مشخصات سوال

امیر سکوت , amirdeadman
2 مرداد 87 - 09:25
برای سینوزیت چه کار باید کرد
اطلاعات بیشتر : بجای استفاده از قرص چه چیز رو استفاده کنم که کلا خوب بشه- این سوال منقضی شده است. و بهترین جواب توسط رای کاربران انتخاب شده است.
بهترین پاسخ
مهرداد محبی , ifyou
87/5/2 (09:40)
سلام
مطلبی که پیش رو دارید ، آخرین بخش از پرسش و پاسخ های ارائه شده درباره سینوزیت( از جناب آقای دکتر نراقی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی ، جراح سر و گردن و پلاستیک بینی و عضو هیأت علمی دانشگاه تهران ) با همکاری سایت تبیان می باشد. :

سینوزیت مزمن چه علایمی دارد؟
در سینوزیت مزمن شدت علایم کم تر است و معمولاً درد یا تب وجود ندارد. از علایم سینوزیت مزمن، گرفتگی بینی و ترشحات مداوم از بینی و پشت گلو است . ممکن است کاهش حس چشایی و بویایی همراه با بوی بد دهان نیز وجود داشته باشد. سرفه های مزمن و تغییرات رفتاری در کودکان نیز گاهی از سینوزیت مزمن ناشی می شود.

آیا سینوزیت همیشه با سردرد همراه است؟
خیر، در بسیاری از موارد سینوزیت مزمن، سردرد وجود ندارد و در بسیاری از سردردها نیز اثری از سینوزیت دیده نمی شود.
معمولاً افراد هر نوع سر دردی را به سینوزیت نسبت می دهند و چون برای خوب شدن آنچه که به تصورشان سینوزیت است ، آنتی بیوتیک های زیادی مصرف می کنند و نتیجه ای نمی گیرند، این تفکر نادرست بر ایشان مستولی می شود که سینوزیت درمان شدنی نیست. در معاینه دقیق این دسته از بیماران مشخص می شود که سردردشان با سینوزیت هیچ ارتباطی ندارد، یعنی در واقع آنان به سینوزیت دچار نیستند و مشکل شان از علل دیگری ناشی می شود . به طور کلی سردرد، علامتی شایع برای بسیاری از اختلالات جسمی و عصبی است و در رسیدن به تشخیص سردرد باید همه علل را در نظر گرفت. گاهی اوقات منشأ برخی از سردردها را باید در بینی و سینوس جست و جو کرد، اما این به مفهوم سینوزیت چرکی نیست . برای نمونه ، بعضی افراد ( به علل مختلف ) دچار آلرژی بینی یا تورم مخاط بینی هستند و در مواقعی که ورم بینی افزایش یابد، منافذ سینوس ها بسته شده و ممکن است ایجاد درد کند، بی آنکه هیچ عفونتی در کار باشد . برخی افراد به محض مواجهه با باد سرد یا هوای خشک، دچار سردرد می شوند. در این افراد ممکن است تورم پدیدار شده در بینی ، به طور موقت و زودگذر موجب شود که ساختمان های مختلف داخل بینی با هم تماس پیدا کنند و درد ایجاد شود. این دردها نیز نشانه سینوزیت نیست. توصیه ساده برای کسانی که به این قبیل دردها دچار می شوند، این است که موقع درد، به جای قرص مسکن ، تنها از بخور ساده استفاده کنند. ساده ترین روش انجام این کار ، آن است که یک ظرف آب جوش را پس از برداشتن از روی منبع حرارتی در مقابل خود قرار دهند، پارچه ای روی سر خود بکشند، آن گاه هوای اشباع از رطوبت را استنشاق کنند. این عمل به باز شدن منافذ سینوس ها و روان شدن ترشحات کمک می کند.

آیا وجود ترشحات پشت گلو نشانه سینوزیت است؟
خیر، در بیشتر افرادی که تنها مشکل شان ترشحات پشت گلو است ، سینوزیت مطرح نیست. به طور کلی طی 24 ساعت ، پوشش سینوس ها و داخل بینی مقادیر زیادی مایع ترشح می کند. این مایع هم رطوبت مجاری تنفسی را تامین می کند و هم عمل تصفیه ذرات و مبارزه با میکروب ها را عهده دار است.
این مایع به طور دایم در جریان است، حدود هر 15 دقیقه تعویض و پس از خروج از سینوس ها ، از سوراخ های پشتی بینی به فضای پشت گلو وارد می شود . سپس بی آنکه متوجه شویم ، به سوی معده جاری می شود . این جریان ، پدیده ای طبیعی است و گواه بیماری خاصی نیست. ممکن است عوامل مختلفی سبب شود که این مایع بیش از حد غلیظ و چسبناک شده و به راحتی این مسیر را طی نکند. در این صورت ممکن است فرد آزرده و مجبور شود که پی در پی آن را از گلویش خارج کند، یا به اصطلاح گلویش را صاف کند. عواملی همچون خشکی و آلودگی هوا نیز می توانند این حالت را پدید آورند. گرچه ممکن است یکی از علایم سینوزیت، ترشحات زیاد و چرکی پشت گلو باشد، باید دقت داشت که هر ترشحی را به حساب ترشح چرکی نگذاشت . همان طور که در مورد تاثیرات محیطی اشاره شد، ممکن است عوامل غیر عفونی مانند آلرژی نیز موجب ازدیاد این ترشحات شوند.
هر چند هم این ترشحات غلیظ باشند، رنگ سفید یا شفاف آنها احتمال وجود عفونت باکتریایی را کم می کند، حتی زرد یا تیره شدن رنگ ترشحات نیز می تواند بدون وجود عفونت دیده شود. بنابراین بهتر است که بیماران ، در صورت مشاهده ترشحات پشت گلو، پیش از استفاده غیر ضروری از آنتی بیوتیک های مختلف ، به پزشک متخصص مراجعه کنند، تا با معاینه دقیق داخل بینی و پشت گلو، علت اصلی آن مشخص شود.

