مشخصات سوال

آ م ی ن در به در , 0x0_nomono_0x0
30 شهریور 87 - 12:13
ویتامین A در چه چیزهایی یافت میشود؟
اطلاعات بیشتر : غذاها و میوه ها


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
امین دالتون , zakhe_irooni
87/6/30 (14:26)
liste kamelesho barat send kardam
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/6/30 (12:17)
سلام . معدن آن جگر است

2.    87/6/30 (12:33)
این ویتامین به فرم اصلی اش فقط در مواد غذایی حیوانی موجود است. ویتامینA به مقدار زیاد در جگر وجود دارد. در تخم مرغ میزان محدودی از آن یافت می شوند و شیر و لبنیات منابع خوب ویتامینAهستند . پیش سازهای ویتامینA یعنی کاروتنوئیدها که در بدن به ویتامینA تبدیل می شوند، که در سبزیجات با رنگ سبز تیره مثل سبزی خوردن و اسفناج، در سبزیجات نارنجی رنگ مثل هویج و کدو حلوایی و میوه های به رنگ نارنجی مثل پرتقال و گرمک وجود دارد. بدین خاطر است که توصیه می شود حتماً در کنار غذا، سالاد سبزیجات ، سبزی خوردن ، سوپ سبزیجات یا سبزیجات پخته مثل سیب زمینی داشته باشید.


3.    87/6/30 (12:35)
ویتامین A منابع غذایی زیادی دارد. ویتامین در مواد غذایی حیوانی و کاروتنوئیدها (پیش‏سازهای ویتامین A) در مواد غذایی گیاهی وجود دارند.

شیر پرچربی، خامه، کره، پنیر چرب و زرده تخم‏مرغ منابع خوب ویتامین A هستند. جگر حیوانات مختلف منبع غنی ویتامین A است. مصرف هفته‏ای یک بار یا ده روز یک بار جگر می‏تواند نیاز یک هفته را تأمین کند. روغن کبد ماهی، اگر چه معمولاً در رژیم غذایی روزانه مصرف نمی‏شود، اما منبع عالی ویتامین A است. این گونه روغنها به عنوان مکمل غذایی توصیه می‏شوند. اما در استفاده از آنها باید جانب احتیاط را رعایت کرد، زیرا حاوی مقادیر زیاد در حد سمی، ویتامین Aهستند و ممکن است به آلاینده‏های محیطی که در کبد ماهی تجمع می‏یابند، آلوده باشد.

سبزیها و میوه‏های زرد، نارنجی، قرمز و سبز تیره منبع کاروتنوئیدها هستند. نمونه‏هایی از این مواد غذایی عبارتند از:

سبزیهای زردرنگ: هویج، کدو حلوایی، سیب‏زمینی، کدو خورشی.

میوه‏های زردرنگ: زردآلو، طالبی، انبه، هلو، شلیل.

سبزیهای دارای برگ سبز: برگ چغندر، خردل، ترب، کلم، گل کلم، کنگر فرنگی، اسفناج و سبزیهای سبز سالادی.

سبزیهای ساقه‏ای سبز: مارچوبه، بروکلی، ریواس.

میوه‏ها و سبزیهای قرمز: گوجه‏فرنگی و فلفل دلمه‏ای قرمز.

صدها کاروتنوئید (پیش‏ساز ویتامین A) در مواد گیاهی وجود دارد که فقط حدود 50 تا از آنها در بدن قابل تبدیل به ویتامین A هستند. آنها متناسب با کلروفیل (سبزینه) در گیاهان وجود دارند؛ یعنی برگهایی که دارای کلروفیل بیشتری هستند، میزان ویتامین A بیشتری هم دارند. برگهای خارجی کاهو که اغلب مصرف نمی‏کنیم و به دلیل بالا بودن میزان کلروفیل تلخ هستند، دارای پیش‏ساز ویتامین A بیشتری نیز هستند.

