك‌ (پاروتید یا بیضه‌) استفاده‌ كنید. به‌ این‌ منظور از یك‌ كیسه‌ آب‌ گرم‌، حوله‌ گرم‌ یا كیف‌ یخ‌ استفاده‌ كنید.
كودكان‌ تا اتمام‌ دوره‌ سرایت‌ بیماری‌ (حدود 9 روز پس‌ از شروع‌ درد) نباید به‌ مدرسه‌ بازگردند. داروهابیماری‌ پس‌ از بروز، سیر طبیعی‌ خود را طی‌ خواهد كرد. در حال‌ حاضر داروی‌ مؤثر و بی‌خطری‌ برای‌ از بین‌ بردن‌ یا جلوگیری‌ از تكثیر ویروس‌ وجود ندارد.
برای‌ درد خفیف‌، استفاده‌ از داروهای‌ بدون‌ نسخه‌ نظیر استامینوفن‌ احتمالاً كافی‌ است‌. از مصرف‌ آسپیرین‌ خودداری‌ كنید.
در موارد درگیری‌ بیضه‌ها، مسكن‌های‌ قوی‌تر و داروهای‌ كورتونی‌ ممكن‌ است‌ تجویز شود.فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری استراحت‌ در بستر ضروری‌ نبوده‌ و احتمال‌ عوارض‌ را كاهش‌ نمی‌دهد. در حد توان‌ و تا آنجا كه‌ حال‌ عمومی‌ شما اجازه‌ می‌دهد به‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ طبیعی‌ خود ادامه‌ دهید. با برطرف‌ شدن‌ تورم‌ غدد درگیر دوره‌ سرایت‌ بیماری‌ به‌ اتمام‌ می‌رسد.رژیم‌ غذایی‌رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌، ولی‌ مصرف‌ مایعات‌ از قبیل‌ آبجو، نوشابه‌، چای‌ یا آب‌ را به‌ میزان‌ حداقل‌ 8-6 لیوان‌ در روز افزایش‌ دهید. آب‌ میوه‌ یا نوشیدنی‌های‌ ترش‌ مزه‌ ممكن‌ است‌ درد را تشدید كنند. درچه شرایطی باید به پزشك مراجعه نمود؟- تب‌ (اندازه‌گیری‌ شده‌ با درجه‌ زیرزبانی‌) بالای‌ 3/8/3 درجه‌ سانتی‌گراد
بروز موارد زیر در طی‌ بیماری:
ـ استفراغ‌ و درد شكم‌
ـ سردرد شدید كه‌ با استامینوفن‌ تسكین‌ نمی‌یابد
ـ خواب‌آلودگی‌ یا عدم‌ توانایی‌ در بیدار ماندن‌
ـ تورم‌ یا درد بیضه‌ها
ـ انقباض‌ عضلات‌ صورت‌
ـ تشنج‌
ـ ناراحتی‌ یا قرمزی‌ چشم‌ها

