مشخصات سوال

علی میربلوکی , sabzebanamak
11 آبان 87 - 15:30
انواع مودم
اطلاعات بیشتر : آیا کسی می تواند انواع مودم ها، کاربرد، قیمت و . . . را برای من معرفی کند؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
ژوان معروفی , joovan_co2008
87/8/11 (20:40)
مودم چگونه کار می کند

مودم وظیفه تبادل اطلاعات را بر عهده دارد. این دستگاه در مبدا سیگنال های دیجیتال را به آنالوگ تبدیل می کند. با این کار اطلاعات می تواند از خطوط ارتباطی نظیر خط تلفن عبور کند. سپس در مقصد ، مودم سیگنال های آنالوگ را به دیجیتال تبدیل می کند. با انجام این کار اطلاعات برای کامپیوتر قابل فهم می شود.

انواع مودم ها

بطور کلی از لحاظ ساختار و روش استفاده ، مودم ها به دو دسته :

1- مودم داخلی(internal)

2-مودم خارجی(external)

تقسیم می شود.

مودم داخلی به صورت یک کارت عرضه می شود که در یکی از شکافها ی توسعه مادر برد قرار می گیرد، اما مودم خارجی در بیرون کامپیوتر قرار گرفته و از طریق یکی از درگاههای ارتباطی پشت کیس به سیستم متصل می شود.

نصب مودم داخلی

ابتدا کامپیوتر را خاموش کرده ، کابل های متصل به آن را خارج ساخته و سپس در کیس را باز کنید.

کارت مودم را از دوطرف گرفته و مواظب باشید به قطعات الکترونیکی آن دست نزنید.مودم ها معمولا در شکاف توسعه PCI که در اکثر مادربردها سفید رنگ هستند ، قرار میگیرند. سپس کارت را روی شکاف قرار داده و با اندک فشاری آن را در جای خود محکم کرده و پیچ های محافظ آن را ببندید. اکنون در کیس را بسته و سیستم را روشن کنید.

اگر درایور مودم در ویندوز موجود نبود و به هر ترتیب به طور خودکار نصب نشد، می بایست آن را به صورت دستی نصب کنید. برای این منظور CD راه انداز مودم را که در هنگام خرید آن به شما داده است درون درایو CD-ROMقرار داده و به قسمت control panel بروید.سپس بر روی ایکن modems دو بار کلیک کنید. در پنجره ای که باز می شود کلید next را بفشارید.با انجام این کار ویندوز مجددا اقدام به جستجوی مودم متصل به سیستم می نماید. ضمن اینکه اگر مودم مورد نظر را پیدا نکرد ، شما می بایست از لیست manufacturers به دنبال نام شرکت سازنده مودم خود بگردید و از لیست modem مدل مودم خود را انتخاب کنید.

البته بهتر است مودم را از طریق CD راه انداز آن نصب کنید.برای این منظور روی گزینه have disk کلیک کنید. در پنچره باز شده ، با انتخاب browse درایور مودم خود را از رویCD مسیر یابی کنید. برای انتخاب درست می توانید به دفتر چه راهنمای مودم مراجعه کنید.

پس از این کار باید پورتی که مودم را روی آن نصب می کنید، انتخاب کنید. معمولا مودم را روی یکی از پورتهای comنصب می کنند. البته باید توجه داشته باشید پورتی را که سخت افزار دیگری روی آن نصب شده است انتخاب نکنید.پس از پایان کار روی دکمه finishکلیک کنید.

حال برای اطمینان ازدرستی عملکردبه قسمت کنترل پنل رفته و روی modems دوبار کلیک کرده سپس پنجره diagnostics را باز کرده ودرگاه comرا که مودم روی آن نصب شده است ،انتخاب کنید. سپس روی گزینه more info کلیک کنید . با انجام این کار پس از چند لحظه دستورات AT را مشاهده خواهید کرد که خبر از پیکر بندی درست مودم می دهد.

اما اگر این دستور نشان داده نشد ، معلوم است خطایی در نصب مودم صورت گرفته و باید دوباره آن را نصب و پیکربندی کنید. برای این کار در کنترل پنل بر روی آیکن system کلیک مضاعف کرده و سپس پنجره device manager را باز کنید . بر روی مودم نصب شده دو بار کلیک کرده و به پنجره driver رفته و روی update driver کلیک کنید.

