مشخصات سوال

فرهاد محمدی , vampire_bat_6
14 مهر 87 - 14:48
رشته شیمی محض!
اطلاعات بیشتر : سلام اطلاعاتی در مورد رشته شیمی گرایش محض(از رشته های علوم تجربی)و اینده و بازار کار ان می خواستم. در اخر نظر خودتون رو در مورد این رشته بنویسید.


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
آریا پارسا , arya59
87/7/15 (06:46)
شیمی از یکی از شاخه های علوم پایه هست ودر حال حاضر در ایران در مقطع کارشناسی با گرایش های محض و کاربردی ارائه میشه.
از نظر تخصصی بین رشته شیمی محض و کاربردی حدود20 واحد اختلاف وجود داره که در ترم های آخر مشخص میشه.
این 20 واحد تخصصی رشته شیمی کاربردی اغلب جز دروس اصلی رشته مهندسی شیمی هستند از جمله اونها دروس موازنه،شیمی صنعتی 1و2 (شامل انتقال حرارت انتقال جرم مکانیک سیالات یونیت)آزمایشگاه شیمی صنعتی، اصول تصفیه آب و خوردگی میشه.اما رشته شیمی محض اون 20 واحد رو از خود دروس شیمی پاس میکنه که از جمله اونها دروس اصول صنایع شیمیایی، شیمی آلی فلزی، مبانی شیمی کوانتومی، شیمی فیزیک آلی هستن.
از نظر بازارکاری ارزش گرایش کاربردی بخاطر درس های تخصصیش بهتره و حتی برای امتحان کارشناسی ارشد رشته های مختلف دیگه ( بجز شیمی) میتونه انتخاب کنه که محض نمی تونه اما برای کنکور و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد شیمی، اونایی که محض خوندن برتری دارند.
در اکثر صنایع بخصوص غذایی، بهداشتی، دارویی، نظامی و غیره موقعیت شغلی وجود داره.
در کل شیمی قوی ترین علم ایران محسوب میشه.بیشترین تعداد مقالات بین المللی ایران در زمینه شیمیه و 5 نفر محقق برتر کشور از نظر تعداد مقالات بین المللی اساتید شیمی هستند. بیشترین تعداد دانشجو رو در مقاطع مختلف رو شیمی داره که این رقابت در بازارکار رو سخت تر میکنه. پس به تلاش فرد هم بستگی زیادی داره.

امیدوارم موفق باشید
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/7/14 (15:39)
سلام

شیمی محض
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری, جستجو
شیمی محض یکی از گرایش های شیمی می باشد که شامل دروس تئوری شیمی است. تعداد واحدهای درس های تئوری در این گرایش بیشتر از شیمی کاربردی است.

از مهم ترین درس های شیمی محض می توان از شیمی فیزیک شیمی آلی شیمی معدنی و شیمی تجزیه نام برد.


منبع
Modern Chemistry Pure and Applied- by ARTHUR J. HALE- London, Virtue & Co.- 1920- UK

رشته شیمی (شیمی محض )


دروس اصلی

شیمی آلی 1 - آزمایشگاه شیمی آلی 1 - شیمی آلی 2 - آزمایشگاه شیمی آلی 2 - شیمی آلی 3 - شیمی تجزیه 1 - آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 - شیمی تجزیه 2 - آزمایشگاه شیمی تجزیه 2 - شیمی تجزیه دستگاهی - آزمایشگاه شیمی تجزیه دستگاهی - شیمی فیزیک 1 - آزمایشگاه شیمی فیزیک 1 - شیمی فیزیک 2 - آزمایشگاه شیمی فیزیک 2 - شیمی معدنی 1 - آزمایشگاه شیمی معدنی 1 - شیمی معدنی 2 - آزمایشگاه شیمی معدنی 2 - زبان تخصصی شیمی -دروس اختصاصی

معادلات دیفرانسیل - کاربرد طیف سنجی در شیمی آلی - جدا سازی و شناسائی ترکیبات آلی - مبانی کامپیوتر و برنامه نویسی - روش استفاده از متون علمی شیمی - اصول صنایع شیمیایی - شیمی آلی فلزی - مبانی شیمی کوانتومی - کارگاه یا شیشه گری - گرافیک و نقشه خوانی - شیمی فیزیک آلی - طیف سنج مولکولی - آزمایشگاه شیمی تجزیه 1 تکمیلی - بررسی متون شیمی دبیرستانیدروس عمومی