سینوزیت ممکن است چه عوارضی را در برداشته باشد؟
سینوزیت می تواند سه دسته عارضه ایجاد کند:
الف – عوارض محدود به خود سینوس ، که مهم ترین آنها تجمع ترشحات در پشت منفذ بسته شده ی سینوس است. این ترشحات به تدریج غلیظ و چسبنده می شود و ممکن است عفونت چرکی نیز به آن اضافه گردد.
با افزایش تدریجی ترشحات و خارج نشدن آن ، بر ساختمان های مجاور فشار وارد می شود و علایمی مانند جابه جایی چشم تظاهر می نماید .
ب- عفونت به کاسه چشم گسترش می یابد و موجب تورم پلک و در حالات شدید، تجمع چرک در فضای کاسه چشم می شود. در این حالت لازم است اقدامات درمانی فوری در جهت مهار عفونت سینوس صورت گیرد.
پ – عوارض مغزی مانند مننژیت و آبسه های مغزی.

میزان شیوع سینوزیت مزمن چقدر است و آیا آماری در این مورد وجود دارد؟
سینوزیت مزمن بیماری شایعی است . برای نمونه در سال 1995 شایع ترین بیماری مزمن در آمریکا سینوزیت مزمن اعلام شده است و در دهه اخیر نیز، میزان آن افزایش یافته است . شاید این افزایش تا اندازه ای مربوط به پیشرفت های اخیر در زمینه تشخیص بهتر و دقت بیشتر پزشکان در کشف این بیماری باشد.

سینوزیت چگونه تشخیص داده می شود؟
- تشخیص سینوزیت حاد در بیشتر مواقع از روی علایم بیمار و با معاینه ی دقیق وی ، بدون نیاز به عکسبرداری امکان پذیر است .
- در سینوزیت مزمن، معاینه دقیق داخل بینی تا حد زیادی به تشخیص کمک می کند . در صورتی که پزشک به سینوزیت مزمن مشکوک باشد، دو روش تشخیصی کمکی ، اطلاعات بیشتری را در اختیار قرار می دهد . یکی از این دو روش ، آندوسکوپی تشخیص بینی و سینوس و دیگریسی.تی.اسکن است . البته سی . تی . اسکن باید زمانی انجام شود، که عفونت بیمار مهار شده و بیمار در بهترین وضعیت ، از نظر درمان دارویی قرار داشته باشد؛ زیرا در صورتی که سی .تی .اسکن به هنگام عفونت ویروسی یا سرماخوردگی انجام شود، تغییراتی را در سینوس ها نشان می دهد که کاملا حاد بوده ، پس از مدت کوتاهی برطرف می شود و نمی تواند مبنای تصمیم گیری برای اقدامات درمانی باشد.
****************************************************
درمان نوین سینوزیت با آندوسکوپی سینوس
درمان دارویی برای مبتلایان به سینوزیت مزمن چاره ساز نیست اما درمان جراحی آندوسکوپیک سینوس تحولی در زمینه درمان سینوزیت مزمن ایجاد کرده است . برای دریافت اطلاعات بیشتر میتوانید به سایت رسمی دکتر محمدحسن عامری پزشک متخصص بیماریها و جراحیهای گوش حلق و بینی مراجعه نمایید.
آدرس این سایت www.dr-ameri.com


موفق باشید
  • .100%

دیگر پاسخ ها

1.    87/5/2 (11:05)
سلام خوبی
سینوزیت درمانش فقط عمل هست
اما می تونی از حاد شدن
آن هم جلو گیری کنی
Www.pnu-bilan.blogfa.com

2.    87/5/2 (11:30)
سلام
پاسخ شماره 1 نسبتا كامله من هم چند نكته عمومی رو بهش اضافه میكنم
كسانی كه انحراف بینی یا آلرژی دارند برای ایجاد سینوزیت مستعدند چون مجاری سینوسها كه در حقیقت غارهایی در استخوان جمجمه هستند و به وسیله مجاری باریكی به بینی راه دارند بسته میشوند و در نتیجه میكروبهای موجود در هوا در اون محیط تكثیر شده و تا وقتیكه مجرا بسته باشه احتمال درمان كمه چون فشار اون محیط بسته بالا میره و انتی بیوتیك هم به خوبی به اون نمیرسه پس بهترین كار باز كردن مجراست كه با كم كردن التهاب منطقه با قرقره سرم فیزیولوژیك، خوردن داروهای ضداحتقان، بخور وحتی یه دوش اب گرم قابل انجام است.

3.    87/5/2 (11:55)
عملش كن

4.    87/5/2 (12:18)
اولش 2 تا 4 هفته آموکسی سیلین 500 و اگر جواب نداد ، بعضی ها مترونیدازول می دن به همون مدت و اگر جواب نداد باز، ترجیحا عمل. داروهای دیگه ای هم هستش.

