مشخصات سوال

پدر زمینی , cth
17 شهریور 87 - 14:38
خال ریز قهوه ای
اطلاعات بیشتر : سلام برای از بین بردن خال های قهوه ای ریز صورت چه باید کرد ؟!
جزئیات : دوستان من میخوام تا اونجایی که امکان داره از کرم استفاده کنم !نوع کرم به من معرفی کنید !


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
حسین   , scorpions_b2006
87/6/17 (14:47)
دوست گرامی، خال از تجمع خوش خیم سلولهای ملانین ساز ( ملانوسیت ) در یک ناحیه بوجود می آید. و بسته به ملانین موجود در سلولها از بیرنگ تا کاملاْ تیره تقسیم میشود از نظر موقعیت قرار گرفتن خال در پوست سه نوع خال داریم:
۱- جانکشنال یا سطحی : درست در بین اپی درم و درم قرار میگیرد و همسطح پوست است.
۲- درمال یا عمقی : در عمق پوست یعنی در ناحیه درم قرار میگیرد.معمولاْ بیرنگ هستند و بصورت یک زائده هم رنگ پوست دیده میشوند و برجسته هستند.
۳- کامپاند یا مخلوط : حد فاصل عمق و سطح میباشد. از نظر رنگ بسته به اینکه کدام قسمت بیشتر باشد ( بطرف درم یا اپی درم ) رنگهای گوناگونی میتواند داشته باشد.
کک و مک : تجمع ملانین در سلولهای لایه های پوست ( اپی درم ) ایجاد میشود و نور آفتاب بخصوص اشعه ماوراء بنفش باعث تشدید آن میشود.
لکه های تیره تا قهوه ای در نواحی در معرض آفتاب بخصوص پشت دستها با عنوانهای لک کبدی یا خورشیدی یا لک سنین بالا : این لکه ها نیز از تجمع ملانین بوجود می آیند و نور آفتاب باعث تشدید آنها میشود . بر خلاف اسم آن هیچ گونه مشکل کبدی در این افراد وجود ندارد و با افزایش سن بیشتر و اندازه آنها میتواند گسترده تر شود.
درمان این نوع ضایعات پیگمانه متنوع است و شامل :
۱- برداشتن خال بوسیله عمل جراحی ( احتمال ماندن خط عمل بصورت یک اسکار وجود دارد که بسته به نوع پوست میتواند ناچیز تا برجسته باشد. )
۲- تراشیدن خال ( در مورد خالهای جانکشنال )
۳- درمان با کرایو ( سرما درمانی ): در مورد خاهای جانکشنال - کک و مک - لکه های تیره پشت دستها.
۴- لایه برداری ( در مورد کک و مک )
۵- لیزر
لیزر از خود دو نوع نور ساطع میکند که برای از بین بردن انواع ضایعات دارای ملانین موثر هستند. طول زمان پالس در این لیزر خیلی کوتاه در حد ۵ نانو ثانیه است. اساس درمانی این لیزر بوسیله حرارتی است که در یک نقطه خاص ایجاد میشود بدون اینکه بافتهای مجاور آسیب ببینند. نقطه هدف لیزر در از بین بردن ضایعات پیگمانه ملانین موجود در این ضایعات است و انرژی حرارتی ساطع شده از لیزر به ملانین برخورد میکند و سلولهای حاوی ملانین از بین رفته و ملانین آنها توسط سیستم ایمنی پاکسازی میشود
یکی از مزایای این نوع لیزر زمان پالس خیلی کوتاه آن است . در موقع عمل بدلیل زمان پالس حرارتی کوتاه و زمان استراحت حرارتی طولانی باعث میشود که در یک نقطه معین حرارت سریعاْ بالا رود و باعث از بین بردن همان نقطه شود و بافتهای مجاور بدون آسیب بمانند.
قبل از درمان با لیزر در ضایعات پیگمانه تشخیص قطعی باید صورت گیرد چون در بعضی موارد ملانوم بدخیم ( سرطان خال ) خود را بصورت یک خال نشان میدهد و در صورت عدم تشخیص قطعی میتواند برای بیمار مشکل ساز باشد. بعلاوه باید موقعیت ضایعه از نظر عمق ( درمال یا اپی درمال ) تعیین شود.
هر دو نوع طول موج برای از بین بردن ضایعات پیگمانه مورد استفاده قرار می گیرند. نور سبز رنگ در طول موج ۵۳۲ نانومتر در درمان بیشتر ضایعات سطحی اپی درمال از قبیل: کک و مک و لکه های محدود پشت دست موثر است و نور مادون قرمز در طول موج ۱۰۶۴ نانومتر در ضایعات عمقی تر درمال از قبیل خالها موثرتر است.
قبل از درمان باید از بیماران تاریخچه کامل از جمله حساسیت به رنگهای گرفته شود .
بلا فاصله بعد از دزمان با لیزر در ناحیه لیزر شده باید از یخ بمدت ۵ تا ۱۰دقیقه هر ساعت برای باقیمانده روز استفاده کرد.
از فردای روز عمل لیزر باید از یک آنتی بیوتیک موضعی روزی دو بار تا بهبودی کامل استفاده نمود.
باید از خراشاندن یا هر نوع صدمه به محل لیزر شده تا بهبودی کامل اجتناب کرد.
نباید بمدت دو ماه محل عمل در معرض مستقیم آفتاب قرار گیرد . در صورتی که محل عمل در معرض آفتاب است باید از ضد آفتاب با فاکتور محافظتی حد اقل ۳۰ استفاده کرد.
بعد از برطرف شدن قرمزی محل لیزر ممکن است ضایعه پیگمانه دیده شود که به مرور زمان در طی۳ تا ۴ هفته کمرنگ میشود. درمان بعدی ۸ تا ۱۲ هفته دیگر انجام میگیرد.
بنابراین براساس نوع خاله درمانهای متفاوتی وجود دارد ومیبایست بابررسی های انجام شده توسط پزشک درمان متناسب صورت گیرد.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/6/17 (14:42)
سلام دوست من
بهترین روش استفاده از روش میكرو درم ابرشن است.سراغ یكی از متخصصین پوست كه اینكارو انجام میده برو
و همچنین استفاده از كرمهای ضد آفتاب با عیار مناسب چون اون لكه ها زیر نوع آفتاب بیشتر و بزرگتر میشن