اوریون چیست؟
اوریون
http://www.moghanaras.com/dr-ebadi/images/orun.gif

مقدمه:
اوریون یک بیماری عفونی سیستمیک است که توسط ویروس اوریون كه از خانواده paramyxovirus می باشد ایجاد میشود . در غالب موارد بیماری بصورت بیماری خفیف در بچه ها اتفاق می افتد که بعد از چند روز خودبخود خوب میشود.ولی گاها" بادر گیری ارگانهای دیگر باعث بروز عوارض می شود.علائم ونشانه های بیماری ناشی از تهاجم مستقیم ویروس به بافتهای هدف می باشد.غدد پاروتید بیضه ها- پانكراس وتخمدانها بطور شایع درگیر می شوند
انتقال بیماری:
ویروس دوره نهفتگی طولانی مدت دارد و به طور متوسط 21-14 روز طول می كشد .شخص سالم با استنشاق ترشحات دهانی وبینی شخص بیمار آلوده می گردد حداكثر زمان انتقال دو روز قبل از شروع علائم تا پنج روز بعد از شروع علائم می باشد.
علائم بیماری :
كودك ابتدا دچار درد سراسر بدن –بیحالی –بی اشتهایی –تب وخشكی گلو می شود سپس تظاهر اصلی بیماری بصورت تورم غده پاروتید ظاهر می شود كه ما شاهد تورم در قسمت بالای استخوان فك با انتشار به قسمت زیر گوش هستیم كه گودی زیر گوش را پر می كند البته سایر غدد بزاقی هم ممكن است درگیر شوند.تورم ودرد در طی 3 روز تشدید پیدا می كند سپس در طی 5 روز كاهش پیدا كرده و معمولا" تا روز دهم بهبودی كامل داریم.در 3 روز اول كه بیشترین شدت بیماری را داریم تب بیمار تا 40 درجه هم میرسد.باز كردن دهان بیمار همراه با درد شدید است وبیمار احساس خشكی شدید در دهان می كند.گاها" تورم تا ناحیه جلوی استخوان جناغ كشیده میشود.
عوارض :
اوركیت:در20-30 درصد موارد در بالای 13 سال بیضه ها متورم گرم و خیلی دردناك می شوند.این عارضه معمولا" یك هفته بعد از بهبودی بقیه علائم ایجاد می شود.و باتوجه به اینكه میتواند همراه با عقیمی باشد عارضه بسیار مهمی است.
در خانمها هم تخمدانها میتواند درگیر شود البته این عارضه در مقایسه با اوركیت خفیف تر بوده و همراه با عقیمی نیست
پانكراتیت:در طی بیماری ممكن است ویروس پانكراس را درگیر كند در این حالت كودك دچار درد شكمی و استفراغهای مكرر می شود . معمولا" این عارضه با اقدامات حمایتی برطرف می شود.
مننژیت:مننژیت عارضه نادر(2در100مورد) بیماری است و معمولا" طی روزهای 3-10بیماری عارض می گردد بیمار دچار سردرد-استفراغ- سفتی گردن می شود.اگرچه در مقایسه با مننژیتهای دیگر خوش خیم است ولی در هر حال نیازمند مراقبتهای ویژه می باشد.
كری: عارضه مهم بیماری است كه با احتمال شیوع (4%) نیاز مند توجه ویژه بوده و حتما" لازم است تست شنوایی از بیماران به عمل آید.
از عوارض نادر بیماری گرفتاری قلب (میوكاردیت)وگرفتاری كلیه می باشد.
درمان
درمان بیمار بیشتر بصورت حمایتی است در صورت تب بالا بیمار باید پا شویه شود و از تب بر استامینوفن استفاده میكنیم .در صورت در گیری بیضه ها از كیسه یخ برای كاهش درد استفاده می كنیم و بیضه ها باید بالا قرار گیرد.
در صورت در گیری پانكراس و استفراغهای مكرر بیمار بستری و از سرم درمانی استفاده می كنیم در صورت مننژیت بیمار بستری و اقدامات حمایتی لازم را انجام می دهیم.
پیشگیری
بهترین راه پیشگیری واكسیناسیون به موقع كودكان می باشد.
برای جلوگیری از ابتلای افراد سالم كودك مبتلا لازم است تا 9 روز بعد از شروع علائم ایزوله گردد.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/10/1 (10:26)
بیماری اوریون (گوشك)
اوریون یک بیماری عفونی سیستمیک است که توسط ویروس اوریون که از خانواده paramyxovirus است، ایجاد می‌شود. اوریون نوعی عفونت ویروسی است که به‌صورت اولیه غدد پاروتید(بناگوشی) را درگیر می‌کند. اوریون یک بیماری عفونی سیستمیک است که توسط ویروس اوریون که از خانواده paramyxovirus است، ایجاد می‌شود. در غالب موارد اوریون به صورت بیماری خفیفی در کودکان بروز می‌کند، که بعد از چند روز خودبه‌خود خوب می‌شود.
ولی گاه با درگیری ارگان‌هایی است. در این بیماری یک یا هر دو غده بناگوشی متورم می‌شود. اوریون تا قبل از کشف واکسن آن در سال ۱۹۶۷ میلادی شایع بود و تا قبل از کشف واکسن اوریون سالانه ۲۰۰۰۰۰ مورد بیماری در آمریکا مشاهده می شد .
به این بیماری در قدیم گوشک می‌گفتند چون اوریون اغلب غدد بزاقی بناگوشی را درگیر می‌کند. این بیماری از طریق تنفس از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.بیشترین مبتلایان به این بیماری کودکان بالای دو سال هستند.
گاهی کودک یکی دو روز قبل از شروع علائم عمده بیماری اوریون دچار بدحالی عمومی می‌شود. بعد کم‌کم غدد بزاقی در ناحیه بناگوش و زیر چانه متورم می‌شوند که این علامت ممکن است همراه تب باشد.
در ابتدا گاهی تورم در یک طرف صورت ایجاد می‌شود و سپس طرف دیگر صورت را درگیر می‌کند و گاهی همزمان هر دو طرف صورت متورم می‌شود. این تورم به‌طور معمول بین یک تا ۱۰ روز ادامه خواهد داشت. تورم غدد بزاقی هنگام بلعیدن باعث درد می‌شود و ممکن است به دلیل توقف ترشح بزاق از غدد بزاقی، دهان خشک شود. در برخی موارد هم این بیماری دارای علائم خاصی نیست.
ویروس اوریون دوره نهفتگی طولانی مدتی دارد که به‌طور متوسط ۲۱-۱۴ روز طول می‌کشد. شخص سالم با استنشاق ترشحات دهانی و بینی شخص بیمار آلوده می‌شود و حداکثر زمان انتقال دو روز قبل از شروع علائم تا پنج روز بعد از شروع علائم است.

