مشخصات سوال

جسی بوبو , sheitoun_gentelman
2 آذر 87 - 09:16
طرز کار لامپ های کم مصرف(تهیه پروژه)
اطلاعات بیشتر : سلام


خواهشن اگر در مورد اثرات لامپ های کم مصرف بر بدن و طرز کارشون مطلبی یا سایتی یا هر چیز دیگه که بتونه کمکم کنه تا یه پروژه خوب تهیه کنم، دارین در اینجا بگید تا ازشون استفاده کنم.


باتشکر- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
امید  لیونه , azromatatabriz
87/9/2 (12:21)
استفاده گسترده از فن آوریهایی که عنوانهای دهن پرکنی را یدک می کشند قبل از این که فاز مطالعات و آزمایشات ایمنی,زیست محیطی و سلامتی را به طور کامل پشت سر گذاشته باشند,موجبات نامتعارفی را به دنبال خواهد داشت.هجوم به سمت استفاده لامپهای کم مصرف, باعث شده تا بسیاری از تولید کننده های عموماً چینی!,نوعی از کپسول حفاظت کننده داخلی را در نظر نگرفته و مصرف کنندگان را با تشعشع نوع مضر ماوراء بنفش UV-C دست به گریبان کنند!,به گزارش گاردین برای اطمینان از بیخطر بودن نوع لامپ کم مصرفی که استفاده می کنید از استفاده آن به صورت روشنایی رومیزی و فواصل کمتر از 30 سانتیمتری به مدت بیش از یک ساعت تابش مستفیم بر روی پوست اجتناب کنید,گزارشهای بسیاری مبتنی بر بیماریهای پوستی ناشی از تشعشع بر روی پوستهای حساس(photosensitivity skin disease lupus) گزارش شده است!.
اتحادیه اروپا واردات لامپهای کم مصرفی که فاقد پوششهای تایید شده باشند را از 2010میلادی به بعد ممنوع کرده است.بنا به اندازه گیریهای انجام شده journal Radiation Protection Dosimetry تماس با تابش UV-Cاز فاصله 2 سانتیمتری لامپهای حفاظت نشده معادل در معرض تابش مستفیم نور خورشید بودن است.
پ.ن: با توجه به بی در و پیکر بودن سامانه واردات ایران و نبود ضوابط کافی مخصوصاً در ارتباط با تولیدات عموماً آزموده نشده کشور دوست و برادر!چین,در رابطه با استفاده از لامپهای مذکور در مصارف رومیزی و نزدیک به پوست و چشم اجتناب کنید
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/9/2 (13:40)
متاسفانه لامپای کم مصرف اثرات بدی بر بدن داره که هنوز تحقیات کاملی روی اون صورت نگرفته ..متابولیسم بدن و غدد رو مختل میکنه بر پوست اثر مخرب و در پوستای نازک و اسیب دیده کاملا اثر مشهود به جای میزاره حتی باید در چنین منازلی از ضد آفتاب استفاده کرد که نود درصد همون ضد آفتابها به بدن آسیب میرسونه با قرار دادن کاغذ یا موادی که نور از اون رد بشه و همینطور نورهای مخفی و غیر مستقیم درصد زیادی از این اشعه های مضر رو میتوان در محیط زندگی کم کرد
دانشمندان انگلیسی می گویند لامپ‌های کم مصرف می‌تواند برای سلامتی مضر باشد.


به نقل از روزنامه اینترنتی روسی اوترا، دانشمندان انگلیسی اعلام کردند: افرادی که پوست حساسی دارند بیش از سایرین از این لامپ‌ها آسیب می‌بینند چون میزان پرتو ناشی از آنها از لامپ‌های معمولی بیشتر است.
بر اساس این گزارش کارشناسان انجمن پوست انگلیس معتقدند لامپ‌های کم مصرف موجب تسریع ابتلا به بیماری‌های پوستی و از جمله سرطان پوست و هم‌چنین سرگیجه و میگرن درافراد مبتلا به صرع می‌شوند.


دانشمندان انگلیسی به‌ویژه از این موضوع نگران هستند که دولت این کشور براساس برنامه صرفه‌جویی در مصرف برق قصد دارد تا سال 2011 استفاده از لامپ‌های معمولی پرمصرف را به طور کلی متوقف کند و این برنامه می‌تواند به 340 هزار فرد دارای پوست حساس آسیب وارد کند در ضمن از ماه ژانویه فروش لامپ‌های پرمصرف در فروشگاه‌های انگلیس ممنوع خواهد شد.
لا‌مپ های کم مصرف سبب بروز پیرچشمی زودرس می شود یک جراح و متخصص بیماری چشم گفت: استفاده از لا‌مپ های کم مصرف سبب بروز پیرچشمی زودرس در فرد می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نوشته ایرنا ، دکتر شاهرخ میلا‌ن در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده استفاده از لا‌مپ های کم مصرف برای چشم مضر بوده و سبب تسریع در سرعت تشکیل آب مروارید و کاهش شفافیت سفیدی چشم می شود.
وی اظهار داشت: در صورتی که صنعت کاران ایرانی محفظه هایی برای لا‌مپ ها بسازند که روکشی از جنس مقاوم به اشعه ماورای بنفش داشته باشد، تاثیر گذاری منفی این لا‌مپ ها برروی چشم به حداقل ممکن کاهش خواهد یافت.این متخصص گفت: مصرف تمامی میوه جات نارنجی رنگ نیز، برای جلوگیری از بروز این نوع عارضه های چشمی به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان ها و "پروکاروتن" موثر می باشد.


مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی توصیه‌هایی در مورد چگونگی استفاده از لامپهای کم مصرف ارائه داد.

دفتر مطالعات زیربنایی این مرکز با اشاره به اینکه در قانون بودجه سال 1387 مبلغ یک هزار میلیارد ریال برای تهیه و توزیع لامپهای کم مصرف و ترویج استفاده از آنها اختصاص یافته است، افزود: در صورتی که استفاده از این لامپها بدون توجه به مشکلات فنی گسترش یابد، فایده‌ای کمتر از زیان آن در پی خواهد آورد زیرا عملکرد لامپ‌های کم مصرف نشان می‌دهد که آنها علاوه بر تضعیف ضریب توان، هارمونیک قابل ملاحظه‌ای بر شبکه تحمیل می‌کنند و بررسی مدل یک مجتمع مسکونی نیز نشان می‌دهد که استفاده انبوه از این لامپ‌ها نیاز به پیش‌بینی‌های واقع بینانه‌ دارد اگر چه استفاده از آنها گامی عملی به سوی گسترش فرهنگ صرفه‌جویی است، ولی این امر مستلزم حرکت با دید باز است.

مرکز پژوهشها در ادامه برای کاهش آثار سوء ناشی از جایگزینی لامپ‌های کم مصرف با لامپ‌های معمولی پیشنهاد کرد با توجه به کاربرد محدود لامپ‌های کم مصرف برای روشنایی، به منظور کاهش مصرف در ساعات پیک، (اوج مصرف) حداکثر در 30 تا 40 درصد لامپ‌های مصرفی از آنها استفاده شود.

همچنین پس از به کارگیری لامپ‌های کم مصرف در هر منطقه T.H.D آن اندازه‌گیری و حتما فیلترهای مناسب در مناطق مورد نیاز نصب شود، ضمن این که کاربرد این لامپ‌ها در مناطقی از شهر که میزان T.H.D بالاست (مانند مناطق صد درصد اداری) حتما با فیلتر انجام گیرد و از توسعه بی حد آن در این مناطق نیز جلوگیری شود. در همین زمینه وزارت نیرو هم باید حداکثر T.H.D قابل قبول شبکه را تبیین کند.

از سوی دیگر با توجه به بالا بودن هزینه اولیه خرید لامپ‌های کم مصرف، دولت یارانه معمول را پرداخت کند و در همین حال هتل‌ها، سالن‌های اجتماعات، مساجد ، حسینیه‌ها و سایر اماکن عمومی هم که اغلب شدت نوری بالاتر از 200 لوکس دارند و محیط آنها همواره روشن است موظف به استفاده از این لامپ‌ها شوند.

مرکز پژوهشها در همین حال تصریح کرد که وزارت نیرو کاملا امیدوار به کاهش مصرف (با کاربرد این نوع لامپ‌ها) نباشد و برنامه مدیریت بار را با دقت و عمق بیشتری دنبال کند.

آخرین توصیه مرکز پژوهشها نیز این بوده که در مناطقی که از لامپ‌های کم مصرف به مقدار زیاد استفاده شده – بهتر است- کنتورهای الکترومغناطیسی جمع‌آوری و به جای آنها کنتورهای دیجیتالی نصب شود.

در بخش دیگری از اظهارنظر مرکز پژوهشها در این زمینه آمده است: انرژی برق گران‌ترین انرژی شناخته شده‌ای است که تاکنون بشر به آن دسترسی پیدا کرده است زیرا تولید و به کارگیری این انرژی ، سرمایه‌گذاری زیادی را طلب می‌کند و اگر چه منابع متنوعی برای تولید این انرژی در دسترس است که از جمله آنها می‌توان «سوخت‌های فسیلی، نیروی اتم، پتانسیل‌های آبی، انرژی ناشی از باد، جزر و مد (آب دریاها)، تشعشع آفتاب، زمین گرمایی (ژئوترمال) و Bio Mass را نام برد، ولی با این اوصاف هزینه تولید انرژی برق همچنان بالا بوده و این در حالی است که انرژی برق چهارراه ارتباطی بین انرژی‌ها به شمار می‌رود به همین دلیل در آینده‌ای نه چندان دور تمام انرژی‌ها نخست به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و بعد از آن به صورت انرژی مکانیکی، حرارتی، روشنایی و شیمیایی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

از سوی دیگر در بین کاربردهای انرژی الکتریکی، انرژی نورانی حاصل از آن هم از ویژگی خاصی برخوردار است، به طوری که با هیچ انرژی دیگری قابل جایگزینی نیست و مردم ناچارند در زمینه روشنایی، از انرژی الکتریکی بهره گیرند که با استفاده از انرژی نفت و گاز برای این منظور، قابل مقایسه و جایگزینی نیست.

