مشخصات سوال

بانو ضیایی , papa1362
7 شهریور 87 - 21:05
در مورد کرومیت و اینکه معدنش در چه مناطقی .....
اطلاعات بیشتر : در مورد کرومیت وکاربردش و اینکه معدنش در چه مناطقی بیشتر یافت میشه توضیح بدید.


- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
آرمین فراهانی , armin53
87/6/18 (17:08)
سلام دوست عزیز

کرومیت (Chromite)
(Fe,Mg)Cr2O4
کوبیک سیستم تبلور
اکسید رده بندی
چرب - نیمه فلزی جلا
صدفی - نامنظم شکستگی
اپاک شفافیت
بلوری - توده ای - اگرگاتهای دانه ای اشکال ظاهری
فراوان ; آلمان غربی و شرقی ، اطریش ، ترکیه ، یوگسلاوی ، بلغا کرومیت (Chromite)رستان ، آلبانی ، ایران ، زیمبابوه و آفریقای جنوبی ژیزمان
.غیر محلول در اسیدها خواص شیمیایی
FeO=17.26% MgO=9.69% Cr2O3=73.05% و ادخال های Al , Zn , Mn ترکیب شیمیایی
سیاه - قهوه ای سیاه رنگ کانی
قهوه ای رنگ اثر خط
رنگ اثر خط - سختی - انحلال در اسیدها - محتوایSr تفاوت با کانی های مشابه
ماگنتیت - فرانکلینیت تشابه کانی شناسی
ماگنتیت - برونزیت - اولیوین - اوواروویت و غیره پاراژنز
ماگمایی - اولترابازیک - متئوریت ها منشا تشکیل
اکتائدر شکل بلورها
.از واژه کروم (ترکیب شیمیایی) گرفته شده است وجه تسمیه
سختی چگالی
حداقل حداکثر حداقل حداکثر
2- 5.53 4.5 4.8

از نظر زمین شناسی، كانسارهای كرومیت در ارتباط با سنگهای اولترابازیك نظیر پریدوتیت، دونیت، پیروكسینت و سرپانتینت و یا سنگ‌های آلتره شدة ناشی از آنها می‌باشند كه مربوط به پوسته‌های اقیانوسی و شكاف‌های دریایی است كه در پی باز شدن گودال‌های ژرف و نفوذ توده‌های اولترابازیك در پوسته قاره ای، كرومیت همراه آن به سطح می‌رسد.
مجموعه‌های افیولیتی و افیولیت ملانژها پتانسیل بالائی از نظر اقتصادی دارند، زیرا انواعی از سنگ‌های مختلف درآنها وجود دارند، كرومیت یكی از مهمترین كانه‌های همراه افیولیت هاست كه بخصوص در افیولیت‌های هارزبوژیتی می‌تواند وجود داشته باشد، افیولیت‌ها علاوه بر كرومیت می‌توانند دارای PGE (عناصر گروه پلاتین ) و پنبه نسوز (كه از تجزیه و دگرسانی سنگ‌های اولترابازیك به صورت رگه‌های نازك بدست می‌ آید) نیز باشند. برای بررسی گسترش، پراكندگی و مشخصات سری‌های افیولیتی در ایران می‌توان تقسیم بندی‌های مختلفی را در مورد آنها عنوان كرد.

تقسیم بندی افیولیت‌های ایران از لحاظ ساختاری :
افیولیت ایران را می‌توان به دو گروه مجموعه‌های اولترابازیكی و مجموعه‌های آمیزه رنگین تقسیم نمود.
الف - مجموعه‌های اولترابازیكی :
در نواحی مختلف ایران شامل جنوب مشهد (پالئوزوئیك فوقانی )، كوههای طالش (تریاس میانی) و اسفندقه در جنوب غربی كرمان (تریاس فوقانی )

