مشخصات سوال

سارا    , sara_bm_ict
15 مهر 87 - 08:30
در مورد رشته مهندسی کشاورزی -آب یه توضیحاتی جامع میخواستم
اطلاعات بیشتر : خیلی میگن به عمران -اب خیلی ربط داره ممنون میشم کمک کنید

گرایشات رشته

اینده شغلی ان- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
فرشاد     , farshad_1986
87/7/15 (18:44)
سلام من دانشجوی ترم 7 - سال آخر همین رشته دانشگاه ارومیه هستم
جالبه بگم بقدر به رشته خودم علاقمند هستم که اگه قرار باشه کنکور بدم حتی رتبه 1 کشور هم بیارم باز همین رشته رو انتخاب می کنم حتی نه عمران-آب رو
مهندسی کشاورزی-آب رشته ی زنده ای است که با طبیعت هم سروکار داره ولی عمران-آب اینگونه نیست.
مهندسی کشاورزی-آب با سه تخصص در ارشد وجود داره:
1- آبیاری و زهکشی: این رشته غالباً بسمت کشاورزی گرایش داره و با توجه به کم آب بودن کشور خاکهای حاصلخیز کم و عدم آگاهی کاربران و کشاورزان و هدررفت آب فراوان در کشاورزی یکی از بهترین گرایشهاست.
2- سازه های آبی: این گرایش میشه گفت با عمران-آب یکی هست.
3- منابع آب: این گرایش یکی از جدیدترین گرایشها است که میتواند در آینده زمینه ی کاری بهتری داشته باشد
البته کارکردن در این موضوع بیشتر جنبه ی پژوهش و تحقیقاتی دارد تا عملی و کاربردی
تنوع دروس این رشته مثل: زراعت و باغبانی عمومی- هوا شناسی-مکانیک خاک- هیدرولیک و هیدرولیک انهار- نرم افزارهای تخصصی- طراحی سیستمهای آبیاری و زهکشی- طراحی سازه های آبی-هیدرولوژی آبهای سطحی و زیرزمینی زیبایی و جذابیت این رشته رو دو چندان می کند.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/7/15 (10:49)
برو گوگل سرچ کن

2.    87/7/15 (23:11)
مقدمه :

اگر به برخی از خبرهاو آمار آب های شیرین توجه كنید و به عواقب خطرناك خشكسالی و خسارت های جبران ناپذیر آن فكر كنید آنچه از تعجب شما می كاهد و به ارزش اسم این رشته می افزاید همان برخورد مهندس با آب ، این ماده حیات بخش است محدودیت منابع ، نیاز روز افزون و افزایش جمعیت برای مهندسی كردن در حوزه آب آنقدر ارزشمند و ضروری است كه نیازی به دلیل و برهان ندارد ،برای تامین نیروی انسانی متعهد و متخصص در رشته آبیاری و زهکشی به منظور نیل به خودکفایی در زمینه آبیاری و زهکشی لازم است متخصصینی تربیت شوند که بتوانند با استفاده از دانش و تجربیات خود در توسعه و رشد اقتصادی کشور از طریق بالا بردن راندمان استفاده از منابع آب و خاک دخالت کرده و در امور تحقیقات و آموزش و برنامه ریزی و طراحی و زهکشی نیز خدمت نمایند.
تعریف و هدف:
در دوره کارشناسی کشاورزی، عنوان آبیاری به رشته ای اطلاق می گردد که با دارا بودن مجموعه ای از علوم و روشهای در زمینه هایی که ذیلاً بیان می گردد، کارآئی و مهارتهای مورد نظر را تأمین نمایند:
1- شناسایی مراحل مختلف مطالعه، شرکت در بررسی و طراحی پروژه های آبیاری و زهکشی
2- شناسایی نحوه بهره برداری، نگهداری و مدیریت شبکه های آبیاری و زهکشی
هدف از ایجاد این رشته تربیت کارشناسان و مهندسین کارآمدی می باشد که بتوانند علاوه بر دارا شدن مسئولیتهای محوله در زمینه آبیاری و زهکشی، در برنامه ریزی، تحقیقات، طراحی و آموزش (در سطح دبیرستانهای کشاورزی) علوم آبیاری و زهکشی شایسته ای را ارائه نمایند.


صنعت و بازار کار :

علم آبیاری، علم آب و خاك است، نحوه رساندن آب تا مزرعه توسط كانالها یا لوله‌های انتقال آب و شبكه‌های توزیع آب در زمین زراعی، تأمین نیاز محصولات زراعی و باغی با روشهای مختلف ‌آبیاری و خارج ساختن آبهای اضافی از پیرامون ریشه به منظور تنفس ریشه گیاه توسط شبكه‌های زهكشی و احداث سدهای انحرافی و خاكی برای آبیاری كشاورزی، جزء مهمترین زمینه‌های كاری یك مهندس آبیاری است.
البته فارغ‌التحصیلان این رشته با توجه به واحدهای گذرانده شده می‌توانند در زمینه‌های دیگر، مثل نقشه برداری، محاسبه آبهای روان و سیل ناشی از بارندگی، طراحی و احداث سیل بندها، حفاظت آب و خاك در مقابل فرسایش، طراحی سیستم فاضلاب شهری، استفاده از زمینهای شور و قلیایی و آبهای شور در كشاورزی و. . . وارد عرصه كار شوند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در برنامه ریزی و هدایت امور اجرایی پروژه های آبیاری و زهکشی، تدریس در دبیرستانهای کشاورزی و نیز در کارهای آزمایشگاهی آموزشکده ها و دانشکده های کشاورزی در زمینه آبیاری و زهکشی فعالیت نمایند.

3.    87/7/20 (23:24)
خیلی ها بیخود میگن من 83 فارغ التحصیل کشاورزی ام اگه هر کوفت دیگه ای خونده بودم الان نصف این شهر مال من بود.
فوقش اگه 15 سال یه بار استخدام باشه شاید تخصص تو رو هم بخوان
خودتو بدبخن و مایه سرکوفت دیگران قرار نده
برو دنبال یه رشته مال آدم حسابی
اگه قانع نشدی و دوست داری تجربه اش کنی به نظر بقیه عمل کن
حال ما شرکت داریم کاری نمی تونیم بکنیم تازه بخوای بخونی واویلاس