ریاضی عمومی 1 - ریاضی عمومی 2 - فیزیک پایه 1 - فیزیک پایه 2 - آزمایشگاه فیزیک پایه 1 - آزمایشگاه فیزیک پایه 2 - شیمی عمومی 1 - شیمی عمومی 2 - آزمایشگاه شیمی عمومی 1 - آزمایشگاه شیمی عمومی 2 -دروس اختیاری

شیمی دارویی - شیمی سطح به حالت جامد - نظریه گروه در شیمی - تجزیه نمونه های حقیقی - شیمی محیط زیست - سنتز مواد آلی - آزمایشگاه سنتز مواد آلی - آنالیز عددی - شیمی هسته ای - تمرین پژوهش - سمینار موضوع روز - اصول بیوشیمی - عملیات بیوشیمی - آزمایشگاه تجزیه نمونه های حقیقی

موفق باشید

2.    87/7/14 (23:26)
در مورد بازار کار اگرجه اشباع است اما روان است و پس یک مدت دنبال کار گشتن کار پیدا می کنی من فکر می کنم ادامه تحصیل در این رشته آن را جذاب تر می کند.

3.    87/7/15 (12:53)
Salam,Man Khodam reshteye Shimi karbordi mikhonam va taghriban bishtare darshamoon ba reshteye shimi mahz yeki hastesh begheir az chandta darse azmayeshgahi,Dar morede kar va bazarekaresh agar alaghe be tadris dashte bashin kheili khobe dar gheire in sorat bayad be fekre edameye tahsil to in reshte bashin baraye peyda kardane karhaye behtar,va dar zemn shimi mahz bishtar be sorate teori hastesh ta amali.omidvaram movafagh bashin

4.    87/7/15 (13:25)

دوست عزیز آگاه باش که رشته های علوم پایه در ایران از ارزشی برخوردار نیست. من کارشناسی شیمی محض دارم و یک سال فوق لیسانس شیمی تجزیه هم خوندم. و الان میدونم عمرم هدر دادم
شیمی ، علم اتم‌ها ، پیوندها و مولکولهاست. دانشی که می‌تواند خواص ماده ، چگونگی تغییرات و شیوه تولید آن‌ها را از هسته اتم گرفته تا کهکشان‌ها بررسی کند و رشته شیمی ، رشته‌ای است که به پرورش متخصصانی می‌پردازد که با مطالعه و تحقیق و آزمایش به ابداع و نوآوری پرداخته و یا فرآورده‌های شیمیایی را کنترل می‌کنند.

رشته شیمی دارای دو بخش علم شیمی و صنایع شیمی است که علم شیمی به‌عنوان یکی از علوم پایه زیربنای علوم مختلفی همچون بیولوژی ، بیوتکنولوژی ، پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و رشته‌های متعدد مهندسی است. اما صنایع شیمیایی عبارت است از صنایعی که در آنها واکنش شیمیایی انجام می‌گیرد، یعنی اقسام مواد اولیه تبدیل به محصولات جدید می‌گردد که خواص این محصولات تا حدودی با مواد اولیه متفاوت است.

با توجه به تعریف فوق ، صنایع شیمی طیف گسترده‌ای از صنایع را در بر می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به صنایع غذایی، داروسازی، پتروشیمی ، الیاف مصنوعی ، بهداشتی و آرایشی و صنایع تولید لوازم خانگی اشاره کرد.

بررسی و مطالعه اجمالی ترکیب ، ساختار و ویژگی‌های ماده و همچنین کنترل آزمایشگاهی فرآیندهای شیمیایی ، مطالب و فعالیتهایی است که در رشته شیمی در سطح کارشناسی ارائه می‌گردد. در سطح کارشناسی ارشد و دکترا نیز دانشجویان در گرایش‌های تخصصی این رشته که عبارتند از : شیمی آلی ، شیمی تجزیه ، شیمی معدنی ، شیمی فیزیک و شیمی کاربردی به صورت عمیقتری با بخشی از علم شیمی آشنا می‌گردند تا در آینده بتوانند مرزهای دانش شیمی را گسترش دهند.
تواناییهای فارغ‌التحصیلان
فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند مسؤولیت‌ زمینه‌های مختلف از جمله موارد زیر را عهده‌دار باشند:

