مشخصات سوال

حجت علی آبادی , hojjat_2008
6 مرداد 87 - 09:08
چگونه سیستم عامل لینوکس نصب کنم؟


- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
 علی          , 08318351613
87/5/6 (09:19)
سلام
اگه بخوای برات آموزشش رو می فرستم برام mail کن تا برات بفرستم
آدرس ایمیلتو نداشتم والا می فرستادم
s.ali.najafian@gmail.com
ولی برای مقدمه بد نیست که بدونی

شروع
راهنمای نصب قدم به قدم لینوکس Fedora :
راههای زیادی برای آغاز نصب فدورا وجود دارد. از جمله boot از روی CD ، فایلهای FTP ، HTTP ، از روی یک هارد دیگر (هارد رو هارد کردن) و بسیاری روشهای دیگر.
شاید متداولترین روش نصب ، وارد کردن CD های نصب در داخل کامپیوتر و راه‌اندازی مجدد آن از روی CD ها باشد. ما در طول این راهنما فرض میکنیم که شما نصب فدورا را با استفاده از CD های نصب انجام می دهید.
بعد از اینکه CD اول را داخل کامپیوتر گذاشتید و کامپیوتر از روی CD بالا آمد ، صفحه Fedora core را مشاهده می‌کنید. بازدن Enter مراحل کار را ادامه دهید.

بعد از آن از شما سوال میشود که آیا سالم بودن CD ها رو چک کند یا نه ، معمولا این Test ، پیشنهاد خوبیست. به خصوص اگر از درستی CD ها اطمینان نداشته باشید و همچنین مانع از این میشود که در هنگام نصب به علت خرابی CD ها دچار وقفه شوید.

اگر قبلا برنامه درستی CD ها رو تصدیق کرده است در این صورت نیاز به Test مجدد نیست و می توانید ادامه دهید.
Welcome to fedora
در اینجا نصب برنامه آغاز می شود. این اولین صفحه در نصب گرافیکی است. همانطور که خواهید دید تمام صفحات نصب دارای طرح بندی یکسانی هستند. هر مرحله نصب شامل یک متن توضیحی کمکی برای آن مرحله است. (این یکی از مزیتهای این نسخه از لینوکس نسبت به نسخه Mandrake می باشد.)
برای ادامه Next را فشار دهید.


Language Selection
در ابتدا شما نیاز دارید زبانی را که در حین نصب استفاده می کنید انتخاب کنید. این زبان همچنین زبان پیشفرض نصب شده برای سیستم عامل بعدی می باشد. بعدا می توانید زبانهای دیگری را برای نصب انتخاب کنید.


Keyboard Layout
سپس شما نیاز به انتخاب نوع صفحه کلید مورد استفاده تان را دارید.

Mouse Configuration
اغلب اوقات برنامه نصب به صورت خودکار نوع Mouse مورداستفاده را انتخاب می کند و در این صورت نیازی به تغییر آن نخواهید داشت.


The Search Begins...
پس از اینکه next را در صفحه Mouse Configuration زدید، برنامه شروع به جستجوی نسخه های قبلی فدورا (و یا ردهت) می کند.

Installation Type
در اینجا احتیاج دارید تعیین کنید چه سیستمی را می خواهید نصب کنید.در مورد انواع روش های نصب در قسمت قبل توضیحات لازم داده شد.در این مرحله طبق قرار قبلی گزینه workstation را انتخاب می کنیم.
انتخاب یکی از گزینه های از پیش تعریف شده امکان انتخاب بسته های شخصی را از شما می گیرد.برای استفاده از انها باید گزینه custom را انتخاب کنید.


Disk Setup
این مرحله مهمترین و حساسترین قسمت نصب است: پارتیشن بندی دیسک.
در ابتدا باید بگویم اکثر کاربران معمولی لینوکس (به ویژه کاربران جدید) نیازی ندارند که درباره RAID یا LVM نگران باشند. بنابراین شما می توانید این دو گزینه را در نظر نگیرید.
اگر فدورا را به تنهایی روی یک درایو هاردتان نصب می کنید باید از گزینه پارتیشن بندی خودکار استفاده کنید.