5.    87/5/2 (12:53)
بهترین و موثرترین روش استفاده از سرم شستشوی نرمال سالین 9%

حتما امتحان کن روزانه جند بار با سرنگ داخل بینی بریز خوب جواب میده
بخور هم در کنارش انجام بدی خوبه

سرسری نگیر کمک بزرگی بهت میکنه

6.    87/5/2 (13:29)
من سینوزیت دارم و آدم حساس و بادقتی هستم، از بیشتر از 30 نفر که سینوزیت داشتن و تو ایران و جاهای مختلف دنیا هم حتی عمل کردن سوال کردم و بیشتر از 90%شون گفتن عمل نکن!
اینکارارو من میکنم یک کم بهتر میشم:
جلوی کولر یا باد نشین
موقع خواب یه لیوان آب بزار کنار
از اسپری های آب نمک که تو داروخونه ها میفروشن برای بینی استفاده کن
هوای خشک هم بیچاره ت میکنه!
دارو و این چیزا هم من زیاد استفاده کردم اما هیچکدوم فایده ندارن.
ولی بهرحال تقریبا همه ی اینایی که من دیدم عمل کردن میگن نکن، دیگه نمیدونم
من هم دیگه کلافه شدم واقعا!
موفق باشی

7.    87/5/2 (15:54)
سینوزیت چگونه بیماری ای است؟

با فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان و شیوع بیماری شناخته شده این فصول یعنی " سرماخوردگی" مشكل بیماری سینوزیت نیز بیش از سایر فصول سال به چشم می خورد.

به منظور آشنایی هرچه بهتر وعلمی تر با بیماری سینوزیت، به بحث درباره علائم و نحوه پیشگیری از سینوزیت می پردازیم.
سینوزیت چه نوع بیماری است؟

در صورتی كه به هر دلیلی غلظت ترشحات سینوس های صورت افزایش یابند، به نحوی كه منافذ خروجی ترشحات، مسدود شوند، این ترشحات درداخل سینوس ها جمع شده و باعث رشد میكروب ها در داخل سینوس می شود. این، همان سینوزیت حاد یا التهاب و تورم سینوس ها است.
سینوس های صورت در كجا قرار دارند؟

این سینوس ها یا حفره های استخوانی در دو طرف بینی، پشت گونه ها، چشم ها وروی پیشانی، به صورت چهارجفت حفره در ضخامت استخوان قرار دارند. داخل این حفره ها پر از هوا بوده و سطح داخلی آنها را یك لایه ی نازك سلولی به نام لایه ی غشای مخاطی ، پوشانده است.
نقش سینوس ها در سلامت بدن چیست؟

لایه ی غشای مخاطی سینوس ها و بینی، به طور مداوم نوعی مایع رقیق ترشح می كند كه این ترشحات، هوای تنفسی را پیش از ورود به ریه ها تمیز، مرطوب و گرم می كند.

همچنین سینوس ها در بالا بردن حساسیت بویایی و جلوگیری از انتقال ضربه ها به اجزای داخل مخچه، دخالت دارند.
عوامل تحریك كننده سینوزیت كدامند؟

1- سرماخوردگی

2- حساسیت

3- ضربه به صورت

4- هوای بسیار سرد

5- شنا كردن

6- لوزه سوم

7- سیگار كشیدن

8- جسم خارجی درگوش

9- انحراف تیغه بینی

10- پولیپ بینی ( گرفتگی بینی )

11- تومور ناحیه حلق و بینی

12- تغییر فشار هوا به طور ناگهانی

13- عفونت دندان
به منظور پیشگیری ازعود كردن سینوزیت و یا كمك به بهبود سریع ترآن چه باید كرد؟

1- بخور: تنفس هوای مرطوب و گرم باعث كاهش تورم منافذ سینوس ها خواهد شد. برای این كار روزی سه بار ظرف آبی را به جوش آورده حوله ای روی سر و ظرف آب بیندازید و به مدت 15 دقیقه هوای گرم و مرطوب را استنشاق كنید یا با استفاده از دستگاه بخور، هوای اتاق را مرطوب نگه دارید.

دقت داشته باشید هفته ای یك بار برای جلوگیری از رشد قارچ و كپك روی دستگاه بخور، آن را با مواد سفید كننده خانگی تمیز كنید.

2 – دوش آب گرم بگیرید:

آب گرم با افزایش جریان خون در سینوس ها اثرات ضد احتقانی ( گرفتگی ) خواهد داشت.

3 - در هوای تمیز تنفس كنید:

از افراد سیگاری دوری كنید. در فصل گرده افشانی در و پنجره ها را ببندید و كمتر بیرون بروید تا دچار حساسیت نشوید.

4- بینی را مرطوب كنید:

روزانه چند نوبت بینی خود را با آب نمك مرطوب كنید، زیرا آب نمك با اثرات ضد التهابی ، تورم منافذ سینوس ها را كم می كند.

5- زیاد آب بنوشید:

روزانه 8-6 لیوان آب بنوشید تا ترشحات بدن و سینوس ها رقیق شوند.

6- ورزش كنید:

نرمش روزانه به مدت 20 دقیقه، باعث افزایش جریان خون در بدن و سینوس ها می شود و از تورم منافذ آنها می كاهد.

7- وضعیت خواب خود را تغییر دهید:

با گذاشتن دو یا سه بالش زیر سر به هنگام خواب و بالا قرار گرفتن سر نسبت به تنه، محتویات سینوس ها راحت تر تخلیه می شوند.

خوابیدن بیش از حد به این دلیل كه بدن در حالت افقی قرار دارد، گرفتاری سینوس را بیشتر می كند.

8- مواد محرك نخورید:

شكلات و تنقلات ، گرفتاری سینوس ها را بیشتر می كند.

9- مواد لبنی زیاد مصرف نكنید( مصرف مواد لبنی در حد مفید آن باشد و نه بیشتر. )

10- داروهای مصرفی را كنترل كنید:

برخی از داروهای استروژن دار و ضد فشار خون، می توانند با تورم مخاط بینی مانع تخلیه ترشحات سینوس ها شوند.

