مشخصات سوال

هدی جون , hoda4
12 آذر 87 - 08:19
برای رفع جوش چیکار کنیم؟
اطلاعات بیشتر : داره نمی خوام استفاده کنم
یه راه سالم
مثلا جه رفتاری
یا چه داروی گیاهی ای
چه غذاهایی نخورم
چیا بخورم
از اینا- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
مژگان  رها , mozhgan_raha
87/9/12 (10:59)
جوش ها و دمل ها را نباید بدون دستکش لمس کرد زیرا این کار باعث گسترش عفونت می شود مخصوصا نباید به جوش های چرکی نزدیک بینی یا لب ها دست زد زیرا در این صورت میکروب ها و باکتری ها به طور مستقیم وارد جریان خون شده و باعث ایجاد انواع بیماری ها می شوند.


باید دانست که یکی از علل پیدایش جوشها ،درست عمل نکردن کبد و غدد زیرپوستی می باشد برای رفع این مسئله به شما توصیه می شود که از جوشانده ریشه کاسنی و یا از آب کاهو استفاده نمایید زیرا هر دوی اینها سلولهای کبد را نوسازی می کنند و خون را اصلاح می نمایند و در بهبودی جوش ها بسیار موثر می باشند.

برای از بین بردن جوش های چرکی یا دمل می توان از یکی از ماسک های زیر استفاده کرد:

مقداری کلم سفید را ریز نموده و با پوست موز له شده و مقداری عسل روان مخلوط نموده، از این ماسک برای میکروب زدای پوست صورت استفاده نمایید، این ماسک را به مدت 40 دقیقه بر روی جوش ها قرار داده و پس از آن پوست را با آب سرد و بعد با آب گرم تمیز بشویید، این عمل را هر روز تکرار نمایید.

مقداری ریشه زنجبیل را در مقدار کمی آب جوش دم نموده تا عصاره ریشه خارج شده، پس از سرد شدن دوباره آنرا روی حرارت قرار داده(حدود 20 دقیقه) سپس ریشه ها را از آب جدا نموده ، این عصاره برای از بین بردن جوش ها بسیار مناسب می باشد. جعفری را له کرده و له شده آن را با نمک و مقداری روغن زیتون مخلوط نموده و این ماسک را بر روی صورت قرار داده ، این عمل را باید قبل از خواب انجام داد و پس از آن صورت را با آب ولرم بشورید، هر روز آن را تکرار کرده تا جوش ها کاملا از بین برود. اسفناج را پخته ، آن را له کرده و با سفیداب مخلوط نموده و به صورت ماسک بر روی صورت به مدت 20 دقیقه بمالید. این ماسک نیز باعث از بین رفتن جوش های جلدی می گردد.


شلغم را رنده کرده با مقداری لیموترش مخلوط نمایید حالا این مخلوط را بر روی صورت بمالید، این ماسک را حدود 30 دقیقه بر روی جوش ها قرار داده و سپس صورت را با آب ولرم خوب بشویید. استفاده از جوشانده گیاه بابا آدم نیز برای جوش های دوران نوجوانی و بهبودی آن بسیار موثر است.


60 گرم برگ مو خشک شده را در یک لیتر آب سرد بریزید و آ نرا روی حرارت قرار دهید تا بجوشد، بعد از چند دقیقه جوشیدن ، آن را صاف کرده و به صورت نیمه گرم یا سرد با کمک قطعه ای پنبه به روی جوش های صورت خود بمالید . پماد صمغ کاج استعمال خارجی دارد و برای التیام جوش ها به کار می رود، برای تهیه آن چهار جز بادام شیرین و چهارجزء صمغ را با هم مخلوط کرده، در روی حمام باری (ظرف پرازآب جوش مانند قوری چای بر روی کتری آب) گرم کرده و بعد یک جز موم عسل به آن بیافزایید. حالا پماد برای استعمال آماده است. پماد همیشه بهار جهت رفع دمل ها و جوش ها به کار می رود، برای تهیه آن دو قاشق غذاخوری از آب برگ تازه گیاه را با 500 گرم کره به خوبی مخلوط کرده، سپس پماد حاصل را مصرف نمایید.