ویتامین A نسبت به حرارت روشهای معمولی پختن و فرآیند کردن مقاوم است. مواد غذایی کنسروشده یا منجمدشده تا 9 ماه یا بیشتر، ویتامین A خود را حفظ می‏کنند. میوه‏ها و سبزیهای پلاسیده و خشک شده و چربیهای تندشده، مقادیر کمی ویتامین دارند، زیرا ویتامین آنها اکسید شده است. از نظر پایداری، ویتامین A علاوه بر حرارت (تا 100 درجه سانتی‏گراد) در مقابل نور نیز نسبتا پایدار است. بنابراین در اثر پخت از بین نمی‏رود مگر اینکه غذا را با روغن به مدت طولانی سرخ کنیم
منبع: http://www.hawzah.net
موفق باشی

4.    87/6/30 (12:38)
این ویتامین جزو ویتامین های محلول در چربی بوده و ترکیبى است که در ساختمان پوست، موها، چشم، دندان و لثه حضور دارد. حضور این ویتامین سبب عملکرد صحیح و حفظ سلامت این اعضا مى‌شود. «ویتامین آ» در سنین رشد در استخوان سازى شرکت می‌کند به همین علت کودکان در حال رشد، خانمهاى باردار یا شیرده نیاز بیشترى به «ویتامین آ» دارند.

«ویتامین آ» ترکیبى است که در تمام گیاهان سبز خوراکى مثل اسفناج وهمین‌طور کلم، هویج و گوجه فرنگى یافت می‌شود. کره، شیر و زرده‌ تخم‌مرغ نیز سرشار از «ویتامین آ» هستند.

«ویتامین آ» موجود در منابع حیوانى مانند شیر و زرده تخم‌مرغ به سرعت جذب بدن مى‌شود. اما منابع گیاهى مانند اسفناج در واقع حاوى پیش‌ساز «ویتامین آ» هستند که پس از ورود به بدن ابتدا به کبد مى‌رود و پس از اندکى تغییر، تبدیل به ترکیب «ویتامین آ» تبدیل می‌شود که بدن توانایى جذب آن را دارد.

«ویتامین آ» در پوست به رشد، ترمیم و بازسازى این بافت کمک مى‌کند. این ویتامین اشعه زیانبخش نور خورشید را به خود جذب مى‌کند و مانع آسیب‌دیدن سلولهاى پوست مى‌شود، همچنین مقاومت این سلولها را در برابر آلاینده‌هاى محیطى مانند دود و منواکسید کربن افزایش مى‌دهد. «ویتامین آ» در ساخت کلاژن پوست شرکت مى‌کند.

کلاژن ترکیبى است که حضور آن سبب استحکام پوست می‌شود. ساخت کلاژن با بالا رفتن سن به طور طبیعى کاهش مى‌یاید و این مسئله سبب افتادگى و ایجاد چین و چروک در سطح پوست مى‌شود. به همین علت «ویتامین آ» ترکیب جادویى است که در کرم‌هاى گرانقیمت زیبایى پوست و ترکیبات جلوگیرى کننده از پیرى و افتادگى پوست به کار مى‌رود.

«ویتامین آ» همچنین نقش مهمى در سیستم بینایى بر عهده دارد. عملکرد صحیح بینایى در محیطهاى کم نور و تاریک نیازمند حضور ترکیب این ویتامین است. کمبود «ویتامین آ» منجر به ضعف بینایى در تاریکى یا مشکل شب کورى می‌شود. خشکى چشم، خشکى پوست و ریزش‌ شدید موها نیز از پیامدهاى کمبود «ویتامین آ» است. مصرف برخى داروها مانند آنتى بیوتیک‌ها جذب بسیارى از ویتامین‌ها از جمله «ویتامین آ» را کاهش مى‌دهد.

«ویتامین آ» از جمله ویتامین‌هاى است که توسط بدن و در بافت کبد ذخیره مى‌شوند. به همین علت نه تنها کمبود، بلکه مصرف بیش از حد این ویتامین براى بدن مضر است و سبب مسمومیت مى‌شود.

مسمومیت «ویتامین آ» با سردرد تهوع و سرگیجه همراه است که علت آن به هم ریختن تعادل اعصاب مرکزى یا همان مغز و نخاع است. این مسمومیت گاه منجر به ریزش ناگهانى مو نیز مى‌شود.

«ویتامین آ» در ترکیب با ویتامین سى سیستم ایمنى بدن راتقویت مى‌کند و مصرف روزانه این دو ویتامین ریسک بیماریهاى مانند سرطان را به طور محسوسى کاهش مى‌دهد.

براى تأمین «ویتامین آ» مورد نیاز بدن مى‌توان از کپسولها یا قرص‌هاى «ویتامین آ» به عنوان مکمل‌هاى غذایى استفاده کرد.