به یاد داشته باشید در طول درمان هر نوع سرماخوردگی كه همراه با سینوزیت و مشكلات آن باشد، در صورت عدم درمان و یا درمان ناقص، هر یك از عوارض زیر ممكن است برای شما ایجاد شوند:

الف- سینوزیت مزمن

ب- انتشار عفونت به استخوان و پوست

ج- انتشار عفونت به داخل كره چشم و مغز

د- تجمع چرك در سینوس ها و ایجاد آب

اطلاعات بیشتر را در اینجا بخوانید:
http://salambarma.blogfa.com/post-79.aspx

8.    87/5/2 (20:15)
معنی ساده سینوزیت این است كه سینوس های شما عفونی یا ملتهب شده اند، اما این فقط اندكی از درد و گرفتاری را كه در این شرایط تحمل می كنید، نشان می دهد. متخصصین معمولاً موارد سینوزیت را به سه دسته تقسیم می كنند:

1 - سینوزیت حاد كه 3 هفته یا كمتر به طول می انجامد.

2 - سینوزیت مزمن كه معمولاً 3 تا 8 هفته طول می كشد اما ممكن است ماه ها یا حتی سال ها ادامه یابد.

3 - سینوزیت راجعه كه چندین حمله حاد در طول یك سال را شامل می شود.
علائم

محل درد بستگی به سینوسی دارد كه گرفتار شده است:

- اگر سردرد شما، صبح ها در زمان بیدار شدن از خواب بروز كند، به صورت كاملاً مشخص به وجود مشكلی در سینوس اشاره دارد.

- درد در پیشانی، در محل سینوس های پیشانی در زمان لمس، نشان می دهد كه سینوس های پیشانی التهاب دارند.

- عفونت سینوس های فك بالا می تواند سبب درد در فك و دندان های بالایی و دردناكی گونه ها در زمان لمس كردن شود.

- از آنجایی كه سینوس های پرویزنی نزدیك مجاری اشكی در گوشه چشم ها قرار دارند، التهاب این حفرات اغلب سبب تورم پلك ها و بافت های اطراف چشم ها و درد در بین دو چشم می گردد. التهاب سینوس پرویزنی همچنین می تواند در زمان لمس كناره های بینی، ایجاد درد نماید و اختلال در حس بویایی و پری و گرفتگی بینی را به همراه داشته باشد.

- گرچه سینوس های پروانه ای كمتر گرفتار می شوند، عفونت در این منطقه می تواند سردرد، درد گردن و درد عمیق در بخش فوقانی سر را سبب شود. البته بیشتر مبتلایان به سینوزیت (در زمان لمس شدن )، درد و دردناكی را در چندین نقطه تجربه می كنند و علائم آنها معمولاً به روشنی محل درگیری سینوس ها را نشان نمی دهد. سایر علائم سینوزیت می تواند شامل تب، ضعف، خستگی، سرفه ای كه احتمالاً شب ها شدیدتر می شود، آبریزش یا احتقان بینی باشد. به علاوه، تخلیه ترشحات مخاطی سینوس پروانه ای یا سایر سینوس ها در پشت حلق می تواند گلودرد ایجاد كند. تخلیه ترشحات همچنین می تواند غشاهای پوشاننده حنجره (مجرای تنفسی فوقانی) را تحریك نماید. اما هر كس كه این علائم را داشته باشد، لزوماً سینوزیت ندارد. در موارد نادر، سینوزیت حاد می تواند عفونت مغز و سایر عوارض جدی را به دنبال داشته باشد.
علل سینوزیت حاد

در بیشتر موارد سینوزیت حاد با یك سرماخوردگی شروع می شود كه عامل آن یك ویروس است. این سرماخوردگی های ویروسی علائم سینوزیت را به وجود نمی آورند، اما حتماً سینوس ها را ملتهب می كنند. هم سرماخوردگی و هم التهاب سینوس ها معمولاً در مدت دو هفته بدون درمان بهبود پیدا می كنند، اما وجود التهاب می تواند توضیح دهد كه چرا ابتلا به سرماخوردگی احتمال ابتلا به سینوزیت حاد را افزایش می دهد.
علل سینوزیت مزمن

تعیین علت سینوزیت مزمن، دشوار است. برخی پژوهشگران فكر می كنند كه این یك بیماری عفونی است، اما سایرین در این مورد مطمئن نیستند. سینوزیت مزمن، یك بیماری التهابی است كه اغلب در مبتلایان به آسم بروز می كند. اگر شما آسم دارید، ممكن است سینوزیت مزمنی داشته باشید كه در مواردی وخامت می یابد؛ اگر نسبت به موارد آلرژی زای موجود در هوا از قبیل گرد و غبار، قارچ و گرده حساسیت دارید كه التهاب بینی ناشی از آلرژی را سبب می شوند، ممكن است مبتلا به سینوزیت مزمن بشوید. پاسخ ایمنی به مواد خارجی موجود در قارچ ها می تواند سبب حداقل برخی از موارد سینوزیت مزمن باشد. به علاوه كسانی كه به قارچ حساسیت دارند، ممكن است به علت آلرژی به قارچ به سینوزیت مبتلا شوند. اگر در معرض ابتلا به سینوزیت مزمن هستید، هوای مرطوب، به ویژه آب و هوای مناطق شمالی یا آلوده كننده های موجود در هوا و ساختمان ها می تواند شما را دچار این بیماری كند.
تشخیص

از آنجا كه به دلیل ابتلا به بیماری هایی مثل سرماخوردگی، بینی شما می تواند دچار گرفتگی و احتقان شود، ممكن است احتقان ساده بینی را با سینوزیت اشتباه بگیرید، اما سرماخوردگی معمولاً در حدود 7 تا 14 روز طول می كشد و سپس بدون درمان، خوب می شود. سینوزیت مزمن اغلب بیشتر طول می كشد و علائم آن به طور مشخص بیشتر از یك سرماخوردگی ساده است. پزشك با گوش دادن به شرح حال شما، انجام معاینه بالینی، درخواست رادیوگرافی و در صورت لزوم MRI یا سی تی اسكن می تواند سینوزیت را تشخیص بدهد.
درمان

پس از تشخیص سینوزیت و شناسایی علت احتمالی آن، پزشك می تواند درمان هایی را برای كاهش التهاب و بهبود علائم تجویز كند.
سینوزیت حاد

اگر مبتلا به سینوزیت حاد هستید، پزشك شما ممكن است موارد زیر را توصیه كند:

- داروی ضد احتقان برای رفع پرخونی مخاط و گرفتگی بینی

- آنتی بیوتیك برای كنترل عفونت میكروبی در صورت لزوم

- مُسكـّن برای تخفیف درد

اما شما فقط برای چند روز مجاز به استفاده از قطره ها یا اسپری های ضداحتقان بینی موجود در بازار، با نسخه یا بدون نسخه پزشك هستید.