کاه جو دو سر دارای ویتامین "A" می باشد و جوشانده غلیظ حاصل از این کاه را چنانچه برای شست و شوی پوست به کار ببرید، برای رفع جوش ها و بیماری های جلدی بسیار موثر می باشد. ضمادی که از آرد جو تهیه شده باشد چنانچه بر روی دمل قرار داده شود، باعث باز شدن و گشودن دمل می شود. عدس را چنانچه در سرکه بپزید و به صورت خمیری نرم بر روی قطعه پارچه ای گذاشته و به شکل ضماد در محل ورم های چرکی قرار دهند، باعث تحلیل آن می شود. کاهوی سوخته را به صورت گرد، چنانچه بر روی جوش ها و زخم ها بپاشند برای التیام جراحات و ترمیم آنها مفید است. اگر پیاز پخته شده و گرم را بر روی دمل قرار دهید موجب باز شدن آن می شود.


اگر محل جوش ها را با جوشانده غلیظ گل بابونه شست و شو دهید برای از بین رفتن جوش ها بسیار مفید است.مازو، پوست انار، گل ارمنی، صندل را کوبیده و با سرکه و گلاب آمیخته و بر روی جوش ها مالیده تا بهبودی حاصل شود. مازوی سبز و گوگرد ، از هر کدام دو مثقال بگیرید، ساییده در یک فنجان سرکه و نیم استکان گلاب حل کرده ، بر روی جوش ها بمالید تا از بین بروند.


سبوس جو با کرفس یا تخم کرفس را در سرکه جوشانده، صاف نموده و به صورت ماسک بر صورت خود بمالید. برای از بین بردن دمل باید تا سه روز، آب برگ خرفه یا تخم خرفه و اسفرزه را در گلاب ساییده با سفیده تخم مرغ به روی دمل بمالید تا بهبودی حاصل شود و اگر در آن ماده جمع شده باشد و می خواهید سر باز کند، دو عدد انجیر خشک یا تر را بجوشانید تا خوب نرم شود، مشتی مویز را هسته درآورده با آن بکوبید و سه مثقال خردل به آن اضافه کرده ، با هم بمالید و نیم گرم ضماد اندازید و یا سقز و انجیر را پخته و کوبیده روی دمل بگذارید و یا تخم مرو را کوبیده و با شیر و عسل استفاده کنید ، یا خمیر گندم را با کمی نمک و عسل و تخم کتان بکوبید، همراه روغن روی دمل بگذارید، یا آرد ذرت چهار جزء، شنبلیله ساییده یک جزء، صبر زرد نیم جز هر سه را در دوغ بپزید تا مثل خمیر شود و نیم گرم بیندازید (این دارو اثر قوی ترداشته) ، یا خمیر ترش ، تخم مرو، آهک آب ندیده با عسل و زرده تخم مرغ ضماد نمایید.

کمپرس با جوشانده تخم جعفری برای از بین بردن آثار جوش ها مفید می باشد. جوش های سعفه (شیرینک) جوش هایی است سرخ، که در سر و صورت پدید می آید و گاه در تمام بدن می ریزد. این جوش ها در ابتدا جوش های ریز و محکم اند که متفرق ظاهر می شود و بعد بزرگتر و آبدارتر شده و چرکی از آنها به شکل عسل بیرون می آید و یا خشک و بی آب شبیه شوره بوده و پوست های سفید از آن جدا می شود، برای درمان باید زاج سیاه دو مثقال، اشنان 5 مثقال را بکوبید و بپزیدو با سرکه آمیخته و سپس روی جوش ها بمالید و یا زردچوبه، پوست انار، مردار سنگ، حنا را ساییده با روغن گل سرخ، یا مغز قلم گاو بمالید. اگر جوش ها خشک شده باشد سرکه و نمک یا سرکه و آب صابون بمالید .


اگر جوش ها سفید بوده و بر صورت و پیشانی باشند و چون آنها را فشار دهید چیزی شبیه روغن از آن خارج شود، برای درمان بهتر است ابتدا صورت را با آردی که در آب حل شده یا پوست تخم مرغ سوزانده یا استخوان سوزانده که ساییده باشید خوب بشویید و سپس آرد باقلا را نرم ، خمیر کرده و بر روی آن بمالید(باقلا را کوفته و آرد کنید) و یا بیخ سوسن و خریق را مساوی گرفته، نرم کوفته با سرکه ضماد ساخته و بمالید.