توصیه می شود اگر از ویندوز های me-2000 و یا XPاستفاده می کنید گزینه search for a Automatic better driver را انتخاب کنید و CDراه انداز مودم را در درایو مربوطه قرارداده و next را بزنید تا ویندوز به طور اتوماتیک دنبال درایور مناسب مودم شما بگردد. پس از پایان کار توصیه میکنیم سیستم را یک بار راه اندازی نمایید . احتمالا اکنون مودم به طور کامل نصب شده و آماده استفاده است . برای اطمینان از این امر دوباره به دنبال دستورات AT بروید .اگر لین دستورات مشاهده نشد ، بهتر است دفترچه راهنما را به دقت مطالعه کنید.

همچنین می توانید به سایت شرکت سازنده مودم رفته و بخش مربوط به عیب یابی و نصب مودم را بخوانید . در ضمن ممکن است ویندوزی که از آن استفاده میکنید ، از درایور موجود در CD راه اندازی مودم پشتیبانی نکند. بنابر این درایوری که متناسب با سیستم عامل تان باشد را از سایت شرکت سازنده Download کنید .

ضمنا در این وضعیت اگر دستورات AT نشان داده می شود ، اما مودم کار نمی کند، ممکن است مودم معیوب باشد و یا از سییستم تلفنی شما پشتیبانی نمی کند. در واقع مودم ها بر اساس یکی از دو سیستم tone و یا pulse کار می کنند .برای تغییر سیستم شماره گیری مودم از tone به pulse و یا بالعکس ، به کنترل پنل رفته و سپس روی modems دو بار کلیک کنید و سپس گزینه dialing properties را انتخاب کنید. حالا می توانید یکی از گزینه های tone و یا pulse را انتخاب و OK کنید . حالا می توانید مجددا با مودم تماس بگیرید . اگر مودم شماره گیری کرد ، معلوم می شود سیستم تلفنی مناسبی را انتخاب کرده اید .


  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/8/11 (15:57)
سری به این بزن همه چی که می خواهی رو داره
www.rayaneh.com
موفق باشی
.

2.    87/8/12 (02:03)
نمیدونم سئوالت و خوب متوجه شده باشم یا نه اما امیدوارم به دردت بخوره
1-مودم دیال آپ(كه خیلی ها دارن ازش استفاده میكن.این مودم ها كه خودت بهتر میدونی مستقیم از خط مخابرات استفاده میكنن و تمان انتقال داده ها از طریق این خط انجام میشه كه همه پدر ماردها هم دل خوشی از این مودم ها ندارن D:)
- اینترنال:كه داخل كیس و روی مادربرد نصب میشه و از كش و كلاً قدرت سیستمت استفاده میكنه(قیمت معمولاً بین 9-15)
- اكسترنال:تنها فرقش با دیال آپ تو اینه كه از طریق پورت com به كامپیوتر نصب میشن و از قدرت خودشون برای اتصال استفاده میكنن.
2-مودم های adsl:(كه از طریق فضای خالی خطوط مخابرات برای نقل و انتقال اطلاعات استفاده میكنن كه این كار توسط دستگاه كوچیكی به اسم spliter انجام میشه)
خود این مودم ها هم نصبت به كارائیشون و نوع اینترنت استفاده شده به 2 نوع adsl و adsl2 تقسیم میشن(كه خوب adsl2 از پهنای باند بیشتری نصبت به adsl استفاده میكنه) این نوع مودم ها بیشتر برای استفادشون به یه كارت شبكه هم احتیاج دارن كه یه نوع شبكه اخلی و به سیستم معرفی میكنن برای ایجاد ارتباط اما خوب مدلهائی هم هستن كه احتیاجی به كارت شبكه ندارن و به پورت usb كامپیوتر نصب میشن.كه معمولاً هم قیمتی بین 40-80 دارن كه باز نسبت به مدل و امكانات قیمتهاش بالا و پائین داره
3-مودم های wireless :(كه این نوع مودم ها مخصوص كسائی هست كه از اینترنت وایرلیس یا همون اینترنت بیسیم استفاده میكنن.این نوع مودم ها هم بر اساس یه نوع فركانس كار میكنن و دیگه هیچ ربطی به خطوط تلفن نداره چون تمام ارتباطش با دكل های مخصوص خودش و فركانس هست.كه معمولاً قیمتهاشون از 100 تومن به بالاست.یه سری مدلهاشم هست كه مودم adsl و وایرلیس با همه..
در كل همه این مودم ها بر اساس نوع اینترنتی كه داری استفاده میكنی به كار میرن