1. طرح ، نظارت و اجرای طرحهای تحقیقاتی کوچک و بزرگ شیمیایی در سطوح مختلف کاربردی و علمی محض ، در دانشگاهها ، کارخانجات و مراکز تحقیقاتی ، به منظور ارتقای کمی و کیفی محصولات مورد نیاز جامعه.
2. مسوولیت و ارائه خدمات در آزمایشگاههای کنترل کیفی ، پیگیری و ارائه معیارهای استاندارد به منظور افزایش کمیت و کیفیت محصولات تولیدی و همچنین مواد مصرفی کارخانه‌ها و صنایع.
3. ارائه خدمات آموزشی در سطح دانشگاهها ، دبیرستانها و موسسات آموزشی.
4. ارائه طرحهای پژوهشی به منظور استفاده از منابع اولیه ارزنده موجود در جامعه در جهت افزایش بهره‌وری از آنها و جلوگیری از صادرات بی‌رویه مواد اولیه ارزشمند و تبدیل آنها به محصولات واسطه‌ای که ارزش اقتصادی بالاتری دارند.
5. ارائه خدمات در کارخانجات پتروشیمی ، پلاستیک ، لاستیک ، رنگ و رزین ، الیاف ، صنایع غذایی ، صنایع دارویی، بهداشتی و شوینده‌ها.
6. آمادگی برای ادامه تحصیلات در مقاطع بالاتر برای تامین کادر علمی دانشگاهها و سایر مراکز علمی.
7. کمک به توسعه صنایع دستی که در سطح گسترده‌ای در جامعه پراکنده هستند؛ از جمله ساخت رنگهای بهتر و متنوع‌تر ، بخصوص استفاده از رنگهای طبیعی موجود در صنعت فرش.
8. استفاده از گیاهان دارویی فراوانی که در مملکت موجودند، به منظور استخراج و شناسایی موارد کاربرد این گیاهان به کمک متخصصان داروساز.
هدف دوره کارشناسی
هدف از این دوره تربیت کارشناسانی است که در زمینه‌های آموزش در دبیرستان ، تربیت کمک پژوهشگر ، آماده کردن دانشجویان برای ورود به دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری به منظور تامین کادر آموزشی ، پژوهشی مورد نیاز دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی ، کارشناسان مورد نیاز صنایع شیمیایی و بی‌نیازی از کارشناسان خارجی بتوانند از عهده برآیند.


دروس
دوره دارای دو گرایش: شیمی محض ، شیمی کاربردی است. داوطلب باید در دروس شیمی ، فیزیک و ریاضی دبیرستان قوی بوده ، علاقه ، انگیزه و روحیه کاوشگری لازم را دارا باشد. دروس به صورت عمومی ، پایه ، الزامی ( مشترک بین دو گرایش ) و اختصاصی ارائه می‌شود. بعضی دروس الزامی عبارت است از : شیمی آلی ، شیمی تجزیه ، شیمی فیزیک ، شیمی معدنی، معادلات دیفرانسیل. علاوه بر این دروس 32 واحد درسی در هر گرایش وجود دارد. در شاخه شیمی محض و شیمی کاربردی 20 واحد از این 32 واحد انتخابی است.
زمینه‌های استفاده از تجارب
عهده‌دار شدن مسوولیت هدایت آزمایشگاهها و کمک به امر تدریس شیمی در دانشگاهها ، همکاری در زمینه‌های پژوهشی در موسسات ذیربط و دانشگاهها ، سرپرستی آزمایشگاههای کنترل کیفیت مواد اولیه و محصولات در صنایع شیمیایی و رفع مشکلات شیمیایی صنایع موجود ، ارائه روشهای بهتر جهت بالا بردن سطح تولید از نظر کیفی و کمی.

با توجه به نیاز دانشگاهها به مدرس شیمی ، نیاز صنایع مختلف شیمیایی به پژوهشگر و کمبود متخصص ایرانی برای اداره کنترل کیفیت آزمایشگاههای شیمی صنایع موجود ، اهمیت این رشته مشخص می‌شود.
امکان ادامه تحصیل
امکان ادامه تحصیل در این رشته تا حد دکتری در داخل و خارج از کشور وجود دارد.
مراکز جذب
برخی از مراکز جذب کارشناسهای شیمی به شرح زیر است:


وزارتخانه‌های آموزش و پرورش ، صنایع سنگین ، صنایع و معادن ، فرهنگ و آموزش عالی ، کشاورزی ، نفت و نیز آموزشگاههای شیمی ، صنایع شیمیایی و نظایر آنها.
گرایش‌های مقطع لیسانس
رشته شیمی در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش «محض و کاربردی» می‌باشد. محض و کاربردی عنوان گرایش‌های بعضی از رشته‌های دانشگاهی مثل شیمی و ریاضی است. اما این دو گرایش چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

در گرایش محض مبنای کار علم شیمی است و دانشجو درباره چهار گرایش اصلی علم شیمی که عبارتند از : شیمی آلی ، معدنی ، تجزیه و شیمی فیزیک ، دروسی را مطالعه می‌کند. اما در شیمی کاربردی ، دروس پایه شیمی کمتر مطالعه می‌شود و دانشجو یکسری از دروس مربوط به مهندسی شیمی مثل اصول صنایع شیمیایی و تصفیه آب و فاضلاب را می‌گذراند.