اگر نصب دوگانه فدورا را در کنار ویندوز یا سیستم عامل دیگری انجام می دهید باید قبل از شروع یک پارتیشن خالی ایجاد کنید.
اگر پارتیشن ها را خودتان ایجاد می کنید ، حداقل به دو پارتیشن root و swap نیاز پیدا خواهید کرد. پارتیشن root شامل تمام فایلهای سیستمی است و باید به اندازه کافی برای نصب بزرگ باشد. (معمولا حداقل بین 2 تا 4 گیگ برای root در نظر می گیرند.) پارتیشن swap باید تقریبا دو و نیم برابر RAM کامپیوترتان باشد.
با وجودیکه از لحاظ فنی نیازی نیست ولی من پیشنهاد می کنم پارتیشن /home را نیز بسازید. این پارتیشن محلی است که همه داده های کاربر ذخیره می شود(مانند my document در ویندوز).
ایجاد پارتیشن مجزای home این امکان را به شما می دهد که بدون از دست دادن داده های شخصیتان مجددا همین لینوکس یا سایر نسخه های آن را نصب کنید.
مجموعه اصطلاحات: در لینوکس درایوهای هاردتان به این ترتیب نامگذاری می شوند: (شماره)(حرف) hd .حرف به محل مربوطه در درایو کامپیوتر اشاره می کند. و شماره نیز به پارتیشن درایو اشاره می کند.به عنوان مثال اولین پارتیشن در اولین درایو IDE ، hda1 نامیده می شود.Boot Loader Configuration
Boot loader به شما اجازه می دهد که سیستم عامل را آغاز کنید.همچنین به شما این اجازه را می دهد که در صورت داشتن بیش از یک سیستم عامل بر روی کامپیوتر ، سیستم عامل مورد نظر را انتخاب کنید. در اینجا به راحتی می توانید از عناصر پیشفرض استفاده کنید.


Network Configuration
در صورتی که کامپیوترتان بر روی یک شبکه محلی (LAN) قرار داشته باشد و یا یک مودم کابلی یا DSL داشته باشید، نیاز دارید که پیکربندی شبکه را انجام دهید. برنامه نصب به صورت پیشفرض آنرا DHCP قرار میدهد. به طوریکه اطلاعات لازم را به صورت خودکار از ISP (Internet Service Provider) تان میگیرد. بیشتر خدمات دهندگان اینترنت چه از نوع کابلی و چه پهن باند ، از DHCP استفاده می کنند. بنابراین این قسمت را بدون تغییر بگذارید.
اگر خواستید خودتان آدرس IP(Internet Protocol) تان را وارد کنید به سادگی روی قسمت Edit کلیک کنید و سپس آدرس را وارد کنید.

Firewall Configuration
دیواره های آتش خوب است همواره فعال باشند به ویژه اگر که یک ارتباط پهن باند دارید و یا در یک شبکه محلی هستید. بهتر است که در ساختار این قسمت تغییری ایجاد نکنید مگر اینکه بخواهید web ،mail ، ویا FTP server را بر روی کامپیوترتان اجرا کنید. در این زمان تنها بر روی پروتکل مناسب کلیک کنید تا به آن اجازه دهید که از میان دیواره آتش عبور کند. به یاد داشته باشید که در اینجا سئوال می شود که چه نوع سرویسهایی اجازه ورود دارند نه اجازه خروج. بنابراین اگر که می خواهید تنها به گشت و گذار در وب بپردازید و نمی‌خواهید که یک web server باشید، پروتکل HTTP را بدون تغییر بگذارید.

Additional Language Support
در اینجا باید انتخاب کنید که کدام زبان ،زبان پیش فرضی است که در کامپیوتر استفاده شده است.همچنین فرصت دارید در صورت تمایل زبان دیگری را برای اضافه شدن انتخاب کنید.Time Zone Selection
اکنون باید یک منطقه زمانی مناسب را برای کامپیوترتان انتخاب کنید.برای این کار به دو طریق می توانید عمل کنید.یا میتوانید بر روی منطقه مورد نظر روی نقشه کلیک کنید و یا از لیست پایین نقشه منطقه زمانی مورد نظر را انتخاب کنید.


Set Root Password
در دنیای لینوکس و یا یونیکس root در واقع مدیر کامپیوتر محسوب می شود.(منظور همان Admin است).برای انجام کارهای مدیریتی تنها کافیست که root را اجرا کنید. اگر هنگام log on کردن root هم به صورت پیش فرض اجرا شود بسیار زیان اور است.این حالت نه تنها یک خطر امنیتی است بلکه ممکن است باعث شود شما در موقعیتی قرار گیرید که فایل ها و یا ساختار های اصلی کامپیوتر ناگهان تغییر یابند و یا به کل پاک شوند و کامپیوتر را بلا استفاده بگذارند.در این حالت مجبورید مجدد سیستم عامل را نصب کنید.