منابع ویتامین آ

روغن جگر ماهی، هویج (در هویج ماده‌ای به نام کاروتن وجود دارد که بدن آن را تبدیل به ویتامین آ می‌کند).
جگر گوساله , جگر مرغ , جگر گاو , پنیر , زرده تخم مرغ , کره تازه , قلوه
در سبزیجات بیش از همه «جعفری , کدو , اسفناج , کاهو , شاهی» دارای این ویتامین بوده
و در میوه‌جات بیش از همه «خربزه , گیلاس , موز , خرما , هلو , پرتقال» بیشتر از سایر مواد غذایی دارای ویتامین آ می‌باشند.

5.    87/6/30 (12:39)
ویتامینAدر چه مواد غذایی موجود است؟

این ویتامین به فرم اصلی اش فقط در مواد غذایی حیوانی موجود است. ویتامینA به مقدار زیاد در جگر وجود دارد. در تخم مرغ میزان محدودی از آن یافت می شوند و شیر و لبنیات منابع خوب ویتامینAهستند . پیش سازهای ویتامینA یعنی کاروتنوئیدها که در بدن به ویتامینA تبدیل می شوند، که در سبزیجات با رنگ سبز تیره مثل سبزی خوردن و اسفناج، در سبزیجات نارنجی رنگ مثل هویج و کدو حلوایی و میوه های به رنگ نارنجی مثل پرتقال و گرمک وجود دارد. بدین خاطر است که توصیه می شود حتماً در کنار غذا، سالاد سبزیجات ، سبزی خوردن ، سوپ سبزیجات یا سبزیجات پخته مثل سیب زمینی داشته باشید


http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=688

6.    87/6/30 (12:43)
salam havich , jegar , kalam ,

7.    87/6/30 (13:57)
salam.vitamin e A dar anvae mivehha mesle moz,sib va ... hamchenin dar bazi sabzijat manande havij vojod darad

8.    87/6/30 (18:56)
moragheb bash in vitamin halal dar charbiye va badan nemitone az rahe edrar daf kune . ba masrafe ziyadesh moshkel peyda mikuni . avarezesham sar dard va kahir poste

9.    87/6/30 (21:17)
این ویتامین به فرم اصلیاش فقط در مواد غذایی حیوانی موجوده.
ویتامین A به مقدار زیاد در جگر وجود داره.
درتخم مرغ میزان محدودی از اون یافت می‌شه و شیر و لبنیات منابع خوب ویتامین A هستند.

پیش سازهای ویتامین A یعنی کاروتنوئیدها که در بدن به ویتامین A تبدیل می‌شن، در سبزیجات با رنگ سبز تیره مثل سبزی خوردن و اسفناج، و در سبزیجات نارنجی رنگ مثل هویج و کاهو و کدو حلوایی، و میوه‌های به رنگ نارنجی مثل پرتقال و گرمک و خرمالو و زردآلو و انگور و خربزه و طالبی وجود داره.

در شبکیه چشم ویتامین A به شکل آلدئیدی یعنی رتین و یا رتینال وجود داره.
رتینال به کمک یک واکنش آنزیمی احیا شده و به رتینول تبدیل می‌شه و به عکس رتینول در اثر اکسیداسیون قابل تبدیل به رتینال هست.


10.    87/6/31 (12:36)
در گوشت قرمز
و میوه های رنگی یافت می شود

11.    87/7/1 (15:57)
سلام دوست من
ویتامینA
این ویتامین در بدن حیوانات اهلی و آبزیان بویژه در روغن کبد ماهی بمقدار زیاد وجود دارد . روغنهای سویا ، کلزا و زیتون نیز دارای این ویتامین می باشند .
در بدن : A نقش اساسی ویتامین
این ویتامین در مکانیسم حس بینایی ، حفاظت لایه های مخاطی بویژه لایه
مخاطیی معده ، در ساختمان عاج دندان ، در تولید مثل و در مکانیسم غدد
عرق نقش سازنده دارد .
در بدن : A کمبود ویتامین
- اختلال در سیستم بینایی و شبکوری
- زخم معده
- خونریزی لثه و عقب رفتگی لثه
- خشکی پوستی
منابع غذایی :
شیر ، کره ، زرده تخم مرغ ، ماهی ، سبزیهای برگ سبز و سبزیهای زرده و
A قرمز بویژه هویج از اینرو برگهای خارجی کلم و کاهو حاوی ویتامین
بیشتری نسبت به برگهای داخلی است .