مشخصات سوال

احسان  , viroos_cloob
11 دی 86 - 13:50
در مورد فرقه علی اللهی اطلاعات میخوام
اطلاعات بیشتر : میشه یه توضیح مختصزی بدین


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
حرمت الله خانگل زاده مشکات , meshkaat
86/10/12 (19:12)
مسلمانان، پس از پیامبر اسلام به دو گروه بزرگ تقسیم شدند: شیعه و سنی. و این دو گروه، هر كدام به گروه‏های متعددی تقسیم شدند.
شیعه در زمان حضرت علی، امام حسن و امام حسین(ع) هیچگونه انشعابی نداشت. پس از شهادت حضرت امام حسین(ع) اكثریت شیعه به امامت فرزند ایشان حضرت امام زین‏العابدین(ع) قائل شدند و اقلیتی به امامت محمد بن حنفیه معتقد گشتند. این اقلیت به نام «شیعه‏ی كیسانیّه» معروف شدند. پس از شهادت امام زین‏العابدین، اكثریت شیعه به امامت فرزند آن حضرت امام محمدباقر(ع) قائل شدند و اقلیتی زید را امام دانستند. این اقلیت را «شیعه‏ی زیدیّه» می‏گویند. پس از رحلت حضرت امام باقر(ع)، شیعیان او به فرزندش امام صادق(ع) ایمان آوردند. پس از رحلت حضرت امام صادق(ع) اكثریت شیعه به فرزند او امام موسی الكاظم(ع) روی آوردند و اقلیتی پسر دیگر امام صادق(ع) اسماعیل را به امامت انتخاب كردند. این اقلیت به نام «شیعه‏ی اسماعیلیّه» معروف شدند. پس از شهادت امام موسی الكاظم(ع) اكثریت شیعه به امامت فرزندش حضرت امام رضا(ع) قائل شدند و برخی در خود امام موسی الكاظم توقف كردند. این اقلیت به نام «واقفیّه» معروف هستند. پس از امام رضا(ع) تا حضرت مهدی(ع) انشعاب قابل توجّهی به وجود نیامد و شیعیان پس از امام رضا به امام جواد و پس از او به امام هادی، امام حسن عسكری و امام زمان ایمان آورند. این اقلیتها، در اندك زمانی منقرض شدند جز دو فرقه‏ی زیدیّه و اسماعیلیه كه تاكنون پایدار مانده‏اند، (شیعه در اسلام، ص 32).
شیعه‏ی دوازده امامی دو گونه است:
الف. شیعه‏ی دوازده امامی پایبند به احكام شریعت و معتدل در اعتقاد.
ب. شیعه‏ی دوازده امامی غالی.
گروه دوم، اقلیت ناچیز را تشكیل می‏دهند. جمع كلمه غالی «غُلات» است. غلات به معنای غُلُوّ كنندگان می‏باشد.
كلمه‏ی غلوّ به معنای تجاوز از حدّ است، (صحاح اللغة). این اقلیت، درباره امامان معصوم اعتقادات خاصّی دارند. به عنوان مثال برخی از آنان معتقدند كه خداوند، كار جهان را به حضرت علی(ع) سپرده است، برخی از آنان می‏گویند: امام صادق(ع) غایب شده و وفات نكرده است و برخی می‏گویند: ابن ملجم علی(ع) را نكشت بلكه علی(ع) به آسمان عروج كرده و كسی كه كشته شده، او نبوده است و حتی برخی از اینها می‏گویند كه جبرئیل وحی را باید به علی(ع) می‏رسانید و خیانت كرد كه وحی را بر حضرت محمد(ص) آورد، (تاریخ ادیان و مذاهب جهان، ج 3، ص 1364، عبدالله مبلّغی آبادانی). این نوع اعتقادات، تجاوز از حد و غلو نامیده می‏شوند.
علی اللهی‏ها، جزو غلات شیعه‏ی دوازده امامی هستند، (شیعه در اسلام، ص 40، س 5)
برای مطالعه عقاید علیّ اللهی‏ها به لغتنامه‏ی دهخدا، كلمه‏ی «علیّ اللّهی» مراجعه كنید و می‏توانید به تاریخ ادیان و مذاهب جهان نوشته‏ی عبدالله مبلغی آبادانی مراجعه كنید.
درباره كافر بودن و كافر نبودن علیّ اللّهی‏ها باید گفت:
غلات به معنای غلو كنندگان در اعتقاد و متجاوزان از حد اعتدال، چند طایفه‏اند: طایفه‏ای می‏گویند: حضرت علی(ع) اله و خدای مجسم است. اگر چنین گفته باشند هم نجس و هم كافر هستند. طایفه‏ای از غلات می‏گویند: جهان را خداوند آفریده ولی كار تشریع و تكوین به دست حضرت علی(ع) سپرده شده است. این اعتقاد را تفویض و معتقدان به آنرا مفوّضه گویند. اگر كسی آگاهانه و عمدا چنین بگوید، تردیدی در كفر او نیست ولی اگر شبهه‏ای برای او حاصل شده و در اثر مطالعه برخی از روایات و دعاها به چنین اعتقادی رسیده، در این صورت، نمی‏توان به كفر او حكم كرد.
به طور كلی غلوی كه به توحید در خالقیت و توحید در ربوبیت تكوینی و تشریعی و توحید در الوهیت و عبودیت ضرر نزند، هر چند مردود است اما موجب كفر نمی رسد، (التنقیح فی شرح العروة الوثقی، ج 2، ص 73، میرزا علی تبریزی غروی، چاپ نجف).
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    86/10/12 (13:01)
در سایت گناباد 110 اطلاعات زیادی میتونین در موردشون پیدا کنین :

http://gonabad110.com

2.    86/10/15 (17:17)
1- عقیده شون غلطه در واقع اونا میگن علی (ع) خدای هیچ کاره است در صورتی که علی (ع) بنده ی همه کاره است .
2- راجع به سایت گناباد 110 باید بگم گنابادی ها علیاللهی نیستن