ب - مجموعه‌های آمیزه رنگین :
به غیر از موارد ذكر شده در مجموعه‌های اولترابازیكی، سایر مجموعه‌های افیولیتی ایران كم و بیش به صورت آمیزه رنگین درآمده اند، این مجموعه‌ها در دنبال هم و در كنار گسل‌ها وروراندگی‌های مهم ایران قرار دارندو شامل (درویش شاده 1363 (
- افیولیت ملانژهای حاشیه روراندگی زاگرس شامل مناطق خوی، كرمانشاه و تبریز در جنوب شرقی شیراز كه سن آنها را اواخر كرتاسه در نظر می‌گیرند
- افیولیت ملانژهای ایران مركزی شامل نائین و جنوب كویر بزرگ ایران كه در مجاورت بلافصل گسل نائی - بافت و گسل درونه یا گسل بزرگ كویر قرار دارند.
- افیولیت ملانژهای جنوب شرقی و شرق ایران نظیر شمال زون مكران و زون فیلیش شرق ایران كه در كرتاسه پایانی - پالئوسن تشكیل شده اند.
پراكندگی جغرافیائی مجموعه‌های افیولیتی و افیولیت ملانژهای ایران در شكل شماره 1نشان داده شده است.
به طوركلی افیولیت‌های ایران یك مجموع چند فازی می‌باشند كه شامل بخش‌های پیكره اولترامافیك مافیك، پیكره بازیك و پلاژیوگرانیت‌ها (در بیشتر موارد تمامی اجزاء پیكره‌های گفته شده را قطع نموده و از نظر سنی هم بعد از كرتاسه تشكیل شده است) بوده و مشخصات كلی و دسته بندی پترولوژیكی ملانژهای ایران شامل این موارد می‌باشد.
1- دارای سنگ‌های آتشفشانی از نوع كالك آلكالن و توله ایتی می‌باشند.
2- سنگهای نفوذی اسیدی در مرحله آخر تفریق ماگما بوجود می‌آیند و ضخامت چندانی هم ندارند.
3- سنگهای دولریتی در مجموعه‌های افیولیتی ایران حجم نسبتاً زیادی دارند.
4- گابرو در بسیاری از مجموعه‌های افیولیتی ایران فراوان بوده و دارای ساختمان لایه لایه و همچنین توده مانند می‌باشند.
5- سنگهای اولتربازیك، كم و بیش به سرپاتنیت تبدیل شده و عمده ترین واحد تشكیل دهندة مجموعه‌های افیولیتی ایران می‌باشند.
6- اغلب مجموعه‌های افیولیتی ایران به شدت خرد شده و به هم ریخته هستند و واحدهای آن به آسانی قابل جدایش و نقشه برداری نیستند (علت نامگذاری آن به كالرملانژ یا افیولیت ملانژ به همین دلیل است) و در عین حال تحت تأثیر محلول‌های هیدروترمال قرار گرفته و بنابراین دگرسانی شدیدی را متحمل شده اند، حاصل این تجزیه و تخریب پیدایش سنگها و كانی هایی است كه در پاره ای از موارد از نظر اقتصادی با ارزش هستند، كه از مهمترین پتانسیل‌های فلزی همراه افیولیت‌ها، ذخایر عدسی شكل و انبانی كرومیت است كه این ذخایر غالباً با هارزبورژیت و پریدوتیت از نوع دونیت همراه هستند و معمولا دارای هسته مركزی می‌باشند كه بخش اعظم آن از كرومیت تشكیل شده است.
لازم به ذكر است كه مجموعه‌های افیولیتی ایران و كانسارهای همراه آن، تشابهات زیادی با موارد هم نوع خود در عمان، تركیه و كشورهای بالكان دارد.
سنگ‌های دربرگیرندة كرومیت در ایران از نوع سنگ‌های آذرین غنی از آهن ( Fe) و منیزیم (Mg) (سنگ‌های اولترابازیك شامل پریدوتیت، سرپانتنیت و پیروكسنیت بوده و ذخایر كرومیت در داخل توده اولترابازیك به صورت عدسی های بزرگ و كوچك قرار گرفته اند، كه این شرایط را می‌توان در شمال شرق و شرق ایران (كه در امتداد زون فیلیش - افیولیت ملانژ بیرجند - ایرانشهر، افیولیت‌های سبزوار، فریمان و تربت حیدریه قرار گرفته اند)، در ایران مركزی (نائین )، در زاگراس )در شمال تبریز ) در جنوب ایران (فاریاب و اسفندقه ) مشاهده نمود، كه در ادامه به طور خلاصه به بررسی مشخصات زمین شناسی این مناطق خواهیم پرداخت.
در مجموعه‌های افیولیتی منطقه فاریاب بخش‌های مختلف سكانس افیولیتی را به صورت تقریباً كامل می‌توان دید. از جمله آهك‌های پلاژیك دگرگون شده، نهشته‌های رادیولاریتی (مربوط به لایه سكانس افیولیتی ) پیلولاواهای ولكانیكی مشخص، گابروهای لایه ای و همچنین توده‌های هارزبورژیتی، دونیتی و پیروكسنیتی كه در بخش‌های زیرین قرارگرفته و عدسی‌های كرومیتی را در درون خود جای داده اند. توده‌های اولترامافیك منطقه معمولاً سرپانتینیتی شده اما دارای درجات متفاوتی است كه در بخش‌های شرقی و شمال شرقی منطقه گسترش زیادی دارند، این منطقه ویژگی‌های تكتونیكی پیچیده ای داشته و وجود گسل‌های فراوان سبب شده است تا كرومیت در عمق‌های مختلف قرار گیرد، در محل وقوع این گسل‌ها رگه‌های سفید رنگی دیده میشود كه آثار پرشدگی ثانویه مربوط به منیزیت و هیدرومنیزیت می‌باشند، بزرگترین ذخایر كرومیتی كشور (فازیاب ) در این منطقه واقع شده است.
روند عمومی زون افیولیتی نیریز كه بخشی از افیولیت و ملانژهای حاشیه روراندگی زاگرس میباشد با روند كلی زون دگرگونی سنندج - سیرجان (NW-SE) مطابقت داشته و تا نواحی حاجی آباد و فازیاب ادامه دارد، این مجموعه افیولیتی بدون دگرشیبی و گسل خوردگی بر روی آهك‌های رسی سازنده سروك قرار گرفته است. سنگ‌های اولترابازیك عمده ترین واحدهای تشكیل دهندة مجموعه افیولیتی نیریزبوده و انواع هارزبورژیت از اولویت بیشتری برخوردار است. تمركز كانی كرومیت در سنگ‌های دونیت و هارزبورژیت بوده و در اغلب ذخایر موجود، دونیت به عنوان سنگ مادر می‌باشد، سرپانتینیزاسیون با درجات متفاوت آلتراسیون در منطقه از ویژگی خاصی برخوردار است كه می‌تواند نشانه ای از وجود عدسی‌های كرومیتی باشد، عمده ترین سنگهای دگرگونی در افیولیت هایت نیریز شامل اسكارنها و مرمرها می‌باشند كه در مجاورت پریدوتیت‌ها قرار گرفته است.
كرومیت به صورت عدسی‌های كرومیتی و مطابق با ساختار لایه لایه مجموعه اولترامافیك و گابرو در درون غلاف‌های دونیتی واقع شده و مجموعه فوق شدیداً تكتونیزه و گسل خورده می‌باشند.
در افیولیت ملانژهای شرق و شمال شرق ایران واحدهای سنگی كرومیت دار مشتمل بر پریدوتیت‌های سرپانتینیزه شده، گابرو و دونیت است كه فازهای مختلف كوهزایی، تاثیرات تكتونیكی شدیدی بر آنها و همچنین بر عدسی‌های كرومیتی موجود در آنها وارد ساخته است كه از آن جمله می‌توان به كانسارهای كرومیت منطقه سبزوار (كمربند افیولیتی شمال، شمال غرب و شمال شرق سبزوار) و بیرجند - نهبدان اشاره نمود كه دارای اشكال نامنظم هندسی هستند.
علاوه بر مناطق توضیح داده شده به مناطق زیر هم می‌توان به صورت خلاصه اشاره نمود.
1- افیولیت ملانژهای جنوب وجنوب غرب كرمان (مجموعه افیولیتی اسفندقه ) كه مشخصات زمین شناختی آن تقریباً شبیه منطقه فازیاب می‌باشد.
2- افیولیت ملانژ غرب دریاچه ارومیه كه ازسمت غرب به طرف تركیه امتداد دارد.
3- مجموعه افیولیتی جنوب شرق ایران در استان سیستان و بلوچستان
4- مجموعه افیولتیی باختران كه درزیرتراست زاگرس قرار دارد (همانند مجموعه افیولیتی تبریز (
5- در شمال ایران و در دامنه شمالی البرز دو رخنمون مجزا و كوچك از افیولیت گزارش شده است، یكی در تپه ماهورهای خزر جنوبی در رشت (شاندرمن - ماسال) و دیگری در دامنه شمالی امتداد شرقی رشته كوه البرز در مشهد.
لازم به ذكر است كه بیشتر افیولیت‌های ایران همراه با رسوبات عمیق مثل رادیولاریت‌ها بوده و ساختار درهم وپیچیده دارند.