بنابراین، سرمایه هنگفت مورد نیاز در صنعت برق و استفاده انحصاری روشنایی از این انرژی و سهم بالای مصرف روشنایی در ایران و قیمت بالای انرژی الکتریکی برق تولید شده به علت ضریب بار نسبتا پایین «63 درصد » از یک سو و نبود اعتبارات مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری های جدید در صنعت برق از سوی دیگر، مسئولان وزارت نیرو را بر آن داشته که ضمن بالا بردن ضریب بهره‌وری و استفاده بهینه از امکانات موجود به اعمال مدیریت بار Load Management توجه بیشتری مبذول دارند و یکی از اساسی‌ترین بخش‌های مدیریت بار روش Peak Shaving است که در این روش حتی‌المقدور قله مصرف تراشیده می‌شود و برای کاهش ارتفاع قله مصرف، تمهیدات فراوانی به کار گرفته می‌شود که یکی از این سیاست‌های شناخته شده، کاهش بار روشنایی در ساعات اوج است.

این گزارش می‌افزاید: معمولا در ایران «غیر از مناطق جنوب در تابستان» اوج با بار روشنایی حادث می‌شود و هر قدر این بار کاهش پیدا کند، به تبع آن اوج منحنی بار نیز کمتر خواهد شد و در نتیجه ضریب بار بیشتر می‌شود و بخشی از اهداف مدیریت بار تحقق می‌یابد.

ضمن این که کاهش بار روشنایی با ترویج لامپ کم مصرف امکان‌پذیر است و به همین سبب سعی می‌شود که لامپ‌های کم مصرف جایگزین لامپ‌های با مصرف زیاد شود، ولی باید توجه داشت که کاربرد بدون مطالعه آنها نه تنها سودی در بر نخواهد داشت بلکه ممکن است در بعضی از حالات زیانبار هم باشد.

دکتر جلال امیر شاهی متخصص فیزیک پزشکی گفت : تابش مستقیم پرتوهای نوری لامپ های مهتابی یا فلوروسنت بعلت وجود اشعه یووی (ماوراء بنفش )برای پوست بدن مضر است وموجب افزایش چین وچروک پوست صورت و نیزایجاد کک و مک می شود .
وی افزود : با بررسی های انجام شده مشخص شده است میزان تابش پرتوهای اشعه ماوراء بنفش از یک لامپ معمولی فلوروسنت بیش از 2800 نانومتر بوده که این مقدار از اشعه تابیده شده به پوست موجب تغییرات پاتولوژیک در سلولهای پوست می شود .
دکتر امیر شاهی همچنین گفت: اشعه یووی با تحریک سلولهای رنگدانه ساز موجب افزایش پیگمان یا همان رنگدانه پوست و سبب بیماری ملاسما و کک ومک در صورت افراد می شود .
دکتر امیر شاهی با اشاره به اثار زیانبار پرتوهای یووی روی چشم گفت: نتایج تحقیقات دانشمندان نشان داده است کسانیکه در منازل و یا محل کار خود روزانه بیش از 8 ساعت در معرض نور لامپ های فلوروسنت قرار گرفته اند 5 برابر بیشتر از افرد دیگر دچار بیماری کاتاراکت یا همان اب مروارید (کدورت عدسی چشم ) می شوند.
وی در باره عوارض روحی و روانی نور لامپ های فلوروسنت گفت: خستگی زودرس افسردگی/ ضعف و بیحالی / از دست دادن تمرکز /کاهش راندمان یا بازده کاری وافزایش تنش های روحی از جمله عوارض روحی و روانی استفاده از نور سفید لامپ های فلوروسنت است .
این متخصص فیزیک پزشکی گفت: امروزه این لامپ ها بخاطر کم مصرف بودن ان در بین مردم طرفداران زیادی دارد ودر سطح وسیعی از ادارات و کارخانجات و منازل از ان استفاده می شود لذا باید در باره مضرات و خطرات ناشی از این نور اطلاع رسانی کافی انجام شود .
وی در ادامه گفت: بهتر است نور این لامپ ها با استفاده از محفظه های مشبک محصور شود تا پرتوهای مستقیم نور هنگام تابش شکسته و در محیط پخش شود و خانمهایی که روزانه بیش از 4 ساعت در معرض این نورها قرار می گیرند باید از کرم ضد افتاب برای محافظت پوست صورت خود استفاده کنند .
دکتر امیر شاهی همچنین گفت : بهتر است نور لامپ های فلوروسنت را با نور زرد لامپ های معمولی ترکیب کنیم تا ضمن ایجاد روشنایی مطلوب تا حدود زیادی از خطر تابش خالص این نورها نیز کاسته شود .2.    87/9/8 (20:24)
1