مصرف این داروها برای دوره های طولانی تر می تواند حتی منجر به احتقان و تورم بیشتر لوله های بینی شود.

اگر عامل سینوزیت میكروبی باشد، مصرف آنتی بیوتیك ها همراه با داروهای ضداحتقان خوراكی یا موضعی (برای بینی) می تواند كمك كننده باشد. پزشك می تواند آنتی بیوتیكی را تجویز كند كه بر شایع ترین نوع باكتری عامل سینوزیت مؤثر باشد.

در بسیاری موارد، سینوزیت حاد بدون آنتی بیوتیك به خودی خود بهبود پیدا می كند اما در صورتی كه همراه با سینوزیت، مبتلا به آلرژی نیز باشید، ممكن است برای تخفیف علائم آلرژی نیاز به دارو داشته باشید. اگر مبتلا به آسم هستید و سینوزیت گرفته اید، ممكن است آسم شما بدتر شود و باید با پزشكتان در تماس نزدیك باشید.

به علاوه ممكن است پزشك شما یك اسپری كورتونی بینی همراه با سایر درمان ها تجویز كند تا احتقان، تورم و التهاب بینی شما كاهش یابد.
سینوزیت مزمن

پزشكان اغلب درمان موفقیت آمیز سینوزیت مزمن را كار دشواری می یابند و می دانند كه علائم، حتی پس از دریافت طولانی مدت آنتی بیوتیك ها ادامه می یابد. همانگونه كه بحث شده است، ممكن است پزشكان برای درمان، از داروهای كورتونی مانند اسپری های كورتونی بینی استفاده كنند. بسیاری از پزشكان، سینوزیت مزمن را به عنوان یك بیماری عفونی با آنتی بیوتیك و داروهای ضداحتقان درمان می كنند. برخی دیگر از آنتی بیوتیك و اسپری استروئیدی بینی همراه با یكدیگر استفاده می كنند. برای تعیین اینكه بهترین شیوه درمان كدام است، نیاز به پژوهش های بیشتری است.

در برخی بیماران مبتلا به آسم، درمان سینوزیت مزمن با آنتی بیوتیك، بهبود چشمگیر علائم را به همراه دارد.

اگرچه داروهای خانگی نمی توانند عفونت سینوسی را درمان كنند، اما می توانند علائم شما را تسكین دهند:

- استنشاق بخار از یك دستگاه بخارساز یا یك فنجان آب داغ می تواند سینوس های ملتهب را نرم كند.

- اسپری نمكی بینی كه می توانید آن را از داروخانه تهیه كنید، می تواند تسكین بخش باشد.

- استفاده از حرارت ملایم در اطراف بینی ملتهب می تواند شما را راحت تر كند. در صورت شكست درمان های دارویی، جراحی می تواند تنها جایگزین در درمان سینوزیت مزمن باشد. تحقیقات نشان می دهد كه اغلب كسانی كه جراحی كرده اند، علائم بهتر و كیفیت بهتر زندگی را تجربه كرده اند. در كودكان مشكلات اغلب با برداشتن آدنوئیدهای مسدود كننده گذرگاه میان بینی و سینوس، برطرف می شود. بزرگسالانی كه سال ها مبتلا به آلرژی و بیماری های عفونی بوده اند، گاه پولیپ بینی پیدا می كنند كه تخلیه مناسب را مختل می كند. برداشتن این پولیپ ها یا اصلاح تیغه انحراف یافته بینی، برای اطمینان از باز بودن راه های هوایی، اغلب بهبود قابل توجه علائم سینوس را در پی دارد. رایج ترین روش جراحی كه امروزه انجام می شود، جراحی سینوس از طریق اندوسكوپی است كه در آن، منافذ طبیعی سینوس گشاد می شوند تا امكان تخلیه را فراهم كنند. این نوع جراحی نسبت به جراحی معمول سینوس، با برش و خونریزی كمتری همراه است و عوارض جدی آن نادر هستند.