Package Group Selection
در این بخش از نصب شما قادرید بسته هایی را که مایلید روی کامپیوترتان نصب شوند، انتخاب کنید. برای کاربران جدید شاید این مرحله کمی گیج کننده باشد. در این حالت بهتر است تغییری در گزینه های پیشفرض ندهید. اگر مایلید بسته های منحصر به فردی را از هر گروه مورد نظر انتخاب کنید، تنها کافیست روی قسمت details (جزئیات) کلیک کرده و سپس از میان لیست ارائه شده، بسته های مورد نظر را انتخاب کنید.

About To Install
آخرین فرصت برای بازگشت...
پس از کلیک کردن روی next در این قسمت، فرمت شدن پارتیشنهای دیسک آغاز شده و بسته های انتخابی نصب می شوند.

Required Install Media
سپس برنامه نصب به شما یادآوری می کند که برای تکمیل فرایند به هر سه CD نیاز خواهید داشت. (البته گاهی تعداد CD ها 4 تا خواهد بود و در واقع این تعداد بستگی به بسته های نرم افزاری دارد.)

Formatting "/"
پس از آن فرمت کردن پارتیشنهای مربوط ادامه می‌یابد.

Transfer Install Image To Hard Drive
پیش از نصب بسته های شخصی، تصویر نصب اصلی به هارد درایو منتقل می شود...


Installing Packages
سپس نصب بسته ها آغاز می شود...
بسته به اینکه چه تعداد از این بسته ها را انتخاب کرده اید و سرعت کامپیوتر شما چقدر است، این قسمت 15 تا 40 دقیقه وقت می گیرد.اکنون زمان مناسبی برای مطالعه است!!


Installing Packages Continued...
احتمالا به یک مجله دیگر نیاز پیدا می کنید....
Insert Disc 2
دیسک دوم را وارد کنید.

Insert Disc 3
دیسک سوم را وارد کنید.

Boot Disk Configuration
ایجاد یک دیسکت boot معمولا فکر خوبیست.این کار به شما اجازه می دهد زمانی که فایل های boot خرابند یا پاک شده اند با استفاده از این دیسکت بتوانید کامپیوترتان را بالا بیاورید.(boot کنید.)

Installation Complete!
در این قسمت عملیات نصب به پایان می رسد.

پس از اینکه عملیات نصب به پایان رسید و کامپیوترتان مجددا بالا امد،با صفحات زیر رو به رو می شوید.
که کارهای اصلی زیر را شامل می شوند.
Welcome

License Agreement

Date & Time

User Accounts
باز هم باید یاد اوری کنم که ایجاد یک حساب کاربری بسیار مهم است.اگر بیش از یک کاربر از کامپیوتر استفاده می کنند می توانید برای هر یک حساب کاربری خاص خودش را ایجاد کنید.

Sound Card Setup
در اینجا می توانید کارت صوتی تان را در صورتی که توسط برنامه نصب شناخته شده است، تست کنید.در غیر این صورت می توانید وضعیت انرا تغییر رهید.

Additional CD's
اغلب اوقات می توانید این صفحه را skip کنید.


Finish Setup
حالا دیگر می توانید از لینوکس فدورای جدیدتان لذت ببرید.
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/5/6 (10:41)
برا شروع من ubunta نسخه LIVE رو پیشنهاد میكنم،اونو بدون نصب اجرا می كنی،وقتی حال كردی از همونجا تو هارد نصبش می كنی.
تو نصب كردن حواست به پارتیشن بندی باشه!

2.    87/5/12 (00:48)
سلام
یه سوال تاحالا نرم افزار نصب کردی یا نه؟
خوب معلومه که بلدی ببین من یه بار تو عمرم لینوکس نصب کردم که خیلی جالب نصب شد خوب من فدورا کور 9 رو نصب کردم خیلی راحت بود بهت پیشنهاد می کنم که این نسخه رو نصب کنی اخه می دونی وقتی سی دی رو میزاری و سیستم بوت می شه ازت می پرسه می خوای که در محیط گرافیکی باشی کلید اینتر را بزن و با زدن این کلیک نصب شروع میشه اینقدر راحته که اصلا حال می کنی برو زندگی کن که اینقدر نصب این لینوکس راحته موفق باشی
با تشکر