3.    86/10/19 (23:18)
تاریخ پیدایش اهل حق
بسم الله
با سلام
اینم یك تاریخچه ای از اهل حق یا همان علی اللهی

مولف کتاب " سرسپردگان" می نویسد: تعیین تاریخ پیدایش این جماعت، موضوع ساده ای نیست، زیرا منبعی که بتواند تاریخ حقیقی پیدایش آیین اهل حق را به ما نشان دهد، سراغ نداریم.
با این حال، درباره ریشه و تاریخچه این مسلک دیدگاه های مختلفی وجود دارد که در این جا به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
• برخی از صاحب نظران یارستان می گویند که این مسلک از زمانی که خداوند با ارواح آدمیان به گفتگو پرداخت و از آنان بر الوهیت خود اقرار گرفت پی ریزی شده و پیامبران الهی یکی پس از دیگری مبلغ این مسلک بوده اند. که چنین مطلبی در واقع بیشتر به افسانه ها می ماند.
در نامه سرانجام آمده است:
این فرقه و مسلک؛ از روز ازل، یعنی از زمانی که خداوند با ارواح آدمیان به محاوره پرداخته و از آنان بر الوهیت خود اقرار گرفته، پی ریزی شده است و برنامه آن در هر عصر و زمانی … جزء اسرار انبیاء و مرسلین بوده است.
در کتاب «زلال زلال» آمده است که ابراهیم (فرزند آذر)، برای گسترش آیین یارستان بسی تلاش کرد تا از سوی خداوندگار به پیغمبری برگزیده شده.
• برخی دیگر ریشه این مسلک را از طریق «سلمان فارسی» و «ابوذر» و ...، به حضرت علی (ع) می رسانند.
• برخی نیز ریشه این مسلک را از طریق «بهلول» به امام صادق(ع) می رسانند.
البته هیچ یک از این سه گروه دلیلی بر ادعای خود ندارند و راه و روش و تعلیمات و افکارشان با سیره امامان معصوم (ع) و پیامبران الهی (ع) سازگار نیست.
• برخی از سران اهل حق می گویند که سابقه این مسلک به قرن چهارم هجری می رسد مؤسس این مسلک شخصی به نام"مبارک شاه" ملقب به "شاه خوشین" بود. وی عنوان «سلطان طریقت» را به خود اختصاص داد. گویند که شاه خوشین در بلوران از توابع لرستان با جمعی از پیروان خود زندگی می کرد چهار نفر از آنان به نامهای " کاکاردا"، "چلوی"، "مینی زر" و "شهریار" که به چهار تنان زمان شاه خوشین معروف روح او در سلطاان اسحاق تجلی کرد.
• برخی می گویند این مسلک اهل حق یک فرقه سیاسی است که ایرانیان متعصب برای انهدام بنیان اسلام این فرقه را تشکیل داده اند و بعضی اجداد – آنان را مسیحی، ارمنی و یا آشوری می دانند..
• اما آن چه تقربیا به واقعیت نزدیکتر است اینکه سلطان اسحاق در قرن ششم هجری قمری به ارشاد مردانی پرداخت که آنان سرسلسله خاندانهای متعدد این فرقه شدند و تا به امروز این خاندان ها به نام آن رهبران نامیده می شوند.
سلطان اسحاق ملقب به سلطان صحاک و صاحب کرم، از اکراد بود و در قرن ششم یا هفتم هجری می زیست پدرش معروف به "شیخ عیسی" و مادرش "خاتون دایراک" ملقب به "رمزیار" نسبتش به حضرت امام موسی کاظم (ع) می رساند که این نسب مورد تائید نمی باشد. محل تولدش قریه "برزنجه" ناحیه " شاره زور" یا " شهروز" بخش حلبچه شهرستان سلیمانیه استان کرکوک واقع در کشور عراق فعلی است سلطان اسحاق بعداً از برزنجه هجرت کرد و به ایران منطقه "اورامان" کردستان قریه "شیخان" رفت و در همان جا مرد. وی در "اورامان" در محلی به نام "پردیور" ارکان مسلک اهل حق را معین و مقرر نمود.
در ضمن سایت گناباد110 در مورد صوفیان گنبادی هستش و اینو باید بدونید كه صوفیه با اهل حق یا همان علی الهی ها خیلی فرق دارن اما همه اینها از دیم اسلام و اسلام ناب منحرف شده اند.
یا علی مددی

4.    86/10/20 (20:29)
سلام
علی اللهی یک فرقه دینی است که عقایدشان چیزی بین زرتشتی و اسلام و هند باستان است
به این صورت که انها به هفت امشاسپند زرتشتیان اعتقاد دارند
و همچنین به عقیده تناسخ و اینکه خدا می تواند در کسی حلول کند که برای مکاتب ودایی به کار می رود اعتقاد دارند که به این ترتیب عقاید انها بین این 3 دین قرار دارد از طرفی هم به حضرت علی اعتقاد دارند و معتقدند که حضرت علی دارای سبیلهای بلند بوده است که این بر خلاف قوانین اسلام است

5.    86/10/23 (12:04)
علی اللهی ها که به آن ها انصاری ها ، نصیری ها و گاه حتی علوی نیز می گویند شاخه ای از شیعه اند که بیش تر در سوریه پراکنده اند . ایشان نامشان را برگرفته از علی داماد و پسر عموی محمد می دانند.

توجه: با علوی گری اشتباه نگیرید!