2.    87/6/17 (15:12)
بهترین كار اینه كه به پزشك مراجعه كنی. با خال بازی نكن

3.    87/6/17 (17:23)
با دوستان موافقم............

4.    87/6/18 (01:29)
دوست عزیز سلام
این خالی که شما منظورتونه من هم داشتم و سوزوندم
با کرم ضد آفتاب برطرف نمیشه فقط پیشگیری میکنه
البته با پلینگ کردن کمی کمرنگ میشه ولی کامل برطرف نمیشه و البته بستگی به مقدار تیرگی اون هم داره
چون سطحیه و عمق نداره فریز نمیکنن
لیزر هم که مشکلات خودشو داره
بهترین راه سوزوندنه که هیچ اثری هم به جا نمیذاره
من خودم امتحان کردم و راضیم
اگه بیمه تامین اجتماعی هستی بعضی جاها رایگان این کارو انجام میدن

5.    87/6/18 (06:26)
salam
اگر دوست ندارید این خال ها دیده شوند، می توانید با مراجعه به متخصص پوست و با استفاده از روش مناسبی آنها را از روی پوست خود بردارید.

اگر پزشک تشخیص داد که پوست شما مشکلی ندارد، شاید یکی از روش های زیر را برای از بین بردن خال ها استفاده کند :

1- سوزاندن خال ها با لیزر یا الکترولیز

2- فریز کردن آنها با نیتروژن مایع

3- استفاده از اسیدهای مختلف تحت نظر پزشک

4- پاک کردن آنها از سطح پوست


شما می توانید تحت نظر متخصص پوست از اسیدهای ضعیفی مثل اسید گلیکولیک (Glycolic acid) استفاده کنید که رنگدانه های پوست را در محل خال از بین می برند، اما گاهی اوقات هم پوست را تیره تر می کنند.

ولی اگر نوع پوست شما خوب نباشد، شاید پزشک یک کرم خاص به شما بدهد که این کرم مخلوطی از سه نوع کرم ( هیدروکوئینون 4 درصد + یک نوع کرم ضد آفتاب + تری تینوئین 5 درصد ) است که از هر کدام 30 گرم در این مخلوط وجود دارد.

از این سه کرم ، دو نوع اول را بدون تجویز پزشک می توانید تهیه کنید، ولی " تری تینوئین " را بایستی پزشک تجویز کند و با اسید گلیکولیک، هیدروکوئینون و ضد آفتاب باید مصرف شود.

اگر برای چند ماه از این سه کرم ( که در ترکیب بالا گفته شد ) دو بار در روز استفاده کنید، خال های قهوه ای پوست شما کمرنگ خواهند شد و بعد از مدتی از بین خواهند رفت.

باز هم یاد آوری می کنم که تمامی این روش ها بایستی تحت نظر پزشک متخصص پوست انجام شود و از استفاده خود سرانه آنها باید خودداری شود.

6.    87/6/19 (21:57)
age manzooret az khale riz kako mak hast ke yeki az increm ha ro bekhar o har shab rooshoon bezan va estefade az zede aftab faramoosh nashe hatman
Neoceticals mahsool Neostrata
Depiderm mahsool Uriage
Serum Iklen mahsool Merc
ama age manzooret khal hast ke behtarin rah electroliz va laiser hast
albate 3 ta 4 bar dar momkene niaz be tarmim dashte bashe