مشخصات سوال

حضرت آیت الله العظمی حسینعلی منتظری , harryrostami
30 آذر 87 - 07:17
آیا مردگان صدای زندگان رو میشنون؟پس چرا ماباهاشون حرف میزنیم
اطلاعات بیشتر : لطفا با استناد به آیات قرآن جواب من رو بدید


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
حبیب یزدی نژاد , habib_212
87/9/30 (18:14)
من نمیدونم که در قران به این موضوع اشاره شده یا نه ولی خلاصه وار عرض می کنم ما نسبت به روح محدودیت داریم نه روح به ما و ارواح نسبت به ما اشراف کاملتری دارند در صورت نیاز من در خدمت هستو برای توضیح بیشتر در حد خودم .
  • .100%

بهترین پاسخ از نظر تیم متخصصین طبقه
پاسخگوی اعتقادی   , p_eteghadat
87/10/2 (03:06)
به نام خدا
در این زمینه احادیث بسیاری وارد شده است ؛محمد بن مسلم می‌گوید: خدمت امام صادق(ع) عرض كردم : آیا مردگان را زیارت كنیم ؟ فرمود: آری.گفتم: آیا آن‌ها می‌دانند به زیارتشان رفته ایم؟ فرمود: بلی ، قسم به خدا! می دانند و شاد می شوند و به شما انس می گیرند.(1)
در كتاب "كامل الزیارات" تألیف "ابن قولویه قمی" از حضرت امام صادق(ع) روایت شده : «مردگان را اگر پیش ازطلوع آفتاب زیارت كنید، می‌شنوند و جواب می دهند. اگر بعد از طلوع آفتاب زیارت كنید، می شنوند اما جواب نمی دهند".(2)
اما مسئله ارتباط با روح كه برخی ادعا دارند وجزء مسائل بحث انگیز نیز شده است، باید گفت:
در مورد ارتباط با ارواح، سخنان و تحقیقات فراوانی در جوامع شرقی و غربی صورت پذیرفته، نیز در این مسیر سوءاستفاده‏هایی شده است.
آیةالله مكارم در این زمینه تحقیقاتی انجام داده است و حتی با كسانی كه با ارواح رابطه برقرار می‏كنند، چند جلسه ملاقات داشته و از طریق آنها با ارواح صحبت كرده‏اند، كه گزارش آن را چاپ نموده‏اند. (3)
ایشان بعد از نقل آنچه درجلسات ارتباط با ارواح رخ داده، چنین نتیجه‏گیری می‏كنند: "ارتباط با ارواح را به عنوان یك واقعیت می‏توان پذیرفت، ولی نباید از نظر دور داشت كه این مسئله مورد سوءاستفاده عده زیادی قرار گرفته، و یا افراد ساده ذهنی به خیال خود به همین سادگی، و بدون هیچ گونه اطلاعات علمی با یك میز چرخان، یا یك استكان، یك صفحه كاغذ پر از حروف الفبا با ارواح كبیر و صغیر می‏توانند تماس بگیرند و به دنبال آن بازی میزگرد به راه افتاده و كم كم مسئله سر از تناسخ و بازگشت ارواح به بدن‏های جدید درآورده است و یك واقعیت با هزاران اوهام به هم آمیخته شده است".(4)
برای روشنی بیشتر سخن به چند مسئله اشاره می‏كنیم:

1 - انسان از دو بُعد جسم و روح تشكیل شده است. جسم بعد ازمرگ، جزئی از خاك شده، روح سر از افلاك درمی‏آورد و برای همیشه باقی می‏ماند و تا قیامت در عالم برزح به سر می‏برد.
2 - طبق احادیث فراوان این حقیقت به اثبات می‏رسد كه می‏توان با ارواح ارتباط برقرار نمود و ارواح نیز می‏توانند با افراد صحبت كنند، همان طور كه رسول خدا(ص) با كشته شدگان قریش( كه آنها را در چاه بدر انداختند) صحبت كرد و به آنها فرمود: "شما چه بد همسایگانی برای رسول خدا بودید...".
در پاسخ به اعتراض عمر كه این كار را بی فایده انگاشت فرمود: "ساكت شو، ای پسر خطاب، سوگند به خدا كه تو از آنها شنواتر نیستی!".(5)
امیرالمؤمنین بعد از جنگ جمل با كشته شدگان، صحبت نمود.(6)
پس اصل امكان ارتباط با ارواح غیر قابل انكار است. بالاتر این كه هر یك از ما بارها با ارواح ارتباط برقرار نموده و صحبت كرده‏ایم، و آن در عالم خواب است كه با ارواحی كه می‏شناسیم (مثل اقوام فوت شده) ارتباط برقرار كرده و شاید از حوادث آینده خبر داده‏اند. این‏ها همه شواهدی بر امكان ارتباط با ارواح است و شبهه‏ای در مسئله باقی نمی‏ماند.
3 - احتمال دارد در برخی مواقع اجنه یا شیاطین خود را، به جای روح شخص معینی جا زده، و ما را فریب دهند (همان طور كه از برخی جلسات ارتباط با ارواح نقل شده است) پس همیشه ارتباط با ارواح درست نبوده و برخی مواقع دروغ می‏باشد. برخی از افراد شیاد از طریق ارتباط با جن و تسخیر او، این كارها را انجام می‌دهند، كه انسان هوشیار و آگاه، باید توجه داشته باشد. احتمال دارد با استفاده از قوه تخیل و تردستی بعضی كارها را انجام دهند و وانمود كنند كه روح را احضار نموده‏اند چنان‌كه امروزه افراد بسیاری ، با استفاده از احساسات و عدم آگاهی مردم، دكان باز كرده و از این طریق پول درمی‏آورند.
پی‌نوشت‌ها:
1. مفاتیح الجنان ، باب زیارت قبور مؤمنین ، تألیف محدّث قمی ، ص 992 مؤسسه انتشارات نبوی .
2. نقل از مفاتیح الجنان ، باب زیارت قبور مؤمنان ، تألیف محدث قمی ـ ص 992 چاپ مؤسسهء انتشارات نبوی .
3 . حضرت آیت الله مكارم شیرازی، عود ارواح یا ارتباط با ارواح.
4. همان، ص 130.
5 . بحارالانوار، ج 6، ص 254، چ آخوندی.
6 . آیت‏الله حسینی طهرانی، معادشناسی، ج‏2، ص 242
كلوب مركز ملی پاسخگویی
http://www.cloob.com/pasokh
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/9/30 (08:05)
هیچ آیه ای در این مورد وجود ندارد اصلا چنین چیزی ثابت شده نیست در ضمن ما زنده ایم و آنها مرده کار مرده ها را به مرده ها واگذار این چند سال عمر را صرف زندگی کن بزودی همه خواهیم مرد و در آنصورت شاید توانستیم به این سوال پاسخ بدیم

2.    87/9/30 (12:04)
سلام. انسان فقط روحه و جسم حامل اونه. روح از انرژیه و اگه بدونید انرژی هرگز از بین نمی ره . بنابراین مرده ها صدای مارو میشنوند. انسان به دلیل حجابهایی که جلوی چشم و قلبشه نمی تونه خیلی از حقایقو درک کنه . متاسفانه یا خوشبختانه بعد از مرگ این حجابها برداشته میشه و مطمئن باش اونا از ما بصیرترن.

3.    87/9/30 (22:59)
www.naria.ir
www.naria5.blogfa.com
به این دو تا آدرس بزن و از اولی ،کتاب اسلام و شمشیر رو بخون و در مورد آنوسیها هم به پروفایل من سر بزن.
در پناه خداوند یکتا باشید .

4.    87/10/1 (19:59)
اونا مردن ولی روحشون زندست و صدای مارو میشنون .
شاید به این خاطره که ما باهاشون صحیت می کنیم

5.    87/10/2 (16:34)
بله صدا را میشنوند
روایت:
بعد از جنگ بدر ... پیامبر دستور داد تا جنازه کفار را جمع کردند و در چاهی ریختند ... سپس پیمبر بالای آن چاه آمد و شروع کرد با جنازه ها حرف زدن
یکی از یاران پرسید: مگر آنها صدای ما را میشنوند؟
پیامبر فرمود: همانا آنها از ما شنواترند


تجربه:
آیا شما وقتی خواب میبینید ... خوابهای شما صامت و بی صدا هستند؟؟؟

6.    87/10/2 (23:08)
مردن توی دنیای خدا مفهومی نداره
فقط یه حرکت است به یه پله بالاتر
هر چه قدرم که بالاتر بری پرده های بیشتری از جلوی چشمات می ره کنار
در این موضوع که صدای ما رو می شنوند شک نکن
و البته اینم بگم ازشون کمک بخواه
اونها بهت کمک می کنن