مشخصات سوال

نیاز ماندگار , nyaz
17 مهر 87 - 09:41
اطلاعاتی در مورد چسبندگی رحم و کسانیکه دیر باردار میشوند.
اطلاعات بیشتر : من شنیدم کسانیکه جلوگیری طبیعی میکنند و دیر میخوان باردار بشن مبتلا به چسبندگی رحم می شوند.درسته؟
جزئیات : و اینکه تا چند سال بعد از ازدواج جلوگیری کنیم ضرری نداره


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
غلامرضا صفائی , mahdana
87/8/1 (07:48)
نه عزیزم این دو موضوع هیچ به هم مربوط نمیشه و شما هر چند سال دوست داشته باشید میتونید جلوگیری کنید
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/7/17 (16:14)
سلام
در رابطه با چسبندگی های داخل رحمی باید عرض کنم چسبندگی معمولا در اثر استفاده از قرصهایی بوجود میاد که برای مدت طولانی سیکل قاعدگی رو متوقف میکنه. اگر طبق دستور العمل موجود در بروشور قرص اونو مصرف کنید مشکلی بوجود نمیاره. اما چسبندگی خارج رحمی هم وجود داره که معمولا بعد از عمل جراحی یا پارگی رحم در اثر زایمان بوجود میاد و ربطی به جلوگیری نداره.
در مورد مدت جلوگیری هم روشهای متداولی که امروزه توصیه شدن هیچ محدودیت سنی نداره و تا زمانی که والدین تصمیم به بچه دار شدن نگرفتن میتونه استفاده بشه.
در مورد عفونت رحمی هم معمولا در خانمها اونقدر پیش نمیره که به چسبندگی منتج بشه. بیشتر در اثر استفاده نادرست ابزاریهایی مثل IUD از روشهای جلوگیری، عفونت بوجود میاد و سایر روشها خطر چندانی ندارند.

2.    87/7/17 (20:29)
سلام
چسبندگی رحم فقط در صورت وجود عفونت ممکن است ایجاد شود . برای بارداری حتما باید سونوگرافیذ و معاینه دقیق انجام شود تا میزان چسبندگی و محل آن بررسی شود .
قرص های بارداری به هیچ وجه چسبندگی رحم ایجاد نمیکند ولی گاهی وجود IUD اگر درست جایگزاری نشود میتواند باعث چسبندگی گردد.
نکته دیگر در مورد چسبندگی این است که اگر جراحی روی رحم انجام شود ، متعاقب آن ممکن است چسبندگی ایجاد گردد .در مورد سوال دوم :
اصلا مهم نیست که چند سال جلوگیری انجام میگیرد و در نازائی نقشی ندارد . اما بهتر است از قرص ضد بارداری بیش از شش ماه متوالی استفاده نشود . یعنی شش ماه از قرص استفاده میشود و شش ماه از روش دیگری برای جلوگیری استفاده کرد و دوباره میتوان شش ماه از قرص استفاده کرد .یعنی بطور متناوب ( شش ماه ) از قرص استفاده شود تا مشکل ناباروری ایجاد نشود

3.    87/7/18 (12:37)
chasbandegi rahem az elale nazayi ast va ravesh pishgiri mahsoob nemishavad
manande sandrome asherman
gahi ba ijade eltehabe jozi manande estefade az IUD sababe pishgiri az hamelegi mishavand

4.    87/7/18 (13:23)
سلام دوست گرامی چسبندگی رحم هیچ ربطی به پیشگیری طبیعی ندارد در پیشگیری طبیعی احتمال خشکی رحم وجود دارد

5.    87/7/19 (00:29)
چسبندگی رحم در مواقعی پیش میاد که عفونت وجود داشته باشه یا رحم به هر علتی زخم یا پاره شده باشه مثل وقتی که آیودی توی رحم فرو میره یا گاهی محل سزارین

روش جلوگیری هیچ ربطی به چسبندگی رحم نداره مگه اینکه مثلا رحم در اثر بد کار گذاشتن آیودی زخم یا پاره بشه