تولید ایران
در ایران كرومیت برای اولین بار در Km 14 كاهك (منطقه ای از اطراف سبزوار) در سال 1319 كشف گردید و سالیانه در حدود 1000 تن كرمیت از آن استخراج گردید، كرومیت استخراجی از معدن فرومد جهت تولید بی كرومات پتاسیم در كارگاههای سنتی و همچنین آجرنسوز مورد مصرف قرار می‌گرفت و مقداری نیز از كرومیت استخراجی صادر می‌شد، استخراج كرومیت از این معدن چند سالی بیشتر دوام نداشته و در طی سال‌های (1329 - 1323) این معدن تعطیل می‌گردد، در ابتدا استخراج كرومیت و صادرات ان بوسیله دولت انجام می‌گرفت و سپس شركت‌های نیمه دولتی و خصوصی نیز این كار را در دست می‌گیرند، معادن كرومیت در برخی سال‌ها به دلایل اقتصادی تعطیل و همزمان با ترقی بازار جهانی و افزایش میزان تقاضا در آن، مجدداً اقداماتی جهت استخراج به عمل آمده و معادن دوباره تجهیز و راه اندازی گردیده اند.
در حال حاضر (سال 79) 30 معدن در حال بهره برداری در سطح كشور و در استانهای خراسان، سمنان، فارس، كرمان و هرمزگان وجود دارند كه در سال 78، 353771 تن و در سال 79، 161138 تن كرومیت از آنها استخراج شده است، كلوخه‌های استخراجی و سنگ جوری شده كرومیت بدون عملیات فرآوری خاصی صادر می‌شود، خاكه‌های كرومیت كرم عیار در واحدهای فرآوری موجود در معدن فرآوری شده و در صنایع و واحدهای مختلف داخلی مورد مصرف قرار می‌گیرد، در طی سال‌های اخیر میزان تولید این ماده معدنی روندی صعودی داشته، اما در سال 79 به میزان قابل توجهی از تولید آن در كشور كاسته شده است
عادن عمده کرومیت
الف) خارجی
پس ازآفریقای جنوبی كشورهای قزاقستان، تركیه، روسیه، زیمبابوه، ماداگاسكار و... دارای معادن عمده تولید كننده می‌باشند
ب) داخلی
براساس آنچه كه تاكنون گفته شده است، معادن عمده در حال بهره برداری كرومیت به طوركلی در مجموعه‌های افیولیتی و افیولیت ملانژها در چند نقطه ازسطح كشور و در داخل توده‌های اولترابازیك به صورت عدسی‌های بزرگ و كوچك كرومیت قرار گرفته اند

