مشخصات سوال

حسن ش , hashak
21 آذر 87 - 14:30
فیلم خرده جنایت های زن و شوهری
اطلاعات بیشتر : این فیلم فرانسوی هست و كل فیل در یك نما فیلم برداری شده . من dvd اون رو دارم اما خدایی تا حالا جرات نگردم این فیلم رو كامل ببینم ، اعصاب فولادی می خواد كه من ندارم !
كنجكاو شدم اول در موردش بدونم ، اگه اطلاعاتی در مورد این فیلم عجیب و لعنتی دارید بگید . در مورد فیلم نامه ، مسائل فنی ، كارگردان و فیلمبرداری و ... .- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
امیره سکه چی , amirehseke
87/9/21 (15:57)
با سلام
اریك امانوئل شمیت نویسنده پلیسی – جنایی نویس فرانسه كه نوشتن را از یازده سالگی شروع كرد نگارش نوای اسرار آمیز در سال 1996 و مجموعه داستان گلهای معرفت ، حسّ ماورائی و عرفانی خود رانیز به رشته تحریر در آورده است . او شخصیتی بسیار آرام و ساكت دارد و دربیشتر نوشته هایش ازجمله خرده جنایتهای زنا شوهری شخصیّت واقعی خودش را می توان پیدا كرد .
لیزا و ژیل زن وشوهری كه سابقه ی پانزده سال زندگی مشترك دارند با عشق و علاقه ی زیاد باهم زندگی می كنند . ژیل بر اثر حادثه ای دچار فراموشی شده و داستان درست از همین جا به روی صحنه می رود . ژیل سعی می كند با سوالات متعدد زندگی گذشته و شخصیت خود را پیدا كند و لیزا با پاسخهایی كه می دهد مرد آرمانی خود را به تصویر می كشد . . .
در بطن كلّی داستان هردو شخصیّت یه نحوی در گیر عشق هستند . علاقه ای كه از شدّت به نفرت ویا شك و سوظن تبدیل شده است . اریك امانوئل شمیت رابطه ی زن و مرد را تنها یك رابطه حیوانی تلقی می كند كه عشق را دستاویز خود كرده است . همان طور كه دریكی از دیالوگهایش می گوید : (( چیزی كه سبب می شه زن ومرد باهم ازدواج كنند ، خشونته )) در نظر او ازدواج پایان عشق است لیزا و ژیل هردو عاشق هستند حال یا پانزده سال با هم بودن یا اینكه در یك آن دل به هم سپرده اند زمان مهم نیست . مهم این است كه اكنون بر روی این صحنه از نمایش ژیل و لیزا با قلبهای عاشق یكدیگر را دوست می دارند . با اینكه برای منطقهای خود با یكدیگر جدل می كنند ، امّا هیچ كدام نمی توانند یكدیگر را ترك كنند . در چندین صحنه شاهد هستیم كه نتایج جر و بحثهای آنها سبب می شود تا ژیل یا لیزا تصمیم بگیرند كه بروند امّا دیگری مانع می شود . چرا كه هنوز ته مانده ای از عشق سوزانشان مانع جدایی اشان می شود . شاید روزی عدم اعتماد ، آنها ار از یكدیگر دور كرده امّا همان روز هم به دلیل علاقه ی زیاد یكدیگر را تنها و تنها برای خود می خواستند.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/9/23 (01:06)
من فیلمو ندیدم. ولی نمایشنامه شو خوندم. یه تله تیاتر نه چندان بدم یه مدت پیش ازش از تی وی خودمون پخش شد.
داستان حیفه که لو بره. ولی رو کردن عقده های یه زنه در مقابل شوهرش. فیلم پر از شکه. هی تو رو می بره تو سنگر زنه بعد میارتت بیرونمی ری تو سنگر مرده! یعنی دلت می خواد طرفدار یکی شون باشی ولی هم اطلاعاتت کمن برای طرفداری و هم نمی تونی منصفانه با اطمینان تصمیم بگیری. اگه از روز اون نمایشنامه درست شده باشه، یه نما بودنش خیلی عجیب نیست. چون دو تا بازیگر داره و برای تیاتر نوشته شده. (راستی فیلم rope هیچکاکم یه نما بود. ولی خیلی چیز دندون گیری از آب در نیومده بود.)

2.    87/9/23 (03:56)
سلام عزیزم سه شنبه از شبكه چهار پخش می شه و نقد هم داره البته باز سازی و تله تاتر با بازیگری فروتن . ببین/.

3.    87/9/24 (11:11)
یه تله تئاتر تو ایران ازش ساختند
چقدر یک فرد روان مخالف جنسیت خود را, در درون خود سرکوب کند, امکان تعامل با جنس مخالف را از دست می‌دهد و در رابطه با جنس مخالف به خشونت متوسل می‌شود. این جا خرده‌جنایات زن و شوهری پیش می‌آید. ژیل می‌گوید:” تنها چیزی که باعث می‌شه یک زن و مرد با هم باشن خشونته. این کششی که اونا رو به جون هم می‌اندازه, که بدنشونو به هم می‌چسبونه, ضربه‌هایی که با آه و ناله و عرق و داد و بیداد توأمه, این نبردی که با تموم شدن نیروشون خاتمه می‌گیره… حال اگر شراکتشونو ادامه بدن و با هم ازدواج کنن, با هم متحد می‌شن که علیه جامعه بجنگن. ادعای حق و حقوق و مزایا می‌کنن و ثمره‌ی کشتیشون یعنی بچه‌هاشون رو به رخ جامعه می‌کشن تا سکوت و احترام بقیه رو کسب کنن … بعد قاتل ها پیر می شن و بچه هاشون می رن زوج‌های قاتل دیگه‌ای بسازن. این بار درنده‌های پیر که دیگه نمی‌دونن چه جوری خشونتشون رو خالی کنن, به جون هم می‌افتن درست مثل اوایل آشنایی‌شون …” این خشونتی که اشمیت بیان می‌کند , به طور لزوم به معنای خشنونت فیزیکی و بیانی نیست. برخی اوقات خشونت رفتاری در یک زندگی به طور نامحسوس وجود دارد. لیزا در جواب ژیل می‌گوید:” خشونت این پونزده سال زندگی. خشونت این که هنوز مثل روزهای اول دلم برات ضعف می‌ره ! … (تحلیلی بر نمایشنامه و تله‌تئاتر «خرده جنایت‌های زن و شوهری»)
=============================

4.    87/10/4 (20:16)
سلام بر دوست عزیز
این فیلم خیلی زیباست ...كاملا از دید فلسفی به این قضیه نگاه كرده
.
اما پیشنهاد می كنم پیش از دیدن فیلم ابتده تله تئاتری كه از روی این فیلم با همان نام در ایران ساخته شده را ببینی
بازیگرانش محمد رضا فروتن و نیكی كریمی هستند و شبكه ی 4 پخشش كرده