شما تا هر وقت بخواهید میتوانید از بارداری جلوگیری کنید

6.    87/7/20 (17:51)
سلام دوست عزیز
نام علمی چسبندگی رحم ، سندرم آشرمن میباشد ، که معمولا به علت از بین رفتن لایه ای از رحم به وجود آمده که علت ان میتواند سزارین ، عفونت ، و یا پارگی ، کورتا ژ و ... باشد .
غالبا موجب اختلال قائدگی و تولید مثلی میشود ،از علایم بارز آن : 1 _آمنوره ( عدم وجود خونریزی قائدگی در 37 % مواقع .
2 _ هیپومنوره ( کاهش خونریزی قائدگی در 31 % موارد
3 _ دیسمنوره ( درد هنگام قادگی )
4 _ منو مترو راژی ( یا خونریزی بین فاصله دو قائدگی )
5 _ نازایی
6 _ سقط های مکرر ( که این سقط های مکرر به اختلال تشکیل عروق و رشد ناقص لایه آندومتر نزدیک محل لانه گزینی رویان و اندازه کمتر حفره رحم نسبت داده میشود
در بیماران مبتلا به این سندرم حاملگی میتواند عوارضی از قبیل : زایمان زود رس ، چسبندگی جفت و خونریزی پس از زایمان را در حد برداشتن رحم ( هیسترکتومی ) را داشته باشد .
درمان :
ابتدا چسبندگی رحم را در طی یک جراحی برداشته و از تشکیل مجدد آن جلو گیری میکنند ، روش های جراحی متعددی برای از بین بردن چسبندگی وجود دارد که بهترین انها هیستروسکوپی است ، قبل از این عمل به فرد آنتی بیوتیک داده میشود تا دچار عفونت نشود و بعد از از بین بردن چسبندگی وسیله ای در داخل رحم جایگذاری میشود تا از چسبندگی مجدد لایه های رحم جلوگیری شود ، مثل آی یو دی و یا سوند فولی، معمولا این شئ داخل رحم 7-5 روز داخل رحم گذاشته میشود .
همچنین اغلب پس از عمل ، تجویز استروژن با دوز بالا و سپس پروژسترون ، موجب تسهیل تکثیر اندومتر در نواحی اسکار ( زخم ، برش ) قبلی میشود .
گاهی اوقات از آنتی بیوتیک و داروهای استروئیدی برای پیشگیری از چسبندگی داخل رحمی متعاقب عمل استفاده میشود . بیش از 80 % بیماران با این روش درمان میشوند و نیمی از آنها حاملگی را به خوبی به پایان میرسانند ، ولی بقیه دچار عوارض حاملگی نظیر زایمان زود رس و جداشدگی جفت میشوند .
فکر میکنم این اطلاعات کافی باشه برای پی بردن به این مسئله که آیا بین چسبندگی رحم و جلوگیری طبیعی از بارداری رابطه ای وجود داره یا نه .


و اما سوال دومتون ، بستگی به سن جلوگیر کننده داره ،یادمون باشه که همه وسائلی که برای جلوگیری از بارداری به کار میره ، به نوعی در دراز مدت باعث ایجاد عارضه میشوند .
روش طبیعی برای کسانی که میخواهند چند سال به طور حتمی باردار نشوند روش مناسبی نیست ، چون درصد شانس حاملگی ناخواسته در ان بالا است .
در کل بهترین روش جلوگیری از بارداری در زوج هایی که همکاری دارند ، کاندوم و در کل به زوج های تازه ازدواج کرده، استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری همدر اولین اولویت توصیه میشود .
براتون ارزوی موفقیت دارم

7.    87/7/26 (09:35)
سلام دوست عزیز
دلایل چسبندگی رحم مخصوص هر فرد ممکن است متفاوت از فرد دیگر باشد و نمی توان علت عدم ریزش منی به داخل رحم را در مهبل را منتفی یا عدم ارضا جنسی و فیزیولوژی و موضوع وراثتی بودن و موضوع مهم نوع تغذیه و وضعیت روحی و روانی را منتفی نمود

8.    87/7/30 (11:46)
سلام
منبع : روزنامه قدس
------------------------------------------------
دكتر گیتا فكور بیات متخصص زنان، زایمان و نازایی؛
« آندومتریوز » یكی از عوامل چسبندگی رحم است