موفق باشید
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/6/8 (01:51)
سلام
من اطلاعات کافی ندارم ولی در اطراف قم یک معدن هست
برای اطلاعات بیشتر می تونید به سایت زمین شناسی مرکزی مراجعه کنید .

2.    87/6/8 (09:56)
یک معدن کرومیت در استان فارس وجود دارد شما می توانید در این مورد جستجو کنیدراستش چیز بیشتری یادم نمیاد.

3.    87/6/8 (17:18)
کرومیت یه کانی به فورمول FeCr2O7 است که در دماهای بالا ساخته میشه یعنی جایی نزدیک به گوشته زمین.
این کانی در تکتونیتها که سنگهای عمق 50-6 کیلومتری هستن وجود داره که هرجا این سنگهای عمیق به هر دلیل از جمله برخورد دو پورقه پوسته زمین بیان بالا میتونیم کرومیت پیدا کنیم. در ایران در ناحیه سیرجان و افیولیتهای اطراف مشهد این کانی بمیزان زیاد وجود داره و در جاهایی که برخورد شهابسنگهای بسایر بزرگ باشه هم میتونیم اینا رو ببینیم مثل کمپلکس بوشولد آفریقای جنوبی و کمپلکس سودبری در مرز آمریکا و کانادا که مهمترین تولیدکننده هاشن. این کانی منبع اصلی استخراج کروم هست و گاهی نیکل و پلاتین و طلا بهمراه داره ولی در ایران و بخصوص در ناحیه سیرجان بعلت وجود آلومینیم زیاد و فورمول پیچیده اون، فقط برای استفاده در خاک نسوز مصرف میشه.

4.    87/6/8 (18:34)
كرومیت اكثرا در بازمانده اقیانوس یا همان افیولیت ها دیده میشود و اطلاعات كه دوست قبلی گفت تقریبا كامل است

5.    87/6/10 (22:57)
سلام
عزیزم
مرکز و مدیریت کل معادن ایران در منطقه ای در جنوب کرمان به نام ارزوئیه و شاهماران است .
اگه خواستی بیشتر بدانی تماس بگیر تا برات شرح بدم رئیس آنجا را هم میشناسم
مراقب خودت باش

6.    87/6/10 (22:57)
یه فایل PowerPoint در این مورد دارم. خواستین با Email من تماس بگیرین.
s_karimpouli[at]yahoo[dot]com