مشخصات سوال

محمدرضا   , wanted_bf
9 مرداد 87 - 13:46
انواع تشخیص هویت اشخاص توسط رایانه
اطلاعات بیشتر : من پروژه ای در رابطه بالا برداشتم و روی اثر انگشت زوم كردم.
میدونید انواع راههای تشخیص هویت بجز اثر انگشت چی هست؟
و یه توضیح مختصری از هر كدوم.
ممنون.- این سوال بسته شده است.
بهترین پاسخ
حمیدرضا شافعی , daryazade
87/5/9 (15:37)

در باره فناوری بیومتریک

گسترش استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و تحت پوشش قرارگرفتن امکان دستیابی به طیف گسترده ای از منابع مالی و اطلاعاتی از طریق سامانه های رایانه ای، توجه به مدیریت و امنیت دسترسی را با اهمیت تر می کند.
روشهای تأیید هویت موجود با سه فاکتور تقسیم بندی می شوند:

چیزهایی که کاربران می دانند "Something the user knows" ( برای مثال رمز عبور،PIN)
چیزهایی که کاربران به همراه دارند "Something the user have" (کارتهای خود پرداز، کارتهای هوشمند)
چیزهایی مربوط به خود کاربران "Something the user are" (بیومتریکها شامل:اثر انگشت، الگوی شبکیه، عنبیه و...)
دسته سوم (بیومتریکها) امن ترین و سهل الوصولترین فاکتور تأیید هویت در دنیای اطلاعات و ارتباطات می باشند. فناوری بیومتریک با توجه به سهولت استفاده و منحصر به فرد و غیرقابل جعل بودن مشخصه های بیومتریکی یک پاسخ مناسب برای تقویت سپر امنیتی در برابر دسترسیهای غیر مجاز است. بیومتریک در زمینه تأمین امنیت و کنترل دسترسی فیزیکی و منطقی به منابع مالی، اطلاعاتی، شبکه های رایانه های مراکز حساس و همچنین صدور مدارک شناسایی قابل اطمینان، کاربردی رو به گسترش در راستای افزایش امنیت در کنار بهبود دقت، سرعت، سهولت و کاهش هزینه ها دارد.انواع بیومتریکها

فیزیولوژیکی physiological

عنبیه نگاری Iris –Scan

هر عنبیه دارای یک الگوی پیچیده منحصر بفرد است. بطوریکه عنبیه چپ و راست یک فرد کاملا متفاوت هستند. ادعا می‌شود سیستمهای عنبیه نگاری خطا ناپذیر(foolproof) هستند. زیرا کپی برداری مصنوعی از عنبیه بخاطر ویژگیـها و تعداد خصوصیات قابل سنجش آن غیر ممکن است. عنبیه نگاری دارای سطح امنیت بسیار بالا می باشد.شبکیه نگاری Retina-Scan
هر شبکیه هم مانند عنبیه دارای الگوی منحصربفردی از عروق خونی است که می تواند برای شناسایی های 1:N بکار رود. استفاده از شبکیه نگاری به موارد بسیار امنیتی که راحتی یا ناراحتی کاربران اهمیت ندارد محدود است. شبکیه نگاری نیز سیستم بسیار فریب ناپذیری است.

انگشت نگاری Finger- Scan
استفاده از اثرانگشت بعلت اجبار قانونی در مقاصد شناسایی از دیرباز پذیرش عمومی یافته است. تا جائیکه این فناوری از حالت اجبار قانونی به یک ابزار مدنی ونیز دارای قالب تجاری و سهم بازار بالا، تبدیل شده است و در محدوده وسیعی از کاربردها استفاده می‌شود. سیستم های فعلی تایید هویت بر اساس بیومتریک اثر انگشت، زنده بودن فرد را نیز بررسی می نمایند ولذا به قالبهای ساخته شده از اثر انگشت پاسخ مثبت نمی دهند.سیستم خودکارتشخیص اثرانگشت ( Automated Fingerprint Identification System (AFIS
این سیستم در واقع فرمت وسعت یافته سیستم قبلی است که جهت مقایسه یک نمونه با یک بانک اطلاعاتی مشتمل بر میلیونها نمونه با استفاده از 1، 2، 4 وحتی 10 اثر انگشت مجزا بکار می رود. داده های AFIS در یک بانک داده مرکزی ثبت می‌شوند .