9.    87/5/4 (08:07)
◊ از علائم بارز سینوزیت ، عطسه ، چشمان اشک آلود ، آب ریزش بینی و یا گرفتگی بینی می باشند . اصولاً با رعایت و استفاده از افشانه ها و گرده های مخصوص ، ظرف چند روز تظاهرات زکام از بین می روند . برخی اوقات نشانه های بیماری ادامه پیدا می کنند مثلاً آبی که از بینی خارج می شود ، به رنگ زرد در می آید و یک ماده ی لزج بلغمی در قسمت عقب گلو پدیدار می شود . گرفتگی و انسداد بینی بیشتر شده و دردی کم و بیش مبهم در ناحیه ی پیشانی یا صورت در قسمت سینوس های پیشانی و آرواره ای فکی احساس می شود . بوها خیلی کم و یا اصلاً احساس نمی شوند . در این حالت دیگر بیماری زکام نیست بلکه سینوزیت است .
دلایل متفاوت بروز سینوزیت :
سینوس ها حفره های بسته ای هستند که یک روزنه ( مجرای ) کوچک به سوی بینی دارند . ده هزار لیتر هوایی که روزانه استنشاق می کنیم ابتدا توسط بینی قبل از این که وارد این مجراها شوند ، تصفیه ، گرم و مرطوب می شوند . هنگامی که مخاط بینی احتقان پیدا می کنند هوا دیگر داخل سینوس ها نمی شود ، بنابراین آنها محل مناسبی برای رشد باکتری ها و عفونت های گوناگون می شوند . برخی از عوامل نیز بروز این حالت را تسهیل می کنند . این علت ها عبارتند از :
زکامی که خوب مداوا نشده است : پنج تا ده درصد از زکام هایی که در درمان آنها بی توجهی شده به صورت سینوزیت در می آیند . اگر شما مستعد ابتلا به این نوع عفونت هستید ، زکام خود را قبل از این که سینوس هایتان درگیر شوند ، درمان کنید (‌به وسیله قطره های ضدعفونی کننده ، داروهای استنشاقی و ... )
عامل محیطی : سرما ، اتمسفر مرطوب یا خیلی خشک ( فضای بسیار گرم ، هوای راکد اتاق و ... ) تغییرات اقلیمی شدید ، آلودگی هوا و ... عواملی هستند که اهمیتشان با توجه به حساسیت هر شخص تغییر می کند .
آلرژی : آلرژی تمام مواد حساسیت زا ( پشم گربه ، حشرات و ... ) نیز می توانند مؤثر باشند .
عفونت دندان : دندان های آسیا و پیشین فک بالائی نزدیک به سینوس های فکی آرواره ای هستند . دو حالت وجود دارد ؛ یا دندان عفونت دارد و یا با آمالگامی پر شده که یک قسمت از آن وارد یکی از مجاری سینوسی آرواره ای شده است . در صورت احتمال چنین پیشامدی حتماً با دندانپزشک مشورت کنید . با این حال حتی با مداخله ای دکتر ممکن است سینوسی که منشأ آن عفونت دندانی است باز هم تداوم پیدا کند .
بروز سینوزیت بر اثر یک ناهنجاری کالبد شناختی ( آناتومیک ) ، مادرزادی و یا سانحه : انحراف تیغه بینی ، مجراهای سینوسی بسیار تنگ ، پولیپ بینی ( که معمولاً منشآ آلرژی دارد ) نیز می تواند اتفاق بیفتد .
پنج روز درمان
برای تشخیص سینوزیت حاد که به یک طرف محدود می شود ، پرسش بیمار و معاینه کافیست ، ولی زمانی که می خواهیم به طور دقیق ناحیه ی مبتلا را پیدا کنیم ، پزشک متخصص فیبروسکپی را تجویز می کند . این آزمایش بدون درد بوده و عبارتست از وارد کردن یک فیبر نوری از راه پره ی بینی . برای درمان و مداوای سینوزیت شدید باید در ابتدا به علت به وجود آورنده ی آن رجوع کرد . هنگامی که علت مشخص شد . مثلاً زمانی که علت آلرژی باشد ، باید از آنتی هیستامین استفاده کرده و عوامل آلرژی زا را حذف کنیم ؛ همچنین مراقبت های دندانپزشکی به عمل آوریم . درمان شامل استفاده از سه داروی مخصوص است . ابتدا یک داروی منقبض کننده ی عروق که از راه بینی داخل می شود و برای جلوگیری از آب ریزش و گرفتگی بینی می باشد سپس مصرف آنتی بیوتیک به صورت قرص برای مبارزه بر علیه عفونت ها و سرانجام استفاده از کورتیکوئید برای کاهش التهاب مجاری سینوسی . با این روش درمان که پنج روز به طول می انجامد سینوزیت شدید در اکثر موارد درمان می شود . اما علی رغم تمام این معالجات سینوزیت می تواند دوباره عود کند و موجب ناراحتی گردد و این هنگامی که دلایل ، مشخص و دایمی هستند ( انحراف بینی ، پولیپ و ... ) و با اعتیاد به سیگار ، توتون و تنباکو شدید تر می شوند . برای اطمینان خاطر از نوع مزمن سینوزیت ، پزشک معالج به تجویز اسکنر می پردازد که امروزه جایگزین رادیوگرافی قدیمی شده است . این آزمایش محل ناهنجاری های آناتومیک ( کالبد شناختی ) را مشخص می کند .
با واکسن از خود محافظت کنید
اگر پزشک به وجود میکروب در حفره های بینی مشکوک باشد ، دستور برداشت و کشت ( باکتریولوژیک ) باکتری را می دهد . دکتر فن اظهار می دارد که در برخی افراد وجود برخی میکروب ها در داخل مجرای بینی باعث بروز زکام و یا سینوزیت مزمن می شود . اگر در برداشت از مجرای بینی نتیجه مثبت باشد ، درمان با واکسن ( که استفاده از یک واکسن ترکیبی از چند نوع میکروب است ) نتایج بهتری نسبت به مصرف آنتی بیوتیک دارد . کافی است یک تزریق پوستی را هر پانزده روز یک بار انجام دهیم تا از دست این میکروب ها خلاص شویم .
درمان درکودکان با قرص انجام می شود . علت بروز سینوزیت مزمن هنوز به درستی مشخص نشده ولی درمان آن به همان روش درمان سینوزیت شدید است یعنی مصرف آنتی بیوتیک ، کورتیکوئید و یا داروی منقبض کننده ی عروق ( مجاری بینی ) .
گاهی اوقات انجام عمل جراحی لازم است
متخصصان گوش ، حلق و بینی می توانند به وسیله ی ایجاد یک کانال ( مجرای ) داخل شدن در حفره ی بینی به سینوس ها آنتی بیوتیک تزریق کنند تا این حفره ها از وجود میکروب پاک شوند . ولی از این روش دیگر کمتر استفاده می شود . مطمئناً بیمار چند روزی تسکین می یابد ولی بیماری تقریباً همیشه مجدد عود می کند . دکتر فن اظهار نظر می کند : « تاکنون متوجه شده ایم که برای هواد دادن سینوسها به راحتی می توان از روش گشادکردن مجاری سینوسی با استفاده از انجام یک عمل جراحی کوچک سود ببریم . مجاری سینوسی که در ابتدا یک تا پنج میلی متر هستند می توانند به یک تا دو سانتی متر افزایش پیدا کنند . این روش جراحی ، انقلابی در درمان سینوزیت های مزمن به وجود آورده است زیرا دلیل آن هر چه که باشد از این طریق سینوسها هوا داده می شوند و از عفونت بیشترشان جلوگیری می شود » .
این نوع جراحی زمانی که درمان با دارو و بی فایده بوده و پولیپ ها در عملکرد بینی ناراحتی ایجاد می کنند و نیز در صورت بروز عفونت شدید الزامی است . عملکرد عمل با بی حسی کلی و توسط آندوسکوپی که در صفحه ی ویدئو مشاهده و با گذر از راه های طبیعی ( حفره های بینی ) انجام می شود . بدین طریق جراح ، سینوس ها را قبل از گشاد و بزرگ کردن از وجود چرک خالی می کند . در این روش بیمار نیازی به بستری شدن ندارد و اگر صبح عمل جراحی را انجام دهد ، عصر همان روز مرخص می شود ولی باید بدانیم که جراحی با این روش بسیار ظریف و حساس است . جراحی سینوس های فکی آرواره ای ( ماکزیلاری ) فوقانی آسان تر از سینوس های موجود در ناحیه ی پیشانی است . بر عکس سینوس های اتموئیدال که در ناحیه ی نزدیک به چشم قرار دارند و نیز سینوس های اسفنوئیدال که نزدیک به مغز هستند نیاز به گروه جراحی مجرب و ماهری دارند . این بدین معناست که باید به اعمال جراحی در مقیاس هیا بسیار کوچک و بر روی سایر سینوس ها بپردازیم که در 80 درصد موارد به درمان سینوس مزمن می انجامد و در غیراینصورت باید به مداوای دارویی مؤثر دیگری بپردازیم .
استفاده از آبهای معدنی ، درمان تکمیلی سودمند
استفاده از شش نوبت آب های معدنی در روز باعث نرم شدن مخاط بینی می شود . به علاوه به واسطه ای وجود مواد معدنی و الیگوالمان های موجود در خود خصوصاً گوگرد سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند . دکتر فن اظهار می دارد که هم زمان با درمان های دارویی ، استفاده از آب های معدنی درمان را کامل می کند .
جوانب پیشگیری و احتیاط را رعایت کنید
هومیوپاتی در این زمینه سودمند است ولی بسته به نوع ناراحتی و زمانی که آب ریزش بینی شدید داشته و ترشحاتی در قسمت عقب گلو مشاهده می کنید بر اساس اصول زیر رفتار کنید :
اگر بینی تان گرفته و سرفه می زنید ، از داروی کلیم بیکرومیکوم Kalium bichromicum 5 CH سه دانه در روز و به فاصله ی چهار ساعت استفاده کنید .
اگر در ناحیه گونه درد دارید از مزریون Mezereum 5CH روزی پنج عدد و به فاصله ای چهار ساعت استفاده کنید .
اگر سینوزیت شما به سرما حساس شده و تب دارید ، سه بار در روز از قرص سولفور Sulfur 9CH استفاده کنید .
استفاده از سه ترفند
از دستگاههای مرطوب کننده ی هوا در آپارتمان استفاده کنید . زمانی که دچار زکام شده اید دست ها و بینی تان را سه بار در روز بشوئید . از سرم فیزیولوژیک استفاده کنید . حتی الامکان از هوای آلوده ، بوی سیگار و هوای راکد اتاق اجتناب کنید