2.    87/10/1 (15:42)
اوریون یک بیماری عفونی سیستمیک است که توسط ویروس اوریون كه از خانواده paramyxovirus می باشد ایجاد میشود . در غالب موارد بیماری بصورت بیماری خفیف در بچه ها اتفاق می افتد که بعد از چند روز خودبخود خوب میشود.ولی گاها" بادر گیری ارگانهای دیگر باعث بروز عوارض می شود.علائم ونشانه های بیماری ناشی از تهاجم مستقیم ویروس به بافتهای هدف می باشد.غدد پاروتید بیضه ها- پانكراس وتخمدانها بطور شایع درگیر می شوند.

3.    87/10/1 (20:08)
سلام
دوستان توضیحات كاملی در مورد بیماری اوریون دادند.
فقط من اضافه می كنم نام این بیماری از فرانسه گرفته شده چون فرانسوی ها به گوش می گویند oreille( اوری).
در انگلیسی به آن MUMPS گفته می شود.
ویروس این بیماری از خانواده پارا میكسو ویریده و از جنس Rubulavirus است. RNA ویروس با پلاریته منفی و ژنوم آن تك رشته ای است.

4.    87/10/2 (08:31)
اوریون یك بیماری عفونی دوران كودكی است كه بیشتر كودكان بالای دو سال را مبتلا می سازد. این بیماری توسط یك ویروس ایجاد می شود و دوره كمون آن 14 تا 21 روز است . ممكن است یك یا دو روز پیش از شروع علائم عمده، كودك دچار بد حالی عمومی شود ، سپس غدد بزاقی در ناحیه بناگوش و زیر چانه متورم می شوند ، این علامت می تواند همراه تب دیده شود. تورم ممكن است نخست در یك طرف صورت ایجاد شده و سپس طرف دیگر را درگیر سازد و یا این كه همزمان در هر دو طرف بروز كند. تورم غدد بزاقی سبب درد هنگام بلعیدن می شود. همچنین ممكن است به علت توقف ترشح بزاق از غدد بزاقی ، خشكی دهان وجود داشته باشد. تورم بیضه ها یا تخمدان در موارد نادر دیده می شود، علیرغم این علائم ، اوریون یك بیماری كم خطر است ، با این حال اگر قبل ، در طی و یا بعد از تورم غدد بزاقی كودك دچار درد و سفتی گردن شود، علامت بروز مننژیت ناشی از اوریون است كه می تواند خطرناك باشد.
اقداماتی كه شما می توانید برای كمك به كودك انجام دهید:
برای كمك به كودك می توانید غذاهای مایع مثل شیر، سوپ و یا ماست به او بدهید تا بلع غذا آسانتر بشود.
نخستین اقداماتی كه شما می توانید انجام دهید:
1- نخست درجه حرارت بدن را كنترل كنید و اگر حرارت بالا بود با استفاده از اسفنج مرطوب ، تب را پایین بیاورید؛
2- از غذاهای مایع برای كودك استفاده كنید؛
3- برای برطرف كردن خشكی دهان ، مایعات فراوان به كودك بدهید و در صورت وجود مشكل در نوشیدن از نی استفاده كنید؛
4- یك كیسه آب گرم را در یك حوله پیچیده و آن را روی موضع درد قرار دهید؛
5- برای تأیید تشخیص هرچه زودتر با پزشك مشورت كنید. همچنین در صورت بدتر شدن بیماری پس از گذشت 10 روز و و جود سردرد یا سفتی گردن حتماً با پزشك تماس بگیرید.
اقداماتی كه پزشك انجام می دهد:
- هیچ درمان خاصی برای اوریون وجود ندارد ، پزشك شما ممكن است توصیه كند كه تا 5 روز پس از بین رفتن تورم غدد بزاقی ، از رفتن كودك به مدرسه جلوگیری كنید؛
- اگر بیضه ها متورم و دردناك هستند ، ممكن است پزشك استراحت مطلق و شربت استامینوفن توصیه كند تا تورم از بین برود؛

