مشخصات سوال

ستاره الف , setare_00
30 شهریور 87 - 13:17
خواندن معنی قران به اندازه ی تلاوت عربی قران ارزش و ثواب داره یا نه؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
جواد م , ninja62
87/6/30 (13:32)
بله داره چون خواندن و عمل كردن به دستورات این كتاب آسمانی از رو خوانی آن مهم تره
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/6/30 (13:40)
سلام طاعات قبول ما كه به عرب مسلط نیستیم قطعا باید معنی قران بدونیم پس قطعا ثواب داره و اصل ثواب عمل به دستوراتش مارم دعا من

2.    87/6/30 (14:03)
مطمئناً ثواب داره. خدا تو قرآن گفته اگر كوچكترین كار خوب به اندازه یك ذره هم انجام بدی نتیجه‌ش رو میبینی. وقتی حتی كار كوچكی مثل سلام كردن ثواب داره، خواندن سخن خدا هم ارزشمنده.

3.    87/6/30 (14:35)
سلام!
خوندن عربی قران به آدمی روشنی میبخشد و باعث هدایت او میشود و لی خواندن متن عربی برای ما فارسی زبانان به تنهایی کافی نیست بلکه در ضمن خواندن متن عربی به متن فارسی و ترجمه قرآن نیز توجه بشه که معنی اون رو درک کنیم و بفهمیم که خدا در این کتاب ارزش مند چه چیزی قرار داده.
البته اینهم متذکر بشم که خواند قرآن با اینکه نور هست و کمال را به انسان نشان می دهد به تنهایی ملاک نیست بلکه انسان باید قرآن رو در لحظه لحظه زندیگیش به کار بگیره و از این سخنان درس بگیرد.
موفق و پیروز باشید. مارو هم از دعای خیرتون خارج نکنید.
خدا نگهدار

4.    87/6/30 (15:07)
khaili hemaghate fekr koni khondane chizi ke nemifahmi savab dare ba zabone khodet bekhon va khob fekr kon bebin chi gofte ta roshan shi

5.    87/6/30 (15:47)
آیا قرآن نازل شده تا شما زبان عربی بدانید و به فرامین آن عمل کنید؟ آیا قران نازل شده تا شما نماز بخوانید و با تلاوت آن دلتان را پر از نور کنید؟ معمولاً از سنگ‌هایی مانند عقیق نیز برای همین منظور استفاده می‌شود؛ یعنی خواندن قرآن مانند داشتن انگشتر عقیق برای روشن شدن دل است.
باور کن دوست من، خدا این‌ها را نخواسته،‌ فرامین ظاهری آیات که قرآن واقع نیستند. قرآن کتابی است در این کتاب پنهان، چرا تعقل نمی‌کنیم؟ خداوند قرآن را فروفرستاد تا در معانی آن تامل کنیم و به قرآن باطن که همان قطب‌نمای حقیقت است دست یابیم. قطب‌نما چیست؟ فرقانی که به ما می‌گوید تک همسری‌ خوب است یا چند همسری؟ اصول انسانیت چیست؟ توحید چه مختصاتی دارد؟ و... قرآن برای فهم زبان خدا و اعتراف به حضور او فرود آمد. قرآن آمد تا به ما راه پیامبر شدن را بیاموزد، نه پیرو پیامبر بودن را. قرآن آمد تا نشان دهد چگونه معجزات خداوند هر روز برای هر بشری فرو فرستاده می‌شود و چگونه انسان می‌تواند پیام خدا را ببیند، بشنود و بر زبان جاری سازد.
در این زمینه خواستید بیشتر بدانید به وبلاگ من مراجعه کنید. در آنجا شروع کردم به شرح آیات قرآن و معانی‌ عمیق این آیات که هیچ ربطی با بافته‌های سنتی ما ندارند:
http://eslamepak.blogfa.com

6.    87/6/30 (17:03)
سلام ؛
اسلام دین عقل و میانه روی است و در جهت رشد انسان ها نازل گشته است. از این رو هر عملی که در آن برای ما و دیگران رشدی نداشته باشد کاری مفید نخواهد بود. ضمن اینکه خداون به طور مکرر در جای جای قرآن فرموده که " افلا تعقلون ---> آیا فکر نمی کنید؟" یا اینکه " افلا تدبرون ---> آیا تدبر نمی کنید؟ ". در این صورت ما چگونه می توانیم بدون فهم قرآن از آن بهره گیریم و به رشد برسیم !! پس برای بهره گرفتن از قرآن در زندگی باید معنی آن را فهمید.

ولی با این حال خواندن متن عربی قرآن بدون فهم معنی آن نیز خالی از لطف نیست. همین قدر که به شما بگویم فردی با بینایی بسیار ضعیف به خواندن قرآن روی آورد و چشمانش بینایی رابدست آورد. اینکه می گویند قرآن شفاست و روشنی است ، در این مورد به معنای مادی کلمه نیز صدق کرده.