10.    87/5/5 (10:08)
مشاوره تلفنی 24 ساعته با كارت سلامت
سالم زیستن را بیاموزیم


تلفن مشاوره 9099070036
تلفن گویا 22068945
www.kartesalamat.com

* دسترسی 24 ساعته از سراسر ایران
* بدون نیاز به وقت قبلی
* دسترسی به مشاوران مجرب

همین لحظه میتوانید با مشاور خود تماس بگیرید و جواب سوالات خود را بیابید !

11.    87/5/6 (01:45)
-----------------------------------------------------
كارای زیادی میشه كرد مثلا مراجعه به دكتر
-----------------------------------------------------

12.    87/5/6 (01:49)
سلام دوست عزیز بجای خوردن قرص های شیمیایی و عمل کردن بنظر من با طب گیاهی درمان کردن بهترین درمان هست
در جایی خوندم که نوشته بود برای درمان سینوزیت بخور گیاهی بنام مرزنجوش باعث میشه چرکهای سینوس بره بیرون
البته دوستمان هم درست گفتن که با سرم فیزیولوژیهر شب بینی خودتو بشوری
انشالله که درمان خوبی باشه برات
موفق باشی

13.    87/5/15 (13:25)
سینوزیت چیست ؟
سینوزیت حاد باکتریائی، عفونت حفرات سینوس است که به باکتری آلوده شده اند. این بیماری معمولاً در پی یک سرماخوردگی ، حملات حساسیت و با تحریک توسط آلوده کننده های محیطی ایجاد می شود و بر خلاف سرماخوردگی و یا حساسیت ، تشخیص و درمان سینوزیت با پزشک بوده و به آنتی بیوتیک نیاز دارد. تا هم عفونت درمان شده و هم از ایجاد عوارض بعدی جلوگیری شود.