گاه جوش های ریز سرخ با خارش زیاد در بدن پدیدار می شوند که آزارآنها چنان است که گویی خار فرو می رود. برای درمان باید حمام آب نیم گرم بروید و آب جوشانده بابونه و ناخنک و سبوس گندم بر بدن بمالید و یا سرکه و روغن کنجد یا نمک و سرکه و حنا بمالید و یا مازو و زردچوبه را کوبیده و با روغن کنجد و گلاب و سرکه بعد از حمام به پوست مالیده و بعد از یک ساعت با آب سرد و سبوس بشویید.

ضماد عدس پخته ،مخلوط با عسل، جوش ها و زخم ها و جوش های خارش دار و کهیر را التیام می بخشد. سیر ضدعفونی کننده پوست و درمان کننده اختلالات پوستی بوده و شست و شوی زخم ها و جوش های چرکی با آب سیر، سبب ضدعفونی و التیام آن می گردد.کمپرس با جوشانده زنجبیل شامی، خارش و جوش های عفونی را التیام می بخشد. پوست خردل سیاه، توام با سرکه درمان کننده جوش ها و کهیر ها می باشد. استفاده از ماسک توت فرنگی درمان کننده جوش ها و التهابات پوستی می باشد.


آب تره باعث درمان جوش ها و کهیر می گردد. ضماد بادام تلخ توام با سرکه موجب درمان جوش می گردد. مالش پوست با ضماد سرکه التهاب جوش های خارش دار را برطرف می کند. ضماد مخلوطی از آلو و سرکه، جوش های چرکی پوست را التیام می بخشد.

تذکر: اصولا بهترین مواد برای سلامتی پوست و عاری کردن آن از جوش ها ،مالیدن آب غوره و گلاب یا سرکه با روغن گل سرخ بر روی پوست می باشد. این افراد باید از مواد غذایی شور، شیرین،چرب و مقوی پرهیز کنند و بیشتر از ترشیجات استفاده نمایند و بهتر است که حمام گرم رفته و عرق نمایند .
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/9/12 (09:53)
1قاشق پودر جوانه گندم رو باکمی شیر مخلوط کنید ومدت20 دقیقه روی صورتتون بزارین.خیلی روش کاربردیه حتما 3روز1بار انجام بدین نتیجه میگیرین.

2.    87/9/12 (15:09)
خیلی راحت با آب و صابون بشورشون چربی هم کمتر بخور.

3.    87/9/12 (17:34)
استمنا نکن درست میشه

4.    87/9/12 (18:17)
روشهای درمان لکه ها و اسکار ناشی از جوش


1- لیزر: این عمل با سوزاندن لایه فوقانی پوست توسط لیزر انجام میگیرد.

2- تزریق کلاژن(COLLAGEN INJECTION):با تـــزریق کــلاژن درست زیر اسکار فرورفتگی های ناشی از آکنه را پر میکنند.

3- لایه برداری شیمیایی(CHEMICAL PEELING):توسط لایه بردارهای شیمیایی لایه فوقانی پوست را پیلینگ میکنند.

4- سایش پوست(DERMABRATION):در این روش لایه فوقانی پوست توسط ساینده های مکانیکی برداشته میگردد.

5- ریز سایش پوست(MICRODERMABRATION): در این روش پوست توسط کریستالهای بسیار ریزی که عمدتا از سدیم بیکربنات و آلومینیوم بی کربنات تشکیل یافته اند لایه برداری میگردد. همچنین این عمل سبب تحریک تولید کلاژن و الاستین در پوست میگردد.

6- شوینده های لایه بردار(EXFOLIATING CLEANSER): این شوینده ها حاوی ذرات بسیار ریز ساینده میباشند که با ماساژ دادن آنها بروی پوست، پوست لطیف تر و هموار تر میگردد.درمان دارویی آکنه


1-BENZOYL PEROXIDE: بنزوئیل پروکساید یکی از پر مصرف ترین داروهایی است که برای درمان آکنه استفاده میگردد. که در انواع %2.5 -%5 - در دسترس میباشد. بنزوئیل پروکساید دارای خاصیت آنتی باکتریال بوده و همچنین التهاب را کاهش داده و تولید چربی را نیز سرکوب میکند. البته برخی از افراد به این دارو آلرژی داشته که نباید از آن استفاده کنند.