* محبوبه علی پور

بنا بر آمار ارایه شده حدود 40 درصد از علل ناباروری به زنان مربوط می شود كه بخشی از آن نتیجه ابتلا زن به بیماریهای گوناگون است. از جمله این بیماریها می توان به چسبندگی رحم و آندومتریوز اشاره كرد.
دكتر گیتا فكور بیات متخصص زنان و زایمان به علل چسبندگی رحم اشاره می كند و می گوید: دلایل متعددی نظیر اعمال جراحی قبلی، كیستهای تخمدان و آندومتریوز در پدید آمدن این عارضه نقش دارند، اما یكی از مهمترین علل می تواند عفونتها باشد. این عفونتها در مراحل مختلف دیده می شود. برای نمونه برخی عفونتهای رحم بعد از بارداری ایجاد می شود كه به آن عفونت «نفاس» می گویند.
این عارضه معمولاً در ده روز بعد از زایمان با تب ظاهر می شود. بنابراین اگر درمان نشود موجب عوارض دیگری مانند چسبندگی رحم می شود، زیرا در پی عفونت و وجود مرحله التهاب چسبندگی به وجود می آید كه حتی منجر به نازایی می شود. البته عفونت رحم در زمان سقط هم دیده می شود. به هر حال از دلایل چنین عفونتی زایمانهای سخت و دستكاریهای رحم است.
وی در پاسخ به اینكه آیا همه زنان در روند زایمان یا سقط جنین عفونتی را تجربه می كنند؛ اظهار می كند: اصولاً یك سری میكروبها به طور طبیعی در شرایط عادی؛ در بدن زندگی می كنند و مشكلی ندارند، اما در برخی موارد مثل وجود سوء تغذیه و كم خونی مادر، میكروبهای یاد شده مهاجم می شوند و بعد از ورود به محوطه لگن؛ عفونت ایجاد می كنند كه اگر درمان نشود باعث چسبندگی می شوند.
به هر حال، هجوم میكروبها در همه زایمانها وجود دارد، اما چون مقاومت بدن زیاد است، این فعالیتها كارآمد نیست. بنابراین در شرایط غیرطبیعی این عفونت رخ می دهد.
فكور بیات همچنین اضافه می كند: برخی از عفونتها در غیر دوران بارداری و زایمان دیده می شود كه به آن «بیماری التهابی» می گویند. البته باید بگویم كه در حالت طبیعی یك سری میكروبها در ناحیه داخل و دهانه رحم وجود دارد و بیماری زا نیستند، اما در شرایط خاص این میكروبها فعال شده و منجر به عفونت می شوند كه در هر دفعه عفونت شانس چسبندگی رحم افزایش می یابد. بنابراین باید نسبت به درمان آن توجه كافی داشت، زیرا تجربه نشان داده هر بار عفونت می تواند به عفونت مستمر و مكرر تبدیل شود.
این پزشك زنان به علایم این بیماری اشاره كرده و می افزاید: درد در ناحیه تخمدانها و رحم از نشانه های عارضه مزبور است.

بافتهای مزاحم
امروزه برخی معتقدند كه چسبندگی رحم دیگر جزو دلایل ناباروری نیست، زیرا با درمانهای مختلف قابل علاج است، اما یكی از راههایی كه در حال حاضر برای درمان این عارضه انجام می شود استفاده از فیزیوتراپی است.
دكتر فكور بیات در این باره می گوید: در «دیاترمی»، كه یكی از شیوه های فیزیوتراپی است، جریان متفاوت و عمیق ایجاد می شود. در این روش درمانی كه به چسبندگیهای كم پاسخ می دهد، می تواند در كاهش درد فرد مبتلا هم مؤثر باشد زیرا در این روش در عضو پرخونی ایجاد می شود كه ضمن كاهش التهاب در تسكین درد نیز نقش دارد. اما در چسبندگیهای شدید نظیر چسبندگی فیبروز این شیوه مؤثر نیست بنابراین از سایر روشهای درمان استفاده می شود.
وی در ادامه به «آندومتریوز» به عنوان یكی از علل چسبندگی رحم اشاره كرده و می افزاید: اصولاً آندومتر همان لایه داخلی رحم است كه هر ماه به هنگام دوران قاعدگی ریزش می كند. در آندومتریوز این تكه ها به دلایل ناشناخته، به سایر اعضا در حفره لگن می چسبند و به هنگام قاعدگی تحت تأثیر هورمونها خونریزی می كنند، اما چون راهی برای خروج خون وجود ندارد، باعث تحریك بافت می شود. از این رو این ناحیه دردناك می شود. از علل افزایش دهنده خطر ابتلا به این بیماری، می توان به عدم بارداری یا تعویق آن یا سابقه فامیلی اشاره كرد.
وی با بیان اینكه این بیماری به سه سطح شدید، متوسط و خفیف تقسیم می شود، می گوید: با توجه به نوع آن درمانش متفاوت است، اما یكی از روشهای معمول استفاده از هورمونهای گونادورلین برای قطع تخمك گذاری و قاعدگی است. استفاده از سایر روشهای درمانی نیز مرسوم است كه با توجه به شرایط بیمار اعمال می شود. برای مثال، در زنانی كه در سنین بالا هستند یا علاقه ای به فرزندآوری ندارند از عمل جراحی و خروج رحم استفاده می شود.

ادرس :
http://www.qudsdaily.com/archive/1386/html/5/1386-05-10/page63.html