فارغ‌التحصیل شیمی محض در شروع یک فعالیت صنعتی نقش دارد، چرا که او راهکارهای تئوریک ساخت یک ماده را ارائه می‌دهد و سپس یک فارغ‌التحصیل شیمی کاربردی و یا مهندس شیمی طراحی نیمه صنعتی ماده مورد نظر را ارائه می‌دهد.

تفاوت این دو گرایش در نحوه نگرش آنها به علم شیمی است، چون شیمی کاربردی نگرشی کاربردی به علم شیمی دارد و می‌خواهد از آموخته‌های شیمی در صنعت استفاده کند و به همین دلیل فارغ‌التصیلان این گرایش با مفاهیمی که در صنایع شیمی مطرح است، آشنایی بیشتری داشته و بهتر جذب بازار کار می‌شوند. اما هدف شیمی محض پرورش دانشجویانی است که کارهای تحقیقاتی انجام بدهند و با تحصیل در دوره فوق‌لیسانس و دکترا به حل مسائل و ناشناخته‌های علمی شیمی بپردازند. از همین‌رو درس‌های نظری گرایش شیمی محض بیشتر از دروس کاربردی آن است.

هرچند که شیمی محض بیشتر به تئوری‌های عمیقتر شیمی می‌پردازد و شیمی کاربردی با ارائه یکسری واحدهای کاربردی ، ارتباط نزدیکتری با صنعت دارد، اما این دو گرایش در سطح لیسانس فرق زیادی با یکدیگر ندارند و اگر کسی مایل باشد از هر دو گرایش اطلاع داشته باشد، می‌تواند در دروس اختیاری ، بعضی از واحدهای اختصاصی گرایش دیگر را انتخاب کند. البته واقعیت این است که فارغ‌التحصیلان شیمی کاربردی راحتتر جذب بازار کار می‌شوند که آن هم بیشتر به خاطر عنوان این گرایش است تا معلومات فارغ‌التحصیلان آن!
آینده شغلی ، بازار کار ، درآمد
البته باید گفت این طور نیست که هیچ فرصت شغلی برای فارغ‌التحصیلان این رشته مهیا نباشد، چون تعدادی از فارغ‌التحصیلان شیمی جذب صنایع شیمیایی مختلف مثل صنایع رنگ‌سازی ، چرم‌سازی ، پتروشیمی ، موادغذایی، لوازم بهداشتی و آرایشی می‌شوند و در بخش آزمایشگاههای کنترل کیفیت محصولات شیمیایی و یا واحد تولید آنها کار می‌کنند.

من فکر می‌کنم که شیمی جزو معدود رشته‌هایی است که فارغ‌التحصیل آن می‌تواند همیشه مشغول بکار باشد. چون هر کارخانه‌ای که دایر شود، در بخش کنترل کیفیت کالاهای ساخته شده نیاز به یک شیمیست دارد و یا در تمام صنایع احتیاج به فارغ‌التحصیلان شیمی داریم تا مواد اولیه را با توجه به استانداردهای جهانی بررسی کرده و رد یا قبول بکنند.