در حالت عادی ترشحات داخل سینوسها به درون فضای بینی تخلیه می شود و در هنگام ابتلا به سرماخوردگی و یا حساسیت ، سینوسها ملتهب شده و در تخلیه ترشحات خود دچار مشکل می شوند که این قضیه می تواند باعث احتقان و سپس عفونت سینوس شود. تشخیص سینوزیت حاد پس از معاینه و پرسشهای پزشک در مورد علائم شما داده می شود ممکن است از عکس رادیولوژیک سینوسها و گاهی نمونه ترشحات سینوس شما برای آزمایش وجود باکتری در آن استفاده شود.· چه موقع سینوزیت حاد تبدیل به سینوزیت مزمن می شود ؟

اگر فرد بطور مکرر مبتلا به سینوزیت حاد شود و یا عفونت سینوس او برای مدت 3 ماه یا بیشتر باقی بماند ممکن است به سینوزیت مزمن تبدیل شود. علائم سینوزیت مزمن ممکن است خفیف تر از نوع حاد باشد ولی عدم درمان سینوزیت مزمن می تواند باعث آسیب و تخریب سینوسها و استخوان گونه شود که گاهی ترمیم آن نیاز به جراحی خواهد داشت.

· درمان سینوزیت

درمان سینوزیت باکتریائی باید با آنتی بیوتیک مناسب صورت گیرد. علاوه بر آنتی بیوتیک گاهی اسپرهای دهان و یا بینی . یا قطره های ضد احتقان ممکن است برای رفع احتقان تجویز شود، گرچه باید از مصرف اسپری بینی و قطره بدون تجویز پزشک به مدت طولانی خودداری کرد. همچنین تنفس در هوای مرطوب و شستشوی بینی با محلولهای استریل نیز می تواند مفید باشد.

گاهی بیمار به یک آنتی بیوتیک جواب نمی دهد.این بعلت مقاومت باکتری به این آنتی بیوتیک است که این پدیده درمان سینوزیت را مشکل می کند . بیماران می توانند با توجه به توصیه های پزشک از بروز این حالت جلوگیری کنند. اگر به هر دلیل برای شما توسط پزشک آنتی بیوتیکی تجویز شد، توجه داشته باشید که در تمام طول مدت تعیین شده باید آنتی بیوتیک را مصرف کنید و اگر پس از چند روز احساس بهبودی کردید، هرگز درمان خود را قطع نکنید چون این کار باعث ایجاد باکتریهای مقاوم می شود.

اما درمان سینوزیت مزمن کمی متفاوت است. گرچه گاهی آنتی بیوتیک درمانی شدید، برای آن انجام می شود ولی گاهی برای درمان نیاز به جراحی است تا انسداد ایجاد شده در مسیر سینوس رفع شود. علاوه بر جراحی باز، امروزه جراحی سینوس با کمک اندوسکوپ نیز میسر شده است. با این وسیله جراح می تواند مستقیماً داخل سینوس را مشاهده کند و همزمان هر عاملی که غیر طبیعی بنظر می رسد مثل بافت بیمار و یا پولیپ را برداشته و یا کانالهای باریک بین سینوسها را پاک کند.

· پیشگیری

برای اینکه در هنگام ابتلا به سرماخوردگی و یا حملات حساسیت به سینوزیت دچار نشوید باید سینوسهای خود را در این مواقع مرتب پاک کنید و برای اینکار :

1- از داروهای ضد احتقان خوراکی و یا قطره یا اسپری ضد احتقان بینی ( برای دوره کوتاه) استفاده کنید.

2- مرتب فین کنید و بینی خود را از ترشحات پاکیزه کنید.

3- مقادیر زیادی آب بنوشید تا ترشحات بینی شما رقیق بماند.

4- از مسافرتهای هوائی در مواقع ابتلا به سرماخوردگی و حساسیت پرهیز کنید و اگر مجبور به این کار هستید از اسپری های ضد احتقان قبل از بلند شدن هواپیما استفاده کنید تا از انسداد سینوس و عدم تخلیه ترشحات آن جلوگیری شود.

5- اگر مبتلا به حساسیت هستید از چیزهائی که باعث تحریک شما و شروع حساسیت و علائم آن
می شود اجتناب کنید و در صورت ابتلا به حساسیت از آنتی هیستامین و اسپری بینی برای کنترل آن استفاده کنید.

· سینوزیت در کودکان

در کودکان تکامل سینوسها تا حدود 20 سالگی ادامه دارد ولی کودکان نیز می توانند به سینوزیت مبتلا شوند. تشخیص سینوزیت در کودکان مشکل است زیرا عفونتهای تنفسی در آنها بسیار شایعتر بوده و همچنین علائم در کودکان می توانند خفیف بوده و تشخیص را مشکل کنند. علائم زیر در کودکان می تواند ناشی از سینوزیت بوده و باید در صورت مشاهده آنها به پزشک مراجعه کرد :

- سرماخوردگی که بیش از 14-10 روز طول کشیده و گاهی با تب خفیف همراه است

- ترشحات بینی غلیظ برنگ زرد – سبز

- ترشحات پشت حلق که گاهی باعث گلو درد ، تنفس بدبو،سرفه ، تهوع و یا استفراغ می شود.

- سردرد ( معمولاً زیر 6 سال وجود ندارد )

- تحریک پذیری یا خستگی

- تورم اطراف چشم

اگر علیرغم درمان مناسب طبی این علائم پا برجا ماند، باید بدنبال پیدا کردن یک عامل
زمینه ای که باعث سینوزیت می شود، بود که در این میان باید حتماً حساسیت و عفونتهای مکرر تنفسی بعنوان عوامل زمینه ای در نظر گرفته شوند.