مشخصات سوال

مجتبی  شیرازی  , nik1361
2 مهر 87 - 11:08
ولایت فقیه چیست ؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.

دیگر پاسخ ها

1.    87/7/2 (12:58)
سلام دوست عزیز ؛

همانطور که می دانید هر گروهی برای رسیدن به اهداف جمعی و گروهی نیازمند رهبری است که با داشتن ویژگی های یک رهبر ، با هدفمند کردن نیروها ، توانایی ها و استعدادها ، آن ها را به سمت مورد نظر هدایت کند.
بنا بر اعتقاد مسلمانان ( برای مثال شیعۀ 12 امامی) در جامعۀ اسلامی نیز پس از پیامبر (ص) ، رهبری جامعۀ اسلامی بر عهدۀ امامان معصوم بوده است و هم اکنون بر عهدۀ امام عصر (عج) می باشد.
ولی به خاطر غیبت کبری آن حضرت ، دسترسی به آن حضرت برای ارجاع ریز و درشت امور وجود ندارد. از این رو جامعۀ اسلامی فردی را که دارای ویژگی های رهبری می باشد و از اسلام آگاهی دارد ، توسط افراد متخصص برای این مسئولیت انتخاب می کند. این فرد باید عالم و عادل باشد.

در حقیقت مسلمانان در زمان غیبت ، برای سپردن مسئولیت رهبری خود به دست یک فرد ، به کمتر از حاکم عالم عادل تن در نمی دهند و فردی را بر می گزینند که حداکثر ویژگی های مورد نظر برای رهبر در جامعۀ اسلامی را داشته باشد.

به این فرد حاکم عالم عادل در زمان غیبت ، در اصطلاح ولی فقیه گفته می شود.

دوستدار شما ؛ سیدمرتضی سیدباقری

2.    87/7/2 (13:13)
ولایت فقیه ولایتی است که فقیه احکام را بیان می کند و مقلد از آن تقلید می کند
ولایت مطلقه همانطور که از اسمش مشخص است محدودیتی ندارد و مختص امام معصوم و حجت خدا است مطابق آیه "اطیعو الله و اطیعو الرسول و اولامر منکم"

3.    87/7/2 (14:37)
در دوران غیبت، برای قضاوت و بیان احکام لازم است به یک فرد متخصص آشنا به دین (فقیه) مراجعه شود. به عبارتی این فرد بر شما در برخی امورات ولایت دارد.

اما بین حدود و ثغور ولایت فقیه بین علماء اختلافاتی هست مثلا برخی از علمای ایران و لبنان از همین سیستم فعلی ایران دفاع میکنند و عده ی دیگری که تعدادشان شاید کم هم نباشد حدود کمتری را برای آن قائل هستند و حدود فعلی ایران را خارج از حد مجاز الهی میدانند و نامشروع.

4.    87/7/2 (14:47)
یعنی ولایتی که در زمان نبودن امام وقت امور رو به دست می گیره

5.    87/7/2 (15:56)
ولایت فقیه ، ولایت وحکومت فقه و قانون الهى بر مردم است و فقیه کارشناس و متخصص در شناخت احکام الهى و مسئول اجراى آن است .
با دقت در ماهیت و کیفیت احکام شرع در مى یابیم که اجرا و عمل به آن ها مستلزم تشکیل حکومت است وبدون تأسیس یک دستگاه عظیم و گسترده اجرا و اداره نمى توان به وظیفه اجراى احکام الهى عمل کرد.کارشناسی که بر این مسند نشیند جانشین("ضرورت یافت که سفیرانى از سوى خداوند باشند تا واسطه میان خلق و خالق باشند»... )خدا در زمین است.