پس نتیجه می گیری:
خواندن عربی قرآن سودمند است ، ولی کافی نیست. کافی آن است که ما برای درک و تدبر در آیات الهی تنها با چشم ظاهر به قرآن ننگریم و با گشودن چشم دل بواسطۀ انس با مفاهیم آیات الهی و تدبر در آن ، خود را از لذت آن محروم نکنیم.

بزرگی میگوید: "همه قرآن را دوست دارند و عدۀ زیادی آن را می خوانند ، ولی عدۀ کمی هستند که در آن تدبر می کنند" ، و همانطور که می دانید تدبر (تلاش عقل و دل برای دریافت حقیقت به صورت فردی) بدون خواندن معنی ، سودی نبخشد.

دوستدار شما ؛ سیدمرتضی سیدباقری

7.    87/6/30 (19:15)
اولین بار که قرآن به یک زبان دیگه (فارسی)ترجمه شد همه احساس کردن کار خوبی نیست .
علمای ماوراالنهر فتوا دادند که (((( ترجه قرآن به پارسی روا باشد ، مر آن کس را که او تازی نداند. ))))

8.    87/6/30 (21:44)
سلام آبجی
شمار قرآن رو به زبان فرانسه بخون. اجر تلاوت قرآن تو دقت و تعقل و نتیجه گیری و تأثیر دادن مطلق دستوراتش تو زندگی ما آدمهاست زبان خوندنش که توفیقی نداره. ولی لحن عربیش که انتخاب خاص خداست خیلی ارامش بخشه و دل رو آروم میکنه
ولی در مورد ارزش و ثواب بهترین ثواب وقتیه که شما به دستوراتش عمل و تو نکته های تعقل و تأمل کنی
التماس دعا
یا علی

9.    87/6/30 (23:45)
با سلام
سوال جنابعالی چند وجه دارد
1- آیا ثواب و اجرت یکسان دارند؟
2- آیا تاثیر یکسان دارند؟
در جواب اولی با توجه به منابع معتبر ثواب آن یکسان است
و اما در مورد دومی باید گفت که عربی آن تاثیر بیشتر دارد

10.    87/6/31 (01:32)
سلام
بله چون فارسی نزدیکترین زبان به عربی
حتی شما نماز را هم میتوانید به فارسی بخونید ( معنیش)

11.    87/6/31 (14:51)
دوست عزیز
ثواب رو چی معنی میکنید ؟
آیا ثواب یعنی من اینجا بشینم قران بخونم و بعد در اون دنیا یه کنتور بزارن تا لحظه به لحظه آخرتم آباد بشه ؟

ببینید معنی فارسی قران برای اینه که شما کم کم بتونید از متن عربیش استفاده کنید
به عنوان مثال این کلمات رو به فارسی چی معنی میکنن ( الله-رب- اله) در فارسی همه اینها خدا معنی میشه ولی در عربی اولی به معنی وجودی است که جامع صفات کمالی است دومی یعنی وجودی که مربی جهان است و به قولی جهان رو مربی گری میکند سومی به معنی اون اله ای است که در ذهن شماست و شما اون رو تبرک میدونید و قداست براش قائلید

یا مثلا این کلمات ( عا لم - علیم )
هر دو این کلمات در فارسی دانا معنی میشن ولی در عربی اولی کسی است که علمش کسبی است یعنی اون رو بدست آورده دومی یعنی کسی که بی نیاز از چیزی یا کسی دانا است
اولی صفت انسان ( بر وزن فاعل ) و دومی صفات الهی ( بر وزن فعیل )

در سوره یوسف آمده ( انا انزلناه قرءانا عربیا لعلکم تعقلون )


12.    87/6/31 (16:11)
بله حتما

13.    87/7/1 (01:03)
ستاره جان من یه سوال می کنم آیا خوندن اشعار حافظ به زبان انگلیسی همان اثر زبان فارسی را دارد؟
البته خواندن یک چیزه و فهمیدن یک چیز
اگر شما بخونی اما درک نکنی و باطنش رو نفهمی چه عربی چه فارسی ثواب که نداره هیچ اشکال هم ایجاد م یکنه پس در وهله اول فهمیدن باطن متن مهمه و ثواب داره و در وهله دوم هر متنی به زبان خودش گویاست

14.    87/7/3 (15:47)
بله داره چون خواندن و عمل كردن به دستورات این كتاب آسمانی از رو خوانی آن مهم تره

15.    87/7/5 (03:20)
با سلام
دوست عزیز
خواندن ترجمه جای اصل را نمی‏گیرد، هر چند برای فهمیدن متن، مراجعه به ترجمه لازم است. و خیلی خوب هم هست
http://www.cloob.com/clubname/pasokh
التماس دعا

16.    87/7/13 (00:28)
بله
داره