مشخصات سوال

سمانه  السادات شجاعی , sshojaie
30 شهریور 87 - 11:35
درد دندانی که عصب‌کشی شده چه دلیلی می‌تونه داشته باشه؟
اطلاعات بیشتر : می‌شه گفت این درد ناشی از عفونت است نه درد عصبی؟


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
پژمان بهرامی سامانی , pejman041
87/6/30 (12:11)
سلام دوست عزیز
دندانی که روت کانال(یا عصب کشی) شده باشد به چند دلیل ممکن است مجددا" درد بگیرد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1-روت کانال ناقص باشد وتا ته ریشه تمیز وپرشده نباشد.این مورد معمولا" در عکس رادیوگرافی کاملا" مشخص است وبا درمان مجدد روت کانال یا همان ری اندو خوب می شود.
2- وجود کانال اضافی : برخی مواقع در ریشه دندان کانال های عصبی اضافه وجود دارد وعصب باقی مانده در این کانال ها باعث درد می شوند. دراین موارد لازم است پرکردگی تاج خالی شود و دندانپزشک به دنبال کانال اضافه بگردد با این کار درد بیمار برطرف می شود.
3-وجود کیست یا کانون های عفونی در انتهای دندان:برخی از دندان ها قبل از این که روت کانال شوند عفونی هستند ویا ته ریشه کیست دارد.با وجود آن که اکثر این دندان ها بعد از درمان روت کانال بهبود یافته و عفونت برطرف می شود ولی مواردی نیز وجود دارد که به درمان جواب نمی دهد وبستگی به وضعیت وموقعیت دندان ممکن است نیاز به کشیدن دندان ویا جراحی انتهای ریشه باشد.
4- پرفوره شدن ریشه (سوراخ شدن قسمتی از ریشه هنگام کار عصب کشی) است.همیشه احتمال ایجاد خطاهائی مثل این مورد ویا بیرون زدن مواد پرکننده کانال از ته ریشه وجود دارد واین مسئله حتی برای بهترین دندانپزشکان واندودنتیست ها هم گاهی پیش می آید.درمان این موارد گاهی ری اندو، گاهی جراحی وگاهی هم کشیدن دندان است.

به هر حال به شما پیشنهاد می کنم اگر در جای هستید که دسترسی به یک متخصص درمان ریشه (اندودنتیست ) داریدحتما" به چنین متخصصی مراجعه کنید تا راهنمائی ودرمان شما را به عهده بگیرتد.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/6/30 (12:35)
سلام
تازه شدید مثل من !
5 سال پیش دندونم خراب شده بود عصب کشی و پر و ...
از همان روزهای اول شروع به درد کرد به دکتر گفتم و جواب داد که خودش خوب می شم بعدا درد ش کم شد و من بی خیال شدم و 2-3 سال بعد لثه ام ورم کرد به یک دکتر دیگه رفتم گفت یا باید دندونت را بکشی یا باید جراحی بکنم که 50% احتمال بهبودی داره.
علت اصلی سهل انگاری دکتر قبلی در عصب کشی بود .
به نظر من یا به یه دکتر مورد اعتماد نشون بده یا بکش بنداز دور که دردسر زیاد داره

2.    87/6/31 (00:51)

با پاسخ اول و دوم در مورد شرح علت موافقم.
اما باتوجه به تجربه عینی خودم درخصوص مواجهه با درد بعداز عصب‌كشی و پر كردن دندان، موارد زیر را به پاسخ دوستان اضافه می‌كنم:
از علائم بارز ناشی‌گری دندانپزشكی كه دندان شما را عصب‌كشی و سپس پر نموده، این است كه به احتمال بسیار زیاد بافت عصبی را از دیواره داخلی كانال دندان شما به‌طور كامل جدا نكرده‌است. این سهل‌انگاری باعث تماس بافت عصبی با موادی می‌شود كه دندان شما با آن پر شده‌است.
وقتی این اشتباه رخ داده باشد، جنس مواد پرشده باعت انتقال (رسانایی) حرارت و برودت ناشی ار مصرف مداوم مایعات گرم یا سردی می‌شود كه در قالب انواع نوشیدنی نوش جان می‌كنید.
كه برخی علائم آن به قرار زیر است:
1- به‌هنگام مسواك زدن و سپس مصرف مایعات بیش‌از حد داغ یا بیش‌از حد سرد، به‌محض تماس با دندان یادشده دچار درد می‌شوید.
2- موقع خوردن انواع خوراكی‌هایی كه دارای قند نسبتاً زیادی هستند (مانند انواع شیرینی و یا قند)، بلافاصله احساس درد خفیفی در ناحیه دندان یادشده خواهید كرد.

اگر دو مورد بالا خصوصاً در رابطه با دندان شما صدق می‌كند، پس باید دوباره مواد پرشده را از دندان خالی كرده و مجدداً اقدام به عصب‌كشی اصولی و سپس پر نمودن دندان نمایید.

یكی دیگر از احتمالات، عدم ایزولاسیون (یا به عبارت عامتر عدم آب‌بندی) دندان یادشده است كه ممكن است به‌محض تماس با مایعات رقیق (ازقبیل آب، قهوه و چای)، شروع به درد می‌كند، كه این عامل ناشی از نفوذ مایعات به زیر پوسته مواد پرشده و تماس با سطح عصب‌ها می‌باشد كه در این حالت نیز چاره‌ای جز طی كردن اقدامی كه در «بند 2» شرح داده شد نخواهید داشت.
به‌هرحال دكتری كه باعث و بانی این مشكل برای شما شده، مسئول آن بوده و باید پاسخ‌گوی اقدام خود باشد. لذا به‌جای مراجعه به پزشك دیگری، ابتدا به پزشك اول مراجعه و مشكلات ناشی از سهل‌انگاری كار خودش را به او متذكر شده و وی درصورت توان و تخصص لازم، موظف به رفع عیب یادشده است و حتماً باید از شما عذرخواهی كند.

امیدوارم مشكلتون حل شود.


3.    87/6/31 (21:02)
سلام عزیزم.
یا بعنوان عصب كشی كه میبایست عصب رو تكه تكه خارج كرد این كار كامل و صحیح انجام نشده.
یا مواد فاسد دندان كاملا خارج نشده.
یا اینكه عفونتی در اون ناحیه وجود داره و یا اینكه درد.عفونت و یا التهابی در دندانهای هم عصب با دندان مورد نظر باعث ایجاد درد در دندان یاد شده گردیده...چون عصب دهی بعضی از دندانها به وسیله یك عصب مشترك گاها باعث میشه علیرغم عدم وجود مشكل در یك دندان تنها بواسطه وجود اشكال در دندان های هم عصب در دندان سالم نیز بیمار احساس درد كنه...
البته بهتر اینه كه دندانبزشك در این مورد تصمیم بگیره...

4.    87/7/2 (06:06)
حتما زیاد شکلات خوردی :))