6.    87/7/2 (20:13)
به نظر من ولایت فقیه یک موضوع من دراوردی است و هیچ فردی نمی تواند ادعا کندکه نعوذ بالله نایب امام زمان است.یاعلی

7.    87/7/2 (22:43)
بسم الله الذی لایضر مع اسمه شی فی الرض ولا فی سما و هو سمیع العزیز


در اسلام بعض امور را به تنها می توان گفت که یعنی کل اسلام حالا غیر از نبوت و امامت معصومین علیهم الصلاه و السلام . مانند تقیه مانند زکات مانند نماز مانند روزه و غیره زیاد داریم الحمدالله خوب ولایت نیز از همین جمله است سوال کمی کوتاه و خوب است و مفید اما نا رسا و بوی اعتراض دارد . من بشخصه معتقدم که این دین اسلام که خداوند تبارک و تعالی ان را کاملترین دین معرفی کرده است همین طور نمیشود که ارباب اهل کارش یکدفعه از دست رس و واسطه بودن بین خلق و خالق تهی شده باشد بس حتما عواملی هست که در این راستا فعال هستند در بخش دنیوی و معنوی کار . خوب اگر با این حداقل پسنده کنیم که یک نوع رابط یا رابطه هست ولی فقیه باید عمل کردش را با منطق عقل بسنجیم که عمل کرد درستی هست یا نه . خوب ایا ولی فقیه ما را بسمت ظلالت کشانده است یا به سمت عدالت و خود باوری ... ایا ولی فقیه بما در راه بدست اوردن عزت و غرور ملی و شخصی کمک کرده است یا نه ایا استقلال مملکت را بسمت وابستگی و اسارت به جهان استعمارگر می کشاند یا نه بسمت خود باوری اخه یا اخی تو فکر کن که ولی فقیه به زبان سانسکرید مخلوط به لری و ترکی یعنی شاه مهم اینه که تو در امان هستی و سرفراز چه کار الفاظ و القاب داری حالا وقعا اگر اسمش سناتور بود باز هم سوال میکردی که یعنی چه بابا سعی کن در این امنیت کخ ولی فقیه برایت تامین کرده خوش باشی فقط اگر این خوشی زیر شکمت زده ولکن برو جزایر قناری پیش از ما بهترون نوکری بکن وسلام

8.    87/7/3 (04:15)
سرکاریه.
زیاد جدی نگیر

9.    87/7/3 (07:24)
سلام
ولایت فقیه یعنی اینکه فقیه یا همان عالم دینی دارای حق ولایت است... و ولایت در اینجا یعنی حق حکومت یا سرپرستی...
ولایت مطلقه فقیه یعنی فقیه بر شما و اموال شما از خودتان اولی تر است و جانشین و خلیفه ی خدا بر زمین است ... اولی به تصرف است... در هر دو معنی فقیه بر جان و مال و ناموس مردم دارای حق است

10.    87/7/5 (00:08)
سلام
ولایت فقیه بر دو قسم است یکی مقیده و دیگری مطلقه که از دیر باز از زمان آخوند خراسانی بوده است و همیشه با هم در اختلاف بوده اند که وظیفه یک ولی فقیه چیست؟ بعضی می گویند که فقط ولایت بر انجام شرعیات دارند و نباید در مسایل مالی دخالتی داشته باشد ولی بعضی می گویند در همه امور باید دخیل باشد که این جز در معصومین نیست و کسی ولایت فقیه دارد که معصوم باشد .

11.    87/7/5 (11:45)
با سلام

اول بگم که پاسخ آقای شماره یک خیلی کامل هست و کاملا سیر تاریخی اون رو به بهترین وجه آورده.
بعدا باید بگم که به چند موضوع اگر دقت بشه بحث جمع میشه
و اگر پاسخی برای این سئوالات نزد خودت پیدا کردی معلوم میشه ولایت فقیه رو هم خوب درک کردی .


1- آیا در زمان غیبت امام معصوم ما ناچار به تشکیل حکومت اسلامی با توجه به همه حکومتهای دست ساخته بشری هستیم یا نه

2- آیا ولایت فقیه انتخابی است یا مثل حکومت معصوم انتصابی و از جانب خداست ؟


3- حدود و ثغور این ولایت چقدر هست ؟


4- اگر در حکومت اسلامی اشتباهی که منجر به بی عدالتی در جامعه شد با حضور ولی فقیه آیا ولی فقیه از درجه عدالت ساقط می شود ؟یا باز هم ولی فقیه باقی می ماند ؟ و مرجع رسیدگی به موضوع چه کسانی باید باشند با چه ویژگیهایی ؟


موفق باشی عزیز

12.    87/7/6 (10:23)
ولایت به معنای سرپرستی می باشددر حکومت اسلامی باید یک مرجع آگاه به مسائل روز و مسائل فقهی در راس امور حضور داشته باشد تا امورات تحت نظر و ولایت ایشان انجام شود.