چهره نگاری Facial-Scan
اساس این فناوری استفاده از ویژگیهای متمایز کننده چهره است. امروزه چهره نگاری در شناساییهای 1:N کاربرد رو به گسترشی یافته است. این سیستمها دارای دو گونه اصلی تصویر برداری ویدیویی و حرارتی هستند که نوع اول رایجتر و کاربردی تر است.هندسه دست Hand-Scan
این تکنیک از تصاویر3بعدی دست و اندازه گیری پهنا، عرض و طول انگشتان وبند انگشتان استفاده می کند.به این ترتیب که کاربر دست خود را در فضای مشخص شده قرار می دهد و دوربین از بالا و کنار با تهیه تصاویر لازم اطلاعات خواسته شده را دریافت می کند. از این تکنولوژی بیشتر در کاربردهای 1:1 استفاده می شود و یکی از ساختاریافته ¬ترین تکنولوژیهای تجاری روز به شمار می رود که بعلت استفاده آسان و راحت از آن گسترش کاربریش رشد سریعی دارد.

صوت Voice –Scan
این بیومتریک مبتنی بر خصوصیات صدای کاربران عمل می کند؛ که در واقع یک تکنیک هیبریدی متشکل از خصوصیات فیزیولوژیکی و رفتاری-روانی است و بیشتر در کاربردهای 1:1 استفاده میشود و مخصوصاً در سیستمهای Telephone-Base که در آن شناسایی از راه دور میسر میشود، بسیار مناسب است. استفاده از این تکنولوژی بسیار آسان است و نیاز به آموزش زیادی ندارد. برخلاف تصور عمومی مقاومت این تکنیک در برابر فریب کاری از انگشت نگاری نیز بیشتر است.

رفتاری Behavioral

امضاء Signature-Scan
تحلیل چگونگی امضا کردن یک شخص که اغلب از آن بعنوان تشخیص امضای دینامیکی DSV یاد می شود، از مهمترین بیومتریکهای رفتاریست. شکل استاتیکی تکمیل امضا ،زمانی که برای امضا کردن مصرف می شود، سرعت، شتاب، زاویه قلم، فشار وارده بر قلم و کاغذ، تعداد دفعاتی که قلم از روی کاغذ برداشته می‌شود، از پارامترهای اصلی تحلیل امضا می‌باشد. چون DSV برپایه اسـتاتیک امضا عمل نمی کند، جعل امضـا را دشوار میسازد.

نحوه تایپ کردن Key stroke-Scan
این تکنولوژی برپایه تمایز نحوه تایپ کردن افراد، توسعه یافته است. به این ترتیب که پارامترهایی از قبیل مدت زمانی که کلید فشرده می‌شود، سرعت تایپ و... از الگوی تایپ استخراج می شود.

بیومتریک های دیگر
پارامترهای دیگری هم اخیراً مورد استفاده قرار گرفته اند که در حال حاضر، به علل مختلف وسعت کاربرد آنها محدودتر است و از جمله آنها می توان به بیومتریکهای زیر اشاره کرد:
DNA - نحوه راه رفتن- الگوی رگهای پشت دست – خطوط کف دست – شکل گوش – بوی بدن – الگوی بافتهای زیر پوستی دست.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/5/13 (18:25)
فکر نمیکنم تا این حد حرفه ای بشه تو ایران کار کرد .خرجش زیاده و امکانات به روز وجود نداره ولی یک راه ساده تر و جالب هست(همیشه گرونترین و سخت ترین راه بهترین نیست)
میتونید با توجه به حالت صورت و مقایسه 15- 20 point از صورت به هدفت برسی یک web می خواد و یک نرم افزار جالب برای این کار طراحی کنی اگه یکم بگردی نرم افزار هایی تو این زمینه پیدا میکنی نرم افزارهای تشخیص هویت با کمک تصویر صورت مثل LemonScreen میتونه کمکت کنه تا مسیرت رو پیدا کنی.

2.    87/5/19 (02:16)
DNA، مو ، چشم ، حالت صورت، تشخیص فرکانسی صدا