2-SALICYLIC ACID: اسید سالیسیلیک خاصیت لایه برداری داشته و مصرف آن سبب باز شدن منافذ مسدود پوست، نرم شدن پوست و ریزش سلولهای مرده پوست میگردد. بهتر است این دارو را همراه با بنزوئیل پروکساید مورد استفاده قرار دهید.

3-SULFUR: سولفور عملکردی مشابه با بنزوئیل پروکساید دارد. این دارو نیز باید همراه با دیگر داروهای ویژه درمان آکنه مورد استفاده قرار گیرد.

4-GLYCOLIC ACID:اسید گلیکولیک سبب پاکسازی سلولهای مرده پوست و همچنین تحریک پوست برای تولید سلولهای جدید میگردد.

5-RETINOIDS:رتینوئیدها کرمهای موضعی میباشند که ساختمانی شبیه به ویتامین A دارند. سبب باز شدن منافذ مسدود پوست و کاهش التهاب میگردند. همچنین این مواد ریزش سلولهای مرده پوست را نرمال میسازند. عوارض جانبی این نوع کرمها شامل: تحریک پذیری پوست، خشکی پوست و افزایش حساسیت نسبت به نور میگردد بنابراین میباید رتینوئیدها را همراه با کرمهای ضد آفتاب مصرف کرد. رتینوئیدهای موجود در بازار شامل:RETIN-A(TRETINOIN),DIFFERIN (ADPALENE),TAZOROTENE,AVITA میباشند.

6-ANTIBIOTICS:آنتی بیوتیکها به دودسته خوراکی و موضعی موجود میباشند.

* آنتی بیوتیکهای خوراکی: شامل TETRACYCLINE-ERYTHROMYCIN-CLINDAMYCIN-MINOCYLINE میباشند. مصرف آنتی بیوتیکهای خوراکی روشی ایده آل برای درمان آکنه نمیباشند چرا که آنتی بیوتیکهای خوراکی به سختی به پوست نفوذ میکنند. عوارض جانبی آنها شامل: حالت تهوع، سوزش سر سینه، آسیب به کلیه ها و کبد میباشد.

* آنتی بیوتیکهای موضعی: شامل CLINDAMYCIN GEL-BENZACLIN-ERYTHROMYCIN GEL-AZELIC ACID-BENZAMYCIN-SODIUM SULFACETAMIDE میباشند که بصورت ژل، لوسیون و محلول موجودند. آنتی بیوتیکهای موضعی نسبت به آنتی بیوتیکهای خوراکی برتری دارند زیرا عوارض جانبی اندکی داشته و مستقیما نیز روی پوست اعمال میگردند. عوارض آنها: خشکی پوست و تحریک پذیری پوست میباشد.

7-ACUTANE=ISOTRETINOIN:آکوتان در واقع ویتامین A سنتتیک میباشد. مصرف آن کاهش تولید چربی و ریزش سلولهای مرده را در پی دارد. آکوتان برای درمان آکنه های شدید (کیست) و مزمن تجویز میگردند. عوارض آن شامل: خشکی زیاد پوست، خونریزی بینی، درد عضلانی، کاهش دید در شب، خارش، خشکی دهان و حساسیت به نور میباشد. زنان باردار بهیچ عنوان نباید از این دارو مصرف کنند.

8-HORMONES:برخی قرصهای ضد بارداری که حاوی هورمون استروژن میباشند برای درمان آکنه خانمها تجویز میگردد.

9-CLEANSERS:شستشو دهند های ملایم و آنتی باکتریال میباشند.

10-SOAPS: صابونهای بسیاری برای درمان آکنه در بازار در دسترس قرار دارد که اغلب آنها دارای خاصیت آنتی باکتریال میباشند. یکی از این صابونها ACTIVEX نام دارد.


توجه:
پیش از مصرف هر یک داروهای فوق حتما با پزشک خود مشورت نمایید.


چند روش درمان خانگی


1-از یخ برای کاهش التهاب و تورم جوشها استفاده کنید.

2-چای بنوشید و سیر مصرف کنید.