5.    87/10/2 (14:29)
به گزارش شبکه خبری" ورلد نیوز " (World-news.org/persian ) بیماری اوریون که به « گوشک » نیز شهرت دارد از بیماریهای ویروسی است که ویروس آن در تمام دنیا مشاهده می شود و از راه استنشاق ترشحات آلوده و برخی ابزار وسایل با تماس مستقیم منتقل می شود . این بیماری در هر دو جنس دیده می شود و 85 درصد از مبتلایان به آن را افراد زیر 15 سال تشکیل می دهند . شایعترین زمان اپیدمی و شیوع آن در اواخر زمستان و فصل بهار است و میزان شیوع بیماری در نتیجه واکسیناسیون در کشورهای پیشرفته کمتر است . این بیماری از یک روز پیش تا سه روز پس از متورم شدن غدد بزاقی دهان و بناگوش ( پاروتید ) می تواند به بقیه سرایت کند . دوره کمون این بیماری از تا 12 تا 25 روز است . ابتلا به اوریون باعث می شود که مقاومت نسبت به این عفونت تا پایان عمر به وجود آید . آنتی بادیهایی که از طریق جفت به جنین می رسد قادرند نوزاد را تا شش ماهگی در مقابل اوریون مصون نگه دارند .

تظاهرات بالینی:

در بیشتر موارد ، علامت در بیماران مبتلا به اریون دیده نمی شود و در برخی موارد نیز علائمی چون تب ، در عضلات بدن ، احساس ضعف و بیحالی و ناخوشی ، درد و تورم غده بناگوشی مشاهده می شود که به مدت 3 تا 7 روز به طول می انجامد . معمولا وقتی روی غده پاروتید فشار بدهیم و یا از آب میوه های ترش مزه استفاده کنیم ، درد رخ می دهد . غدد تحت فکی ( چانه ای ) حدود 15 درصد کودکان نیز متورم و بزرگ می شود .

عوارض اوریون :

التهاب مغز و مننژیت که گاهی تا 10 روز پس از شروع بیماری رخ می دهد . التهاب بیضه ها و مجاری تناسلی که به صورت تورم و قرمزی بیضه ها است و گاهی نیز عقیمی به دنبال دارد . پانکراتیت ( عفونت پانکراس ) که گاهی همراه استفراغ و درد ناحیه معده نیز است . التهاب کلیه ها و قلب و تیروئید و پستان و همچنین عوارضی چشمی و مفصلی و کری به ندرت دیده می شود .

درمان:

تنها می توان از داروهایی که علامت تب و درد بدن را از بین می برند استفاده کرد و نیازی به آنتی بیوتیک نیست .

پیشگیری :

معمولا در مواردی که شیوع اوریون زیاد است می توان واکسن اوریون زنده ضعیف شده در پانزده ماهگی برای کودکان استفاده کرد . این واکسن معمولا همراه با واکسنهای سرخک و سرخجه به صورت سه گانه وجود دارد . واکسن اوریون اثر حفاظتی و پیشگیرانه بسیار بالایی دارد .