علاوه بر موارد فوق یک شیمیست می‌تواند در خانه خود با کمترین امکانات کارگاه کوچکی دایر کرده و بعضی از مواد مورد نیاز جامعه را تولید کند. فارغ‌التحصیلان این رشته توانایی تغییر و تبدیل بر روی مواد خام را دارند و به یاری همین توانایی ‌، تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان این رشته کارگاهها یا کارخانه‌های شیمیایی کوچک یا بزرگ دایر کرده و در کار خود نیز موفق بوده‌اند. در ضمن فارغ‌التحصیل شیمی می‌تواند در کارگاهها و کارخانه‌های تهیه مواد آلی ، دارویی ،‌رنگها ، رزین‌ها و تهیه و ترخیص مواد معدنی کار بکند.
ظرفیت پذیرش کل و گرایش مختلف
طی سه سال تحصیلی 76 تا 78 بطور متوسط در هر سال 446 نفر دانشجو از گره آزمایشی علوم ریاضی و فنی و 2772 نفر از گروه علوم تجربی در رشته شیمی پذیرفته شده‌اند.
توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه
شیمی یعنی حفظ کردن صدها فرمول ، عدد و رقم. این تصور بسیاری از دانش‌آموزان دبیرستانی است. تصوری که از دبیرستان‌ها نشأت می‌گیرد، چرا که حجم مطالب کتاب شیمی دبیرستانی زیاد و فرصت تدریس محدود است و به ناچار دبیران و محصلان به جای درک و استدلال مفاهیم ، به سوی مسایل ذهنی و حفظی کشیده می‌شوند. در حالی که شیمی تلفیقی از مهارتهای ذهنی و استدلالی است و اگر کسی بخواهد در این رشته موفق گردد، باید در هر دو زمینه توانمند باشد و حتی می‌توان گفت که قدرت استدلال بیش از قدرت حافظه در این رشته اهمیت دارد چون حافظه فقط می‌تواند به کار سرعت بدهد اما حلال مشکلات نیست.

دانشجوی این رشته لازم است در دروس ریاضی ، شیمی و فیزیک ، قوی باشد و رشته شیمی را دوست بدارد یعنی از مطالعه درس شیمی لذت ببرد و خسته نشود. دانشجوی شیمی باید به شیمی علاقه‌مند باشد، نه این که رشته شیمی در فرم انتخاب رشته ، انتخاب چهلم و پنجاهم او باشد. همچنین دانشجو باید مثل مارگیرهای قدیمی که مار را می‌گرفتند و از آن استفاده بهینه می‌کردند، شجاع بوده و وسواس نداشته باشد، چون بعضی از مواد شیمیایی مثل مار خطرناکند، اما اگر کسی طرز استفاده از همین مواد را بلد باشد، موادی قابل کنترل و بسیار مفید هستند.
وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
رشته شیمی در ایران تا مقطع دکترا تدریس می‌شود. دوره کارشناسی ارشد شیمی دوره‌ای با گرایشهای تخصصی در پنج گرایش شیمی آلی ، شیمی تجزیه ، شیمی معدنی ، شیمی فیزیک ، شیمی کاربردی است. دوه دکترای شیمی نیز پس از دوره کارشناسی ارشد در دو بخش آموزشی و پژوهشی ارائه می‌گردد.


رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته
این رشته دارای واحدهای مشابه با رشته مهندسی شیمی می‌باشد.
وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر
شیمی رشته‌ای است که هم برای فارغ‌التحصیلان شیمی و هم برای افراد مختلف جامعه فرصت شغلی ایجاد می‌کند. برای مثال با ایجاد هر شغل در صنعت پتروشیمی حدود بیست شغل در صنایع پایین دستی و وابسته به وجود می‌آید. تنها کافی است وضعیت واردات کشور خودمان را بررسی کنیم تا به واقعیت سخن لینوس پائولینگ پی ببریم. چون درحال حاضر کشور ما هر ساله حدود 5 میلیارد دلار صرف خرید 3500 کالای شیمیایی می‌کند. یعنی ما یک کیلو نفت را 10 سنت می‌فروشیم، آن وقت یک کیلو از مواد شیمیایی را 40 هزار ، 50 هزار و حتی بعضی از داروهای شیمیایی را تا 100 هزار دلار خریداری می‌کنیم . این در حالی است که کشور ما به دلیل داشتن هیدروکربنها ، منابع معدنی و همچنین نیروی انسانی متخصص می‌تواند کالاهای شیمیایی بسیاری را تولید کند. کاری که چین انجام داد و توانست با کمترین امکانات ، بازار کالاهای شیمیایی دنیا را قبضه کند.

در ضمن باید توجه داشت که خرید کالاهای شیمیایی نه تنها به بودجه کشور فشار سنگینی وارد می‌کند بلکه فرصت‌های شغلی صدها فارغ‌التحصیل رشته شیمی را نیز از بین می‌برد. افرادی که باید با استفاده از منابع اولیه کشور به تولید کالاهای شیمیایی بپردازند

5.    87/7/20 (15:19)
www.chemists.ir

6.    87/7/21 (23:54)
از نظر بازار کار شیمی چه محض چه کاربردی فوق العاده هستش.رشته سختی هستش ولی میارزه.رشته ی با کلاسی هستش