3- خمیر نشاسته یک لایه بردار ملایم میباشد. خمیر نشاسته را میتوانید با مخلوط نشاسته و آب بدست آورید.

4- شما میتوانید برای خشک کردن جوش ها از خمیر دندان (غیر ژلی) استفاده کنید. برای اینکاراندکی از خمیر دندان را بروی جوشها قرار دهید.

5-برای کاهش تورم و التهاب جوشها اندکی کرم هیدروکورتیزون بروی جوشها بمالید.


راهکارهای پیشگیری از جوش


1- صورت خود را روزی 2 تا 3 مرتبه با آب و صابون آنتی باکتریال بشویید.

2-از مالش شدید پوست خودداری کنید.

3- از فشار دادن، کندن، ترکاندن و دستکاری جوش ها خودداری کنید.

4-هیچگاه از تیغهای کند برای اصلاح صورت استفاده نکنید.

5- پیش از تراشیدن موهای صورت، صورت خود را کاملا با آب و صابون بشویید. پس از اصلاح نیز همین کار را تکرار کرده سپس از محصولات افتر شیوAFTERSHAVE حاوی ترکیبات قابض استفاده کنید.

6- از پوست خود در برابر تابش خورشید محافظت کنید.

7-هنگام استفاده از لوازم آرایشی دقت کرده و نگذارید اینگونه مواد روی صورتتان برای مدت طولانی باقی بمانند.

8-از مرطوب کننده های روغنی استفاده نکنید.

9- ورزش کنید. ورزش در کاهش اثرات منفی استرس بسیار سودمند میباشد. اما پیش از اقدام به فعالیت بدنی صورت خود را کاملا با آب و صابون بشویید (بخصوص اگر آرایش دارید). پس از فعالیت بدنی نیز حمام گرفته و یا حداقل صورت خود را مجددا با آب و صابون بشویید.

10- رژیم غذایی را برگزینید که استرس به بدن شما وارد نسازد. مصرف الکل ، کافئین ، نیکوتین و شکر را به حداقل رسانده و در عوض حبوبات، غلات، سبزیجات و میوه بیشتری مصرف کنید.

11- مصرف مواد غذایی حاوی مقادیر زیاد روی نیز در کاهش التهاب موثر میباشند. روی در مرغ، گوشت قرمز و حبوبات به وفور یافت میگردد.

12- از تکنیکهای کاهش استرس مانند مدیتیشن، یوگا و تنفس عمیق بهره گیرید.

نکته آخر: آنکه هیچگاه تسلیم نگردید و تا زمانی که جوشهای شما کاملا برطرف نگردیده از پای ننشینید. هرگاه یک روش درمانی موثر واقع نگشت به روشی دیگر روی آورید. این نکته را نیز بخاطر داشته باشید هر دارویی را که برای درمان آکنه مورد استفاده قرار میدهید حداقل 3 ماه باید صبر کنید تا اثرات آن خود را آشکار سازد انتظار معجزه یک شبه نداشته باشید

5.    87/9/12 (18:24)
کار سختی نیست عزیزم
خوراکی های شیرین نخور به هیچ وجه صبح ناشتا آب بخور خون رو تصفیه میکنه و روزی دو بار صورتت رو با صابئن اکتیوکس بشور حرف نداره من همین کار ها رو کردم نتیجه گرفتم.

6.    87/9/13 (07:36)
از صابون اوریاز(uriage )استفاده کن قیمتش 9800 تومانه کلا چربی پوستتو از بین میبره از کرم AHA اون هم شبها استفاده کن خیلی زود جواب میگیری من این داروها رو خودم استفاده کردم .

7.    87/9/20 (20:36)
اتفاقا دارو خیلی خیلی خوبه
آخه من اثراتش رو دیدم روی دوستانم اگه پیش دكتر بری و دارو استفاده كنی بیشتر به نفعته
اما سعی كن چیزای گرمی زیاد نخوری و اصلا كرم پر چربی استفاده نكنی
آب لیمو رو با یه ذره جوش شیرین قاطی كنی كف می كنه
وای نمیدونی چه خوبه خیلی خوبه یه بار امتحان كن

8.    87/9/26 (08:25)
جوش صورت چیزی نیست که همیشگی باشه تا یه مدتی باهاش کنار بیا خود بخود رفع میشه